top of page

מסע אל גוף האדם - פרק 1 - מבוא
עונה 1, פרק 1: מבוא


(פתיח מנגינה)


(קול של ילד): "מסע אל גוף האדם – פודקאסט לילדים. כותב ומגיש ד"ר יאיר פוזניאק"


יאיר: יואבי, מה עשית כשקמת היום בבוקר?


יואב: צחצחתי שיניים, אכלתי, התלבשתי, עשיתי פיפי, הלכתי לגן, עשיתי תרגילים ואכלתי, ישנתי, הלכתי הביתה.


יאיר: כמה דברים אפשר לעשות עם הגוף הקטן הזה, אתה לא חושב? כשהייתי קטן, היה לי ספר שקוראים לו "גוף האדם – המכונה שלא תאמן". היו שם צילומים מדהימים והסברים על דברים שקורים בתוך הגוף שלנו. כשקראתי בספר הזה, הבנתי עד כמה גוף האדם הוא באמת מכונה יוצאת דופן. כל פעולה שאנחנו עושים, אכילה, קריאה, מפגש עם חברים או משחק כדורגל, מתאפשרת בעקבות מיליונים של פעולות שונות שמתרחשות בתוך הגוף. הגוף שלנו הוא יצירת אמנות מורכבת במיוחד. אוסף של תאים, איברים ומערכות שמתפקדים ביחד כמו יחידה אחת.


בפודקאסט הזה אנחנו נצא למסע בגוף האדם. נדבר על התאים, יחידות החיים הקטנות ביותר ואיך הם עובדים. נדבר על מערכות הגוף השונות והאיברים החשובים שבהם. למשל, מערכת הנשימה, שאחראית להעביר חמצן לכל תאי הגוף. מערכת העיכול שדרכה מגיע המזון לכל התאים. מערכת ההובלה או הדם שמעבירה חומרים בגוף ממקום למקום. מערכת החיסון שהתפקיד שלה זה להגן עלינו. מערכת השלד והשרירים שמאפשרים לנו לזוז. מערכת ההפרשה שמסלקת זבל. וכמובן, מערכת העצבים והמח שמנהלים את כל מה שקורה לנו בגוף ועוד מגוון נושאים מרתקים שקשורים לחיים שלנו.


(מוזיקה)


חיים, חיים...

חשבתם פעם מה זה אומר בכלל להיות חיים?


(מוזיקה הודית)


אנחנו מוקפים כל הזמן ביצורים חיים. אתם יצורים חיים וההורים שלכם יצורים חיים. הצמחים מסביבכם הם יצורים חיים וגם הכלב שלכם, אם יש לכם כזה, הוא יצור חי. אז למה שולחן למשל הוא לא דבר חי?

הגוף שלכם למעשה מקיים כמה תכונות שחשובות מאוד לחיים ושולחן לא מקיים.


למשל, הגוף שלכם מסוגל לשמור על עצמו במצב יציב גם אם התנאים משתנים. לדוגמא, אם עכשיו חם מאוד בחוץ, אתם תזיעו כדי להתקרר ואם קר מאוד, אתם תרעדו כדי להתחמם. זה מכיוון שהגוף שלכם כל הזמן עובד קשה כדי לשמור על טמפרטורה יציבה.


אם עכשיו שתיתם המון, המון מים, יהיה לכם המון פיפי בצבע שקוף. ואם לא שתיתם הרבה זמן, יהיה לכם מעט פיפי בצבע צהוב. זה כדי לוודא שכל הזמן יש לכם בגוף מספיק מים שהם מאוד חשובים לחיים. ותזכרו, צהוב זה לא טוב, אבל שקוף זה אלוף!


שולחן לא יכול לשמור על עצמו בצורה כזאת. אם מסביב לשולחן יהיה חם, גם השולחן יתחמם.

התכונה השנייה היא היכולת לגדול ולהתפתח. אתם נולדים כתינוקות קטנים ועם השנים הגוף שלכם גדל וגם היכולות שלכם. אתם לומדים ואתם רוכשים תכונות חדשות. כששולחן נולד, טוב, נוצר, הוא נשאר אותו שולחן בדיוק גם אחרי 100 שנים.


התכונה השלישית היא היכולת לצרוך אנרגיה ולהשתמש בה. אנרגיה זה כמו כוח. זה כוח שצריך כדי להפעיל את המערכות בגוף. אתם מקבלים את הכוח הזה מהאוכל שאתם אוכלים, אבל שולחן לא יכול לאכול.


התכונה הרביעית היא היכולת להגיב לגירויים. הרי כשמדגדגים אתכם ברגל, אתם מיד קופצים, נכון?


וכשהשמש מסנוורת אתכם, אתם מכווצים את העיניים ומרימים את היד מעל העיניים.


אם תשימו שולחן בשמש, מה אתם חושבים, שהוא ירים את הרגליים כדי לראות יותר טוב? מה פתאום!


התכונה האחרונה היא היכולת להביא צאצאים או ילדים. אתם נולדתם להורים שלכם לפני כמה שנים וההורים שלכם נולדו לסבא וסבתא לפני יותר שנים. בעתיד גם לכם יהיו ילדים וגם להם יהיו ילדים. אבל לא משנה כמה שולחן ינסה, הוא לא יצליח לייצר ילד שולחן משלו.


אז הנה כמה עובדות מגניבות ביותר על גוף האדם – המכונה שלא תאמן:

עובדה מגניבה!

העצם הקטנה ביותר בגוף נמצאת באוזן והגדולה ביותר בירך.

וואו!!!!

בני האדם הם בעלי החיים היחידים עם סנטר.

וואו!!!!

האיבר הגדול ביותר בגוף הוא העור. באדם מבוגר הוא יכול להגיע למשקל של כמה קילוגרמים.

וואו!!!!

כשאתם קמים בבוקר אתם גבוהים יותר מאשר כשאתם הולכים לישון.

וואו!!!!

השריר החזק ביותר בגוף הוא שריר הלסת.

וואו!!!!

חלק גדול מהאבק שיש אצלכם בחדר זה תאים מתים שנושרים מהעור שלכם.

וואו!!!!


החיים הם דבר נפלא ומרגש. אנחנו בני האדם יכולים להיות שונים אחד מהשני בגובה, בצבע העור, בשפה שאנחנו מדברים בה וגם באמונות שלנו. אבל גוף האדם מתפקד באותה צורה מדהימה אצל כוווולם.

מוכנים? יאללה, בואו נצא למסע.


(מנגינה)


זה היה מסע אל גוף האדם. אני ד"ר יאיר פוזניאק.

פרקים נוספים באתר הבית שלי. YPSCIENC.COM


(מנגינה)


17 views0 comments

Comments


bottom of page