top of page

התשובה עם דורון פישלר - למה לגברים יש פטמות? (שידור מעודכן)

אם אין לגברים שום דבר לעשות עם הפטמות שלהם, למה הן שם?!התשובה כוללת צבעים בעיניים, שרירים באזניים, אצבעות רגליים של פילים ואת צבטן הפטמות הסיבירי. שידור מעודכן לאחד הפרקים הראשונים של התשובה


 

תאריך עליית הפרק לאוויר: 01/07/2024.

[פתיח] "רשת עושים היסטוריה".

היי, אני דורון וזאת "התשובה". זה לא פרק חדש של "התשובה". טכנית זה אחד הפרקים הכי ישנים של "התשובה" שיש. כי מה שקורה היום זה שאנחנו סוגרים את פרשת [בקול דרמטי] "הפרקים האבודים". לפחות בינתיים, אבל בשביל זה אני צריך לספר לכם קצת על ההתחלה של הפודקאסט.

"התשובה" התחיל בנובמבר 2018, הימים הרחוקים, [מגחך] כשברחובות הסתובבו מכוניות שלא עפות, ואנשים היו… משחקים בטלפון, זה לא היה כל כך מזמן, דברים היו די אותו דבר. וכמו כל פודקאסט, לא ממש היינו סגורים על עצמנו בהתחלה על מה זה בדיוק הפודקאסט הזה. כלומר, זה נשמע די דומה, כששומעים את הפרקים הראשונים, הם די דומים, אבל לא בדיוק. אפשר להגיד שזה קצת… שזה נשמע קצת אחרת. זה קצת מצחיק להגיד את זה, בגלל שגם היום אני לא סגור על מה זה בדיוק הפודקאסט הזה, ולפעמים אני פשוט מדבר על דברים אחרים. עזבו, זה בעיה של דורון של עוד שש שנים.

בכל מקרה, אני ביקשתי ברשתות מאנשים לשאול אותי שאלות, כשלא היה עדיין פודקאסט. כשתשמעו את דורון של העבר מדבר על זה ש"שאלו את השאלה הזאת הרבה", אז זה לא ששאלו אותי אפילו במסגרת הרגילה של "לכו לדורון פישלר נקודה קום, יש שם טופס שאפשר להכניס אליו שאלות". זה לא היה אז, כי לא היה פודקאסט, אני פשוט אמרתי "יש לכם שאלות? בואו תשאלו אותי שאלות".

ואני עשיתי הרצאה שכללה תשובות לכמה מהשאלות האלה, ואז הרחבתי אותה למה שהפך לפרקים הראשונים של הפודקאסט. ומשם זה המשיך. דרך אגב, השם של ההרצאה ההיא היה "הלמה", כי זה היה השם המקורי של הפודקאסט הזה. [צוחק] זה היה אחד השמות ששקלנו בתור… בהתחלה. כמעט קראו לו "הלמה".

שני הפרקים הראשונים שהוקלטו, שיצאו בסופו של דבר, היו "מה הקטע עם האיכס של הפיקוס?" ו"איך לחפור לסין?", והם עדיין שם, הם עדיין… לא הזזנו אותם. אם אתם גוללים עד הסוף ברשימת הפרקים באפליקציה שלכם, אתם עדיין תראו אותם, הם לא זזו לשום מקום. אבל כמה מהפרקים שבאו מיד אחר כך, ממספר שלוש ועד מספר… קצת אחרי זה, אז בשלב מאוחר יותר הם ירדו מהאוויר, הם היו "הפרקים האבודים", ואז הם עלו בחזרה אחד אחד בגרסאות שהן לפעמים קצת משודרגות, טיפה מעודכנות, קצת יותר דומות למה שהפודקאסט עכשיו.

האחרון מביניהם, כלומר מבין אלה שהולכים לעלות חזרה, היה הראשון. כלומר המוקדם, זה שנשאר פרק אבוד למשך הכי הרבה זמן. זה הפרק השלישי של הפודקאסט אי פעם, והוא עוסק בשאלה למה לגברים יש פטמות.

וכמו שאמרתי, [צוחק] תשמעו את האני של העבר אומר, זאת משום מה הייתה שאלה פופולרית, שאלה שהמון המון אנשים שאלו, למרות שמאז שהפרק ירד, אני לא זוכר שקיבלתי אותה הרבה מאוד פעמים, אז כנראה שזה לא נורא נורא ממש מטריד אנשים, אבל זה הטריד אנשים לפני שש שנים.

אז זה הפרק, הוא לא זהה לחלוטין לאיך שהוא היה פעם, הוא עבר מקצה שיפוצים קטן, ועדיף שכך. וזה הכל, אז יאללה, אנחנו נעשה את ההפסקה, ונעביר את רשות הדיבור לדורון של העבר. יאללה ביי.

[מוזיקת פתיחה]

היי, אני דורון פישלר, וזאת "התשובה".

כשפרסמתי בפייסבוק לפני כמה זמן שאני רוצה שאלות, קיבלתי הרבה שאלות, מכל מיני סוגים, אבל היו כמה שאלות שחזרו על עצמן. יש דברים כנראה שמטרידים את הציבור ולכן הרבה אנשים שואלים את זה. והייתה שאלה אחת שחזרה על עצמה הרבה יותר מכל שאלה אחרת - למה לגברים יש פטמות?

זה כנראה נושא שבאמת מטריד את כולם, כי קיבלתי את זה בכל מיני צורות. כרמל שאלה, "למה לגברים יש פטמות אם הם לעולם לא יניקו?". מעיין שאלה, "למה לזכרים יש פטמות?". לא רק נשים הוטרדו מהשאלה הזאת, מתברר. דן כתב, "למה לגברים יש פטמות?", ואחרי שאני הודעתי שהבנתי שהנושא הזה מעניין, לא צריך לחזור על השאלה הזאת כל כך הרבה, אז איתמר שאל, "למה כולם כל כך מתעניינים בפטמות של גברים?" [צוחק] ואחרי שאמרתי שאני רוצה שאלות על גיאוגרפיה והיסטוריה, אז רן כתב לי, "גיאוגרפיה - האם יש לגברים פטמות בכל מקום בגלובוס? היסטוריה - האם תמיד היו פטמות לגברים?" ואני יכול להוסיף גם אסטרונומיה - האם לאסטרונאוטים יש פטמות? מתמטיקה - אם לגבר אחד יש שתי פטמות ולעוד גבר יש שתי פטמות, כמה פטמות יש להם ביחד?

מתברר שנושא פטמות של גברים זה פשוט דבר שבוער בנפשנו, כולם רוצים לדעת את זה! ו… לשאלה הזאת יש תשובה, כן? אני יכול לענות על השאלה הזאת, אבל מבחינות מסוימות, זאת השאלה הלא נכונה.

אז אני אסביר לכם למה לגברים יש פטמות, אבל בשביל זה צריך לדבר גם על אבולוציה, ועל צוואר של ג'ירפות, ועל אצבעות של פילים, ועל צבטן הפטמות הסיבירי, וגם על שאלה אחרת, שהיא לדעתי השאלה היותר טובה.

[מוזיקת רקע]

לבני אדם יש פטמות. לכולם, פחות או יותר. עכשיו, אצל בני אדם ממין נקבה זה די ברור למה יש להם פטמות, כדי להניק תינוקות. וזה לא רק אצל בני אדם, זה אצל כל היונקים. לכן קוראים להם יונקים… זה ככה אצל עכברים וסוסים ופרות ונמרים ודובים ואריות והיפופוטמים ופילים וקופים, וגם אצל בני אדם. זה פטנט די מבריק, תכלס, שהאמא יכולה לייצר ולספק אוכל לתינוק.

לבני אדם ממין זכר, לעומת זאת, גם יש פטמות, אבל אין להם מה לעשות איתן, כי הם לא מניקים ילדים. והם גם לא עושים עם הפטמות שלהם שום דבר אחר. פטמות אצל זכר זה דקורטיבי בלבד. בני אדם לא מיוחדים בזה, כן? גם לחיות האחרות שדיברנו עליהן, לכלבים זכרים, למשל, יש פטמות. לא לכל היונקים יש פטמות אצל הזכרים, אצל סוסים למשל אין, אבל יש הרבה מאוד חיות שיש להן, מה שמשאיר את השאלה למה? ובשביל מה זה טוב?

[מוזיקת רקע]

בנים ובנות הם לא בדיוק אותו דבר. אני מקווה מאוד שאתם מודעים לזה שיש הבדלים. אם אתם לא יודעים מה ההבדל בין בנים ובנות, זה לא המקום להתחנך בזה, אבל כדאי שתבררו. בכל מקרה, יש דברים בגוף של זכר ונקבה שהם שונים. אבל לא הכל.

רוב האיברים של גברים ושל נשים, של זכרים ושל נקבות, הוא פחות או יותר אותו הדבר. ידיים, רגליים, עיניים, קיבה, שריר הזרוע התלת ראשי, האוזן התיכונה, הטחול, כיס המרה והגומץ הבן שוקי, את כל אלה יש לכם בגוף, ולא משנה אם אתם בנים או בנות. כן, יש לכם גומץ בן שוקי. אני לא יודע למה צריך גומץ בן שוקי, אבל אני אברר.

כלומר, אם אתם רוצים לייצר בן אדם, או לצייר בן אדם, שווה להתחיל מאיזושהי תוכנית בסיסית שמתאימה לכולם, כלומר, לצייר את מה שנכון לגבי גם גברים וגם נשים, ואז לעשות את המודיפיקציות שצריך כדי להפוך אותו לזכר או לנקבה.

וזה בדיוק מה שקורה כשנוצר בן אדם חדש.

[מוזיקת רקע]

ברחם, רגע אחרי ההפריה, כשהעובר הוא רק ביצית מופרית, הוא לא זכר והוא לא נקבה, כי אין משמעות למילים האלה ביחס לתא אחד, וגם לא כשהוא שניים. משהו כמו שלושה שבועות אחר כך, הוא, היא, הם, עדיין לא זכר ולא נקבה. העובר בשלב הזה גם לא כל כך נראה כמו בן אדם עדיין, הוא נראה כמו מן דובון גומי מוזר עם זנב. כי בשלב הזה יש לנו זנב.

אבל כבר יש לו, לדבר הקטן והדי מוזר הזה, התחלה של הרבה מהמערכות בגוף. יש לו כבר התחלה של ידיים, והתחלה של רגליים, וגם, בין השאר, התחלה של פטמות.

עכשיו, בשלב הזה מתרחש הסוויץ' שמפצל את ההתפתחות של העובר. חלק מתפתחים כמו נקבה, וחלק מתפתחים כמו זכר. אבל לשניהם כבר יש פטמות, כי הם התחילו להתפתח עוד קודם.

דרך אגב, גם אז, הרבה מהשינויים הם כאלה שאי אפשר לראות, הם רדומים. אבל בגוף נשארת פצצת זמן של הורמונים. במשך כמה שנים התינוק או התינוקת גדלים כשיש תכלס מעט הבדל בין בנים ובנות, אבל אז הם מגיעים לגיל ההתבגרות, ו… [סאונד מעוות מתגבר] ההורמונים מתחילים להשתולל בגוף ולהתחיל להפוך אותו לצורה של המין הביולוגי שלו. זה אומר אצל זכרים, להוריד את הקול ולהצמיח לו שיער על הגוף, ואצל נקבות, בין השאר להגדיל את החזה, וגם להכין אותו למקרה של הולדת ילד, שיוכל לייצר חלב. אבל הרבה ממה שקורה לא תלוי בגוף, שיש לו את היכולת לצמוח לכל כיוון, אלא באיזה הורמונים הוא מקבל. ולכן אם ההורמונים שהוא מקבל הם, מסיבה כלשהי, או טבעית או מלאכותית, שונים מהרגיל, אז הגוף של האדם מתפתח באופן שונה מהמקובל.

יש מצבים רפואיים שבהם הגוף מסיבה כלשהי מפריש יותר מדי, או מעט מדי, מהורמון כזה או אחר, ובמקרים כאלה, האנשים האלה, הגוף שלהם נראה קצת שונה מהמראה המקובל של המין הביולוגי שלהם. ויש מצבים שבהם עושים את זה בכוונה. יש אנשים שלוקחים בכוונה הורמונים, כמו טרנסים וטרנסיות, שלוקחים בכוונה טסטוסטרון או אסטרוגן, שנותנים לגוף מאפיינים גבריים או נשיים, לפי מה שמתאים להם.

אבל הציוד הבסיסי, שזה לא רק הפטמה, אלא גם בלוטות החלב שמאחוריה, הם קיימים. הם קיימים אצל כולם, גם אצל זכרים וגם אצל נקבות.

כלומר, אם תתנו לגבר הרבה הרבה פרולקטין, שזה ההורמון שאחראי להתפתחות של השדיים, הוא יתחיל לייצר חלב. וזה אשכרה קורה במצבים מסוימים. אם יש גידול בבלוטה שמייצרת את הפרולקטין, קורה לפעמים שגברים, זכרים, מקבלים מנות אדירות של פרולקטין, והם מתחילים להפריש חלב מהפטמות. זה אשכרה דבר שקורה. גברים גם יכולים לחלות בסרטן השד. זה נדיר, זה בהחלט לא המצב הסטנדרטי, אבל זה אפשרי.

עכשיו, אני צריך להגיד שלפי מה שקראתי, לפי הספרות, אז עוד דרך להגדיל את ייצור הפרולקטין זה לגרות את הפטמות. זה נכון גם אצל נשים וגם אצל גברים. כלומר, לפחות תיאורטית, אם מישהו יושב ומשחק עם הפטמות שלו במשך שבועיים, יכול להיות שבסוף יצא לו חלב. עכשיו, אני רוצה להבהיר, זה לא בדוק. אני לא בדקתי את זה. אני האמת גם לא בטוח שאני רוצה לגגל את זה כדי לוודא את העניין. אבל יש טענה כזאת. בואו… בואו נשאיר את זה שם. זה אומר שגבר זכר סיסג'נדר סטנדרטי יכול פתאום להניק? לא. אבל אומרים את זה.

אוקיי, זה היה קטע מוזר גם בסטנדרטים שלי. קודם כל, אם מישהו נכנס בטעות לחדר בדיוק כששמעתם את זה ושמע את המשפט הזה, אז קודם כל, תמסרו לו סליחה ממני. וחוץ מזה, תגידו לו שזה לא אופייני, בסדר? זה לא הנושאים שאני מדבר עליהם כל הזמן. כי בדרך כלל אני מדבר על… הממ… כל מיני נושאים אחרים. לא משנה. הלאה. אנחנו נחזור אחורה. על מה דיברנו?

[מוזיקת רקע]

כן, אוקיי, אז לכולם יש פטמות, עוד מלפני שהם נהיו גברים או נשים. אבל אז מגיעה השאלה, אוקיי, אם לזכרים אין שום דבר לעשות עם הפטמות שלהם, למה האבולוציה לא העלימה אותן?

התשובה היא… כי האבולוציה לא עובדת ככה. פטמות אצל זכרים לא מועילות, זה נכון. מצד שני, הן לא מזיקות. זה מה שקוראים בצה"לית - למל"מ. לא מועיל, לא מזיק.

אבולוציה היא לא מישהו שיושב עם תוכנית של גוף האדם ועובר על איבר איבר ואומר "זה מועיל, אז בוא נגדיל את זה, וזה מיותר, אז בוא נוריד את זה". לא. אבולוציה היא התהליך שבו מי שיש לו יתרון על אחרים, שורד, ומוריש את הגנים שלו הלאה, ואלה שיש להם חיסרון, נכחדים.

למה לג'ירפות יש צוואר ארוך? כי אלה שהיה להם צוואר קצר יותר היו יכולים להגיע לפחות עלים, ולכן כשהייתה בצורת היה להם פחות אוכל והם מתו.

אבל כשיש משהו שלא נותן חיסרון ולא נותן יתרון, האבולוציה לא מתעניינת בו.

למה יש אנשים עם עיניים חומות ויש אנשים עם עיניים ירוקות? עיניים כהות מגנות יותר טוב על העין מפני קרינה, שזה בריא לאנשים במקומות חמים ובהירים שיש הרבה אור שמש ישיר, אבל לגבי כל מי שחי במקומות קצת יותר קרירים, בלי כל כך הרבה שמש, אין יתרון לעיניים כהות. אבל גם אין להם חיסרון. זה שיש לך עיניים חומות לא גורם לך לראות טוב יותר, וזה גם לא גורם לך לראות טוב פחות. אם עיניים חומות היו נותנות יתרון אבולוציוני ברור, כמו למשל לגרום לאנשים לראות יותר טוב, או את היכולת לירות לייזרים מהעיניים [יריית לייזר], אז יש מצב שזה היה נותן יתרון גדול לאנשים שיש להם עיניים חומות, ואז יכול להיות שהאנשים שיש להם עיניים ירוקות היו נכחדים בסופו של דבר.

אם זה היה להיפך, אם עיניים חומות היו חיסרון, אז יכול להיות שהאנשים שיש להם עיניים חומות היו נכחדים בסופו של דבר, ואז לכל בני האדם היו עיניים ירוקות. אבל זה לא זה ולא זה. זה לא יתרון, זה לא חיסרון, ולכן זה פשוט שם, סתם. זה לא באמת משנה שום דבר.

אז למה לגברים יש פטמות? למה לא? כי זה לא מפריע.

אילו היינו חיים בסביבת המחיה של צבטן הפטמות הסיבירי [חיה שואגת], שהוא חיית טרף מסוכנת, אוכלת אדם, שמתנפלת לאנשים על הפטמות שלהם [רעש של חיה תוקפת], זה היה, כמובן, מסכן את מי שיש לו פטמות, ונותן ערך הישרדותי למי שאין לו פטמות, ולכן יכול להיות שפטמות של גברים היו נעלמות. אבל, מכיוון שצבטן הפטמות הסיבירי לא קיים, אלא רק משהו שהמצאתי, אין שום חיסרון בזה שיש לך פטמות. זה לא דורש משאבים מהגוף, זה לא כבד, זה לא עולה כסף. העובדה שיש לך פטמות לא פוגעת בשום צורה בסיכויי ההישרדות שלך. היא גם לא עוזרת. אז מה? זה לא מועיל, זה לא מזיק, ולכן זה פשוט נשאר.

[מוזיקת רקע]

לכן השאלה "בשביל מה יש לגברים פטמות?" היא השאלה הלא נכונה. [מגחך] כי כשאתם שואלים "בשביל מה?" אתם מניחים שיש "בשביל מה" לכל איבר בגוף, שיש תכלית לכל דבר בגוף שלנו, ואין! אנחנו לא איזו יצירה מושלמת ששום דבר בה לא מקרי. אנחנו בסך הכל עבודה בתהליך. משהו שנוצר במיליארדי שנים של אבולוציה, כולל כל מיני שיגעונות שחטפנו באופן אקראי בדרך.

השאלה "בשביל מה?" מניחה שאנחנו מושלמים, אבל זה לא ככה, אנחנו לא מושלמים, ובהחלט יש לנו איברים בגוף שאין להם תכלית. אתם צריכים את תנוך האוזן למשהו? בשביל מה זה טוב? זה ידית? לא, זה לא טוב לכלום, זה סתם שם. עצם הזנב, אתם צריכים? לא. שיני בינה, אתם צריכים? לא, אבל אולי יש לכם כאלה. תוספתן זה טוב למשהו? לא, הדבר היחיד שתוספתן יכול לתת לכם זה דלקת תוספתן. אפשר לחיות טוב מאוד בלעדיו, והרבה אנשים עוברים ניתוח לכריתת התוספתן, ואין להם שום בעיה עם זה.

לכל הדברים האלה קוראים איברים שרידיים, כלומר, איברים שאין להם כבר תפקיד, הם פשוט נשארו משלב מוקדם יותר באבולוציה. פעם הם היו טובים למשהו, אבל התכלית שלהם כבר לא רלוונטית, הם נשארו לנו בגנים פשוט כי הם לא מפריעים מספיק כדי להיפטר מהם.

ומבין כל האיברים האלה, יש אחד שמטריד אותי במיוחד, אבל משום מה, עליו אף אחד אף פעם לא שואל. אז עכשיו אני אשאל את השאלה - למה יש לגברים, וגם לנשים, אצבעות ברגליים?

תסתכלו על כפות הרגליים שלכם. לא בהכרח ברגע זה, בעיקר אם אתם בתחבורה ציבורית או משהו, אל תחלצו נעליים פתאום, רחמנות על האנשים שמסביבכם, אבל כשיש לכם הזדמנות, תסתכלו על כפות הרגליים שלכם. מה זה?! מה הקטע?! זה איבר ביזארי! יש לכם כף רגל בעיצוב נחמד, שטוח, סטנדרטי, ופתאום, הבליטות הקטנות והמיותרות האלה, בום בום בום בום בום בום, בקצה. מה יש לכם לעשות איתם?! אתם לא יכולים להרים דברים באמצעות אצבעות הרגליים. אתם לא יכולים להשתמש באצבעות הרגליים כדי לכתוב או כדי לבשל. אתם לא יכולים לשלוט בהם בנפרד אפילו. תנסו להזיז את אחת מהאצבעות הקטנות בלי להזיז את האחרות? אתם לא יכולים! אז למה אתם צריכים ארבע כאלה?!

כלומר, אני רוצה להבהיר, זה לא שאני אומר שצריך לכרות את אצבעות הרגליים. אנחנו צריכים כנראה את הקטע הזה של הרגל, ואנחנו משתמשים בהם בשביל לעזור לשמור על שיווי משקל בזמן ההליכה, אוקיי, אבל אנחנו משתמשים בכל הארבע ביחד. כלומר, אפשר להגיד, זה לא האצבעות שמיותרות, זה הרווחים בין האצבעות שמיותרים. מה בדיוק התפקיד של הרווחים בין האצבעות ברגליים, חוץ מלצבור ג'יפה?! אין. אין תפקיד כזה. ואני יכול להוכיח את זה. בניסוי.

אילו הייתי רוצה לבדוק האם אצבעות רגליים זה דבר שימושי או שלא, הייתי עושה ניסוי אכזרי. הייתי מבקש מתנדבים שישתתפו בניסוי, והם יאלצו להסתובב ימים שלמים או… לא, שנים, עם מכשיר שמנטרל את האצבעות ברגליים. הוא גורם לאצבעות הרגליים להיות לגמרי לא אפקטיביות בתור איברים נפרדים. הוא הופך את כף הרגל לכאילו גוף אחד בלי אצבעות.

טוב, הם לא היו צריכים להסתובב עם הדבר הזה על הרגל 24/7, אני לא אכזרי עד כדי כך, אז הם היו יכולים להוריד את זה בלילה, או כשהם מגיעים הביתה, אבל כל זמן שהם מסתובבים בחוץ, במשך היום, הם היו עם המכשיר הזה על הרגל. ואז היינו בודקים עד כמה זה פגע בתפקוד של הרגליים של האנשים האלה.

כמובן שאף אחד לא עשה דבר אכזרי כזה באמת, כי לא צריך, כי אנחנו עושים את זה ממילא! למכשיר הזה קוראים "נעל"! רוב האנשים מסתובבים עם נעליים, ונעליים זה דבר שמנטרל את האפשרות להשתמש באצבעות הרגליים בתור איברים נפרדים. זה הופך את כל כף הרגל לכאילו איבר אחד. זה גורם לכם ללכת פחות טוב? לרוץ פחות מהר? לעשות משהו פחות טוב? [צוחק] לא! אנשים מסתדרים טוב מאוד עם הדבר שמנטרל להם לגמרי את אצבעות הרגליים, מסקנה - לא צריך אותן. פשוט אין סיבה שהן יהיו שם.

עכשיו אתם יכולים להגיד "בסדר, אבל האצבעות רגליים, אז זה כמו פטמות של גברים, זה לא מועיל, אבל זה גם לא מזיק". את זה תנסו להגיד אחרי שדפקתם את הזרת של הרגל בפינה של השולחן! [מכה ואחריה צעקת כאב] אז תגידו לי שזה לא גורם נזק. אני אכריז על זה עכשיו קבל עם ועדה, אצבעות רגליים זה דבר אידיוטי! זה כואב, זה מיותר, לא צריך את זה! אבל זה, מתברר, לא מעניין אף אחד. לא. כולם רוצים לדעת על פטמות של גברים.

[מוזיקת רקע]

אז זאת השאלה הטובה יותר - למה יש לנו אצבעות ברגליים? כי היינו פעם קופים.

למעשה, זה לא מדויק. המשפט הזה, "בני האדם היו פעם קופים", זה משהו שאתם בטח שומעים הרבה, אבל זה לא באמת נכון. המשפט הנכון הוא "לבני האדם ולקופים יש אב קדמון משותף". כלומר, לא, זה לא שסבא שלי היה קוף. אבל, הסבא של הסבא של הסבא של הסבא של הסבא של הסבא של הסבא שלנו היה גם הסבא של הסבא של הסבא של הסבא של הסבא של השימפנזה. כלומר, אנחנו קרובי משפחה. הסב הקדמון המשותף הזה לא היה קוף. כלומר, הוא לא היה שימפנזה, הוא לא היה בבון, הוא לא היה מקוק, הוא לא היה אורנגאוטן, הוא לא היה שום מין של קוף שאנחנו מכירים היום. אבל כן, הוא היה חיה שאם הייתם רואים אותו היום, הייתם אומרים "זה קוף". הוא נראה פחות או יותר כמו קוף.

הסבא הזה חי על עצים, כמו הקופים של היום, ולכן היו לו כפות רגליים שמתאימות לעצים. אם ראיתם פעם כף רגל של קוף, היא נראית יותר דומה לכף יד של בן אדם מאשר לכף רגל. יש להם אצבעות ארוכות ובוהן ארוכה שמופרדת מהאצבעות האחרות ונמצאת מולן, ככה שקל להם מאוד להחזיק דברים עם כפות הרגליים.

קופים יכולים לצחצח שיניים כשהם מחזיקים את המברשת בכף הרגל, כלומר, אם קופים היו מצחצחים שיניים, והם לא. אבל זה מצוין כדי להתנדנד על ענפים.

עכשיו, בשלב כלשהו הצאצאים של הסבא של הסבא של הסבא קוף הזה התפצלו. חלק מהם ירדו מהעצים. הם בילו פחות ופחות זמן על העצים ויותר זמן על הרצפה. וכשאתה מבלה על הרצפה, היכולת להחזיק דברים עם כף הרגל היא פחות חשובה, אבל יש יכולת אחרת שיותר חשובה לך - לרוץ. לרוץ ולרדוף אחרי ארוחת הערב שלך, או לברוח מנמרים שרוצים להפוך אותך לארוחת הערב שלהם, זה יותר חשוב מלדעת להתנדנד על עץ.

כפות הרגליים של קוף הם מצוינות לעצים, אבל הם לא כאלה טובות לריצה. ולכן, מבין הקופים המוזרים האלה שירדו מהעצים, אלה שכפות הרגליים שלהם היו פחות מתאימות לריצה, נטו… [נמר שואג] להיעלם. אלה ששרדו היו אלה שכפות הרגליים שלהם לאט לאט הפכו למתאימות יותר להליכה ולריצה. בינתיים, אלה שבכלל נשארו על העצים [קריאות קופים], נשארו עם אותן כפות רגליים שמתאימות לטיפוס על עצים.

עכשיו, מאז עברו כמה מיליוני שנים, אבל כף הרגל לא השתנתה בבת אחת, אלא בהדרגה, ואנחנו עדיין באמצע השינוי. אצבעות הרגליים שלנו בשלב הזה הן מיותרות לגמרי, הן פשוט שארית שנשארה לנו מסבא קוף. ויכול להיות שאם היינו נותנים לאבולוציה עוד איזה שניים-שלושה מיליוני שנים, הן היו נעלמות לגמרי, פשוט נבלעות בתוך הרגל.

יש חיות שזה באמת קרה להן. פילים, למשל. ראיתם פעם אצבע של פיל? לא. אתם לא ראיתם כי לפילים אין אצבעות. כל כף הרגל שלהם היא גוש אחד, אבל מה שיש להם זה ציפורניים. יש להם ארבע ציפורניים על אותה רגל, שזה מוזר. זה פשוט בגלל שהציפורניים האלה הם שרידים של התקופה שהיו להם אצבעות. אם מסתכלים על שלד של פיל, רואים שבעצם בתוך הרגל יש לו אצבעות, יש לו עדיין עצמות של ארבע אצבעות נפרדות, הן פשוט כולן מכוסות בעור ושרירים מסביב. פילים למעשה הולכים על קצות האצבעות. [קול טיפוף רגליים] רק שבשלב מוקדם יותר באבולוציה שלהם, הם לא היו צריכים את האצבעות שלהם, ולכן כולם התאחדו. ואולי יום אחד גם אנחנו נגיע לשלב האבולוציוני הזה שנהיה מתקדמים כמו פילים.

[מוזיקת סיום]

אז מה הייתה השאלה?

למה לגברים יש פטמות? התשובה היא - אף אחד לא מושלם.

זו הייתה התשובה, אבל זה לא הסוף, כי אחרי ההפסקה אני אספר לכם על עוד שריד אבולוציוני שיש לכם בגוף, שאותו אתם הפעלתם בדיוק עכשיו.

[חסות]

[מוזיקת רקע]

יש עוד דוגמא טובה לאיבר שרידי, כלומר משהו בגוף שלנו שקיבלנו בירושה מאבות אבותינו, למרות שכבר אין לנו מה לעשות איתו, שנמצא באוזן שלכם. מסביב לאוזן שלכם, יותר נכון. יש לכם שרירים מסביב לאוזניים. שלושה שרירים, קדמי, אחורי ועליון. והשרירים האלה… מיותרים. כי הם לא מזיזים את האוזן שלכם, [מגחך] או לכל היותר, מזיזים אותה ממש מעט. בטח יש לכם את החבר הזה שיודע את הטריק של להזיז את האוזן, נהדר, קורע במסיבות, אבל האוזן לא באמת זזה הרבה, זה כמה מילימטרים לכל היותר, זה לא שאתם שומעים יותר טוב בזכות התנועה הזאת.

אז השרירים האלה הם מיותרים. אבל אם תסתכלו על חיות אחרות - חתולים, סוסים, הרבה יונקים אחרים - הם כן יכולים להשתמש באותם שרירים כדי להזיז את האוזניים שלהם בכל כיוון, קדימה, אחורה, כדי לכוון אותם למקור הרעש, לשמוע יותר טוב.

אם תעמדו מאחורי חתול, וקצת בצד שמאל, ותשמיעו רעש פתאומי [פססט] אתם תוכלו לראות את האוזן שלו פונה אחורה, אליכם. כלומר, אם זה חתול רגוע. אם זה גור, ותעשו מאחוריו רעש פתאומי, מה שיקרה זה שהוא יקפוץ לגובה של חצי מטר, ואז ירוץ במעגלים חמש פעמים ויעלה על הקיר, ויעלם במהירות מאך 12 [חתול מיילל] לכיוון הדבר השביר הקרוב. [זכוכית נשברת]

עכשיו, מה יקרה אם תעשו אותו דבר לבן אדם? תעמדו מאחורי בן אדם, וקצת בצד שמאל, ותעשו רעש. מה שיקרה זה שום דבר מיוחד.

[מוזיקת רקע]

אבל היה מחקר שבו מדדו באלקטרודות את הפעילות בשרירים האלה, שרירי האוזן. וגילו שכשמשמיעים רעש פתאומי בכיוון מסוים, האוזן מנסה לפנות לכיוון הזה. כשיש רעש פתאומי, המוח עדיין באינסטינקט מפעיל את השרירים שאמורים להזיז את האוזן לכיוון הנכון, למרות שהשרירים האלה לא עושים שום דבר, ולא עשו שום דבר כבר מיליוני שנים.

[מוזיקת רקע בסראונד]

לא רק השרירים האלה הם איבר שרידי שהוא כבר מיותר, אלא גם ההתנהגות הזאת, הרפלקס הזה בראש, גם הוא נשאר לנו מיליוני שנים מכשהיינו חיות אחרות לגמרי, למרות שגם זה כבר לא טוב לשום דבר. מתברר שירשנו מאבות אבותינו הרבה שטויות.

[מוזיקת רקע]

זאת הייתה התשובה.

אם אתם רוצים לשלוח לי עוד שאלות, כאלה שלא עוסקות בפטמות של גברים, אתם יכולים לעשות את זה בדורון פישלר נקודה קום, ועל אירועים והרצאות שלי אתם יכולים להתעדכן בעמוד הפייסבוק "דורון פישלר נגד העולם".

ערך את הסאונד בפרק המקורי, דור קומט המיתולוגי. עורכת סאונד לגרסה העדכנית, שלי נוי, המיתולוגית גם. ובצוות רשת "עושים היסטוריה", דני טימור המנהל העסקי, אביב שם טוב סמנכ"ל תפעול, ועמית חזזי מכירות, וגם הילה השמש ושלי גואטה. תודה לדורון פישלר מהעבר, אני דורון פישלר מההווה… בסוף יהיה נורמלי. ביי.

ואני לא נכנס פה אפילו לכל העניינים בתלמוד על זה שמרדכי הניק את אסתר!

 

לעוד פרקים של הפודקאסט לחצו על שם הפודקאסט למטה

7 views0 comments

Comments


bottom of page