top of page

פשוט AI - באתי לעשות קצת סדר | פרק 1

Updated: Mar 3

ה-AI (בינה מלאכותית) נכנס לחיינו בסערה, בכל מקום שומעים עליו ועל הכלים החדשים שהביא איתו. אז הגיע הזמן להסביר כמה דברים. מי נגד מי, למה, כמה ואיך. במילים פשוטות.

 

תאריך עליית הפרק לאוויר: 22/03/2023.

אהלן חברים, טוב. אז אני חשבתי כל כך הרבה איך אני אקרא לפודקאסט הזה, בשביל להעביר את המסר שאני רוצה להעביר בצורה טובה. כל כך הרבה שמות עלו לי לראש, באמת, עם משחקי מילים - "מי הזיז את הבינה שלי", "AI לאדם הפשוט", "איי-איי-איי AI", שתודו שזה חזק מאוד, אבל אז הבנתי: אני אקרא לו "AI פשוט". "AI פשוט" - פודקאסט שהולך לדבר על AI - בינה מלאכותית - בצורה פשוטה וברורה לכולם, ככה שגם האדם הפשוט - כמוני, כמוכם - יצליח להבין את זה. אדם פשוט, שהוא לא איזה מתכנת גדול במייקרוסופט, שהוא לא איזה ביג דאטה סיינס בוואטאבר, אבל שהוא כן מבין שיש כאן משהו מעניין, שזה עולם ה-AI שהוא כאן בשביל להישאר, ובא לי להבין אותו.

אז אני כבר אומר מראש: אני לא איש טכני. אני גם לא מתיימר להיות. אבל יש לי עיניים כחולות וחיוך רחב, שבעזרתם אני הולך להביא לכאן אורחים מומחים ב-AI שיעזרו לנו להבין ולהנגיש את העולם הזה בצורה פשוטה וברורה, שגם אני ואתם נצליח להבין.

אז בואו, קודם כל, נחזור קצת אחורה: אני מקליט את הפרק הזה במרץ 23'. כל הפיצוץ הזה של AI שאתם מכירים, שראיתם, ככה בטוח ראיתם את זה איפשהו, התחיל אי שם בדצמבר, דצמבר 22', לפני כמה חודשים. אני הייתי בחו"ל, חזרתי, היה כיף. ואז הגעתי למשרד, שותף שלי באחד העסקים אז, אומר לי: "תקשיב בני, יש משהו שאתה חייב לראות, בוא תדבר רגע עם הבוט הזה". הוא פתח לי מסך, מסך ירוק, ושם הוא אמר לי: "בני, דבר עם ChatGPT". אמרתי לו - "צ'אט מי?"

ChatGPT, שזה בעצם צ'אט-בוט, באנגלית GPT זה ראשי תיבות של Generative pre-trained transformer, בעברית צחורה זה אומר "מחולל מאומן מראש", אם מישהו לא הבין - גם אני לא, אבל ככה זה נקרא. וזהו בעצם, הוא פתח לי את המסך הירוק הזה ואומר לי: "דבר איתו". - "מה זאת אומרת 'דבר איתו'?" - "דבר איתו. תקליד מה שאתה רוצה והוא יענה לך". אוקיי, אז הקלדתי, וכתבתי שם איזה משהו, לא זוכר מה, והוא ענה לי. אוקיי, סבבה, הקלדתי עוד וענה לי עוד.

אחרי חמש דקות, הבנתי שזה פשוט משהו מטורף. מרגיש כאילו אני מדבר עם בן אדם הכי חכם בארץ, הכי חכם בעולם, והוא פשוט עונה לי, בצורות כל כך חכמות והגיוניות שאתה פשוט בהלם, אתה לא מאמין שזה בוט. זה אשכרה בוט, אין אף אדם שעומד מאחורה.

אז אחרי חמש דקות של הלם, אני ושותף שלי התחלנו לדבר איתו. בחצי שעה שלאחר מכן הספקנו כבר לייצר תחזית עסקית, תחזית פיננסית ואסטרטגיה שיווקית לעסק שלנו, ותוך זה - כמה דקות שייצר לנו, אחרי שאמרנו לו "בוא תייצר לי איקס", אז הוא פשוט ייצר את זה.

אז אחרי השוק השני שחטפתי, ההלם המשני שחטפתי אחרי שהוא בנה לי את כל הדבר הזה הבנתי שיש פה משהו די מטורף. יש פה כלי מטורף. צ'אט-בוט, שהוא הולך לייעל את החיים ואת הזמן לכל כך הרבה אנשים בעולם, כי אם זה זמין גם לי אז זה זמין גם לכולם. אגב, מיותר לציין שזה חינמי לגמרי, שזה פתוח לכולם, כן?

מאז, אני פשוט לא מפסיק להיחשף לתכנים שקשורים ל-ChatGPT. ויש כאן משהו מטורף, יש כאן, יש האומרים שיש כאן את המהפכה הגדולה ביותר, יותר אפילו ממהפכת האינטרנט בשנות ה-2000. וזה די הגיוני. זאת אומרת, המספרים מראים כבר איך העולם מאמץ את זה לעצמו, ואני אסביר.

ChatGPT נוצר על ידי חברה שנקראת OpenAI, שזה חברה שמייצרת בוטים, מייצרת כלים של AI. היא יצרה את ChatGPT והיא יצרה גם את DALL-E, שזה מחולל תמונות, תוכנה לייצור תמונות. היא יצרה את ChatGPT בנובמבר 22', סוף נובמבר 22'. למעשה, דצמבר, היה החודש הראשון המלא שבו ChatGPT יצא החוצה לכלל הציבור. אתם רוצים לנחש כמה משתמשים בחודש, בדצמבר, השתמשו ב-ChatGPT? אני אגיד לכם: 250 מיליון משתמשים בחודש אחד. 250 מיליון משתמשים השתמשו ב-ChatGPT בחודש דצמבר האחרון, בחודש הראשון שלו לפעילות. הוא הגיע למיליון יוזרים תוך 5 ימים בלבד, זה הכי מהיר בהיסטוריה של ההיסטוריה. בפברואר האחרון, לפני חודש, ChatGPT הגיע למספר של מיליארד(!) יוזרים בחודש אחד! חברים, מיליארד יוזרים - משתמשים - בחודש אחד ב-ChatGPT. אני מזכיר לכם שבכל העולם יש אוכלוסייה של 8 מיליארד אנשים, כן?

אין ספק שיש כאן משהו מטורף. יש כאן משהו מדהים. העולם מבין את זה והוא מאמץ את זה לעצמו, והנה - המספרים מראים לכם את זה. ההיסטוריה כאן, חברים יקרים. ואיזה כיף שאנחנו חלק מזה. איזה כיף שיש לנו את הזכות ואת היכולת ואת האפשרות אשכרה להשתמש בכלים האלה.

אז מי שעדיין, בטעות, עוד לא השתמש ב-ChatGPT אני מזמין אותו לרשום ChatGPT בגוגל באנגלית, אתם תגיעו לשמה, אתם מתחברים ופשוט יכולים לדבר איתו. אגב, הוא יודע גם עברית, פשוט הרבה פחות טוב מהאנגלית, שווה לנסות. הוא יודע לייצר כל מה שתרצו. אם תרצו מתכון לעוגת שוקולד - הוא יודע לעשות. אם תרצו לתכנן את הטיול הבא שלכם לברלין - הוא יודע לעשות. אם תרצו לארגן תחזית עסקית פיננסית לעסק - הכל הוא יודע לעשות, כל מה שקשור בכתיבה. וגם אם אתם חושבים שהוא לא יודע, תנסו. אני ניסיתי דברים, פשוט הייתי, באמת, ניסיתי דברים שלא האמנתי שהוא יודע לייצר לי, והוא ידע לייצר לי.

אגב, בערך לפני שבוע, יצאה הגרסה החדשה של ChatGPT שנקראת GPT4, שהיא הרבה הרבה הרבה יותר חכמה מהגרסה הקודמת - שזה קצת הזוי, כי הגרסה הקודמת הייתה חכמה בטירוף, אז כאילו לאן זה עוד ילך. זה פשוט מטורף, באמת, אנשים עושים עם זה כבר דברים מדהימים, וזה משהו שכל אחד צריך לנסות לדעתי.

בנוסף ל-ChatGPT, בטח יצא לכם גם לשמוע על כלי שנקרא מידג'רני. Midjourney. זה תוכנה לייצור תמונות. מה זאת אומרת ייצור תמונות? ייצור תמונות. בוט שיודע לייצר תמונות. אני יודע לכתוב לו מילה, נגיד "עץ", והוא יודע לייצר לי תמונה של עץ. אבל זה לא סתם תמונה, זה תמונה כל כך מדויקת, וכל כך… כאילו, אתה אומר - מה זה, אין מצב שבוֹט יצר את זה. אבל כן, בוט יצר את זה. אני אשכרה אומר לו מה לייצר והוא תוך דקה מייצר לי תמונה. אני לא צייר, כאילו עם כל הרצון הטוב, אני יודע לצייר סוס וגם זה הוא נראה קצת כאילו בעייתי, בלשון המעטה, אבל בעזרת מידג'רני אני יכול להיות כאילו… אלוהים. אני יכול לצייר מה שאני רוצה, שזה מטורף.

וזה היכולת שיש לתוכנות האלה, חברים, זה יכולות פשוט מדהימות שעד היום כל האנושות לא באמת נחשפה לדבר כזה. שזה מטורף. בגלל זה אנשים מבינים שיש כאן משהו, והגיע הזמן שגם אתם תבינו. והגיע הזמן שכולנו, גם האדם הפשוט, נוכל לאמץ את זה אלינו.

אבל רגע, שנייה, בני. לא הבנתי. אתה אומר לו "עץ" והוא מייצר עץ, איך זה יכול להיות? כאילו איך זה עובד בכלל?

אז אני אסביר לכם איך זה עובד. אני כבר אומר אני לא אדם טכני, נכון? אמרתי, אז אני לא אכנס יותר מדי לעומק העומקים, אבל ככה פחות או יותר אני אסביר לכם איך זה עובד.

יש דבר כזה שנקרא Machine Learning באנגלית, בעברית - "למידת מכונה". זאת אומרת מכונה שלומדת. זה בעצם AI, זה בעצם בינה מלאכותית - Artificial Intelligence - זאת מכונה שיודעת ללמוד. שזה להפך מסתם, לא יודע מה, רמקול, שזה מכונה שיודעת להקליט וזהו. מכונה שיודעת ללמוד, זה מכונה שהיא נהיית יותר חכמה מרגע לרגע. כאילו קצת כמו מדע בדיוני, אז זה ככה.

אבל מה זה אומר "לומדת"? זה אומר ככה, אם אני רוצה שמידג'רני ידע לעשות עץ אני צריך שהוא ידע ויבין מה זה עץ. איך אני עושה את זה? אני פשוט מראה לו המון המון המון המון תמונות של עצים. אחרי שהוא ראה המון המון המון תמונות של עצים הוא כבר יודע לזהות מה זה עץ ומה זה לא עץ. זה רלוונטי לכל דבר אחר. אני מראה לו מלא תמונות של עצים, מלא תמונות של מיקרופון, מלא תמונות של כלבים, מלא תמונות של פרחים, ואז פעם הבאה כשבני ירצה לבקש ממנו "בוא תייצר לי פרח" הוא יידע איך פרח נראה.

עכשיו, כשאני אומר "המון" אני מתכוון למיליונים ואפילו מיליארדים של תמונות כאלה. למעשה, זה ההבדל המהותי בין ה"חוכמה", נקרא לזה, של הבוטים האלה. כמה שיותר הוא למד ככה למעשה הוא יותר חכם, אוקיי? וזה גם ההבדלים בין הגרסאות. דיברנו קודם על גרסה חדשה של ChatGPT, אז יצאה לאחרונה גם גרסה חדשה למידג'רני - מידג'רני 5, שהיא הרבה יותר מטורפת ממידג'רני הקודם. שזה קצת מטורף, כי כאילו אתה אומר - לאיפה עוד אפשר להגיע. התמונות שראיתי ממידג'רני 5 זה פשוט נראה כל כך אמיתי שאתה אומר - אין, אתה אומר - תמונה אמיתית כאילו, כאילו צילמו בן אדם. אבל זה לא, זה פשוט ציור שנוצר על ידי מכונה, שזה פשוט מטורף.

אז מי שבטעות עוד לא ראה גם, אני מזמין אתכם לרשום בגוגל "מידג'רני 5" ואתם תקבלו המון תוצאות, אתם פשוט תהיו בשוק. אתם גם מוזמנים לקהילת הפייסבוק שלי, שנקראת "ChatGPT ישראל", שמה יש מלא תמונות, מלא דברים, מלא טיפים, מלא, וכולי, יש שם למעלה משש אלף אנשים, אבל לא משנה, זה כבר בסוף כשאני אסכם, שגם שמה יש המון תמונות.

אז אחרי שהבנו איך זה כזה מטורף, אגב, מי שרוצה להשתמש בדברים האלה - אתם יכולים, זה חינמי לגמרי. במידג'רני יש 25 תמונות בחינם, לאחר מכן אתם תשלמו בין 10 ל-60 דולר בחודש, תלוי בשימוש שלכם. DALL-E, שזה המקביל של מידג'רני, גם בו אפשר לייצר תמונות, גם - אתם משלמים כמה סנטים בודדים על כל תמונה, ככה שזה שווה. ChatGPT הוא חינמי לגמרי, אפשר לשלם 20 דולר בחודש ואז בעצם תהיה לכם גישה והוא תמיד יעבוד לכם וזה אף פעם כזה לא יהיה חסום לכם. GPT4 כרגע הוא, אפשר להשתמש בו רק למי שמנוי, מי שמשלם בעצם 20 דולר בחודש, אבל גם ה-GPT הקודם הוא מטורף כאילו, אז אפשר גם להשתמש בו בחינם. כמו שאמרתי, פשוט כנסו בגוגל, תרשמו ChatGPT באנגלית, ואתם תדברו איתו.

אז דיברנו איך זה עובד, דיברנו מה זה בעצם אומר, אבל בואו נסתכל רגע על המאקרו. ChatGPT הוא קיים לפני די הרבה זמן. זאת אומרת, איך יכול להיות שעכשיו GPT4, אוקיי? גרסה 4, אם כבר.. אם רק בנובמבר הוא יצא, לפני כמה חודשים זה קצת לא הגיוני, אם כבר כאילו בחמישה חודשים יש כבר 4 גרסאות. אז זהו שזה לא בדיוק נכון. GPT4 קיים כבר המון זמן. GPT, סליחה. ChatGPT קיים כבר המון זמן, פשוט הוא היה נראה קצת אחרת, וגם אני ואתם, האדם הפשוט, לא היינו יכולים להשתמש בו. למעשה OpenAI, החברה שיצרה את ChatGPT, קיימת מ-2019, וכבר מאז בערך היה אפשר להשתמש בכלים כאלה של צ'אט-בוטים שיודעים לעזור ולייעל את העבודה, אבל לא אני ואתם אלא החברות הגדולות, חברות טכנולוגיה - גוגל, מיקרוסופט, וואטאבר, חברות הייטק כאלה ואחרות השתמשו בכלים האלה כבר המון זמן, ככה שזה לא כל כך חדש. זאת אומרת אנשים שהם כן מגיעים מהעולם הזה, אנשים טכניים שהם כן ככה מכירים, זה לא חדש להם כל העולם הזה. זה כן חדש לציבור הרחב כמוני וכמוכם, שנחשפו ל-ChatGPT רק בדצמבר האחרון. ככה ש-GPT כבר קיים, זאת אומרת, גרסאות קודמות שלו כבר קיימות לפני דצמבר, זה פשוט היה באמת מיועד רק לחברות גדולות של הייטק וכולי שהם השתמשו בו. כנ"ל גם לגבי מידג'רני ותוכנות ליצור תמונות כאלה ואחרות, ורק עכשיו זה נחשף לכלל הציבור כמוני וכמוכם ובגלל זה ה"הייפ" והבום המטורף הזה.

בעקבות ההייפ והבום המטורף הזה שנוצר לפני כמה חודשים בודדים, הבינו החברות הגדולות שיש כאן תחרות על משהו מאוד מעניין. "מאוד מעניין" זה אומר - הציבור, אוקיי? ברגע שיש מיליארד יוזרים ב-ChatGPT, שזה פשוט מספר אסטרונומי, החברות הגדולות מבינות שיש כאן משהו די גדול שהן רוצות לשים עליו את היד. כאשר אני אומר חברות גדולות אני מתכוון לגוגל, מיקרוסופט, אמזון, פייסבוק וכולי. זה החברות שבעצם מובילות את הכלכלה האמריקאית, ובעצם הכלל-עולמית, קדימה, זה חברות הטכנולוגיה הגדולות בעולם, שהן בעצם מתחרות על כל דבר כמעט, אוקיי? הם מתחרות בעצם על הציבור. ולכן הן מבינות שיש עכשיו פה הייפ ובום די מטורף סביב ה-AI. אז יש פה תחרות סמויה מאוד מאוד מעניינת.

למה סמויה מאוד מעניינת? כי, אני לא יודע אם אתם יודעים, אבל לא מזמן, לפני כמה חודשים, מיקרוסופט שילמה 10 מיליארד דולר ל-Open AI תמורת 49% מהחברה. זאת אומרת, כאשר היום אתם מדברים עם ה-ChatGPT תדעו שחלק מהמוצר שייך למיקרוסופט.

ברגע שזה קרה, גוגל קצת התבאסו ואמרו - רגע, זה לא הוגן, אנחנו גם רוצות שיהיה לנו משהו שקשור ל-AI. אז הם מיד רצו לייצר מוצר שנקרא בארד, BARD, שזה אמור היה להיות המתחרה של ChatGPT, אמור היה להיות צ'אט-בוט מתחרה. אבל זה הלך קצת, איך נאמר, קצת עקום, זה הלך טיפה לא טוב. מה זה טיפה לא טוב? בסוף פברואר - תחילת מרץ גוגל השיקה את בארד, שהיה אמור להיות הצ'אט-בוט המתחרה של ChatGPT, וזה היה, איך נאמר, מביך. זה היה נראה לא טוב. הוא התחיל לדבר שטויות שמה, זה היה ממש בלייב, שידור בלייב, התחיל לדבר שמה שטויות, החבר'ה שמה התחילו לגמגם בגוגל, זה היה נראה לא טוב בכלל, לא מתאים לגוגל בעליל. היום בארד הוא איפשהו ככה, לא יודע מה קורה, בטח הם עובדים עליו ודואגים שהוא יחזור להיות טוב, מה שבטוח שהולך להיות מאוד מעניין. החברות הגדולות לא מתכוונות לוותר על כלום פה, חברים יקרים, תהיו בטוחים שהן הולכות להילחם חזק חזק על התשומת לב שלי ושלכם, של שאר הציבור, דרך כלי AI כאלה ואחרים.

דיברנו על ChatGPT, דיברנו על מידג'רני, דיברנו על המון דברים, אבל יש עוד המון כלים שם בחוץ, חברים. יש המון כלים שהם לא רק הגדולים שעכשיו דיברנו עליהם, שיכולים להקל לכם על החיים. זה יכול להיות כלי ליצירת מוזיקה, זה יכול להיות כלי לכתיבת תוכן, זה יכול להיות כלי שיודע לזהות את ה-mood שלכם ויודע להשים לכם את המוזיקה שעכשיו אתם צריכים לשמוע בשביל להיות יותר מרוכזים. נשבע לכם יש דבר כזה.

זה באמת, זה לא נגמר, וזה כל כך מעניין לראות לאיפה העולם הזה ילך. מה שבטוח זה ש-AI כאן בשביל להישאר, המהפכה כרגע מתקיימת ממש בימים אלה, שזה מאוד מעניין. זה יכול להיות גם קצת מפחיד האמת, כן? כי בסוף כאילו אתם יודעים, מדע בדיוני וזה - זה עכשיו. כאילו, שהמכונות ככה מנצחות את האנשים ובסוף הם יהיו כל כך חכמות שיהיה להם רצון משלהם, הם ירצו להשתלט על העולם פה, שם, טה…. יכול להיות שזה יקרה, יכול להיות שגם לא. לנו נותר רק להמתין ולראות. אני, אישית, לא לוקח את AI לכיוון המפחיד, אני אישית חושב שזה מטורף מה שקורה כאן בקטע טוב, שזה כל כך הולך לשנות את האנושות בצורה טובה, אוקיי? וכן, יש את הצד המפחיד הזה של מכונות חכמות מדי וכולי, אבל לא יודע, כאילו בסוף בואו נהנה מה שיש לנו. כאילו, אנחנו חווים פה באמת ימים מטורפים, ימים באמת שלא יחזרו, מתחוללת היסטוריה מול העיניים שלנו - בואו נהנה מזה, בואו נשתמש בכלים האלה, בואו נאמץ אותה לחיים שלנו, וגם כי בתכלס מי שלא יאמץ את זה פשוט יישאר מאחור, אין מה לעשות, ככה העולם עובד. מי שלא אימץ את האינטרנט נשאר מאחור, מי שלא אימץ את, אני לא יודע מה, האייפון או את הסמארטפון נשאר מאחור, וככה בדיוק העולם הולך. אנחנו לא, אנחנו יכולים לשבת ולהגיד - אוף, AI, איזה מסוכן זה, בלה בלה בלה, לא רוצה, איזה באסה. אבל בואו, זה לא לשליטתנו. AI כאן בשביל להישאר, אנחנו נחליט אם לאמץ את זה או לא.

חברים יקרים, חשוב לי מאוד שהפרק הזה יהיה קצר, אני אוהב פרקים קצרים, אני נגיד לא מבין פודקאסטים שהם ארוכים, נגיד שעה פודקאסט. אוקיי, נסעתי באוטו, שמעתי חצי שעה, אחרי חצי שעה - סוף היום חזרתי לאוטו כבר שכחתי מה שמעתי, פודקאסט של שעה. אז חשוב לי מאוד שהפרקים יהיו קצרים. יהיו לנו פרקים קצרים של 20 דקות, חצי שעה, אני אביא אורחים, אני אביא מומחים של AI. יהיה כיף גדול, אנחנו נדבר על דברים מאוד מאוד מעניינים, על כלים חדשים, על טיפים לשימוש. איך לאמץ את זה - אנחנו, בתור האדם הפשוט - את ה-AI לחיים שלנו.

אני רוצה להודות לכם מאוד על ההאזנה. אם אהבתם את הפרק הזה שימו איזה לייק, שתפו את זה לחבר שצריך לשמוע, מאוד חשוב לי להנגיש את זה לכמה שיותר אנשים. אתם יותר ממוזמנים להצטרף לקהילת הפייסבוק שלי שנקראת "ChatGPT ישראל" - "ChatGPT" באנגלית, "ישראל" בעברית, אני אשים קישור למטה. אתם יותר ממוזמנים להצטרף גם לניוזלטר שלי, ניוזלטר שבועי ששם אני שולח בכל שבוע כלים חדשים, טיפים לשימוש, חדשות, עדכונים, כל מה שקשור ל-AI, כיף גדול אצלי, תבואו. בקבוצה יש כבר למעלה מ-6,000 חברים, בניוזלטר יש כבר למעלה מ-1,500 חברים, אתם יותר ממוזמנים.

אני מודה לכם מאוד על ההאזנה, שיהיה לכם יום נפלא, אנחנו ניפגש, ביי ביי.

[מוזיקת סיום]

 

לעוד פרקים של הפודקאסט לחצו על שם הפודקאסט למטה

30 views0 comments

Comments


bottom of page