top of page

מכורים - פרק 3: עידן

הצצה לסצנת מסיבות ה"כמסקס" שנפוצות בקהילה הגאה וכוללות סמים וחילופי זוגות. מה מושך במסיבות האלה ולמה הן יכולות להיות הרסניות?


 

תאריך עליית הפרק לאוויר: 23/05/2022.

[חסות]

קריינית: אתן מאזינות ואתם מאזינים ל"כאן הסכתים", הפודקאסטים של תאגיד השידור הישראלי.

עידן: מה הבן אדם מחפש, גם בסמים? הוא מחפש שייכות. אתה מדבר על זה שהסמים מבודדים אותך. פה, בסמי סקס האלו, זה הרבה פעמים גם שייכות. כמו שאמרתי לך, אני לא הכנסתי סחים אלי הביתה. כדי להשתייך לחבורה שלי, אז היית צריך לעשות סמים. אז זה מה ש… זה דבר שבמיוחד גייז מחפשים, כי הרי בתוך המשפחות שלהם דחו אותם, ובתוך השכונה שלהם דחו אותם הרבה פעמים.

[מוזיקת פתיחה]

קריינית: "מכורים" - שיחות על התמכרות לסמים, עם מי שהגיעו לתחתית והצליחו לחזור לחיים.

אילן: היי, אורי.

אורי: אהלן, אילן.

אילן: אנחנו על הסכת "מכורים", ואנחנו בעצמנו גם כן מכורים נקיים, ומנהלים שיחות, לא בדיוק ראיונות, עם מכורים נקיים כמונו.

אורי: והיום אנחנו הולכים לדבר לא רק על סמים והתמכרות, והחלמה, אלא גם על סקס בתוך הקהילה הגאה.

אילן: אנחנו מדברים על סצנה ספציפית שמאוד פופולרית אצל הרבה הומואים, ולא מספיק מדברים על זה.

אורי: היום יהיה איתנו עידן, מכור נקי בן 40, שהיה שם בסצנה הזאת, בטוב וברע, ויספר לנו על הכול.

אורי: ברוך הבא עידן.

עידן: נעים להיות פה.

אורי: אתה הולך לדבר איתנו היום על סצנה, על משהו שקורה, שמבעבע ככה מתחת לפני השטח, שבניגוד לנאמר, נושאים אחרים שקשורים בהתמכרות ובהחלמה, שאנחנו מדברים עליהם פה הרבה בפודקאסט, אין לנו בכלל ניסיון בו או ידע בו, לא לאילן ולא לי. ו… [פונה לאילן בתדהמה] מה אתה עושה לי פרצוף כזה אילן? אתה היית בסצנת הכמסקס של הקהילה הגאה ושל הומואים?

אילן: אני מעדיף שתשאל לפני שאתה קובע עובדות, אבל…

אורי: אתה יודע מה? אתה צודק, אתה צודק. יכול להיות שקבעתי עובדות.

עידן: [מסתקרן] מה אתה אומר, אילן?

אורי: [בנימה מתלהבת] מה, בואנה, יש פה… עידן, יש פה סקופ…

עידן: כן.

אורי: [צוחק] חכה.

באמת מה שאנחנו מדברים עליו היום הוא על הקהילה הגאה וסצנת הסמים והסקס והחיבור שלהם עם התמכרות, ואז גם במקרה שלך, המשמח לפחות, עם החלמה. ואנחנו מקווים שנוכל לתת גם איזושהי תקווה למי שאולי בתוך המקום הזה, בתוך המלכודת הזאת, של מה שנקרא chemsex, שנכיר עוד רגע. בשיחה מקדימה אמרת לנו כמה שאתה חושב שחשוב שידברו על זה, אבל מה זה בכלל כמסקס?

עידן: chemical sex, כאילו, שלא יחשבו שזה camsex במצלמה, סקס במצלמה, כי זה גם…

אורי: וואו, לא חשבתי על זה בכלל!

עידן: לא, זה הרבה פעמים שאומרים כמסקס, כאילו, יש את הקטע הזה של אתרים כאלו שאנשים…

אורי: כן.

עידן: אתה יודע, במצלמה פותחים את ה…

אורי: לא שאני יודע, לא שאני זה, אבל כן.

עידן: אז יש את זה, אז זה השילוב בין כימיקלים לסמים, שזה נהיה, אני חושב, אחד התחביבים הגדולים ביותר של הקהילה הגאה, בתל אביב במיוחד. אני לא יודע בשאר המקומות בארץ, אני משער שזה כבר הגיע לכל רחבי הארץ, הקטנה שלנו.

אילן: קודם כל, דבר איתנו על סוגי סמים, כי אנחנו מכירים, אתה יודע, קוקאין, הרואין, חשיש, גראס, MD. הכי שמרנים בעולם, ממש.

אורי: [צוחק על עצמו] מה זה שמרנים? כזה אסיד, אתה יודע, קטמין, מה? אנשים כאילו מן המניין, אנשים…

אילן: לא. אני, אתה יודע מה אני מתכוון, זה…

עידן: אני חושב, תקשיב…

אילן: זה שמות סחים, אתה יודע, תן פה קצת שמות שאנחנו לא מכירים.

עידן: אוקיי, אז תראה, קודם כל, ברשימה המכובדת שמנית, אחח… אני אוהב אותם את כל השמות האלה, [צוחקים] אז יש כמה…

אילן: אני מתנצל בפני הסמים שלא הזכרתי.

עידן: אני גם. אז יש כמה סמים שהם גם אממ… שמנית, שהם גם רלוונטיים לכמסקס, כמו למשל, קוקאין, על אף שהוא, כידוע, דופק את הזקפה, אבל MDMA, כמו שאמרת, כמובן שפחות הסמים הפסיכודליים, הם פחות הולכים עם הסצנה של מועדונים וסקס אחרי זה בבית.

אורי: כן.

עידן: זה קיקי פארטי, מה שנקרא.

אורי: קיקי פארטי?

עידן: קיקי פארטי זה המסיבה שעושים אחרי המסיבה.

אורי: שזה אפטר פארטי…

עידן: יש את המשהו…

אורי: האפטר פארטי סקס זה קיקי פארטי?

עידן: כן.

אורי: הבנתי.

עידן: מה שנקרא, יש את ה… מה ש… ה"מועבט" שזאתי שרה עליו…

אורי: כן, כן.

עידן: שזו הישיבה שלפני, ויש את המסיבה, ויש את הקיקי פארטי שזה אחרי המסיבה. הולכים לאיזה בית, משאירים את הבגדים בחוץ, ועושים הרבה סמים וסקס ביחד. אז מחוץ לסמים שמנית ברשימה, שהם כן רלוונטיים, וגם אתה אמרת, קטמין, MDMA וקוק, יש סמים שהם אהובים על הקהילה הגאה במיוחד, שהמלך שלהם זה GHB.

אילן: שזה ראשי תיבות… אתה זוכר? או שאנחנו נגגל את זה…

עידן: אני יודע שזה…

אורי: בטח זה כימיקל כלשהו, לך תדע, איזה שם ארוך.

עידן: זה כימיקל שהיה פעם לניקוי מדפסות או משהו כזה, [אורי מגחך] הייתה תקופה שזה היה חוקי, היו מביאים את זה בגלונים לארץ פשוט, אבל… עד שהבינו שמשתמשים בזה לסמים.

אורי: What the fuck? אוקיי.

עידן: ו-GHB זה בעצם סם האונס. עכשיו, לא… כשלא משלבים אותו עם אלכוהול, כמו שבסם האונס, שמים את זה באלכוהול…

אילן: כן.

עידן: וזה פשוט מביא את הבן אדם ל…

אורי: עילפון.

עידן: אובדן הכרה.

אורי: כן.

עידן: GHB הוא סם מסוכן, השילובים… מה שקורה, לפחות ממה שאני רואה בקהילה הגאה, הרבה מהאנשים לא משתמשים "בחוכמה", במרכאות, בסמים, אם יש כזה דבר להשתמש בחוכמה, כלומר, אנחנו המכורים, הרי לא יודעים להשתמש בחוכמה [צוחק], ועושים שילובים, אז יודעים שאסור לשתות אלכוהול, אבל לוקחים עם זה MD, וגם איזה אקסטה, וגם whatever, ובסוף הערב גם ויאגרה, וזה מסוכן.

אורי: אז…

עידן: היו כל מיני מקרי דום לב כאלה באמצע מסיבה, פעם בכמה חודשים, פעם בשנה זה קורה באיזה מועדון, ותמיד ברשימה של הערבוב היה שם GHB. זה המכנה המשותף. אז הוא…

אורי: ולמה בעצם הסם הזה, או "טינה", הזכרת גם… דיברנו… סם בשם "טינה", למה הסמים האלה מזוהים עם הקהילה הגאה, או ליתר דיוק, הקהילה ההומואית?

עידן: תראה, אז אני חייב רק להפריד בין… "טינה" זה כמו, יש הרבה שעושים את זה, אבל "טינה" זה כמו איזה קו אדום. כאילו, אתה מדבר עם הרבה אנשים שמשתמשים בסמים כל סוף שבוע, ועושים את זה וזה, אבל "טינה", אני לא נוגע.

אילן: מממ…

אורי: אה.

עידן: "טינה" זה כאילו ה… יש לזה שם, ובצדק.

אילן: למתקדמים.

עידן: ובצדק, שזה כאילו, זה כמו, אני לא… אני עושה את כל הסמים, אבל להזריק, אני לא מזריק, אתה מכיר את זה, את הגבול הזה?

אורי: כן, כמכורים אנחנו יודעים שבסופו של דבר, נכון שיש סמים שפוגעים יותר מסמים אחרים, או יותר מהר יגמרו אותך, אבל בסופו של דבר אם אתה מתמכר למשהו, אז אתה מתמכר אליו, ואתה תפגע בעצמך באמצעותו, אם זה סם כזה או אחר.

עידן: אז "טינה" באמת, זה… נגיד אני זוכר איזה בחור אחד שהיה חתיך כזה, מדהים כזה וזה… ואז ראיתי איזה תמונה, איזה שנתיים אחרי זה, אחרי שהוא עשה סיבוב על "טינה", והבן אדם נראה כמו צל, כמו גופה מהלכת.

אילן: וואו.

אורי: כן.

עידן: ובגלל הסיפורים האלו אנשים… יש… ועדיין, הרבה, הרבה, הרבה עושים את זה, גם אני עשיתי את זה, במינונים, כאילו כשיצא לי.

אורי: אז עוד פעם, אנחנו חוזרים על… מה… למה הסמים… נגיד אוקיי…

עידן: ואני לא יודע…

אורי: … זה GHB או ה"טינה" או האלה, למה הם מזוהים… למה אני ואילן מדברים על סמים מסוג אחד ואתה מדבר על סמים… למה זה מזוהה עם הקהילה הגאה?

עידן: כי הסמ… אגב, עוד לא הגענו לסם שאני אישית, הוא היה ה-תחביב שלי.

אילן: בבקשה, זה הזמן.

אורי: אנחנו פה.

עידן: זהו, זה הזמן, אני אעשה את הרשימה שלכם כאן ואז נתקדם למהות. אה… MMC. יש MMC3, יש MMC4, אנשים בחוץ, ברחוב, קוראים לו "דוקטור", קוראים לו "השורף", "הדמעה", יש לו כל מיני שמות.

אילן: מה, למה הדמעה?

עידן: כי אתה…

אילן: זה נגמר בבכי?

עידן: מסניף אותו, שורף לך פה, ויורדת דמעה.

הקהילה ההומואית, ה-סם שלה זה סקס. זה ה-סם שלה, זה הדרך שלהם לתקשר, שלהם… אני חלק מהקהילה כי אני טיפה שונה, כי יש לי זוגיות המון שנים וזה, אבל גם אני הייתי בעולמות האלו, ואני עדיין בעולמות האלו של הסקס מהסוג הזה, סקס כ-commodity, כעוד משהו להשתמש בו. המון אנשים בקהילה, זה ה… זה הקיק שלהם בחיים. וכשאתה משלב את זה עם סמים, זה נהיה כמו… לא יודע, כמו על סטרואידים. שאגב, זה סם גם… [צוחקים]

אורי: וואלה.

עידן: …שהקהילה מאוד מאוד אוהבת. שמונה שבועות לפני המצעד, אנשים שוכרים כבר לופט למצעד, ומביאים את ה… ומתחילים להזריק סטרואידים. אז למה הסמים האלה?

אילן: כן.

עידן: כי זה הכל סמים שהם… They enhance the sex.

אילן: מחזקים. הם…

עידן: כן, זה…

אילן: מעצימים.

עידן: מעצימים את חוויית הסקס, אבל ברמה קיצונית. זה כאילו… סקס סחי לעומת סקס על "טינה" או על MMC שאני עשיתי, או גם על G, זה כאילו כמו… ההבדל בין לעלות על הרכבת הרים עם ה-8 לופים ו-4 ברגים, לעומת לעלות על ה… לא יודע, תבחר איזה מתקן בלונה פארק של פעם… על המתקן של הפילים [צוחקים]. זה ההרגשה, גם אחרי שמפסיקים, צריך להבין, כאילו, לוקח זמן, אין על זה הרבה מחקרים. מדברים על משהו כמו שבע שנים.

אילן: מה, לחזור הביתה?

עידן: לחזור הביתה, להתחיל ליהנות… אני…

אילן: מסקס קונבנציונלי, מה שנקרא.

עידן: כן. אני יכול להגיד לך שאני עכשיו התחלתי להנות מזה, ועברו שנתיים וחצי מאז שהפסקתי. התחלתי, נגיד אחרי שנה וחצי, התחלתי ליהנות, ועכשיו אני מרגיש שזה תהליך.

[מוזיקה]

עידן: התחלתי בעצם לא מהעולם של הגייז בקטע הזה. אני ובן זוגי, אנחנו אוהבים חבורות, תמיד היה לנו חבורות. היה לנו חבורה רוחנית כזאת שהיינו מסתובבים איתה שנים, והיינו מעש… בעיקר עושים weed, כאילו, מאוד ילדים טובים. ניסינו קצת, כל דבר ניסינו פעם אחת, גם "טינה" ניסיתי בגיל 20, פעם אחת בניו יורק, כזה רק V על כל דבר. וככה עד גיל 30 היה הכל, זה. ואז הכרנו חבורה אחרת. היא בכלל חבורה של סטרייטים, חבורה של זוגות סטרייטים, רובם נשואים הרבה שנים, אה… סווינגרים, חילופי זוגות. וכאילו אתה אומר, מה הקשר? אבל, הם הביאו, הם הכירו לנו את הסם הזה. ובאמת שזה, אני חייב להגיד, כמו שכל המכורים יודעים: בהתחלה הרי זה עובד וזה מדהים.

אורי: ואז?

עידן: [צוחק] אתה רוצה שאני אגיע ישר ל"ואז"…

אילן: לא, לא.

עידן: אז אני אומר, בהתחלה זה עבד וזה היה מדהים.

אורי: נכון.

עידן: ואתה אומר, מה לנו ולהם? וואלה, גיליתי שם על המיניות שלי כל מיני דברים. שאני לא אוהב רק בנים, אני אוהב גם בנות בכלל ויש שם טשטוש גבולות מוחלט בין האפלטוני לסקסואלי, כאילו, טשטוש גבולות מוחלט. הרבה אנשים גם, שאתה יודע, work hard, play hard, אנשים מאוד מצליחים ביומיום שאיכשהו שומרים על הפָסָאדָה הזאתי ביומיום, אבל בסוף שבוע, גן חיות, כאילו. חמישי עד ראשון, כמות סמים וסקס ואתה יודע, הרבה פעמים כשאני מדבר עם מכורים, וכשבא מכור שהיה בתחנה המרכזית ובלי שיניים, אז מאוד קל להבין למה הוא רוצה להפסיק ולהתנקות ולעלות על דרך חיים חדשה, אבל כשאתה עושה את הסמים האלו בסטינג מאוד יפה, בדירות יפות בתל אביב, ב…

אילן: אתה מאמין לזה.

עידן: אתה מאמין לזה לגמרי. עכשיו, תמיד יש מחירים לשלם, גם עוד בתקופה שזה עוד היה כיף, היו מחירים לשלם, המחירים מגיעים לא בחמישי עד ראשון, הם מגיעים ביום שני ושלישי ורביעי וחמישי.

אורי: איזה מחירים?

עידן: של עצבנות, של נגיד, אני, אני לא יודע, יש לי עמידות לזה, אבל אנשים שניסו את הסם הזה, למשל, שעשו אותו פחות פעמים, אמרו לי, איזה דאון נוראי, מה זה? כאילו, אתה צריך לגרד את עצמך מהרצפה אחרי זה לעבודה.

אילן: אתה יודע, אומרים שאם סמים הולכים אצלך טוב עם כל דבר, אתה יודע, לפני האוכל, אחרי האוכל, לפני סקס, אחרי סקס, לפני מסיבה, אחרי מסיבה, לפני זה…

עידן: בזמן סקס.

אילן: אם זה הולך אצלך טוב עם כל דבר, אז סימן שיש לך בעיה.

עידן: כן. [צוחק]

אורי: [צוחק] ממש.

עידן: הסמים, אני חייב להגיד שגם באיזשהו שלב הסמים הפריעו לי לעשות סקס. כלומר, זה היה לעשות סקס, ותוך כדי הסקס, אחרי ארבע דקות, הולך לעשות שורה. אחרי עוד חמש דקות הולך לעשות עוד שורה. אחרי זה זה… עכשיו, מנה של G, עכשיו זה, עכשיו ניקח קצת קטמין.

אורי: אם מישהו תהה אם הוא מכור או לא.

עידן: כן, זהו, בסופו של דבר, אתה יודע, אם אנחנו מגיעים קצת קדימה, אז הגעתי למצב שאיבדתי את ההכרה אצל מישהו זר בבית ל-7 שעות, כולם חיפשו אותי, אתה יודע, כל מיני סיטואציות כאלו, שאתה כבר מערבב כל כך הרבה סמים ואתה ער שלושה ימים, אי אפשר להחזיק חיים נורמטיביים.

אילן: זה מחירים, אורי.

אורי: ברור שזה…

אילן: שאתה ער שלושה ימים, אתה לא יכול לחזור כאילו כלום.

אורי: כן, אבל אחת הסיבות הכי, הגורמים הכי מזרזים של התקף פסיכוטי, זה חוסר שינה.

עידן: כן.

אורי: אז תשמע, לא כל הומו מוצא את עצמו מתחבר לסצנה כזאת של סקס וכמסקס וזה, זאת אומרת, רגע, אנשים שונים אחד מהשני.

עידן: ברור שלא כל אחד, תודה לאל שלא כל הגייז התחברו לזה.

אורי: לא, אני פשוט, לא, זה ברור, זה אקסיומה שברורה מאליו, מאליה, אבל אני תוהה על איזה צורך זה ענה אצלך? למה אתה חושב שאתה, באופי שלך, מצאת את עצמך מחבק את זה או נותן לזה לחבק אותו?

עידן: זה נכנס פה לדברים קצת יותר אישיים שלי. אני בן אדם… המיניות אצלי הייתה בחוץ מגיל מאוד צעיר, ואני מדבר מגיל מאוד צעיר, מגיל 6. כאילו, מגיל 6. כבר ביסודי הייתי מדבר על סקס, הייתי… אגב, למה? כי אסרו את זה בבית, כי בבית אמרו לי: "פויה, תפסיק!", אז ככל שאמרו לי "תפסיק", רציתי יותר.

אורי: קלאסי.

עידן: והייתי כאילו, עשיתי כל מיני דברים, גם עד גיל 30, כשלא עשיתי את הסמים האלה, עשיתי דברים אחרים. יצא לי להצטלם לאיזה סצנה בסרט פורנו, יצא לי לעשות דברים מאוד הזויים בסקס ברמת… גם בתוך הזוגיות שלי, להפר את הכללים ול… אבל עדיין שמרתי על איזה מסגרת כזאתי של goody two shoes, כזה יחסית של ילד טוב, כאילו, בתחום שאני עובד בו, והזוגיות של הרבה שנים שיש לי וזה. ואז כשהסמים האלו הגיעו, פתאום נפתח כל האשמה והבושה והפחד וה…

אילן: נפתח…

עידן: נפתח!

אילן: נפתח במובן…

עידן: לא…

אילן: שאפשר לשחרר את זה.

עידן: שחררתי את זה, ופתאום עולם חדש ומדהים. אני כאילו מגיע לאיזה מקום שאני לא מכיר את האנשים כל כך, פתאום אנחנו עושים את הסמים האלו, ואני מרגיש כוכב! אני מרגיש ש… כולם מורידים את הבגדים, נגיד אם זה הסטרייטים אז כאילו, אתה יודע, נשים ב-lingerie וכאילו, זה כזו סיטואציה שאתה כאילו, אתה… כל הטאבו נשבר, כאילו, זה מזיין אותה מולך, וזה כאילו… אתה כזה, מה קורה פה?! והסמים, זה…

אילן: זה נשמע לי סוג של חוויה חוץ גופית, אפרופו גופניות. כאילו, אתה אומר: "רגע, שנייה, זה קורה, הדבר הזה?"

עידן: זה…

אילן: עם כל הסמים שמרחיקים אותך מהמציאות, מההוויה, מהחיבור המודע לרגע, שאתה אומר: רגע, אני פה או לא פה?

עידן: אז אני לא הרגשתי שמנתקים אותי מהמציאות, כאילו, כי הסקס איכשהו מחבר אותך למציאות, מנתק אותי מכל המחשבות שיש לי על זה, מהביקורת, מהאשמה, מהבושה, מהפחד. זה מנתק אותך מזה, ואז אתה יכול לעשות מה שאתה רוצה.

אורי: כן.

עידן: אתה יכול, להזדיין מול קהל אתה יכול.

אילן: זה נשמע, כאילו, אתה לא באמת עושה מה שאתה רוצה. זאת אומרת, פתאום אתה מאבד את השליטה שלך על המצב.

עידן: לגמרי.

אילן: ונותן את זה ל…

עידן: לגמרי. אני יכול לתת לך דוגמה מהשבוע, שזה בא והכה לי בפרצוף.

אילן: קדימה.

עידן: פונה אליי מישהו באינסטגרם, שאני מכיר אותו, כאילו. אני יודע שהיה בינינו משהו. אני זוכר, במעומעם. והוא מתחיל לדבר איתי: "מה שלומך? מה הולך וזה?". אמרתי לו: "אני נקי כבר, אני זה". "אה, וואו, איזה יופי, זה". שולח לי סרטונים, אני לא זוכר, אני לא זכרתי שזה קרה.

אילן: שאתה? שאתה בפנים?

עידן: סרטונים שבהם אנחנו שוכבים ומי שמצלם, אני שומע אותו מדבר…

אילן: די!

עידן: …זה בכלל חבר שלי שהוא בכלל סטרייט! אני אומר לו: "מה הוא עשה שם?" המחשבה היחידה שעוברת לי: מה הוא עשה שם? אני אמרתי לו להביא לי סמים. אני בדרך התקשרתי אליו…

אורי: וואלה.

עידן: אמרתי לו: "תקשיב, תביא את זה לפה", הוא כבר נכנס, אמרתי: "יאללה", כאילו, כל הזמן הבדיקת גבולות הזאתי, גם בקטע של המיניות. סטרייט, גיי, כל הגבולות נפרצים.

[מוזיקה]

אורי: בתוך המסיבות האלה יש, כאילו, יחסי כוחות? כי אני מניח, אתה יודע, יש אנשים שכבר היו ב-1,000 מסיבות כאלה, ויש מישהו שזו המסיבה הראשונה שלו.

עידן: ברור, יש Fresh meat.

אורי: ויש כאילו, מה קורה בעצם?

עידן: כן.

אורי: אם אני לא יודע מי נגד מי, אני מניח שאפשר… אני מטרה קלה לניצול!

עידן: לגמרי, כן.

אורי: אבל איך? זה מה שאני שואל, אני מדבר היפותטית, כי אני לא הייתי שם, אבל איך אפשר לנצל אותי?

עידן: ברגע שמכירים לך את הסמים האלו, זה ממוטט את כל הגבולות שיש לך, אתה יודע, את כל החסמ… את כל העכבות, את כל החסמים. זהו, אתה כמו חימר ביד של מישהו אחר, במיוחד אם הוא מנוסה ממך והוא בוגר ממך.

אורי: אוקיי, ואז מה?

עידן: אז הוא יכול להשתמש בך.

אורי: ואז מה?

אילן: אוקיי, בבוקר אחרי, תתאר לי את הבוקר אחרי.

עידן: סקס לא מוגן, אגב, אנשים, אתה יודע, כאילו…

אורי: וואו.

עידן: וגם היום שיש PrEP, אתם יודעים מה זה PrEP?

אורי: לא.

עידן: זה כדור שבן אדם לוקח כל יום, והוא לא נדבק באיידס. זה בעצם סוג של חיסון לאיידס שיש היום.

אורי: כן, כן, כן, כן, כן, כן.

עידן: אז גם אם אתה על PrEP אז אוקיי, אז נגיד לא תדבק ב-HIV, וגם היום, תודה לאל לי אין, איכשהו זה חמק מעל הראש שלי, על אף שהייתי ב-1,000 סיטואציות מסוכנות…

אילן: אוקיי, אבל מעבר למחלות, מה… אתה קם בבוקר ואתה… והסוטול ירד, ואתה מסתכל עליו במראה…

אורי: זה לא רק בבוקר, אני חושב שזה עוד, עוד, בתוך האקט, אני חושב שיכולים לקרות מצבים שאתה…

עידן: זה גם נכון, שיכולים לקרות מצבים לא נעימים בתוך האקט, שבן אדם עושה דברים שהוא לא באמת רוצה, אבל הסמים מטשטשים אותו וזה. תראה, אילן, אני חושב שהרבה ממה שקורה בשימוש בסמים, זה גם לא בהכרח מה ש… הדבר הרע, זה לא תמיד מה שקורה בשימוש בסמים, אלא מה לא קורה בזמן הזה.

אילן: ממממ…

אורי: מה לא קורה?

עידן: מה לא קורה בזמן הזה? הבן אדם לא משקיע בעצמו, לא לומד כלום, לא מתפתח, לא… אתה יודע כמה אנשים נמצאים בלופ הזה עד גיל, גם 45? עד גיל 50? אני מכיר, אני מכיר אנשים כאלו. בגיל 50 עדיין מחפשים את הזיון הבא. כל יום הם פותחים את הגריינדר ומחפשים את הזיון הבא, את הזיון הבא, את הזיון הבא, וזה יש מלא אנשים בקהילה.

אורי: זה ממלא משמעות, זה ממלא הכל. זה ממלא את כל…

עידן: הם לא יודעים משהו אחר.

אילן: והסמים… והכמסקס הוא בעצם הדלק של הדבר הזה.

עידן: לגמרי. הכמסקס הופך את זה כבר למשהו לגמרי…

אורי: זה כבד כבר.

עידן: כי עוד אם מישהו יכול, נגיד, לספר לעצמו שהוא מחפש זוגיות ולהיות תקוע ב-loop הזה, על הכמסקס, זה כבר לא… אתה לא מספר לעצמך את הסיפור הזה.

אילן: המכורים שאני מכיר, הסמים בודדו אותם. בהתחלה זה, אתה יודע, משתמשים ביחד, שזה סבבה, זה חברתי, ולאט לאט העסק נהיה יותר ויותר… אתה מתחיל… אתה רוצה את כל החומר לעצמך, אתה כבר לא כך בא לך לדבר, אתה כבר לא בא לך ב-socializing, אתה יש לך את הדברים שאתה עושה כשאתה מסטול ואתה קרוע, יש לך את הדברים שלך, אתה יכול לראות איזה סדרה אידיוטית 6 שעות, אתה פשוט מתבודד.

עידן: כן.

אילן: אתה רוצה לאכול כמו חזיר איזה משהו שאתה לא יכול לאכול, אתה… יש הרבה התנהגויות שהן של התבודדות.

עידן: כן.

אילן: בדידות.

עידן: ואתה…

אורי: אני מרים פה שלט של הזדהות.

אילן: וב… בבקשה.

אורי: אני מרים פה שלט של הזדהות, זה כל מה שאני אומר.

עידן: אוקיי.

אילן: ובסצנה שאתה מתאר, להתמכרות יש דווקא אפקט חברתי, זאת אומרת, היא מתקיימת דווקא בתוך מעגל של אנשים, בתוך אינטראקציה עם אנשים.

עידן: כן. אז יש לי כמה דברים להגיד על זה. קודם כל, אני, במסגרת הטיפול שלי, פגשתי מישהו שהייתי משתמש איתו. לא במרכז גמילה, אבל במסגרת טיפולית אחרת שאני הייתי אחרי שהפסקתי להשתמש.

אורי: לפני כמה זמן היית במרכז גמילה?

עידן: לפני שנתיים וחצי וקצת, וכמה שבועות וימים.

אורי: אבל מי סופר?

עידן: כן. והוא, אני חייב להגיד, בחור מוכשר, אגב, כמו שד, חבל שלא יצא ממנו כרגע כלום, בגלל שהוא, עכשיו הוא נקי, אבל הוא בילה את רוב חייו עד כה בשימוש. בשימוש הוא היה כזה מלא ביטחון, הוא היה בא לחדר, [בעוצמה] פה, פה, פה, הוא היה גם סוחר בסמים אז בכלל, טה, טה, טו, כולם רוצים אותו, הוא מדהים, הוא יפיוף, הוא חתיך, הוא מתקשר עם אנשים בקלות, הוא… כאילו ראית שהוא קצת, יש לו איזה… הוא קצת הזוי, אבל הוא היה תקשורתי. לקחת ממנו את הסמים, אפס יכולות חברתיות.

אילן: וואו.

עידן: אפס יכולות חברתיות. כאילו, מבוכה חברתית הכי בסיסית של ילד קטן שבא ליום ראשון בכיתה א'.

אילן: אפרופו סופרמן, זה לקחת מסופרמן את הגלימה.

עידן: לגמרי. זה אולי אתה מכיר מ-קוק, שאם אתה עושה קוק ואתה פתאום נורא ורבאלי, ומדבר עם כולם וטה, אז זה גם…

אורי: העלת פה שאלה, לסופרמן בגלימה…

עידן: יש את האפקט הזה, שאתה אומר, כן, זה כאילו הופך אותך חברתי, אבל אחרי זה יש את ה-flip side, זה לא באמת חברתי. אני למשל, בשימוש שלי, בסופו של דבר, הסופ''ש של לפני שהלכתי לגמילה, כבר הבן זוג שלי עזב את הבית כאות מחאה על המצב שהגעתי אליו, אחותי אחרי זה גם עשתה לי שיחת… העסק שלנו הולך… אני שותף עם אחותי, הולך להתפרק אם אתה לא תפסיק, אז אני בסופ''ש האחרון הזה הייתי באיזה דירה אחרת, עשיתי כל סוג סם אפשרי, ואני חושב ששכבתי משהו, עם כמו, משהו כמו 12 אנשים…

אילן: די נו, מספיק!

עידן: בשלושה ימים.

אילן: בואנה, אני חושב שזה המספר האנשים ששכבתי איתם בכל החיים שלי.

עידן: זהו, הייתה מישהי בגמילה שאמרה לי כן, זה… והיא ספרה, הגיעה לאיזה 4 כל החיים שלה, ואז אמרתי לה: "מתוקה, אני רק בסופ''ש לפני שהגעתי לפה". וזה לא באמת אינטראקציה חבר… שם זה כבר היה… באמת, כבר בודדתי את עצמי. כאילו רק זה…

אילן: נכון.

עידן: וכמו… זה כבר לא היה מסיבה כיפית עם כל מיני זה, כי הכל התבלגן לי בחיים כבר, הכל התבלגן לי.

אורי: אתה עברת על זה כאילו זה, אתה יודע, בזריז, אבל אתה אומר פה, אחותך אמרה לך: "עוד רגע, כאילו עוד רגע העסק שלנו זה…", הבן זוג שלך עזב, כאילו, איך הגבת לדברים האלה? איך זה השפיע עליך? זה דברים גדולים.

עידן: קודם כל, כשהבן זוג שלי עזב, לא… כשהבן זוג שלי עזב…

אורי: איך זה הגיע לזה בכלל?

עידן: זה הגיע לזה כי אני לא הצלחתי להפסיק, אני כבר… אני הלכתי ל-NA איזה שנה ומשהו לפני זה, אמרתי אוקיי…

אורי: ל"מכורים אנונימיים".

עידן: ל"מכורים אנונימיים". אני אמרתי, אני לא מבין איך זה אמור להשאיר אותי נקי? אני כאילו, אני פה שעה וחצי, מה קורה בשאר ה-22 וחצי שעות? כאילו… וגם הבעיה שלי אגב, אני רק, לא דיברנו על זה בכלל, המריחואנה, אני הייתי מעשן מגיל 17 בערך, וברוב שנות חיי משהו כמו 3, 4 גרם ביום!

אילן: מטורף.

עידן: הייתי מוציא על זה…

אילן: זה אפרופו…

עידן: זה השיא ה…

אילן: זה מיסקונספציה, שיש… אנשים שמשתמשים בגראס, ומגיעים למשל ל-NA, לפעמים מרגישים שהם לא, הם לא שילמו את הכרטיס כניסה כי לא נפלו להם השיניים והם לא ישבו בכלא, וכולי וכולי.

עידן: תקשיב זה… כן, המריחואנה, באופן כללי, הייתה עושה אותי פרנואיד, והייתי תלוי בזה, וואי, ברמה קיצונית, ואם לא היה לי את זה, אלוהים ישמור. כאילו, איזה עצבים ואיזה…

אורי: אוקיי, איך מהמקום הזה הגעת לכזה פירוק מערכות, ושהחיים שלך מתפרקים מול העיניים שלך? ושהבן זוג שלך עוזב, ושאחותך אומרת "העסק…"

עידן: אני חייב להגיד, כשהבן זוג שלי עזב, זה היה, זה היה הקלה גדולה, כי הרגשתי אשם מולו על כל ההתנהגות שלי, ורציתי שהוא יניח לי ויתן לי לעשות סמים. [צוחק] אני כל מה שרציתי זה לעשות סמים, תעז… כאילו, והוא היה כמו ה-Jiminy Cricket שלי. כאילו…

אילן: מה זה Jiminy Cricket?

אורי: והוא יושב לך…

עידן: המצפון של פינוקיו.

אילן: אה.

אורי: כן.

עידן: החרגול הקטן שאומר לו מה טוב ומה רע, וזה כאילו, אמרתי: "די! כאילו לא… אני רוצה להיות הציפור דרור הזאתי". כאילו, אתה יודע…

אורי: שעפה עקום.

עידן: והוא פשוט הלך להורים שלי ולמשפחה ואמר: "תקשיבו לילד יש בעיה, [צוחק] אני פורש בשיא, להתראות". ואחרי זה…

אורי: וואלה, הוא בא להורים שלך?

עידן: כן, הוא הלשין למשפחה. זה כבר קרה שנה ומשהו לפני זה, לפני שהגעתי ל"מכורים אנונימיים", זה היה כשאמרתי לכם שאיבדתי את ההכרה לאיזה 7 שעות אצל מישהו זר בבית.

אילן: ועדיין הוא קיבל אותך בבית, בתור בן זוג, למרות כל השימוש האינטנסיבי, ו…

עידן: [מצקצק בלשון] כן, יודע, הרבה… היה הרבה כעס של הרבה שנים, הוא כאילו ראה בי, שזה כאילו חלש אופי. ממש השבוע היינו בטיפול זוגי ואמרתי לו: "אתה חייב להבין, כאילו, אין… זה לא אופי, אני לא חלש אופי. כי כשאני רוצה משהו… אתה יודע, שמכור רוצה סמים כל העולם יתהפך, יהיה לו. אני לא, אין לי פגם מוסרי. יש לי מחלה שנקראת התמכרות". עכשיו, זה לא בא לתרץ את כל המעשים שלי, אני לא בא להסתתר מאחור הזה. אבל אתה חייב, הוא חייב להבין את זה, כאילו שזה….

אורי: ואתה הלכת ל-NA והמשכת להשתמש בזמן שהלכת לקבוצות תמיכה?

עידן: לא, לא, לא. ל"מכורים אנונימיים", אז הלכתי שתי פגישות, כאילו, זה היה ניסיון, הלכתי גם ל"יחידה לטיפול בהתמכרויות" לחודש ימים, אמרתי להם, גם אז אמרתי להם: "אני רק רוצה להפסיק את הסמים הקשים, אני… מריחואנה לא מתכוון להפסיק, זו תרופה, אישור רפואי, זה כאילו…"

אורי: כן, כל הקומבינות שאנחנו עושים על עצמנו.

עידן: והאישה שם, שכולכם מכירים אותה, אמרה לי: "טוב מתוק, אם תרצה עזרה, זה כאן". וזה… ואז, שנה וחצי אחרי זה בערך… כאילו, באותה תקופה אמרתי לבן זוג שלי "בוא נעשה רק בחגים, רק באירועים מיוחדים נעשה, נחגוג לנו, נביא כמה אנשים הביתה".

אורי: [אומר בציניות] אני בטוח שזה עבד לך יופי.

עידן: בשלב הזה הסתכסכתי כבר עם החבורת חברים הזאת של הסווינגרים, כאילו…

אילן: כבר לא היית פה ולא היית שם.

עידן: לא הייתי פה ולא הייתי שם. איבדתי את החברים מהעבר, של הילדים הטובים, איבדתי כבר את החברים של הסווינגרים. ואז, אגב, שאמרת שימוש חברתי, זה לא באמת חברתי. שאתה שוכב עם כל מיני אנשים [אומר בקול מזלזל] אה, אה… זה נורא שימושי כזה, נגמר הזה, עכשיו יום שני וכולם הולכים לעבודה וזה, אתה פוגש אותם ברחוב, מה, הם חברים שלך? לא. עזוב שיש היום אנשים שאומרים לי שלום ברחוב…

אורי: אתה מבין?

עידן: ואני לא מזהה, ואז מסתבר שכבתי איתם.

אורי: זה שימוש לכל דבר, אילן. זה בדיוק כמו שאתה מספר לי על ה… שהיה לך חברים שממש לא אכפת לך מהם אם לא היה להם סמים, ואחרי שהתנקית אז בכלל חתכת מהם, כי מה יש להם לעשות בח… זה נשמע לי, תקן אותי אם אני טועה…

עידן: אותו דבר, ברור.

אילן: כן.

אורי: הם מספקים לו צורך.

עידן: סמים וסקס.

[מוזיקה]

אורי: בדרך כלל מכורים, ממה שאני שומע וממה שאני יודע עלי, יודעים שיש להם בעיה הרבה לפני שהם מצליחים לעשות איתה משהו, כדי לפתור אותה, להתחיל לעבוד בלפתור אותה. זאת אומרת, יש תקופה מכובדת, בדרך כלל, שבה אתה יודע שאתה מכור אבל אין לך את הכוחות. אתה מנסה כל מיני דברים לבד, ואני אשתמש רק פעם ב… אני אשתמש בזה אבל לא בזה, אני… מתי, אתה, נפל לך האסימון?

עידן: הטריגר הראשון היה שאיבדתי את ההכרה ל-7 שעות, וכולם חיפשו אותי, ולא הייתי אמור להיות אצל הבחור. לפי הבן זוג שלי, בכלל הייתי אמור להיות אצל חברים. אז הוא כאילו תפס אותי גם משקר לו, בוגד לו, גם מאבד את ההכרה, כי לא יודע איזה סמים לקחתי, אצל מישהו זר, סיטואציה מאוד מסוכנת. אז שמה, כאילו, היה את הניסיון הראשון. אבל לא באמת רציתי.

אילן: לא אבל, אוקיי, שנייה אבל…

עידן: הדבר ששבר אותי…

אילן: רגע, אבל אתה מגיע בסופו של דבר, אתה לא עובר על זה לסדר היום, אתה לא אומר: "אוי, לא הייתי צריך להיות פה ו…"

אורי: למה לא?

אילן: וממשיך הלאה.

אורי: אני עברתי דברים מזעזעים, ועברתי לסדר היום.

עידן: אם הבן זוג שלי היה עובר על זה לסדר היום, הייתי עובר על זה לסדר היום. הוא לא עבר על זה לסדר היום.

אילן: אבל עידן אומר שזה היה… זאת הייתה הנקודה.

עידן: בגללו.

אורי: אהה, אהה.

עידן: בגללו, בגללו. בגלל שהוא לא חזר לסדר היום, וכאילו מבחינתי הייתי… מה את כבדה? כאילו, מה יש לך? תר… מה קרה? את מקנאה? [צוחקים]

אורי: אז במידה…

עידן: זה באמת היה בחשיבה, העיוות חשיבה שלי.

אורי: אז זה נשמע לי שבמידה רבה הוא סוג של עזר לך להציל את עצמך.

עידן: כן, בנקודה ההיא לא רציתי עדיין, אני ממש כעסתי עליו. כאילו, למה לי אסור? למה כל הילדים עכשיו משחקים בחוץ בחצר ואני צריך לעשות פה שיעורי בית? כאילו…

אילן: [שר קטע מ"פנס בודד" של הגששים] "רק עוד רגע, אמא".

[עידן ואורי צוחקים]

אורי: אילן, אתה תפסיק לשיר לנו בפודקאסט.

עידן: אל תביא את אמא לפה, מה קשור אמא?

אורי: זהו.

עידן: הטריגר שבאמת גרם לי לרצות להיגמל, זה שנשארתי לבד. ובשלב הזה, בסופו של הכל, גם עשיתי "טינה", באמת ערבבתי את הכל. מצאתי את עצמי כבר שוכב עם אנשים שהגעילו אותי, כאילו, הגעילו אותי, זה כבר הגעיל אותי לגמרי. ושם, בנקודה הזאת, זה גם הוא, היה לו חלק עיקרי בלהציל אותי. זה שהוא הלשין למשפחה, ושאחותי פשוט באה ואמרה לי: "תקשיב", הזמינה אותי לישיבת כספים של העסק שלנו…

אורי: אלק.

עידן: …ואז באתי ואמרתי: "אין שום ישיבת כספים".

אורי: Intervention.

עידן: "אתה בבעיה, אני דיברתי עם ההורים וזה, אתה רוצה? אפשר עכשיו לנסוע לאנשהו, וזה". עשינו את זה. למחרת נסעתי.

אילן: יש אקסיומה שאומרת ש… ב-NA, שהדרישה היחידה לחברות היא הרצון להפסיק להשתמש. אתה צריך רצון. אין "רצונומטר", כן? אין איזה מכשיר למדידת כמה רצון. אבל אתה חייב להביע את הרצון.

אורי: וזהו.

אורי: במה שאתה מתאר זה מצב, שלמעשה הביא אותך לאיזה נקודה מסוימת, שלא הייתה לך ברירה אלא לרצות.

עידן: אני גם באמת… נכון. אני שוב, כשבאתי אליה באותו יום, זה היה יום שני אחרי שהשתמשתי והייתי ער שלושה ימים רצוף, הייתי בדאון, כאילו הייתי… זה לא היה… יכול להיות שאם היו עוברים כמה ימים והייתי חוזר…

אילן: ממממ…

עידן: …זה לא היה קורה. אבל כן ידעתי כבר, איזה שנתיים, שמשהו מאוד לא בסדר בי. וסבלתי מאוד, כי הייתי במצוקה חברתית, כאילו, הסתכסכתי עם אנשים ורבתי עם אנשים, והיה לי קשה בזוגיות שלי, ועם העבודה שלי הייתי מתוסכל, וכאילו, הכל היה כזה. באמת המקום המפלט היחיד שבה הרגשתי כזה כיף, זה היה סמים וסקס. אז שמה הבנתי שאני… אני חייב להגיד, נכנעתי. כשהגעתי למרכז גמילה, נכנעתי. כאילו…

אילן: היתה כניעה…

עידן: שלושה ימים ראשונים הסתתרתי מאחורי ספר של הארי פוטר.

אילן: הייתה כניעה מתוקה שכזו או…?

עידן: כן, אמרתי יאללה, אני כבר…

אורי: רק בוא נאמר למאזינים, שאנחנו מדברים על כניעה, זה בדרך כלל, הכוונה היא….

אילן: שנגמרה המלחמה.

אורי: שזהו, שאתה מפסיק להיאבק. שאתה נותן לאלה שרוצים בטובתך לעזור.

עידן: כן.

אורי: כי זה לא מובן מאליו. בדרך כלל נלחמים, נאבקים במי שרוצה לעזור לך.

עידן: ראיתי… אז כלומר, אני נכנסתי למרכז גמילה מרצון, בעזרת המשפחה. לא רק זה, המשפחה שיל… אני הלכתי למרכז גמילה מאוד יקר, המשפחה שילמה את החודש הראשון, אבל בתום החודש הראשון הם לא הסכימו לשלם יותר.

אורי: וואלה.

עידן: הטיפול הוא שלושה חודשים, ואני כעסתי, והמנהל של המרכז גמילה אמר לי: "הם עושים לך טובה מאוד מאוד גדולה".

אורי: למה?

אילן: כי הוא היה חייב להביע את הרצון.

עידן: כלומר, אם אתה תשלם על הזה, על הטיפול, הטיפול יהיה יותר אפקטיבי.

אורי: אשכרה. יש בזה…

עידן: וזה מה שקרה.

אורי: אני רוצה לגעת רק בדבר אחד שלא נגענו בו. במקום שבו כבר היית במצב הכי גרוע, מבחינת התמכרות לסקס ולסמים ולשילוב ביניהם ולמסיבות, ודיברנו על ה-fresh meat ועל יחסי הניצול וזה. יש דברים שאתה מצטער עליהם שעשית שם, לא רק לעצמך?

עידן: ואוו, שאלה קשה. קודם כל כן, עם הבן זוג שלי. היו גם המון פעמים שאני פשוט, אני זוכר, נגיד, פורים אחד שהבאתי את הסם הזה, האהוב עלינו, והביא אותו איזה חבר אחר, לא הכיוון הרגיל. וזה בכלל לא היה זה, זה היה "טינה". ואנחנו הסנפנו "טינה", שזה מאוד לא מומלץ. ולא הצלחנו להירדם 3 ימים רצוף, בלי כוונה אבל, רצינו להפסיק אחרי הזה. אחותי באה, אחות אחרת באה לישון אצלי באותו הזה, וידעתי שהיא באה, ולא הצלחתי להירדם שלושה… זה היה סיוט. והוא… כשעשינו את הסם הזה, למה הבנו שמשהו לא תקין? הוא התחיל לרעוד ולפרכס. ואני תמיד חוזר לנקודה הזאת, שכאילו, כאילו, מה עשיתי לילד? הוא כזה ילד טוב. עכשיו, הוא לא מצטער על הדברים שהוא חווה, אבל היו שם כמה פינות שאני כאילו, ממש דחפתי לו את זה. הייתה לנו חברה שהוא הביא…

אורי: מתוך ההתמכרות שלך…

עידן: הייתה לו חברה שהוא הביא מהעבודה…

אורי: …בעצם השְׁתַּתֶּת את ההתמכרות שלך עליו.

עידן: ברור! וואו, אני הייתי… קודם כל, מי שסחי לא היה נכנס אלי בדלת. לא מעניין אותי, וגם אם קצת מעשן weed, לא מעניין אותי. מי שסחי לא היה נכנס אלי בדלת. אני לא יכול לראות את זה, זה היה מגעיל אותי. כאילו זה כזה: מה? איזה מין חיים יש לך? כי לא רציתי לראות עצמי, כנגד זה.

אורי: וואו.

עידן: אני זוכר שפעם הבאתי מישהו נורא חתיך הביתה. חתיך הורס, אבל הוא היה סחי. אני אמרתי, טוב, נסבול את הסחיות שלו [אורי צוחק]. תוך כדי שאנחנו עושים סקס, אני מתחיל לדמם מהאף. קורה, אם אתה מסניף שם שלושה ימים רצוף ושורף לך וזה. הוא הסתכל על זה והוא פשוט קם והלך. אני זוכר את ההרגשה הזאת, המשפילה, כאילו וואי.

אורי: נשמע כמו משהו משפיל נורא.

עידן: כן, אמרתי וואי, אני לא בן אדם רגיל.

אילן: זה ממש מצבים… אתה מתאר דברים, לי הם קשים לשמיעה, אני חייב לומר לך בעניין, אתה יודע, אם אני מדמם מהאף, אני הולך לרופא לבדוק מה העניינים. אתה מתאר פה מציאות, שיש תופעות פיזיות קשות! קשות! על בסיס כמעט יום יומי, אם אתה רוצה…

עידן: שבועי.

אילן: סוף שבועי, תגדיר את זה ככה.

עידן: [מתבדח] לא, למה? הדימום של שבת בבוקר, סליחה. כאילו, מה אתה… ככה קראנו את זה.

אורי: [צוחק] ברוטינה.

אילן: א'1.

עידן: ברור.

אילן: זה מצב של חוסר שפיות, כן? זאת אומרת זה…

עידן: כן, בדיעבד אני מבין שזה חוסר שפיות. זה שהשיניים שלי זזו מזה, אתה יודע, מה… כי הלסתות כל הזמן ננעלות, זה שמאוד, הייתה תקופה שמאוד ירדתי במשקל בגלל זה, הרבה דברים קרו. בדיעבד נגיד, אחותי, זאת שהיא שותפה שלי לעסק, אמרה לי: "עידן, לא היה עם מי לדבר". ארבע שנים, היא לא נכנסה אליי הביתה. היא גרה קומה מתחתי. כל השנים האלו היא לא נכנסה אלי הביתה.

[מוזיקה]

אורי: אתה נקי היום מסמים.

עידן: כן, תודה לאל.

אורי: ואתה מרגיש שזה עדיין מאבק בשבילך, או שזה מאחוריך?

עידן: לא. כלומר…

אורי: מה לא?

עידן: אני לא… אני כבר עברתי את השלב שאני כאילו עושה אידיאליזציה למה שהיה ומתגעגע לזה. שלב הדודות. אבל כן, אני זוכר ש… אתה יודע, יצאתי ממרכז גמילה לחופשה ראשונה ושתיתי קפה עם בן זוג שלי בשנקין ואמרתי לו, "מה זה?"

אורי: [אומר בציניות] שתית קפה עם חבר שלך בשנקין? מה זה? מה, אתם בניינטיז? [צוחק]

עידן: כן, זה היה ב"קפה תמר". זה עוד היה פתוח "קפה תמר".

אורי: אוקיי, רטרו.

עידן: ימיו האחרונים. כבר לא קראו לו "קפה תמר", זה היה קפה אחר, אבל ימיו האחרונים שם. עכשיו כבר הרסו את הבניין. אמרתי לו, "מה זה? מה זה הדבר…? זה החיים שלי עכשיו כאילו?" התקשרתי למדריכה במרכז גמילה, אמרתי לה: "תקשיבי, אני חי את החיים של דודה שלי. לא מתאים". [אורי צוחק] ואני רואה שישי בבוקר, אני רואה את הגייז, אני רואה אותם עוברים, אני רואה בדיוק מי ער מאתמול, הולך לסטוץ הבא, ומי, ואתה רואה אותם כל הזמן ברחוב וזה.

אורי: וזה מדליק אותך.

עידן: כן! בהתחלה זה היה לי מאוד קשה. יום העצמאות הראשון שלי בלי סמים, וואו. וזה היה עוד בסגר.

אורי: ומה עם סקס בלי סמים? פתאום אתה נאלץ לעשות סקס בלי סמים. זה כאילו, איך זה בשבילך?

עידן: תראה, פעם ראשונה… פעם ראשונה ששכבתי עם הבן זוג שלי, אחרי שבאתי גם מחופשה ראשונה או שנייה מהמרכז גמילה, שכבנו, הלכתי למקלחת ובכיתי. לא רציתי שהוא יראה אותי בוכה. פשוט בכיתי כי כאילו, אתה מתאבל על זה. זהו, זה כבר לא יהיה. מה שהיה לא יהיה יותר. זה לא יהיה ככה.

אורי: כן.

עידן: ואז יש שלב שבו לא בא לך, לא בא לך בכלל. כאילו אתה אומר, אם לא משחקים ככה אז לא משחקים בכלל, שברו את הכלים, כאילו לא מעניין אותי.

אורי: איך אתה ממלא את הבור הזה היום?

עידן: אז זה לקח זמן. אבל אני יכול להגיד, קודם כל, אני לא יודע… קודם כל… את הצד הפיזיולוגי, מה קרה לי בראש, נרגע והשתנה, אז אני לא יודע להסביר, זה גדול ממני. וגם חלק מהדברים הרוחניים שקורים, כמו התוכנית הזאת של "מכורים אנונימיים", שהיא איזה נס גדול שלא ברור לי איך הוא קורה. אני שואב…

אורי: שאתה עדיין ממשיך ללכת.

עידן: תקשיב, אני שואב סיפוק מזה והנאה, מזה שהעסק שלי הכפיל את עצמו, מזה שהמצב של הזוגיות שלי הוא הכי טוב שהוא היה אי פעם, ברמת התקשורת. ואגב, ברמת הסקס, אנחנו נאבקים, אנחנו במאבק, אנחנו בטיפולים עם זה וזה.

אילן: כולם, תהיה רגוע.

עידן: כן. זהו, מה שבאתי…

אורי: לפחות יש לך סקס! [מצחיק את כולם]

עידן: זה מחזיר אותי למה שגם באתי להגיד מקודם, לנו כזוג, שבשלב הזה כשהתחלנו לעשות את הסמים, היינו משהו כמו 11 שנה יחד או 12 שנה יחד, אם אני לא טועה. פחות, אולי 10 שנים. כמו כפפה ליד. אחרי 10 שנים שאתה עם אותו בן אדם, אתה כאילו מיצית את זה מכל כיוון. פתאום באים הסמים והבן אדם נראה לך מדהים! ופתאום אתה מביא אנשים אחרים הביתה והם עפים עליו, אז אתה אומר, וואו, יש פה משהו…

אורי: וואלה, אתה מצליח לראות אותו דרך העיניים שלהם, זה מרענן.

עידן: דרך העיניים שלהם. אתה פתאום, פתאום כל הגבולות נפרצים, פתאום הרבה דברים שהפרטנר נגיד לא הסכים או לא רצה לעשות, הוא פחות זרם איתך, פתאום הוא כן זרום איתך. זה נהיה… זה ממש זריקת מרץ למיניות, בן זוג של הרבה שנים, זה יכול ממש להתלבש יפה.

אורי: אבל בכל זאת, אני רוצה לחזור להיום, למה… לחיים שלך היום, איך… הרי תקופה ארוכה חיית את החיים שלך, ותקן אותי אם אני טועה, במחשבה שאתה לא יכול בלי זה, לא בלי הסמים, לא בלי סקס, לא בלי החיבור ביניהם, והוכחת לעצמך אחרת, אבל איך הוכחת לעצמך אחרת? זאת אומרת, מה מוכיח לעצמך את זה יום על יום? מה מחזיק אותך? הרי אתה אומר, זה התחיל…

עידן: קודם כל…

אורי: "אני הרגשתי כמו דודה".

עידן: זה עבר.

אורי: מה השתנה? איך זה השתנה?

עידן: תקשיב, זה תהליך ארוך איך שזה השתנה, קודם כל. זה לא קרה ביום אחד, באמת לקח לי זמן. וזה תהליך של אבל, ממש אבל. לא זוכר את 7 שלבי האבל, אבל אני חושב שעברתי את כולם. כאילו…

אורי: מדברים על זה, אגב…

עידן: ברור!

אורי: על אבל. כממש משהו, שהפרידה מסמים זה ממש אבל, כמו על מישהו שמת לך.

עידן: ממש.

עידן: עכשיו, אני בן 40, אתה מבין? זה פגש אותי באיזה נקודה נכונה בחיים. גם עשיתי את שלי, כאילו, קשה היה לי להיפרד אבל הסכמתי להיפרד. כי גם אני לא בן 25.

אילן: הסכמת או רצית?

עידן: אני רציתי, וזה כמו ילד שמבין שצריך להיפרד מאיזה צעצוע אבל הוא עדיין לא רוצה, אז אני אומר, כאילו, הוא עדיין לא מסכים שזה יקרה.

אורי: רגשות מעורבים נראה לי, אילן.

עידן: כן.

אורי: רוצה ולא רוצה, רוצה ולא רוצה.

עידן: כן, זה לקח זמן, זה לקח זמן. יש שם איזה, זה כמו לקפוץ מעל איזה תהום ולהאמין שאתה תגיע לצד השני.

אילן: כן.

עידן: ואני מרגיש שהיום, אחרי שנתיים וחצי, זה כבר… זה קרה לי אחרי שנה וחצי ואילך, הגעתי לצד השני, כלומר, אני נהנה מ… למשל, אם מדברים על סקס, אני נהנה מזה שסקס יכול לקחת חצי שעה ואחרי זה חוזרים לחיים הרגילים, כאילו.

אילן: שהוא חלק מהחיים, שהוא לא ה-חיים.

עידן: בדיוק! באמת, מעניין שאתה מדבר על הפיצול הזה, שזה המטפל שלי כל הזמן מדבר על זה, שפיצלתי את המיניות שלי מעצמי בעצם, בעזרת הסמים, אתה יודע, יכולתי לגשת אליה, להחזיר אותה אליי, כאילו, זה חלק ממני, זה קורה כחלק מהיום, ואחרי זה אתה חוזר ל… עושה קניות, הולך הבי… וזה לא טורף אותך כמו איזה נמר…

אילן: לא, זה…

עידן: טורף לך את החיים.

[מוזיקה]

עידן: אני מטופל היום באיזשהו מקום שהוא חלק, שהוא מין שת''פ כזה של העירייה ושל האגודה הלהט''בית. בכל מקרה, עשו לנו שם שיחה, אני אחד המטופלים הראשונים, אני גם הכי הרבה זמן נקי שם וזה, עשו שיחה עם מישהו מהעירייה וזה, איך אפשר לשפר את השירות ואמרתי להם: חייבים ליצור פה איזושהי אלטרנטיבה, שבן אדם… הרי הוא יוצא מכל המועדונים, מכל הזה, העשן יוצא לו מהאוזניים, הוא יוצא… כמו אנשים מה-"Berghain", אם ראית פעם אנשים יוצאים מה"ברגהיין", יוצא להם עשן מהראש, כאילו.

אורי: טוב, כי גם קור אימים גם בברלין, מה אתה רוצה? הם יודעים.

אילן: כאילו דחפו שתי אצבעות לשטקר, אתה יודע.

עידן: כן, ממש. הוא יוצא משם, הוא צריך אלטרנטיבה, ואנחנו צריכים לייצר אלטרנטיבה שהיא קהילה, שהיא… הרי מה בן אדם מחפש גם בסמים? הוא מחפש שייכות. אתה מדבר על זה שהסמים מבודדים אותך. פה, בסמי סקס האלו, זה הרבה פעמים גם שייכות. כמו שאמרתי לך, אני לא הכנסתי סחים אלי הביתה. כדי להשתייך לחבורה שלי, אז היית צריך לעשות סמים. אז זה מה ש… זה דבר שבמיוחד גייז מחפשים, כי הרי בתוך המשפחות שלהם דחו אותם, ובתוך השכונה שלהם דחו אותם הרבה פעמים, ולכן נורא נורא חשוב לייצר אלטרנטיבה אחרת, וזה, אני חושב, שיש ניסיון כזה בקבוצות הגאות של "מכורים אנונימיים", לייצר איזושהי אלטרנטיבה.

אורי: אני חושב אולי רק לסיום, וסליחה על השאלה הקלישאתית, אבל במקרה שלנו זה יכול. מה היית במקומך היום, עם הידע שצברת היום, עם הניסיון, מייעץ לעידן של לפני 15 שנה?

עידן: [צוחק] אייי.

אורי: איזה איי של - "נו, מה אתה בא לי עכשיו?" יעני.

עידן: לא, כי הייתי אומר, קודם כל תקשיב לבן זוג שלך, כאילו, אם הייתי רק עוצר בחמישי ב-5 בבוקר, אתה מבין? אז הייתי יכול להמשיך גם חמישי הזה [אורי ועידן צוחקים], גם הערב להיות שמה. אבל אני לא יכול, כי אני מלפפון חמוץ, ואני לא מלפפון רגיל יותר.

אורי: אבוד לך.

עידן: זהו, זה נגמר. אז הייתי… אתה יודע, אבל זה לא הצעה ישימה, אני מכור.

אורי: לא, לא נכון. דווקא בעצם אתה… זה כן הצעה ישימה, כי בעצם מה שאני שומע שאתה אומר פה זה, אני מקבל את העובדה הקשה, שלקח לי הרבה זמן לקבל אותה, שאני מכור ואני אשאר מכור.

עידן: כן.

אורי: ואתה מקבל את זה.

עידן: אני מקבל את זה, אני אפילו מתחיל לאהוב את זה.

אורי: אפילו שאני לא משתמש בסמים, אני עדיין מכור.

אילן: שאלת מקודם מה זה כניעה, זאת הכניעה.

אורי: זאת ממש כניעה.

אילן: זאת הכניעה, להיכנע לאקסיומה הזאת.

אורי: נכון.

[מוזיקה]

אילן: אתה יודע אורי, אחרי שככה הקשבתי לעידן, אני קולט שאפשר היה לחשוב שזה מה זה כיף, מה זה כיף המסיבות כמסקס?

אורי: כי זה היה מה זה כיף, אני מניח, לפחות בהתחלה.

אילן: כן, היה, אבל אם יש לך, אם אתה בן אדם שיש לו בעיית התמכרות, המסיבות האלה בוודאות נגמרות בבכי.

אורי: העניין הוא שאתה גם נכנס לכל הדבר הזה קצת עיוור, כי יכול להיות שאתה לא יודע שיש לך נטייה התמכרותית, כשאתה נכנס לתוך הסצנה הזאת, ואז אתה נקלע לבעיה שאתה פשוט לא יודע… תראה, אנחנו פה לא "אל-סם", בוא, אנחנו לא עכשיו חושבים שלכל אחד יש בעיה, ושהכל נורא ואיום, אבל, אם אתה מגלה בתוך הסצנה הזאת שאתה בן אדם עם נטייה להתמכרות, וואו! אתה במלכודת, ואלוהים ישמור. שמענו את עידן, כמה קשה לצאת מהמקום הזה, כמה קשה לחזור לחיים, אני עושה עם האצבעות, כאילו, במרכאות "נורמטיביים". זה קשה, זה עבודה. הוא עושה את זה, וזה שווה את זה, זה ממש שווה את זה, אבל זה לא קל.

אתם האזנתם ל"מכורים", ההסכת שבו מכורים נקיים לסמים מדברים על ההתמכרות ועל ההחלמה מסמים. אתם יכולים להאזין לפרקים נוספים בספוטיפיי, אפל, גוגל, כל אפליקציית פודקאסטים שאתם רגילים להאזין לה, ואם אתם מרגישים או מרגישות שהפרק הזה רלוונטי למישהו מסביבכם, מישהו שאתם אוהבים או אוהבות, תשלחו לו אותו.

אילן: אם אתם חושבים שיש לכם בעיית סמים, או מכירים מישהו שזקוק לעזרה, מידע רב בנושא אפשר למצוא באתר האינטרנט של "מכורים אנונימיים" שכתובתו naisrael.org.il. ואתם מוזמנים גם להתקשר לקו המידע של מכורים אנונימיים, שהוא 03-3747474.

אורי: אחלה מספר, עבריינים אלה.

רק נדגיש שוב שאנחנו לא מייצגים את NA, את "מכורים אנונימיים", אנחנו לא מדברים בשמם, אנחנו רק מדברים כאן על מה שעזר לנו, מתוך ניסיון אישי. אנחנו רוצים להודות לעורכי ההסכת: ניר גורלי ודור קומט, אני רוצה לומר תודה, כרגיל, לך אילן.

אילן: תודה מיוחדת לך, אנחנו נהיה פה בפעם הבאה.

אורי: תמשיך לבוא.

אילן: אין ברירה.

[מוזיקת סיום]

 

לעוד פרקים של הפודקאסט לחצו על שם הפודקאסט למטה

4 views0 comments

Comments


bottom of page