top of page

התשובה עם דורון פישלר - למה פוליטיקאים גבוהים?

האם זה נכון שראשי ממשלה ונשיאים נוטים להיות גבוהים יותר מהאדם הממוצע? ואם כן, למה? צלילה לסטטיסטיקות מגלה כמה דברים תמוהים על הגובה שלכם, ועל הקשר בינו לבין דברים אחרים בחיים.


 

תאריך עליית הפרק לאוויר: 08/05/2023.

[חסות]

[פתיח] רשת "עושים היסטוריה".

[מוזיקת פתיחה]

היי, אני דורון, זאת "התשובה".

אה… 178 שאל אותי: "שמתי לב שפוליטיקאים רבים הם יחסית גבוהים: נתניהו, גנץ, טראמפ, אובמה, ביל קלינטון ועוד ועוד, ותהיתי אם זה באמת נכון שפוליטיקאים הם גבוהים יותר בממוצע, ואם כן אז למה?"

אה… אה… מה? מה הקשר?

טוב. אני מניח שהתחמקנו מזה מספיק ועכשיו הגיע הזמן לעסוק ב… פוליטיקה. ובחלק הכי חשוב והכי רלוונטי של הפוליטיקה, בלי ספק - הגובה של פוליטיקאים. [צוחק] בוא נראה מה הקשר.

[מוזיקת רקע]

ביבי נתניהו הוא, לפי מה שכתוב במקומות מסוימים באינטרנט, בגובה של 1.84, ובמקומות אחרים 1.82. ובני גנץ הוא 1.91, אוקי, איש גבוה. יאיר לפיד 1.74.

לגבי כולם, אני לא התגנבתי לבית שלהם בלילה ומדדתי אותם כשהם ישנו! וזה גם לא בדיוק נתון שחובה על ראש מפלגה לספק למישהו. כל הדברים האלה זה פשוט מה שאנשים באינטרנט אומרים. אני מניח שזה פשוט לפי… מסתכלים עליהם בטלוויזיה וכל זה, ואני הולך להניח שזה פחות או יותר נכון, למרות שאין לי שום מושג עד כמה זה מדויק, מן הסתם זה לא באמת מדויק.

נפתלי בנט, אין לי מושג, לא מצאתי שום הערכה לגבי הגובה שלו, אבל אם חוזרים יותר אחורה ברשימת ראשי הממשלה של ישראל אז ככה: רבין, ככה אומרים, היה 1.74, שרון 1.70, אהוד אולמרט, די גבוה, 1.87. לעומת זאת ידוע שיצחק שמיר, למשל, היה איש ממש נמוך, וכמוהו בן גוריון, שאין ויכוח על זה שהוא אחת הדמויות הציבוריות הכי חשובות בתולדות המדינה! ראש הממשלה הראשון, האבא של המדינה, והוא היה… מטר חמישים וקצת. הוא היה איש גדול אבל אדם נמוך.

ועל האחרים פשוט לא מצאתי.

גולדה מאיר למשל, אני גיגלתי "גולדה מאיר גובה" והגעתי לעמוד על גולדה שבו כתוב, חד משמעית, גובה: 29 ס"מ. מה?! לא יכול להיות, אני בטוח שהיא הייתה קצת יותר גבוהה מזה. אה… אוקיי, [צוחק] זה פשוט היה עמוד של ספר עליה, אה… זה הגובה של הספר. [צוחק] זה לא הגובה שלה. גולדה מאיר לא הייתה גמד גינה.

מה כל זה אומר? שראשי ממשלה בישראל, בהווה ובעבר ובפוטנציה, הם בחלקם גבוהים, ובחלקם נמוכים, ובחלקם בינוניים, ואין פה שום מגמה ושום קשר, ולמה שיהיה קשר?! איך זה… קשור למשהו? אני מתחיל לחשוב שהשאלה הזאת הייתה קצת טיפשית.

אבל כשעושים את אותה בדיקה בארצות הברית, אז קורה משהו מעניין.

[מוזיקת רקע]

ג'ו ביידן הוא, לפי מקורות זרים, 1.83. דונלד טראמפ הוא 1.91. שניהם אנשים גבוהים. ולפניהם היו: אובמה, 1.87, בוש, 1.82, ביל קלינטון, 1.89, בוש השני, 1.88 ורייגן 1.85. כל האנשים האלה הם אנשים גבוהים.

זאת אומרת, צריך לחזור יותר מ-40 שנה אחורה, לג'ימי קרטר, כדי למצוא נשיא אמריקאי שהגובה שלו הוא פחות מ-1.80. וגם הוא לא היה נמוך. ואם ממשיכים אחריו עוד ארבעה נשיאים אחורה, גם הם כולם מעל 1.82, שזה הרבה מעל האמריקאי הממוצע.

עכשיו, לכל הנשיאים האלה אין… המון במשותף. חוץ מזה שכולם גברים, כן, כי זה דבר שבארצות הברית איכשהו עדיין לא התגברו עליו. אבל חלקם מהמפלגה הדמוקרטית, חלקם רפובליקנים, חלקם נחשבים לנשיאים מוצלחים וחלקם… לא. אבל מה שכן משותף לכולם זה שכולם גבוהים.

אז המסקנה הברורה שאפשר להסיק מזה היא ש… כדי להיות נשיא ארצות הברית, להיות כשיר או להיות חכם או להיות בעל עמדות מסוימות זה אולי חשוב, אבל יותר חשוב זה להיות גבוה! זה התנאי הבסיסי, מתברר.

אנשים אפילו טרחו וביררו את הסטטיסטיקה של המועמדים שלא נבחרו לנשיאות, כי האופן שבו זה עובד באמריקה זה שתמיד יש שני מועמדים משתי המפלגות הגדולות, זה תמיד אחד נגד השני. ובבחירות האלה בדרך כלל המועמד היותר גבוה מנצח. לא תמיד. אבל ברוב המקרים כן. יש נתונים, יש סטטיסטיקות, זה מאוד ברור.

אבל אתם לא תמצאו בן אדם אחד שכששואלים אותו "מה השיקול העיקרי שלך כשאתה בוחר למי להצביע בבחירות? זה לפי השקפה הכלכלית? זה לפי מדיניות הפנים ומדינית החוץ?" אז הוא יגיד "לא, אני פשוט מצביע למי שגבוה יותר". אף אחד לא יגיד את זה.

אז איך זה קורה בכל זאת? מה הקשר? ו… האם כדאי לקחת הורמוני גדילה או משהו אם אתם רוצים להיכנס לפוליטיקה?

זאת השאלה. שמובילה כמובן להרבה שאלות אחרות בנוגע לקשר בין גובה לבין… כל מיני דברים.

ועוד מעט תבוא התשובה.

[חסות]

[אות פתיחה]

גובה זה הדבר הכי שטחי בעולם.

[מוזיקת רקע]

אם תשאלו אותי מה הגובה של מישהו, ברוב גדול של המקרים, התשובה שלי תהיה - למי אכפת? מכל הפרטים שאפשר לדעת על בן אדם, זה אחד הכי פחות מעניינים. כלומר, אוקיי, אם מישהי אומרת לי אה… דרך אגב, הגובה שלי הוא חמישה קילומטר וחצי, אז… אוקיי… זה מעניין, זה מעניין, אני מודה, זה פרט חשוב, אבל… כל עוד הגובה שלך הוא גובה של בן אדם, למי אכפת?

עכשיו, אני לא כזה תמים, אני לא אומר שזה לא משפיע בכלל על החיים שלכם, כן? אם אתם גבוהים, אז מצד אחד אף אחד לא מסתיר לכם אף פעם בהופעות, ומצד שני, בטיסות מאוד צפוף, ולא ממש נוח.

אם אתם נמוכים אז מצד אחד, קשה לכם למשוך תשומת לב, שזה חבל, ומצד שני, אתם מושכים פחות תשומת לב, שזה לפעמים אחלה.

וכן, שוב, אני יודע שזה משפיע, [צוחק] אני לא רוצה לזלזל בזה, אני יודע את זה בעצמי, בתור בן אדם לא גבוה… שלפעמים קשה להיות נמוך. המצב באפליקציות הכרויות לא משהו לגברים שהם לא גבוהים. וגם אם קצת צוחקים עליכם בבית ספר או משהו כי אתם נמוכים, כן, זה מפריע. ומצד שני, לאנשים גבוהים מאוד נמאס לספר לכולם שלא, הם לא משחקים כדורסל, ומזג האוויר אצלם בדיוק אותו הדבר כמו אצלכם.

אבל חוץ מזה, מבחינת קריירה, אם אתם רוצים להיות רופאים, או לעבוד בהייטק, או לעסוק במדע, או לסחור בבורסה, או להיות דייגים, או… כמעט כל דבר אחר, או להיות פוליטיקאים, הגובה שלכם לא נשמע כמו משהו שאמור להיות רלוונטי באיזושהי צורה.

אבל זהו, ש… כשמסתכלים על נתונים, על סטטיסטיקות, מגלים שכן, יש, יש קשר. יש משום מה הרבה קשר.

אבל רגע, לפני שמגיעים לזה בכלל.

אנשים, הם לא כולם באותו גובה, שמתם לב לזה, נכון? מה גורם לאנשים להיות יותר גבוהים או פחות גבוהים? זה מורכב.

קודם כל, שוב, כמו שאתם יודעים, יש קבוצות שהן גבוהות יותר ופחות. בטח שמתם לב שאם הייתם, נגיד, בטיול בנפאל, אז אה… שפתאום הרגשתם גבוהים. וזה משתי סיבות: קודם כל כי אתם בנפאל, וזה… כן, גבוה שם [צוחק], אבל חוץ מזה, כל הנפאלים הם פתאום נמוכים מכם בראש או משהו כזה, ולעומת זאת, אם… נסעתם לשבדיה, אז אולי פתאום כולם הסתכלו עליכם מלמעלה, בגלל שכולם שם 1.80.

יש מקומות שבהם אנשים גבוהים יותר ויש מקומות שבהם נמוכים יותר וזה משתנה, לא רק לפי המקום, אלא גם לפי זמן.

הגובה של הגבר הממוצע שנולד בעולם בשנת 1996, זה לפי Our World in Data, הוא 1.71 וטיפה. זה הממוצע. לעומת זאת, הגובה של הגבר הממוצע שנולד בדיוק מאה שנה לפני כן, הוא 1.62 וחצי. כלומר, הגובה של הגבר הממוצע גדל במשך מאה השנים האלה ב-8.5 סנטימטר. זה לא מעט! אותו הדבר אצל נשים. אישה ממוצעת ב-1896 הייתה בגובה 1.51, ומאה שנה אחר כך, 1.59 וקצת, שמונה ורבע סנטימטרים יותר.

אז קודם כל, אם אתם רוצים להרגיש גבוהים, כל מה שאתם צריכים לעשות זה להמציא מכונת זמן ולחזור מאה שנה אחורה, וכבר אתם תוכלו להתנשא על כל החבר'ה, אבל… זה לא אומר שאותו דבר הולך להמשיך. זאת אומרת, זה לא שהילדים שלנו יהיו בהכרח גבוהים יותר, ובעוד מאה שנה כולם יהיו שני מטר וחצי. לא. כשמסתכלים על הנתונים, אז בני אדם הלכו ונהיו גבוהים יותר ויותר מתחילת המאה ה-20 עד שנות ה-80 בערך, ואז די הפסיקו. נשארו באותו גודל. במקומות מסוימים אפילו התכווצו קצת. מה הולך? [צוחק]

ההסבר המקובל לזה, הולך ככה:

[מוזיקת רקע]

מה שקובע את הגובה של בן אדם, זה בעיקר הגנים. כלומר, אם נולדתם לזוג שחקני כדורסל, אתם כנראה תהיו גבוהים. לעומת זאת, אם ההורים שלכם נמוכים גם אתם כנראה תהיו נמוכים. יש מקרים יוצאים מהכלל, אבל בדרך כלל זה ככה. אבל זה לא הגורם היחיד. יש מצב שה-DNA שלכם קובע את פוטנציאל הגובה שלכם, אבל עוד דבר שמשפיע, הוא מה אתם אוכלים. כלומר, ספציפית מה אכלתם כשהייתם ילדים ובגיל ההתבגרות. אנשים שאוכלים טוב, עם הרבה חלבונים בעיקר, יכולים להגשים את פוטנציאל הצמיחה שלהם. אלה שלא - פחות. דרך אגב, מה אתם אוכלים אחרי שגמרתם לגדול, אחרי גיל ההתבגרות, זה לא משנה בכלל. אתם… [צוחק] זה לא יעזור לכם, אתם לא תגדלו יותר.

אז… מכיוון שתנאי התזונה באופן כללי בעולם מאוד מאוד השתפרו במאה ומשהו שנים האחרונות, בני אדם יותר ויותר מגשימים את פוטנציאל הגובה שלהם. אז זה לא שה-DNA השתנה המון במשך הזמן הזה, זה פשוט שאנשים מצליחים להגיע למלוא הגובה שהם יכולים להגיע אליו.

וחוץ מזה, לא בכל מקום המצב הוא זהה, ולכן במדינות המפותחות אנשים גדלו יותר, ובמדינות עניות, שבהם לאנשים יותר קשה להשיג אוכל, הם גדלו פחות. זאת התיאוריה לפחות, אבל איך אפשר לבדוק תיאוריה כזאת? איך אפשר להוכיח את זה? כי בשביל זה, בשביל להוכיח את זה, היה צריך לעשות מן ניסוי מטורף של לקחת מדינה שלמה ולפצל אותה לשניים, ולחצי לתת אוכל ולחצי לא, ולראות אם משתנה הגובה שלהם, אבל אף אחד לא יעשה דבר כזה מטורף, נכון?

כן, זה קרה. [צוחק] זה חד משמעית קרה.

קוריאה. קוריאניים, מבחינה גנטית, מבחינת קבוצה אתנית, הם… הם אותה קבוצה. כלומר, צפון קוריאניים ודרום קוריאניים הם אותו דבר. והם היו אותה מדינה, מדינה די ענייה, שהאנשים בה די נמוכים, עד 1945. כשהמדינה התפצלה. עכשיו יש צפון קוריאה ודרום קוריאה, והן לא דומות בכלל!

דרום קוריאה במשך השנים גדלה והתפתחה, והיא עכשיו מדינה דמוקרטית עשירה ומפותחת עם תעשיית פופ וקולנוע [צוחק] אדירות. צפון קוריאה לעומת זאת, היא צפון קוריאה… היא מדינה טוטליטרית מבודדת מהעולם, וגם אומללה בתכלס, ואנשים שם רעבים. כלומר, היו… היו תקופות של רעב במדינה הזאת. שזה… זה מטורף, שבמדינה שכנה אוכלים כמה שרוצים, במדינה אחרת יש רעב. זה לא בגלל שאין להם אוכל, זה בגלל שיש להם שלטון מושחת. כי דיקטטורה זה לא טוב לבריאות, מתברר.

את זה אפשר לראות, בין השאר, בגובה של הקוריאניים. משום שהיום דרום קוריאניים הם משמעותית יותר גבוהים מצפון קוריאניים.

אבל מה שכל זה אומר, זה שהגובה שלכם הוא לא דבר שיש לכם הרבה מה לעשות בקשר אליו. כלומר, זה תלוי בעיקר בהורים שלכם, ובהאם אכלתם טוב בתור ילדים. לא אכלתם? אכלתם אותה. [צוחק] אז… מה זה אומר עליכם?

[מוזיקת רקע]

אחד הדברים הכי בסיסיים במחקר זה לקחת נתונים מסוג אחד על משהו, ונתונים מסוג אחר על משהו, ולראות אם נראה כאילו יש קשר ביניהם. כלומר, שימו משתנה אחד על ציר ה-X ומשתנה אחר על ציר ה-Y, ואת כל הנתונים באמצע, ותראו אם הגרף הזה יוצר צורה מעניינת.

אז לבדוק את הקשר בין הגובה של אנשים, שזה נתון די חד משמעי וקל למדידה, לבין משהו אחר בקשר אליהם, זה די פשוט. ופורסמו הרבה מחקרים כאלה, בכל מיני מקומות בעולם. הנה אחד כזה למשל: מחקר שפורסם ב-2004, על ידי טימותי ג'אדג' ודניאל קייבל, מחקר סטטיסטי עם הרבה מאוד נדגמים, שבו בדקו את הגובה שלהם, ואת… גובה המשכורת שלהם. ומצאו… שיש קשר [צוחק] בין שני הדברים האלה. יש מתאם סטטיסטי בין הגובה לבין [צוחק] גובה המשכורת. וזה מנוסח כמובן אחרת, זה מנוסח עם הרבה מאוד נוסחאות ומספרים וזה, אבל בשורה התחתונה, ומתורגם מאינצ'ים לסנטימטרים - על כל סנטימטר נוסף של גובה, המשכורת השנתית הממוצעת של הבן אדם עולה ב-300 דולר. ברצינות! אתם סנטימטר אחד גבוה יותר, אתם, בממוצע, מרוויחים 300 דולר יותר לשנה.

אז בשורה התחתונה של השורה התחתונה, אנשים גבוהים בדרך כלל מרוויחים יותר כסף מנמוכים!

הנה עוד מחקר כזה, מחקר של אריק לינגוויסט, מ-2012 משבדיה, שהוא מראה שהבדל של עשרה סנטימטרים בגובה, מתואם עם עלייה של 2.2% בסיכוי ש… לבן אדם תהיה משרה ניהולית. ויש נתון שאומר שמבין המנהלים של חברות פורצ'ן 500, כלומר, רשימת 500 החברות הכי גדולות בארה"ב, 58% מהם הם אנשים שהם 1.82 ומעלה. וזה בהחלט ייצוג יתר מהיחס שלהם באוכלוסייה.

בקיצור… זה בדוק, זה נבדק, קשה להתווכח עם זה - אנשים גבוהים מצליחים יותר. לאנשים גבוהים יותר יש סיכוי טוב להיות בכירים יותר, להרוויח יותר כסף, למצוא בן או בת זוג, וגם להיבחר לנשיאות! אנשים גבוהים מצליחים יותר.

אבל למה? כי עם כל הכבוד ליכולת להגיע למדף הגבוה, זה… זה עוזר בחיים, אבל לא עד כדי כך.

התשובה לזה, גם היא ידועה היטב ונחקרה היטב. זה לא קשור לעמוד השדרה. זה לא קשור בכלל לגוף של הבן אדם הגבוה. זה בגלל בעיה במוח. ולא במוח של האנשים הגבוהים, במוח של כולם.

[מוזיקת רקע]

יש גם כאן הרבה מחקרים שונים בפסיכולוגיה, שנעשו בכל מיני צורות, והרבה מהם נעשו בסגנון של לתת לנבדקים שתי תמונות של אנשים שהם לא מכירים, או אנשים שאין להם פרצוף בכלל, ולשאול "מי משני האנשים האלה נראה לכם יותר אמין?", "מי משניהם נראה יותר כמו מנהיג?", "מי משניהם נראה כמו בן אדם שהייתם סומכים עליו?"

והתוצאות מראות, שוב ושוב, שאנשים מייחסים תכונות טובות יותר לאנשים שהם יותר גבוהים. כלומר יש יותר סיכוי שהם יגידו שהאיש היותר גבוה, הוא נראה כמו מנהיג טוב יותר. למה? "אני לא יודע לשים את האצבע על זה. יש משהו בו שפשוט נראה…" המשהו הזה זה שהוא גבוה יותר! [צוחק]

עכשיו קודם כל, זה מה שאנשים נוטים לעשות. לא אמרתי שזה מה שאנשים חושבים. כי אותם אנשים, אם ישאלו אותם, אני בטוח שהם לא יגידו שהם חושבים שאנשים גבוהים הם מוכשרים יותר או טובים יותר. לא, ברור שלא, כי מה הקשר? אין קשר. אבל באופן תת-הכרתי, כן, אנשים נוטים לטובת אנשים גבוהים יותר.

דבר שחשוב להבהיר כאן זה שההעדפה הזאת היא לא גדולה. כלומר זה לא ש… אם באים שני מועמדים לחברה, אז בכל מקרה יבחרו את הגבוה יותר, אפילו אם הנמוך הוא הרבה הרבה יותר מוכשר והרבה יותר כשיר והרבה יותר יפה והרבה… פשוט הרבה יותר טוב. אבל הוא נמוך יותר. לא.

הסטטיסטיקה הזאת פשוט מראה שבצומת כזאת, שבה בן אדם תלוי באנשים אחרים שיצביעו בשבילו, או שלא, שיתמכו בו, או שלא, שיקבלו אותו לעבודה, או שלא, בכל צומת כזאת, לאיש גבוה יש יתרון. קטן, קטן מאוד, אבל יש. אולי הסיכוי שלו גדול באחוז אחד מזה של הבן אדם הנמוך יותר.

אבל… להגיע להיות נשיא ארצות הברית נגיד? זה אומר לחצות המון צמתים כאלה. כי אף אחד לא נבחר לנשיא מיד, זה מסלול מאוד מאוד ארוך של התקדמות במפלגה שלך, ו… ו… ובחברה, ובזה… זה הרבה מאוד צמתים כאלה, שבכל אחד מהם יש לו יתרון של אחוז אחד, בסופו של דבר זה מצטבר, זה… זה אומר שלאיש גבוה פשוט יש יותר סיכוי להיות אחד מהקומץ הקטנטן של אנשים שמגיעים למשרה הכי בכירה שיש. זה לא אומר שנמוך לא יכול לקבל… את העבודה הזאת, זה אומר שהסיכוי שלו נמוך יותר.

עכשיו, הסטטיסטיקה יודעת להגיד שזה המצב, היא לא יודעת להגיד למה זה המצב. למה אנשים פשוט מעדיפים גבוהים? מה הקטע? למה, למה אנשים דפוקים בראש? זה הרי לא הגיוני וכולם מסכימים שזה לא הגיוני, גם אנשים ש… עושים את הבחירה הזאת באופן לא מודע, מסכימים שזה לא הגיוני!

אז, להגיד בוודאות למה זה… קשה, אבל מאוד קל להעלות פה אפשרויות שנשמעות הגיוניות, וההסבר שמוצע הכי הרבה זה שכרגיל, הבעיה היא… שאנחנו חיות. [אריה שואג] אנחנו חיים בעולם מתקדם, אבל אנחנו קצת חושבים כמו קופים [קריאות קופים], או כמו אדם קדמון מהסוואנה, מלפני מאה אלף שנה, ואנשים שהיו אז לא מאוד העריכו תכונות כמו ידע במתמטיקה, או יכולת לצטט מערכונים של מונטי פייתון בעל פה, הם כן העריכו גודל! שלהיות גדול וחזק גופנית, הייתה תכונה מאוד חשובה. אצל גורילות, ההכי גדולים הם בדרך כלל המנהיגים החזקים בשבט.

עכשיו, בני אדם הם לא גורילות. את רוב הבעיות שלנו היום אי אפשר לפתור באמצעות מכות, ובחברה שלנו כוח פיזי הוא לא הדבר הכי חשוב בתכלס, אבל עדיין, זה כנראה תקוע לנו באיזשהו מקום במוח, שמי שגדול הוא גם חשוב או חזק, או באופן כללי טוב יותר. זה לא הגיוני, אבל… עדיין יש לנו נטייה לחשוב ככה.

אז זה הסבר מקובל אחד. לי יש רעיון אחר, ש… גם אותו אי אפשר להוכיח, אבל זה דבר שלא קשור לקופים, אלא לבני אדם.

[מוזיקת רקע]

פשוט, אצל כולנו, במשך כל השנים הראשונות לחיים שלנו, הדמויות הכי סמכותיות בחיים, אלה שיודעים יותר טוב, אלה שדואגים לנו ומגינים לנו, ושצריך להקשיב להם ולעשות כל מה שהם אומרים, כי אם לא תעשו את זה, אז אוי ואבוי! בקיצור, המנהיגים, הם אמא ואבא. [צוחק] והם… גבוהים יותר מאיתנו.

כלומר נכון, יש את המקרים השערורייתיים האלה של ילדים שברוב חוצפתם הם גבוהים יותר מההורים, אבל זה לוקח זמן. אבל אפשר לבנות על זה שבמשך השנים הראשונות, ההוראות יגיעו מלמעלה, וזה בדיוק הזמן שבו אנחנו לומדים איך העולם עובד. אז אנחנו לומדים שאנשים גדולים הם הסמכות. ומתרגלים לזה.

מה שלא תהיה הסיבה, זה המצב.

זה לא תמיד כל כך מובהק, כמו במקרה של נשיאים אמריקאים, אבל זאת עובדה מאוד ידועה, ואנשים מאוד מודעים לזה. בייחוד בפוליטיקה. לפני כל עימות טלוויזיוני בין מועמדים למשהו, אז אנשים יוודאו שהפודיומים מסודרים ככה ששני המועמדים יהיו בדיוק באותו גובה, ואנשים, פוליטיקאים מסתובבים עם נעלי פלטפורמה, כדי להיראות… גבוהים קצת יותר. זה דבר [צוחק] שמקפידים עליו! כי זה חשוב, מה לעשות? מוכח שזה חשוב.

עכשיו, [נאנח] יש מצב שכל המאזינים הנמוכים מהממוצע מרגישים מאוד מקופחים, וממורמרים, ובצדק. כי כל מה שאמרתי עד עכשיו היה מאוד מעצבן. והחיים לא הוגנים. אבל, רגע.

לכם, יש לי שני דברים להגיד: דבר ראשון - ממוצע, זה רק ממוצע. כלומר, זה שקיים טרנד כזה זה לא אומר שום דבר עליכם. זה שאנשים גבוהים יותר מרוויחים בממוצע יותר, לא אומר שאין אנשים נמוכים שמרוויחים הרבה. ובכלל, חצי מהאנשים מרוויחים יותר מהממוצע. בערך. כן, אני יודע, זה חציון, אוקיי, שקט, נודניקים. לא משנה. כן, קיימת הטייה כזאת, אבל זה בהחלט לא אומר שום דבר לגבי מה שאתם תגיעו אליו.

ודבר שני - כשמקשרים את הגובה לנתונים אחרים, יש עוד דבר עם קשר סטטיסטי מובהק לגובה, ושבו… לנמוכים יש יתרון.

[מוזיקת רקע]

וזה… אורך חיים.

הנה העניין. נכון אמרנו שעל כל סנטימטר יותר אנשים מרוויחים 300 דולר לשנה בממוצע?

על אותו סנטימטר… אנשים חיים בממוצע משהו כמו חצי שנה פחות. כן. כלומר, לאנשים נמוכים יש פחות סיכוי להגיע לגיל 95 עם "ראש הממשלה" כתוב ברזומה, אבל יותר סיכוי להגיע לגיל 95… בכלל.

עכשיו גם כאן צריך לשאול - למה?! איך זה קרה? למה אנשים נמוכים חיים יותר זמן? והתשובה כאן היא שזה מאוד מסובך. [צוחק] אף אחד לא ממש יודע.

גובה, אמרנו, זה עניין גנטי. ה-DNA שלכם הוא הדבר העיקרי שאחראי לכמה גבוהים תהיו, אבל זה לא שיש נקודה אחת ב-DNA שבה כתוב "מטר שבעים ושש". לא. כי גובה זה לא באמת תוצאה של דבר אחד. יש הרבה תכונות שונות בגוף שהאוסף של כולן ביחד קובע בסופו של דבר את הגובה שלכם. יש הרבה מאוד נקודות שונות ב-DNA שמקושרות עם גובה. והרבה מהן מקושרות גם עם דברים אחרים, כי אנשים נהיים גבוהים מהרבה סיבות ואנשים נהיים… חולים מהרבה סיבות.

כלומר, הסטטיסטיקה מראה שלאנשים גבוהים יש פחות סיכוי לחלות במחלות לב, משום מה, ויותר סיכוי לחלות בסרטן, משום מה. בשלב הזה אף אחד לא יודע להגיד [צוחק] בדיוק למה.

אבל… בכל מקרה זאת חתיכת עסקה עם השטן, כי זה ליטרלי הכסף או החיים! כלומר, אם מישהו פתאום מופיע בעננת עשן ומציע לכם:

[בקול עמוק]: [צחוק מרושע] אתם תוכלו לקבל יותר כסף כל שנה, וגם להיבחר לנשיאות. כל מה שאני רוצה זה… שנה מהחיים שלכם [צחוק מרושע]

מה לבחור? זאת שאלה, זאת באמת שאלה. אבל למזלכם זה לא משנה, כי זה לא בחירה שלכם. כי אתם לא באמת בוחרים [צוחק] באיזה גובה אתם. אבל לו אם הייתם בוחרים, אז אתם הייתם צריכים לבחור מצד אחד, יותר כסף כל שנה, סיכוי טוב יותר להיות בכירים ו/או מיליארדרים ו/או נשיא ארצות הברית, ומצד שני סיכוי מוגבר לחיים קצרים יותר. ובצד השני, צ'אנס טוב לחיים ארוכים עם פחות כסף, מה… הייתם… בוחרים? אולי עדיף שאתם לא באמת יכולים לבחור.

דרך אגב, עוד דבר שצריך לשאול כאן זה הקטע הזה עם… רגע, שנייה, אז, אנשים שאוכלים טוב בילדות נהיים יותר גבוהים ואז הם חיים פחות זמן? אז זה לא כדאי לאכול אוכל טוב…? אז, גם כאן, התשובה היא שזה מורכב. בגלל שכמו שאמרתי יש הרבה גורמים, וזה בעיקר בעניין ה-DNA, ויכול להיות שהאורך חיים יותר מקושר לגובה שנקבע על ידי ה-DNA ולא לגובה שנקבע על ידי המזון. אבל… לכו תדעו. גם כאן אני לא יודע לתת תשובה [צוחק] חד משמעית על העסק הזה.

בשלב הזה אבל צריך להגיד לאנשים הגבוהים, שעכשיו הם מרגישים מאוד מאוד מקופחים, ולהגיד להם שזה בסדר, זה רק ממוצע, זה לא אומר כלום, מי שאתם זה נקבע מהמון דברים ואולי אתם תחיו יותר… זה לא… וחוץ מזה, מי אתם?… אתם לא רק הגו…

מה הייתה השאלה?

[מוזיקת רקע]

האם יש קשר בין גובה לבין הצלחה בפוליטיקה? או בכלל?

התשובה היא כן. יש קשר, יש מתאם סטטיסטי. זה אולי לא צריך להיות ככה, אבל זה ככה.

אבל… זה לא הדבר היחיד שמנבא הצלחה. יש הרבה מאוד [צוחק] דברים אחרים, ועל הרבה מהם כן יש לכם שליטה. אז להתמקד דווקא ב… דבר האחד שאין לכם שום דבר לעשות בקשר אליו, זה פשוט לא עוזר, בשום צורה. כן, זאת הסטטיסטיקה. זה לא משנה.

ולי ממילא לא הייתה שום כוונה להיכנס לפוליטיקה… [צוחק]

אחרי הפסקה קטנה… תיכף אני אספר לכם על הבן אדם הנמוך הכי גבוה בעולם.

[מוזיקת רקע]

פעם היה איש, קראו לו אדם ראיינר, ו… אני לא יודע עליו המון, משום שהמידע עליו לא מספר מה הוא אהב, איך הוא חי, מה הוא עשה, יש רק מידע רפואי עליו. אבל המידע הרפואי עליו הוא חתיכת דבר מדהים!

זה הולך ככה. האיש הזה נולד ב-1899 באוסטרו-הונגריה, מה שאחר כך התפצל לאוסטריה והונגריה, זה לפני שכל המדינות התפרקו לחתיכות, והוא היה איש קטן, הוא היה איש… ממש… קטן. אהמ, עד כדי כך שזה כבר לא סתם להיות בן אדם נמוך, אלא איזשהו מצב רפואי עם שם. בגיל 18 הגובה שלו היה 1.22 וחצי. זה איש קטן. אבל אז… קרה משהו. ההסבר המקובל זה שהיה לו גידול בבלוטת יותרת המוח, אבל לדעתי הסבר אחר וסביר הרבה יותר זה שפשוט הוא מצא ג'יני והביע משאלה. כי מה שקרה זה ש… הוא התחיל לגדול.

עכשיו קודם כל, אנשים נורמליים אחרי גיל 18-19 בדרך כלל לא גדלים בכלל, כלומר בגיל הזה אתם מגיעים לשיא הגובה שלכם, אתם לא הולכים להיות יותר גבוהים מזה אי פעם. אבל האיש הזה, כשהוא היה בן 20 הוא התחיל לגבוה, ולגבוה בקצב מטורף! תוך פחות מחמש שנים, הוא היה בגובה של אדם… ממוצע. הוא פשוט הפסיק להיות גמד. שזה דבר שלא קורה! אבל אז התברר שהג'יני ההוא שהוא פגש היה כנראה מהסוג המרושע, מהסוג של כף הקוף, אלה שמגשימים לך את המשאלה אבל באופן הכי גרוע האפשרי, כי… הוא לא הפסיק לגדול.

הוא המשיך לגבוה בקצב של יותר מתשעה סנטימטר לשנה. בגיל 33 הוא היה בגובה של שני מטר ושמונה עשרה סנטימטר! וזאת נהייתה בעיה, כי הגוף שלו לא עמד בזה. אני חושב שזה גדילה בקצב שהוא היה יכול פשוט לראות את הרצפה מתרחקת ממנו. [צוחק]

הוא… הוא התעוור בעין אחת, הוא בקושי היה מסוגל ללכת בכוחות עצמו, והוא לא הפסיק לגדול! ההסבר לזה, הרשמי אמרנו, זה שהיה לו גידול, ש… בפני עצמו לא היה מסוכן, זאת אומרת זה לא היה מסוג שהיה הורג אותו, אבל הוא פשוט היה בדיוק על הנקודה במוח שמפרישה את הורמוני הגדילה, וזה פשוט לא הפסיק. הוא עבר ניתוח כדי להוציא את הגידול הזה ו… נגד כל הסיכויים הוא שרד את הניתוח הזה, וזה באמת גרם לו להפסיק לגדול, או לפחות להאט. אבל בשלב הזה הוא כבר לא היה מסוגל ללכת בכוחות עצמו. הוא נכנס לבית זקנים בגיל 30 ומשהו [צוחק].

בסופו של דבר הוא הגיע לגיל 51, שזה צריך להגיד, הרבה יותר ממה שהרבה ענקים מגיעים אליו. הגובה שלו כשהוא מת היה שני מטר ושלושים וארבע סנטימטר. והוא היה האדם היחיד שידוע עליו בהיסטוריה, שהיה גם גמד וגם ענק.

[מוזיקת סיום]

זאת הייתה "התשובה". עורכת ומפיקה שלי נוי, הכתובת להגיש שאלות זה doronfischler.com/questions, נורא קשה להגיד את המילה הזאת. אה… עדכונים על הרצאות שאני עורך אתם יכולים למצוא בעמוד הפייסבוק "דורון פישלר נגד העולם".

אביב שם טוב, ייעוץ ותמיכה מורלית וסמנכ"ל התפעול, מנהלת דיגיטל שרית לזניק-קורצמן, יובל דרור העורך הראשי, רן לוי 1.70 כזה? לא יודע. דני טימור המנהל העסקי, בצוות הרשת גם הילה שמש, שלי גואטה וזלטה צ'באן, אני דורון פישלר.

 

לעוד פרקים של הפודקאסט לחצו על שם הפודקאסט למטה

2 views0 comments

Comments


bottom of page