top of page

כסף על השולחן - פרק 1 - נעים להכיר
[מוזיקה "כסף על השולחן, פודקאסט על ניהול כלכלי בגובה העיניים עם עידית שטיין ואילת פוזניאק"]

אילת: בוקר טוב וברוכים הבאים לפרק הראשון של "כסף על השולחן"!

עידית: וווווווווו מתחילות!

אילת: אז כמו שאתם מרגישים, אנחנו מתרגשות כי זה הפרק הראשון של הפודקאסט שעידית חושבת עליו כבר איזה כמה שנים. אממ וסוף סוף הוא יוצא לפועל. אז לפני הכל בואו נספר לכם שניה מה הולך להיות פה, למה אתם הולכים להאזין כי אתם הולכים להאזין בפרקים הבאים ואחר כך נעשה מן היכרות כזאת קצרה שתבינו בכלל מי מדבר אתכן. אז קודם כל, אני אילת פוזניאק, אני יועצת לכלכלת המשפחה.

עידית: ואני עידית שטיין, מתכננת פיננסית ויועצת משכנתאות.

אילת: ועכשיו אולי תסבירי לנו רגע, מה הרעיון הזה שנולד לך בראש? מה אנחנו הולכות לעשות פה?

עידית: את יודעת, אני מקשיבה גם מתוקף תפקידי וגם מאחר וזה מאוד, מאוד מעניין אותי העולם הפיננסי לכל מיני פודקאסטים וקוראת המון ספרים וככה נחשפת להרבה חומר בתחום הפיננסי. ובאמת אני חושבת שיש הרבה מאוד הצפה. כלומר, אם אנחנו באמת רוצים לקבל נטו ידע, יש הרבה מאוד מקורות מאיפה אפשר לקבל אותו. אבל היה חסר לי משהו שהוא קצת מעבר. הרי כסף בסופו של דבר הוא לא רק אמצעי. יש בו הרבה מאוד אנרגיה, יש בו הרבה מאוד רגש, יש בו הרבה דברים פסיכולוגיים שהם הרבה מעבר רק למטבעות והשטרות האלה.

אילת: כן, השימוש הוא לא, הנה הוצאתי כרטיס אשראי קניתי אוכל הביתה, אלא הרבה מנגנונים רגשיים שפועלים ולא תמיד אנחנו מבינים אותם בכלל.

עידית: כן. הרבה גורמים אישיותיים, הרבה, גם לא רק גורמים פסיכולוגיים, סביבתיים, חברתיים. הרבה דברים שמניעים אותנו לפעול בצורה כזאתי או אחרת ומאוד עניין אותי לדבר על הדברים האלה שכן, הם כן מאוד פרקטיים מצד אחד.

אילת: כן.

עידית: אנחנו לא נשאיר אתכם ברמה של הפסיכולוגיה.

אילת: זהו, מי שלא מכיר אותנו לא יודע, אבל אנחנו לא בדיוק הנשים שמדברות באוויר.

עידית: בדיוק.

אילת: אנחנו אוהבות להוריד דברים לקרקע.

עידית: אנחנו מאוד תכלסיות כאלה.

אילת: כן.

עידית: ומצד שני, כן קצת להעמיק יותר, להביא משהו שהוא לא רק סתם לקרוא איזשהו בלוג באינטרנט או משהו כזה ולקבל איזשהו ידע נוסף, לקבל משהו שהוא מעבר, להבין את המנגנונים שמפעילים אותנו ולהבין למה אנחנו מקבלים החלטות כאלה ואחרות ואיך אנחנו יכולים לשפר את זה בהתנהלות האישית שלנו כדי שבעצם יהיה לנו יותר מהמשאב הנפלא הזה.

אילת: אז אני אמשיך אותך ואני אגיד שבאמת הפודקאסט הזה נולד מהצורך שאת ציינת עכשיו וגם מלדבר על הדברים באמת בגובה העיניים. אני מרגישה ברמה האישית שההצפה הזאת שאת מדברת עליה ואנחנו מגיעות מהתחום, כן? אני מרגישה מוצפת.

עידית: לגמרי.

אילת: ואנחנו מגיעות מהתחום. אז אני חושבת על אנשים שלא מגיעים מהתחום, איך זה גורם להם להרגיש כל הבלוגים האלה שהם מעולים, כן? יש כמה לא רעים בכלל שאני עוקבת אחריהם ואני אפילו פעילה בהם שהם ממש, ממש טובים. אבל אני מנסה, כאילו אני מסתכלת ואני אומרת מה בעצם הבנו מזה? מה אני עושה פה? כאילו כמו השאלות האלה של 'יש לי 30 אלף שקל, במה להשקיע?' רגע, רגע, רגע, כאילו. אז באמת, לדבר על המסביב ולא רק על מה, מה עושים מחר. אני חושבת שנורא נכון לנו, לשתינו, לא לתת רשימות מכולת ולא לתת איזשהו רק גיידליין כזה כי את הידע עצמו כידע אפשר למצוא מאוד, מאוד בקלות באינטרנט. אפילו ידע טוב, בסדר? אנחנו רוצות, אנחנו ניתן את הידע תוך כדי כי אנחנו מוכרחות, זה חלק מהעניין. אבל כן באמת לדבר על המנגנונים ולדבר הרבה על המסביב גם בצורה שהיא מאוד פרקטית כי אלה אנחנו.

עידית: אבל את יודעת, זה בדיוק פרקטי. זה גורם לנו לחשוב שאם אנחנו מדברים על הדברים שמסביב זה לא פרקטי, להפך, זה הכי פרקטי שיש. זה הכי לתת חכה ולא דגים. כי ברגע שאנחנו מבינים את המנגנונים שמפעילים אותנו, ברגע שאנחנו מבינים את השיקולים, ברגע שאנחנו מבינים את הדברים בצורה הרבה יותר מעמיקה, אנחנו יכולים לעשות באמת שינוי אמיתי.

אילת: אני ממש, ממש מסכימה עם המשפט הזה כי כמו שאמרת גם מקודם, כסף זה כאילו נראה הדבר הכי רציונלי שיש, נכון? כאילו מה זאת אומרת? זה מספר אז עושים איתו משהו. זה שטר אז משלמים איתו, אבל זה לא נכון. כסף הוא 80-90 אחוז, אל תתפסו אותי במילה, בסדר? לא בדקתי את המחקר האחרון. אבל 80-90 אחוז רגש. ואיך שהמזוודה הזאת שבאנו איתה מהילדות שלנו והסביבה החברתית שלנו וכל כך הרבה דברים שמשפיעים על האם נקנה את הספה הזאת. זה נראה כל כך פשוט אבל זה ממש, ממש לא.

עידית: לגמרי. ויחד עם זאת,

אילת: כן,

עידית: אנחנו מתחייבות ומבטיחות לפי דעתי שכן, אתם תצאו גם עם כל פרק עם ידע פרקטי של מה עושים עם זה לתכלס מחר בבוקר.

אילת: לגמרי. לגמרי.

עידית: זה יהיה גם וגם.

אילת: אנחנו לא יכולות אחרת פשוט. אני חושבת שזה ממש משהו אישיותי.

עידית: הפן המשימתי שבנו בוער.

[צוחקות]

אילת: שנספר רגע איך הכרנו ואיך בכלל זה יצא?

עידית: יאללה.

אילת: טוב, אז עידית ואני הכרנו בקבוצה, קבוצת נטוורקינג עצמאיות פה בשכונה שאנחנו גרות בה בנתניה.

עידית: אנחנו גרות בנתניה, בשכונה שנקראת קריית השרון. לפחות בזמן שאנחנו מקליטות את הפודקאסט הזה זה נכון.

אילת: כן, אני לא יודעת מתי אתם תקשיבו לזה, אבל זה לא יהיה נכון לעוד המון זמן.

עידית: נכון.

אילת: ואז נגור בשכונה אחרת.

עידית: שתינו ביחד.

אילת: שתינו ביחד.

עידית: הזוי.

אילת: כן. אממ אז אני הצטרפתי לקבוצה אחרי עידית. עידית הייתה יותר ותיקה ממני. וכשנכנסתי לקבוצה אז מנהלת הקהילה אמרה לי 'תקשיבי, את חייבת לדבר עם עידית'. ואז אמרתי 'אוקיי סבבה', אבל תכלס התעלמתי מזה. ואז היא אמרה לי עוד פעם 'תגידי, דיברת עם עידית?' אמרתי לה 'לא, לא, אני אדבר איתה, אני אדבר איתה, בטוח אני אדבר איתה'. ואז,

עידית: עידית הרימה טלפון.

אילת: בדיוק. הדבר הכאילו בלתי נמנע.

עידית: מתבקש, כן.

אילת: עידית הרימה טלפון ואמרה לי טוב, דיברנו, היה איזה לקוחות, איזה משהו, כאילו דיברת איתי זה ויאללה קפה, סבבה? ומאז אנחנו לא מפסיקות לדבר. לפני שהתחלנו להקליט פה, אנחנו מדברות כבר כמעט שעתיים.

עידית: כן, וואי, מטורף. פשוט לא נגמר. מזל שיש את הפודקאסט שעוצר אותנו באיזשהו שלב. צריך לעשות משהו.

אילת: חייב לעבוד, כן. ואז ככה התחילה קצת היכרות. עידית היא גם יועצת המשכנתא האישית שלנו. התחילה קצת היכרות ואז עידית סיפרה לי על הרעיון שיש לה לפודקאסט ואמרה 'תראי, אני כבר איזה שנתיים-שלוש חושבת על זה, אבל אם תעשי את זה איתי אז זה יקרה'.

עידית: כן. לגמרי. את העוגן. [צוחקת]

אילת: זה כיף, זה כיף. אז אמרתי 'טוב מגניב'. נכון לקח לי אולי 3 שניות?

עידית: וואי זה היה מדהים, זה היה מטורף. הייתי בטוחה, נורא חששתי כי בכל זאת, אנחנו גם קולגות וגם יש לך כבר פודקאסט משלך.

אילת: נכון. אני אספר עליו קצת.

עידית: בדיוק. ככה חששתי את יודעת, מתוך כל העומס של החיים שלנו ושל העיסוק שלנו ושתינו באותה ביצה מה שנקרא.

אילת: כן.

עידית: וזה היה כל כך כיף שכן ברור, יאללה. בוא נעשה את זה.

אילת: אני, תשמעי, אני אוהבת לדבר מול המיקרופון. אני זה המקום הטבעי בשבילי. אבל מעבר לזה, אין הרבה אנשים שנהנים לדבר על כסף. [צוחקת]

עידית: איזה כיף זה שיש לנו את זה.

אילת: כן. ואת מוצאת עוד אישה שאוהבת לדבר על כסף וזורמת עם ה...עם חשיבה, לא תמיד, לא תמיד זהה שזה גם נחמד.

עידית: נכון.

אילת: כאילו אנחנו מגלות שאנחנו לא לגמרי בול.

עידית: ואני מניחה שגם אתם תגלו את זה עם הפרקים הבאים, כן.

אילת: אבל זה נחמד כי תשמעי, כמו שאמרנו, כסף זה לא 1 או 0, אז הנה, אנחנו שתי יועצות כלכליות ואנחנו לא תמיד חושבות בדיוק אותו דבר.

עידית: לגמרי.

אילת: וזה רק מראה כאילו כמה העבודה שבחרנו לעצמנו היא דינמית והיא משתנה מלקוח ללקוח, מבן אדם לבן אדם.

עידית: וזה גם מראה, עוד יותר מוכיח את הסיבה שאנחנו רוצות להעמיק כי אנחנו ברגע שיש לנו את כל הכלים ואת הידע שמאחורי זה, אנחנו יכולים לבחור מה נכון לנו לערכים שלנו, לרצונות שלנו באופן אישי.

אילת: ממש נכון. אולי נספר קצת מי אנחנו?

עידית: תתחילי.

אילת: אני?

עידית: בטח.

אילת: יש! טוב אז אני אילת פוזניאק כמו שאמרתי ואני כמובן, כמו שאתם שמים לב, התברכתי בשם פרטי ושם משפחה כאילו תענוג. השם הפרטי שלי כי נולדתי באילת, גדלתי שם עד משהו כמו גיל 20. ואני עדיין אילתית בנשמה למרות שאני עוד מעט כבר כמעט אותו זמן במרכז כמו שהייתי באילת. ופוזניאק זה מהנישואים כאילו לקחתי, עם הנישואים מקבלים גם את זה. אז אני נשואה כמו שאתם מבינים ויש לי שלושה ילדים בנים, יואב, דניאל וטל. ברמה המקצועית אני בהגדרה יועצת לכלכלת המשפחה וכדי שאני אהיה מדויקת, אז אני יועצת לכלכלת המשפחה,

עידית: או או,

אילת: ולמה אמרתי את זה?

עידית: הנה התחילה.

אילת: התחילה כן. כי אני גם קריינית. זה גם חלק ממה שאני עושה ולכן דייקתי בעברית. לא שאני אעשה את זה כל הפרקים כי איך אמרתי ליאיר? אני גם רוצה שיהיו לי חברים.

[צוחקות]

אילת: אז אני מגיעה בעצם מרקע ניהולי ועסקי של משהו כמו 15 שנה מחברות מובילות במשק. בחלק מהמקרים גם הייתי בתפקידים בכירים. יש לי תואר שני בייעוץ ארגוני. ובמהלך החיים שלי עשיתי המון דברים שנראים על פניו כאילו הם מזה לא קשורים אחד לשני. כאילו אפיון חווית משתמש וגם הקריינות והתעסקתי קצת ברכש וניהלתי מלא עובדים כל הזמן. כאילו דברים שנראים לא קשורים ואיך לעזאזל הם הובילו אותי ללהיות יועצת לכלכלת המשפחה. ואז התחלתי את הלימודים וזה היה כזה גלינג! גלינג! גלינג! גלינג! את מכירה את הרגעים האלה של האסימונים שנופלים כזה?

עידית: לגמרי, לגמרי.

אילת: אז ממש נפלו לי מלא אסימונים ופתאום קלטתי כמה כל הדברים האלה שאני עושה בחיים שלי פתאום מתחברים. אני מאמינה גם ברמה הגם אישית וגם מקצועית שמשפחה זה ממש כמו ארגון. בוודאי מבחינת ניהול כספים. לא רק אגב,

עידית: בקטע הזה כן.

אילת: מבחינת ניהול כספים.

עידית: וטוב שנסתכל על זה ככה.

אילת: כן, וזה ממש עוזר להסתכל על זה ככה. וברגע שנופלים האסימונים האלה, כאילו בגלל הרקע של הייעוץ הארגוני, אז הרבה יותר קל לי לראות את זה. כאילו זה הרבה יותר טבעי לי להבין את הקשר בין השניים. אממ יש לי גם פודקאסט. אמרתי מקודם שקל לי מול המיקרופון אז זה גם בגלל הקריינות אבל גם בגלל שיש לי פודקאסט על חינוך פיננסי. אני עושה אותו בשיתוף עם מדריכת הורים, נועם ברעם והוא נקרא "אמא תקני לי". אם אתם לא מכירים ואתם הורים לילדים, אחלה דבר ואני לא משוחדת [צוחקת]

עידית: באמת אחלה דבר כמאזינה מנוסה [צוחקת]

אילת: כמאזינה מנוסה. חסר לך אם לא היית מאזינה! חסר לך! זהו, קשרי החברות היו נגמרים. [צוחקת] וכאילו את יודעת, קצת האני מאמין שלי. אני מאמינה שאנשים צריכים וזה חלק ממה שאני עוזרת להם לעשות, זה לחיות בשלום עם הכסף שלהם ולקחת שליטה, ממש לקחת שליטה. זו מילה שאני מאוד מאמינה בה, על החיים הכלכליים שלהם. אני מאמינה בבחירות. אני חושבת שכל דבר שאנחנו עושים בחיים הוא בחירה. ואגב דיברנו על זה כזה לפני שהקלטנו אבל גם לא לעשות זאת בחירה. ואני כחלק מכל מה שאני עושה והליווי שאני מלווה אנשים זה לעזור להם לראות את הדברים האלה ולקבל את ההחלטות שנכונות להם. נראה לי שדי ובא לי לשמוע עלייך.

עידית: נשמע לי מעניין ומי שלא מכיר, אז כאילו באמת, אפשר לשבת עם אילת כל כך הרבה וללמוד עליה. היא כל כך מיוחדת, באמת.

אילת: אווווו תבואי כל יום.

עידית: כל פעם שאנחנו מדברות על כסף, אני חושבת שבאמת יש לך ראיה שמאוד ייחודית, יזמית וזה עוד יתבטא בפרקים הבאים שלנו וממש כיף לשמוע עלייך הרבה. טוב אז אני אציג את עצמי גם?

אילת: כן!

עידית: יאללה! אז ככה ברמה הפורמלית, אני עידית שטיין, בת 44 ואני בעצם אצלי הכל התחיל לפני בערך 9 שנים. תמיד ניהלתי את הכסף בצורה כזאת או אחרת. אני זוכרת את עצמי ממש מגיל 18 שהייתה לי איזושהי טבלת אקסל של סוף כל חודש, כל שקל ככה היה מנותב. וידעתי ממש להגיד כמה הוצאתי ברמת השקל על כל אחת מהקטגוריות של ההוצאה שלי.

אילת: אני אוהבת אקסל.

עידית: כן, אז אני באותה תקופה פחות אהבתי, אני מודה. אבל כן הרגשתי שאני צריכה להיות המבוגר האחראי. הגיע גיל מסוים וזה מה שעשיתי כי זה כאילו מה שהיה נראה לי הגיוני לעשות. האמת שזה לא הוביל אותי לשום מקום, זה לא באמת קידם אותי. לא הצלחתי להתפתח מאוד כלכלית או להשיג יעדים מרחיקי לכת. ואז לפני 9 שנים הייתי בחופשת לידה עם הבת השלישית שלנו. יש לנו אגב שלוש בנות, אני מאזנת את השלושה בנים שלך.

אילת: כן, ממש.

עידית: תכף אספר עליהן בקצרה. ואני זוכרת שרצינו לנסוע לטיול משפחתי ביער השחור. ושנינו עבדנו, אני הגעתי מעולם של משאבי אנוש. עבדתי בחברה מאוד גדולה, יציבה, מתגמלת. לבעלי יש סוכנות של שיווק נדל"ן מצליח, מביא הכנסות יפות מאוד הביתה. וראינו שוואלה, אין לנו את הכסף הזה, כמה היינו צריכים? את ה-25-30 אלף שקל היינו צריכים אז כדי לנסוע לאיזה שבועיים ביער השחור ולא היה לנו אותם מסומנים עבור המטרה הזאתי. אמרתי רגע, אין מצב שאני נכנסת למינוס בשביל זה, אין מצב שאני לוקחת הלוואה בשביל זה. כאילו מאיפה אני מביאה את הכסף?

אילת: זאת כבר חשיבה מתקדמת אגב.

עידית: כן.

אילת: כאילו היום מה שאנשים עושים זה לוקחים הלוואה או נכנסים למינוס.

עידית: נכון. אז אני, זה היה דווקא,

אילת: הזרעים היו שם.

עידית: כן, הזרעים היו שם. משהו כנראה מהבית עדיין כן חלחל. אבל היו כל מיני חסכונות, אבל הם לא היו עבור הדבר הזה שנקרא חופשה. ואז אמרתי, מה ניקח מהחסכונות של הבנות שלי? כאילו מאיפה אני אביא את הכסף הזה עכשיו? אז הבנתי שמשהו לא מתנהל נכון. לא יכול להיות ששנינו עובדים, עובדים קשה, מרוויחים יפה ולא מצליחים לנסוע לחופשה. כאילו מה לא סידרתי פה נכון?

אילת: זה משפט שכאילו מזקק. נכון כשאנשים פונים אלינו, אני שומעת את המשפט הזה כל כך הרבה.

עידית: כן.

אילת: למה פניתם? למה אתם חושבים שאתם צריכים? כי אנחנו מרוויחים לא רע בכלל.

עידית: ועדיין לא מצליחים.

אילת: ועדיין לא מצליחים.

עידית: כן. אני ממש מתביישת להגיד שכאילו באותה תקופה למרות ההכנסות היפות, הצלחנו לחסוך משהו כמו 400 שקל בחודש כאילו. היום כשאני מסתכלת על המספרים אחורה, אני אומרת מזעזע.

אילת: אבל זה לא משנה.

עידית: לקחתי אחריות ואמרתי רגע, אני מבינה שמשהו פה לא עובד. אני לא מתביישת להודות שאולי עשיתי טעויות כאלה ואחרות בדרך, אני רוצה ללמוד איך עושים אחרת. וממש החלטתי שאני מקדישה את חופשת הלידה שלי כדי ללמוד את התחום המאוד משמעותי הזה בחיים שלנו. התחום הפיננסי. וממש הלכתי ללמוד אותו בשבילנו, בשביל הרמה האישית שלנו, של המשפחה שלנו. זה התחיל בלימודים של ייעוץ ואימון לכלכלת המשפחה והתחלתי ליישם. פשוט כל מה שלמדנו, התחלתי ליישם אחד לאחד, בבית שלנו. וממש ראיתי,

אילת: שזה עובד.

עידית: וואי תקשיבי, את דיברת מקודם על הכמות של האסימונים הזאתי שנופלת,

אילת: כן,

עידית: אני ממש הרגשתי שהחיים משתנים לי לנגד העיניים. הרגשתי שנכנס לנו הרבה יותר שקט, הרבה יותר ביטחון, הרבה יותר שליטה. הרבה יותר שמחה אפילו. כי פתאום,

אילת: אין לחץ. כאילו הלחץ יורד.

עידית: הלחץ יורד. פתאום את יכולה להגשים את החלום הזה של היער השחור שאגב, נסענו שנה אחרי. ופתאום את אומרת, וואו, יש לי, זה בידיים שלי. אני יכולה לתכנן את החלומות שלי ואני יכולה גם, יש לי איך לפעול כדי להגשים אותם. אני לא פשוט מתגלגלת בחיים שלי ואם אני אצליח להגשים אותם סבבה ואם לא, אז זה מה יש.

אילת: איזו תחושה מדהימה זאת.

עידית: זה נראה לי אחד מהדברים הכי מעצימים שעברתי בחיים שלי. והרגשתי שפשוט תוך כדי שאני עוברת את זה, הרגשתי ממש תחושת שליחות אמיתית שפתאום נפלו לי אסימונים. אפרופו כמו שאמרת, שגם כשלמדתי כלכלה באוניברסיטה, אפילו לא לימדו אותנו שיעור אחד על איך מנהלים את הכסף בבית.

אילת: לא, מה מלמדים? מאקרו-מיקרו. כאילו כוחות השוק וכזה.

עידית: בדיוק, כן, כן, מימון וזה היה הכי קרוב לפרקטיקה.

אילת: בגלל זה לא רלוונטי אם למדת כלכלה בהשכלה גבוהה, זה לא רלוונטי ליכולת שלך להיות יועצת טובה. זה פשוט לא קשור אחד לשני.

עידית: ממש לא קשור, לגמרי. וגם יותר מזה, לא קשור לרמה של איך את מנהלת את הבית שלך, את המשק בית הפרטי שלך.

אילת: נכון. אנחנו יודעות כי יש לנו לקוחות שהם, המקצוע שלהם הוא כלכלי והם עדיין לא מנהלים,

עידית: נכון, נכון, כן, כן. חלק מהאנשים שאני מלווה זה אנשים בכירים בהנהלה של בנק מאוד ידוע ורואי חשבון סליחה, ואנשים שממש עוסקים בכספים ברמה היומיומית שלהם ובסכומים מאוד משמעותיים ועדיין אין שום קשר.

אילת: זה לא קשור.

עידית: כי נכנס עולם הרגש שעליו דיברנו מקודם. אבל הרגשתי שזה ממש בוער בי שהמידע הזה ושכל התהליך הזה שעברנו אנחנו כמשפחה לא יכול להישאר במסגרת הזאתי ואני ממש חייבת להגיע לכמה שיותר משפחות.

אילת: TO SPREAD THE WORD.

עידית: ממש. אני יודעת שזה אולי נשמע ככה נורא [צוחקת]

אילת: השליחות.

עידית: אבל באמת זה בער בי ושבועיים לפני שהייתי אמורה לחזור מחופשת הלידה למקום העבודה שלי ולא סתם למקום העבודה שלי, לאיזשהו קידום שכבר דובר עליו שחיכיתי לו הרבה מאוד זמן, באתי לבוסית שלי דאז, חברה טובה עד היום, והודעתי לה שאני עוזבת. והיא הייתה בהלם, היא הייתה בטוחה שאני באה להיפגש איתה כדי לדבר על התפקיד החדש ואיך אני ככה חוזרת מחופשת הלידה וכו'. והיא הייתה פשוט בהלם, 'מה קרה לך? נפלת על הראש? זו חברה שלא עוזבים'.

אילת: קיבלת אומץ.

עידית: כן. 'זה מקצוע שלא עוזבים, זה, זה הרגע את כבר אמורה להיכנס לאיזה תפקיד שחיכית לו כל כך הרבה זמן. מה נסגר איתך גברת?' אבל זה בדיוק זה. כי ברגע שאנחנו מנהלים את הכסף, אנחנו יכולים לתכנן את החלומות שלנו, להגשים את עצמנו.

אילת: לקבל החלטות שהן נכונות לנו.

עידית: לגמרי, בדיוק זה מה שקרה. אני עשיתי לי ממש תוכנית על איך אני מתחילה את הדרך העצמאית שלי. איך אני נעזרת בהתחלה בכספים של דמי אבטלה ופיצויים וכל מיני דברים כאלה כדי באמת להיערך ליום שאחרי. בסוף לא נגעתי בפיצויים כי אני יודעת שאסור לגעת בפיצויים. אבל זה כן היה איזושהי אופציה.

אילת: אמרתי, הזרעים היו שם.

עידית: אז זהו. אממ בעצם מה שאני עושה ב-9 השנים האחרונות, ליוויתי כבר מאות משפחות. אני יועצת פיננסית ומשכנתאות. ובתכלס מה שאני עושה זה מלווה אנשים לצמיחה כלכלית. לוקחת אותם, כל אחד מהמקום האישי והנקודתי שבו הוא נמצא לעבר באמת היעדים הבאים, הצעדים הבאים כי תמיד יש לאן לצמוח ולהתקדם כלכלית. אני מנהלת קבוצה בפייסבוק שנקראת "מצליחים כלכלית עם עידית שטיין" ובעצם אני אומרת שאין לי פתרונות קסם. את יודעת, אנשים שבאים אליי, אני אומרת להם 'תקשיבו, אם ציפיתם שאני אפזר עליכם איזושהי אבקת קסמים, אז היא בדיוק, שכחתי אותה בבית'.

אילת: השבוע דיברנו על זה שכאילו יצא שאל שתינו פנו לקוחות והנושא הזה עלה, של הפתרונות קסם.

עידית: נכון.

אילת: וזה קטע. זה עדיין קורה. אנשים מחפשים את זה, הם מחפשים פתרונות אינסטנט וזה כי העולם הוא כזה והדור הוא כזה שזה כאילו הכל עכשיו, מהר, מיד, תנו לי. וכאילו לא הבנתי למה אני צריכה לעבוד קשה בשביל זה.

עידית: כן. ואפילו יותר מזה, סליחה אם אני ככה עכשיו נוגעת בנקודות עדינות, אבל יש גם הרבה מאוד,

אילת: אנחנו ניגע בנקודות עדינות בפודקאסט הזה, זה בסדר.

עידית: יש גם הרבה יועצים שגם אומרים, 'אם רק תעשו א, ב, ג, אתם תוכלו לשבת בקאריביים ולשתות שייק לא יודעת מה',

אילת: תוך חמש שנים.

עידית: והכל יצליח. אז אני פה להגיד לכם שזה בולשיט, סליחה.

אילת: ממש. ממש אבל.

עידית: זה לא באמת קורה ככה.

אילת: אנחנו, אפשר לסמוך עלינו שנגיד את האמת. בסדר? אני כאילו קאט דה בולשיט. אני לא, אנחנו אומרות את האמת ואת האמת כמו שהיא. זה הדעות שלנו, בסדר? אתם לא חייבים להסכים, אף אחד לא חייב להסכים. אני חושבת את דעתי ועידית חושבת את דעתה. אבל אנחנו שתינו חושבות אותו דבר. אין פתרונות קסם ומי שאומר לכם שיש פתרונות קסם, אני מציעה לכם לברוח ולברוח מהר.

עידית: נכון, לגמרי ככה. אבל מה שכן אפשר, מה שאני כן יכולה לעמוד מאחוריו ולהתחייב זה שמי שעושה עבודה, גם אם זה ייקח זמן, הוא יכול להגיע לתחושה ש, ולא רק לתחושה,

אילת: להצלחה אמיתית.

עידית: להצלחה אמיתית בשטח ולשינוי מאוד, מאוד משמעותי בחיים שלו.

אילת: ממש.

עידית: זה בסוף בידיים שלנו. ואנחנו צריכים לבחור האם אנחנו לוקחים את המושכות האלה ואנחנו רוצים לקדם את החיים שלנו כמו שאנחנו רוצים שהם יראו, או שאנחנו ממשיכים להתגלגל ומספרים לעצמנו כל מיני הסברים וכאלה.

אילת: אנחנו עוד נדבר על זה הרבה כי זה באמת הקור הזה של המנגנונים שמפעילים אותנו.

עידית: כן.

אילת: יעלה עוד הרבה.

עידית: אז בהכשרה שלי אני בוגרת הסמכה בתכנון פיננסי בינלאומי, זה נקרא CFP. אני יועצת ומאמנת לכלכלת המשפחה. ואני יועצת משכנתאות וגם עם הכשרה ורקע וגם ליווי בפועל של השקעות ויזמות נדל"ן. ברמה האישית אני קצת אספר שאני נשואה למנדי. [צוחקת] כל מי שמגיע אליי, שומע על מנדי די הרבה.

אילת: גם אצלי זה יאיר, יאיר, יאיר.

עידית: גם כאן ישמעו את זה הרבה, אז כן, כדאי שתתחילו להפנים. וכמו שאמרתי מקודם, אני אמא לשלוש בנות, לירון בת 16.5, יובל בת 13 ומעין בת 8.5. ואני באמת מתרגשת להיות פה. מתרגשת לעשות את הפרק הראשון הזה כל כך. חלמתי על זה כל כך הרבה זמן.

אילת: ווו הווו, נכון.

עידית: איזה מזל שיש אותך אילת.

אילת: משהו, משהו. אני והמחשב שלי.

עידית: והקול הרדיופוני.

אילת: והקול הרדיופוני. אין ברירה, זה חלק מענייני המקצוע, צריכה גם להרוויח כסף בחיים האלה.

[צוחקות]

עידית: אז זהו, בעצם מה שדיברנו על איך נולד הפודקאסט. דיברנו על מה הפודקאסט הזה הולך להיות. אני מבטיחה לכם שהולך להיות פה מעניין. גם בפרקים שאנחנו, אילת ואני, נעלה ביחד וגם בפרקים שנראיין אנשים נוספים. חשבנו כבר על בערך 70 נושאים לפודקאסטים.

אילת: נכון.

עידית: אז תתכוננו.

אילת: ו-STILL COUNTING כאילו אנחנו כל הזמן כזה מוסיפות.

עידית: מוסיפות עוד.

אילת: ניתן לכם כזה זה. אנחנו נדבר קצת על מה זה כלכלת המשפחה ואיך מתחילים בכלל ואיך מתמודדים עם כל הרעש הסביבתי הזה ואיך מתמודדים עם השוואות חברתיות ואיך נותנים, איך מאפשרים לפסיכולוגיה שלנו, כאילו לאיך שהמוח שלנו עובד, לאיך שהרגש שלנו עובד לא להשפיע עלינו לרעה, אלא דווקא לקדם אותנו. ומה הקשר בין אושר להצלחה כלכלית ומה הקשר בין הבריאות להצלחה כלכלית ומה הקשר בין מיליון דברים להצלחה כלכלית? אממ אנחנו באמת, יש לנו ונדבר קצת על משכנתאות אגב. אמרתי מקודם כזה, הזכרתי שאת יועצת המשכנתא שלנו. אז גם על זה דיברנו רגע לפני שהתחלנו להקליט. צריך פה לעשות שינויים קצת, צריך זה.

[צוחקות]

אילת: יש לי יועצת משכנתא פרטית. זה ממש נחמד, מגיעה אליי הביתה. זה ממש נחמד.

עידית: [צוחקת] כן.

אילת: אז אנחנו ככה ניגע באמת גם בנושאים של השקעות, גם בנושאים של משכנתאות. גם בכלכלת משפחה, גם במנגנונים רגשיים. ממש בהמון, המון, המון דברים. אממ אני כן רוצה להגיד שאם יש לכם, אמנם יש לנו איזה 70-80 רעיונות כבר, אבל אם יש לכם רעיונות, אם יש לכם נושאים שמעניינים אתכם, אני מזמינה אתכם כבר עכשיו לכתוב לנו. גם עידית וגם אני ברשתות החברתיות. עידית הזכירה מקודם את הקבוצה שלה בפייסבוק. אבל מעבר לזה, יש לה גם עמוד עסקי בפייסבוק וגם אפשר למצוא אותה. וגם באינסטגרם. גם אותי אפשר למצוא גם בפייסבוק, גם באינסטגרם ואני גם חוטאת בטיק טוק.[צוחקת]

עידית: אלופה בטיק טוק.

אילת: חוטאת לי. אחלה פלטפורמה שתדעי לך. אפשר לעשות איתה הרבה עבודה. ונראה לי שכאילו די טיזרים ואנחנו נתחיל להקליט לכם פרקים עם תוכן.

עידית: אז יאללה יוצאות לדרך.

אילת: יאללה. שיהיה לנו בהצלחה!

עידית: בהצלחה!

אילת: וו הוו!

[מוזיקה]

-סוף הפרק-


5 views0 comments

Comentarios


bottom of page