top of page

התשובה עם דורון פישלר - מאיפה באים דרקונים?

דרקונים לא קיימים. ובכל זאת, הם מוכרים בכל מקום, בכל העולם. איך קרה שתרבויות שונות במקומות שונים המציאו כולן את אותה מפלצת דמיונית?


 

תאריך עליית הפרק לאוויר: 11/06/2019.

[פתיח] רשת "עושים היסטוריה".

קיבלתי שאלה מעמית ואבא שלו. הם שאלו אותי "למה אתה מחבב בננות? למה בכל פודקאסט אתה מזכיר בננות?"

אני מזכיר תמיד בננות? זה לא נכון, בכלל לא נכון. לפעמים אני לא מזכיר בננות, למשל בפרק הזה אני לא מזכיר בננות בכלל. כלומר חוץ מ… עכשיו.

זאת "התשובה", אנחנו נתחיל תיכף.

[חסות]

[מוזיקת פתיחה]

היי, אני דורון פישלר, וזאת "התשובה". ובואו נדבר קצת על דרקונים! אני לא יודע למה פתאום חשבתי על הנושא הזה. [צוחק] קיבלתי כמה שאלות בקשר לדרקונים, יפעת שאלה אותי "למה כמעט בכל תרבות יש דרקונים?", ואליהו ניסח את זה אחרת, הוא כתב "האם היו דרקונים? אם כן, למה עדיין לא מצאו עצמות? אם לא, איך זה שבכל כך הרבה תרבויות שונות בעולם יש אגדות על דרקונים?"

אוקיי. אז שתי שאלות. השאלה הראשונה היא האם דרקונים קיימים, והתשובה… שימו לב… היא לא. אין דרקונים בעולם [צוחק], אני מקווה שסגרנו את הנושא הזה. לא מצאו עצמות של דרקונים, כי אין דרקונים. זאת חיה דמיונית. וחבל. אני חושב שזה לא בסדר שדרקונים לא קיימים, דרקונים צריכים להיות קיימים, אבל הם לא.

אבל זה שדרקונים לא קיימים, זה לא אומר שהם לא מעניינים.

[מוזיקת רקע]

בתור התחלה, למרות שאין דרקונים בעולם, אתם יודעים איך הם נראים, נכון? בשביל דבר שלא קיים, יש לנו הסכמה מאוד ברורה לגבי מה זה ואיך זה נראה. אם יבוא אליכם פתאום דרקון, אתם תגידו "זה דרקון", אתם לא תתבלבלו ותחשבו שזה משהו אחר.

אתם יודעים את זה בגלל שראיתם "משחקי הכס", או "ההוביט", או "הדרקון הראשון שלי", או מיליון סרטים וספרים אחרים. דרקונים מופיעים בציורים, באגדות, הם מופיעים על דגלים! הדגל של ווילס, יש עליו דרקון נחמד, הדגל של בהוטן, יש עליו דרקון, וזה חלק ממה שמעניין פה, מכירים אותם בכל העולם. בהרבה מאוד מקומות שונים בעולם יש מיתוסים ואגדות על דרקונים.

ונשאלת השאלה, איך זה יכול להיות? כי מכיוון שדרקונים לא קיימים, מישהו היה צריך להמציא אותם. ובתקופה שבה בני אדם שחיים במקומות רחוקים אחד מהשני לא דיברו אחד עם השני אף פעם, ולא סיפרו אחד לשני סיפורים, איך זה שבכמה מקומות שונים המציאו את אותו הדבר? ואולי זה אומר שבעצם כן היו דרקונים…?

אז מה הסיפור עם דרקונים?

בואו נסכים על כמה דברים בסיסיים לגבי דרקון. דרקון הוא בדרך כלל… סוג של חיה, כן? הוא גדול, הוא סוג של זוחל, לפחות נראה ככה, הוא מכוסה בקשקשים, כולם מסכימים איתי עד עכשיו? יש לו ארבע רגליים, יש לו צוואר ארוך, וזנב ארוך, וכנפיים גדולות כמו של עטלף והוא יכול לנשוף אש. הוא אוהב זהב, הרבה פעמים אפשר למצוא אותו במערות עם הרבה זהב, ויש לדרקונים נטייה לחטוף נסיכות ולהילחם באבירים. נכון? כל זה נכון, חוץ מכשזה לא נכון. [נהמה]

כי אתם יודעים, הדרקונים ב"משחקי הכס" הם זוחלים גדולים עם כנפיים, אבל הם לא אוספים זהב, ו-Toothless לא נושף אש, אלא חשמל, או משהו כזה, ופלקור… לא ממש דומה לשום דבר מזה, הוא נראה יותר כמו שילוב של גולדן רטריבר וזיקית. אז דברים משתנים פה. הם… לא כל דבר שנכון לגבי הדרקונים נכון לגבי כולם. יש דרקונים מכל מיני סוגים, ויש עוד דברים שמשתנים. למשל עד כמה הדרקון הוא חכם. לפעמים הם אינטליגנטים ויודעים לדבר, לפעמים הם לא סותמים את הפה, לפעמים הם פשוט חיות שיודעות רק לנהום.

ועוד דבר שמשתנה זה האם הם טובים או רעים, כי התפקיד המסורתי של דרקון זה להיות רע, אבל בהחלט יש גם דרקונים טובים וידידותיים.

אז אין הסכמה מוחלטת לגבי מה זה בדיוק דרקון.

[מוזיקת רקע]

אז בואו נראה מאיפה הגיעו הדרקונים. דרקונים קיימים, כלומר לא קיימים, הרבה מאוד זמן, אבל… אני חושב שאחד הסיפורים הכי חשובים והכי משפיעים של דרקונים הוא הסיפור של ג'ורג', Saint George. השם המלא שלו זה גאורגיוס הקדוש, או כמו שקוראים לו באנגלית, בקיצור, סנט ג'ורג'.

ג'ורג' חי בתקופה כלשהי, והוא נולד במקום כלשהו. דברים הולכים להיות מאוד לא ספציפיים כאן, כן? בגלל שהסיפורים עליו הם מאוד ישנים, הם הגיעו הרבה יותר מאוחר, אין גרסה רשמית של הסיפור על ג'ורג', יש כל מיני גרסאות סותרות, ולכן… הסיפור הזה נוטה להתנדנד. בכל אופן, ג'ורג' חי איפשהו בסביבות המאה השלישית, או הרביעית או החמישית, והוא נולד בקפדוקיה, או, לפי גרסאות אחרות, הוא נולד בלוד.

אשכרה לוד. העיר לוד. יש בלוד כנסייה על שמו, "כנסיית גאורגיוס הקדוש קוטל הדרקון", שזה כנראה המקום עם השם הכי badass בארץ! כי לרוב המקומות בארץ יש שמות כמו "מעלה מגשימים", או "מעיין יששכר", ויש פתאום "כנסיית גאורגיוס הקדוש קוטל הדרקון"! [מוזיקה דרמטית]

זה מסוג המקומות שהייתם מגיעים אליהם כדי לחפור ולמצוא אוצר קדוש וכאלה דברים.

בכל אופן, ג'ורג' היה נוצרי, בתקופה שלא היו הרבה כאלה, הוא היה אביר והיה לו סוס והייתה לו חרב, וזאת לא הייתה סתם חרב - זו הייתה חרב עם שם! כי כמו שאתם יודעים, לכל החרבות הכי מגניבות באמת, יש שם. כמו סטורמברייקר או נרסיל או אקסקליבר, אז גם לו הייתה חרב כזאת, בטח עשויה מפלדה ולריאנית או משהו, וקראו לה… אסקלון! [רעמים, ריף גיטרה חשמלית]

אז אם יש לכם איזו להקת מטאל ואתם מחפשים שם, זה יכול להיות שם מעולה! בעצם, בעצם, שנייה, תנו לי לבדוק… אה, לא, מצטער, סליחה. אהה… תפסו לכם את זה כבר. כבר יש להקת מטאל בשם "אסקלון" [רעמים, ריף גיטרה חשמלית].

בכל אופן, יש סיבה שלחרב הזאת קראו בשם הזה. לחרב אסקלון קוראים על שם העיר אשקלון.

שוב, אני לא צוחק. באמת זאת הסיבה! הסיפור הכי משפיע בעולם על לחימה בדרקונים, זה על בחור מלוד שיש לו חרב שקוראים לה אשקלון.

[מוזיקת רקע]

ג'ורג' עם הסוס שלו ועם החרב שלו טייל יום אחד בלוב, כשפתאום הוא ראה דבר מוזר. באמצע הבִּיצה הייתה שם אישה בשמלת כלה, קשורה לעץ, ולידה כבשה. אז הוא כמובן פנה אליה ושאל אותה "מה קורה? צריכה עזרה?" אבל הכבשה לא ענתה לו, אז הוא שאל את האישה במקום זה. [תופים]

בכל אופן, היא אמרה לו "לך מפה מיד, תציל את עצמך! תשאיר אותי פה". אז ג'ורג' אמר "עם כל הכבוד, וכמובן זאת הבחירה שלך אם אני אלך או אשאר, אבל בכל זאת, אני אביר ואת קשורה פה לעץ. מה… מה קורה כאן? תני להציל אותך". והיא אמרה "לא! אפילו אם תשחרר אותי, אני לא אלך מפה". אז ג'ורג' אמר "אוקיי, לעצור הכל. מה קורה פה?"

אז היא סיפרה לו, היא הסבירה לו. היא הייתה, מתברר, נסיכה מעיר שקראו לה סיילין, וליד העיר הייתה בִּיצה, ובביצה היה דרקון. והדרקון הזה מירר את חייהם של תושבי העיר, וכל הזמן תקף אותם ואכל להם כבשים.

אז מה עושים? הם החליטו לפייס את הדרקון, אז כל יום הם לקחו שתי כבשים וקשרו אותם לעץ והדרקון אכל אותם, וככה הוא עזב את העיר בשקט.

אבל… זה עבד לא רע במשך כמה זמן, אבל אז הם נתקלו בבעיה. הלכו ונגמרו להם הכבשים. אז מה עושים? אז הם אמרו בהגיון, פשוט במקום זה נשלח את הילדים שלנו. והם התחילו בכל יום, במקום לקשור שתי כבשים, הם קשרו כבשה אחת וילד או ילדה אחת, שנקבעו בהגרלה בין כל תושבי העיר. סופר הגיוני הסיפור הזה.

אז הם עשו כל יום הגרלה וכל יום שלחו ילד או ילדה של מישהו, עד שיום אחד עלתה בגורל הנסיכה, הבת של המלך של העיר. והמלך הציע לתושבי העיר המון המון זהב והכל כדי שיוותרו לו, אבל הם אמרו "לא, שוויון בפני החוק". המלך היה מלך צייתן, והסכים לשלוח את הבת שלו. הבת שלו גם, הנסיכה, ידעה שהיא צריכה לבצע את תפקידה, והלכה בראש מורם להיטרף על ידי הדרקון.

אז ג'ורג' אמר "אוקיי, את כל זה הבנתי, אבל מה הקטע עם שמלת הכלה?! את מתחתנת עם הדרקון? עם הכבשה? מה הולך פה?". הנסיכה אמרה "לא, פשוט… אבא שלי היה כל כך עצוב מזה שהוא מאבד אותי, ובעיקר מזה שהוא לעולם לא יזכה לראות אותי מתחתנת, שהוא אמר לי לפחות תלבשי את שמלת הכלה כדי שאוכל לראות איך היית נראית בחתונה". וג'ורג' אמר "אוקיי, זה מאוד נורמלי", והם היו ממשיכים לדבר עוד, אבל אז… הגיע הדרקון.

[מוזיקת רקע דרמטית]

הדרקון הגיח מאחוריהם! ג'ורג' הסתובב על סוסו והתחיל לדהור [נהמה] לעבר הדרקון, כשהוא מכוון את החנית שלו ישר אל הלוע שלו, [רעש של חרב מונפת] שיפד את הדרקון דרך הפה אל הרצפה… [מוזיקה דרמטית, נהמות חזקות]

[מוזיקה נפסקת בפתאומיות]

וזהו. שם נגמר הקרב של ג'ורג' והדרקון.

[מוזיקת רקע רגועה]

אז הוא שחרר את הנסיכה וביקש ממנה את החגורה שלה, והנסיכה נתנה לו אותה, שזה מוזר מכמה בחינות. קודם כל, איזה שמלת כלה מגיעה עם חגורה? וב', עם כל הכבוד לזה שהוא חיסל דרקון, הם בקושי מכירים… בכל מקרה, הוא לקח את החגורה וקשר את הדרקון בצוואר שלו, מה שלא איפשר לדרקון לירוק רעל, כי זה היה מסוג הדרקונים שיורקים רעל ולא אש, וככה הם שלושתם, ג'ורג' והנסיכה והדרקון, הלכו אל העיר, כשהדרקון הולך אחריהם כמו איזה כלבלב.

תושבי העיר ראו את הדרקון ונדהמו והגיעו והתגודדו מסביבם, ואז ג'ורג' אמר להם "אני הבסתי את הדרקון, עכשיו אני רק מבקש מכם שכולכם תתנצרו, ואז אני אהרוג את הדרקון".

שמה שמעניין בבקשה הזאת זה שהוא לא אומר מה אם לא. לי זה קצת נשמע כמו איום מוסווה, זאת אומרת, אם אתם תתנצרו אני אהרוג את הדרקון, ואם לא, אז…? אז אני אשחרר את הדרקון?

אז כן, הם כולם התנצרו, כולם הפכו לנוצרים טובים, אבל יש מצב שהם לא עשו את זה בגלל שהם באמת גילו את גדולת ישו או משהו, אלא יותר בגלל שכיוונו להם דרקון טעון לראש!

בכל אופן, אחרי שכולם גמרו להתנצר, אני לא יודע כמה זמן זה לקח, ג'ורג' שלף את חרבו המדהימה אשקלון והוריד את הראש של הדרקון באבחה אחת.

וזהו. ואז תושבי העיר המשיכו לחיות באושר, וג'ורג', באופן מפתיע, לא התחתן עם הנסיכה, כי רק משום שהוא הציל אותה פעם, זה לא אומר שהיה להם משהו במשותף ולא מבססים יחסים על חוויה חד פעמית.

הסיפור הזה לא היה הסיפור הראשון על אביר שנלחם בדרקון, היו סיפורים כאלה עוד קודם. ויש חוקרים שטוענים שבעצם הסיפור הזה גם במקור בכלל לא היה על ג'ורג', אלא הוא היה ממסורת אחרת והביאו אותו משם ושידכו אותו לג'ורג'.

בכל מקרה, זה כנראה אחד הסיפורים הכי חשובים על דרקונים, כי כל המרכיבים הבסיסיים בקלישאה שאנחנו מכירים, אביר, דרקון, נסיכה, כולם נמצאים פה. והסיפור הזה מאוד התפרסם, כי ג'ורג' הוא קדוש. הוא אחד הקדושים הכי חשובים בנצרות. וזה סיפור עם דרקון. יש המון המון המון ציורים של ציירים מימי הביניים של סנט ג'ורג' נלחם בדרקון, ואני מבין למה. כי כמה פעמים אפשר לצייר את ישו? מה ישו כבר עשה שהוא מעניין? הלך על המים? יש פה בן אדם שנלחם בדרקון! זה הרבה יותר מגניב לצייר את זה.

אז אנשים הלכו לכנסייה וראו שם ציור של אביר נלחם בדרקון, וככה הם למדו את הסיפור הזה. הוא לא המציא את הדרקונים, אבל יש מצב שהוא אחד מאלה שהפכו אותם ללהיט.

עכשיו, יש עוד המון סיפורים אחרים על מפלצות מכל מיני סוגים. והרבה פעמים אפשר לקרוא להם דרקונים, למרות שהמילה דרקון לא ממש מוזכרת. למשל במיתולוגיה הרומית נמצאת ההידרה, חיה שיש לה הרבה מאוד ראשים וכל פעם שכורתים לה אחד אז שניים צומחים במקומו. זה דרקון? לא קוראים לה דרקון במיתולוגיה, קוראים לה הידרה. אבל הרבה אנשים היום יתארו הידרה בתור דרקון עם הרבה ראשים, וככה המילה דרקון בולעת מילים אחרות וסוגים אחרים של מפלצות.

יש בעיקר המון בלבול בין המילה "דרקון" למילה "סרפנט", שזה, המשמעות המקורית שלה היא פשוט נחש. הנחש מגן עדן, קוראים לו באנגלית סרפנט. וגם קוראים ככה לפעמים לנחשים רגילים וגם למפלצות ים, נחשי ים ענקיים, קוראים להם סרפנטים. המילים דרקון וסרפנט הרבה פעמים מוחלפות, ככה שכל מה שפעם היה נחש, עכשיו הוא דרקון, וככה הדרקון הפך להיות מפלצת יותר ויותר מוכרת ופופולרית.

אבל החלק המעניין זה שאפשר למצוא את הדרקונים גם במקומות אחרים לגמרי, מקומות רחוקים שלא היה להם בכלל מגע עם היוונים או הנוצרים או היהודים הקדמונים. למשל דרקונים סינים.

[מוזיקת רקע בסגנון סיני]

בסין הדרקונים נמצאים בכל מקום. יש תהלוכות עם כאלה בובות של דרקונים, וקישוטים, וסמלים של אנשים… אתם בכל מקום רואים דרקונים. דרקונים סינים נראים שונה מדרקונים אירופאיים, הם מאוד מאוד מאוד מאוד ארוכים, הם נראים כמו מן נחש מעופף מאוד ארוך, יש להם ארבע רגליים קצרות, ואין להם כנפיים. מה שלא מפריע להם לעוף. יש להם שפם אבל, בכל הציורים יש להם שפם. שזה כנראה מאוד חשוב.

הדרקונים האלה גם לא נוטים לנשוף אש או לאכול נסיכות. בכלל, הם מתנהגים לגמרי אחרת.

תשמעו למשל אגדה סינית על ארבעת הדרקונים:

הדרקון השחור, הדרקון הצהוב, הדרקון הארוך ודרקון הפנינה, חיו כולם בים סין לפני הרבה מאוד זמן.

הם מאוד דאגו לשלומם של האנשים שחיו אז בסין, ולאנשים… עברה עליהם תקופה קשה. משום שהייתה בצורת. באותו זמן לא היו בכלל אגמים או נהרות. האנשים חיכו לגשם כדי שיצמיח את התבואות שלהם, אבל הגשם לא ירד.

הדרקונים דאגו מאוד לאנשים שלהם, והחליטו ללכת לבקר את קיסר הירקן. קיסר הירקן במובן של האבן ירקן, ג'ייד, זה לא שהקיסר מכר חסה… וקיסר הירקן הוא מין סוג של… כמו אלוהים אבל מניאק. כלומר הוא אל גדול ששולט על הרבה מאוד דברים, בין השאר הוא אחראי על מזג האוויר, אבל הוא די שמוק.

אז כשהדרקונים הגיעו אליו וסיפרו לו על כל האנשים, שהם מאוד צמאים ומחכים לגשם, ואולי תוריד להם קצת גשם, הקיסר אמר להם, טוב, יאללה, יאללה, בסדר, יאללה, אני אוריד להם גשם, אבל תחזרו לאיפה שבאתם, למה אתם יצאתם מהים בכלל?

ארבעת הדרקונים חזרו אל הים וחיכו. והגשם לא ירד. והמשיך לא לרדת, כי הקיסר כנראה… שכח מההבטחה שלו, או שלא באמת היה אכפת לו.

אחרי עוד עשרה ימים שבהם לא ירד שום גשם, והאנשים רק סבלו עוד יותר, הדרקונים התייעצו בינם לבין עצמם והחליטו שהם פשוט לא יכולים לסמוך על הקיסר, אבל הם חייבים לעזור לאנשים האלה.

אז אחד מהם הביא רעיון. הם יכולים לאסוף הרבה מים מתוך הים, ולהשפריץ אותם על האנשים וככה להביא גשם. וזה מה שהם עשו, הם שאפו הרבה הרבה הרבה הרבה מים והביאו אותם אל האנשים והמטירו גשם, והאנשים מאוד מאוד שמחו כי סוף סוף היה להם מה לשתות ומה לאכול.

קיסר הירקן מאוד לא שמח. משום שהוא אמר לדרקונים האלה להישאר במקום. בתור עונש, הוא החליט לכלוא את הדרקונים מתחת להרים.

כל אחד מהם, הוא הנחית עליו הר. דרקון זה דבר די חזק, אבל כשמנחיתים עליך הר… קשה לזוז מהמקום. וככה הוא כלא את כל ארבעת הדרקונים האלה בארבע פינות של הארץ, כל אחד מתחת להר שלו.

ועדיין, הדרקונים לא התחרטו על מה שהם עשו בשביל בני האדם. הם פשוט הפכו לנהרות.

כל אחד מהם הפך לנהר של מים צלולים שמביא מים אל בני האדם, וככה נוצרו ארבעת הנהרות הגדולים של סין. ובזכותם יש לנו מה לשתות. עד היום.

אז אלה הם הדרקונים הסינים. הם טובים. הם דואגים לאנשים, הם מאוד חכמים, והם בכלל, לא רק שהם לא נושפים אש, הם הרבה יותר מקושרים למים. הם הרבה פעמים, הם רוחות של נהרות, או משהו כזה, אולי בגלל שהצורה של הנהר מזכירה את ההתפתלויות של הדרקון. הם מן… אלי טבע כאלה. זה מאוד שונה מהדרקון שחוטף נסיכות ויושב על זהב.

מקום אחר שאפשר למצוא בו דרקונים זה באמריקה, אצל תושבי אמריקה המקוריים, שאין סיכוי שהם שמעו סיפורים על קדושים נוצריים או סיפורים סינים. וגם אצלם אפשר למצוא דברים שאפשר לקרוא להם דרקונים… כלומר, דבר שדומה לנחש שעף בשמיים. קואצלקואטל (הערת המתמללת: קצאלקואטל), או אולי קצלקואט, הוא אחת הדמויות הכי חשובות במסורות של מרכז אמריקה.

עכשיו, קודם כל, לספר עליהם זה עוד יותר טריקי מאשר האחרות, בגלל שבתרבויות היותר עתיקות שם לא היה כתב בכלל. והמאוחרות יותר, כמו האצטקים, היה להם כתב, אבל הרבה מההיסטוריה שלהם הושמדה באופן שיטתי על ידי הספרדים שכבשו אותם.

וזה גם מאוד מבלבל שהסיפורים האלה מאוד שונים. אז ברור שלאצטקים היה אל, ואל מאוד מאוד חשוב, שקראו לו קואצלקואטל. שאותו הם כנראה ירשו מתרבויות יותר עתיקות, כמו האולמקים והטולטקים והמאיה.

"קואצל" זה ציפור, "קואטל" זה נחש. קואצלקואטל הוא נחש הציפור, או נחש הנוצות, והוא, לפעמים, נחש מעופף. לא תמיד.

בתבליטים ובציורים מציירים אותו לפעמים בתור נחש עם נוצות, שכנראה עף, אבל מצד שני לפעמים הוא אל שנראה פשוט כמו בן אדם, ולפעמים הוא בן אדם אמיתי, מלך.

התפקיד שלו נורא משתנה. לפעמים הוא אל הרוח, לפעמים הוא אל המדע והידע, ולפעמים הוא האל של הכל, שיצר את העולם. כלומר את העולם שאנחנו חיים בו היום, שהוא כידוע העולם החמישי. אחרי שהעולם הרביעי הושמד, קואצלקואטל הלך למיקטלן, העולם התחתון האצטקי, ואסף שם עצמות, ואז הוא חתך את עצמו ושפך את דמו לתוך העצמות האלה, ומתוך זה הוא יצר את בני האדם ואת החיות.

ובנוסף הוא גם גילה לבני האדם את אחד הדברים הכי חשובים בעולם. תירס.

[מוזיקת רקע]

כי לפני הרבה הרבה שנים בני האדם רעבו, כי האלים יצרו את בני האדם אבל שכחו לעשות להם משהו לאכול. אז האלים חיפשו מזון כלשהו לבני האדם, עד שקואצלקואטל ראה נמלה שהולכת עם גרגר של תירס. אז הוא הסתקרן והפך גם הוא לנמלה, ועקב אחרי הנמלה שנכנסה לתוך סדק קטן בהר, ושם בפנים הוא מצא אולם ענק מלא בתירס עד התקרה. אז הוא לקח כמה גרגירים, עדיין בתור נמלה, והביא אותם לבני האדם, ששתלו אותם וככה התירס הפך למזון הכי חשוב של האצטקים.

זה אחד מסיפורי הגבורה של קואצלקואטל, הדרקון ש… מבלה את הסיפור הזה בתור נמלה.

אז מי או מה בדיוק היה קואצלקואטל זה מאוד מאוד משתנה [צוחק] ולא ברור, אבל מדובר פה בנחש מעופף.

אז איך זה קרה? איך אנשים במקומות שונים בעולם פיתחו אגדות שהן כאלה דומות?

על השאלה הזאת ניסו לענות כבר בכל מיני תשובות, חלקן די מופרכות.

שמעתי טענה שהעובדה שיש דמיון בין האגדות של אמריקה ואסיה ואירופה, מוכיחה שבעצם הם לא היו נפרדות, ובעצם אנשים נדדו ביניהן בחופשיות הרבה לפני קולומבוס ולייף אריקסון וכל אלה, והעבירו סיפורים אחד לשני. הממ… לא מאוד משכנע. אני אצטרך עדות יותר טובה מזה.

ישנם אלה שתמיד הולכים על קונספירציות ואסטרונאוטים קדומים וכל זה, שמסבירים את זה בכך שבאמת היו דרקונים. כלומר, נחשים שעפו בשמיים, או משהו. או שהדינוזאורים בעצם שרדו הרבה יותר מאוחר ממה שאנחנו חושבים! אם כולם מדברים על דרקונים, זה אומר שפשוט היו דינוזאורים, הם ראו דינוזאורים, הם חשבו שהם דרקונים. ואם היו דינוזאורים, אז אין אבולוציה, ואם אין אבולוציה אז אסור… לאכול חמץ בקריסמס, או… מה שלא יהיה. שוב, זה לא, זה לא מאוד משכנע.

הסבר אחר הוא ש… אנשים בכל העולם נוטים להמציא את אותם סיפורים. מונומית. הרעיון שפשוט יש איזה משהו במוח שלנו שגורם לנו להגיע שוב ושוב לאותם מסלולים. ואנשים מנפחים את מה שהם רואים, והם רואים נחשים. נחשים הם מסוכנים, וכמעט בכל מקום בעולם יש נחשים. חוץ מבאירלנד. באירלנד משום מה אין נחשים. בכל מקרה, כמעט בכל מקום יש. ואנשים, בצדק, לא אוהבים נחשים, כי אמנם חלקם בסדר, אבל חלקם מסוכנים וכדאי מאוד להתרחק מהם.

זה עובד גם על חתולים, דרך אגב. אתם מכירים את הקטע הזה של חתולים ומלפפונים? תחפשו ביוטיוב חתולים ומלפפונים. זה אנשים… מתקרבים לחתול בזמן שהוא עוסק בענייניו, אוכל או משהו, ושמים פשוט מלפפון מאחוריו, ואז החתול מסתובב, רואה את המלפפון וקופץ עד התקרה ומתפרע. אהמ, זה לא תמיד עובד, דרך אגב. אני עשיתי בשם המדע, אני ניסיתי לעשות את הניסוי הזה על החתולים שלי, זה לא עבד עליהם. אבל לפעמים זה עובד, זה מצחיק. למה חתולים מתחרפנים ממלפפונים? לצערי, אני לא חושב שמישהו עשה על זה עדיין מחקר מדעי מקיף, אבל תיאוריה, ו"תיאוריה" אני מתכוון למשהו שמישהו כתב באינטרנט פעם, אומרת שחתולים, בצדק, מפחדים מנחשים. שזה איזה משהו שטבוע במוח שלהם להיזהר מנחשים, וכשהם רואים במבט ראשון את המלפפון, זה נראה להם כמו נחש.

אז יכול להיות שגם בני אדם מתחרפנים מנחשים באותה צורה, ולכן הסיפורים על הדברים הגדולים והמסוכנים או החשובים אז גם הופכים לנחשים. ואז הנחשים התחילו לעוף.

[מוזיקת רקע]

אבל מכל ההסברים האלה, אני חושב שבטח כבר ניחשתם מה ההסבר שלי לזה שיש דרקונים בכל מקום. זה פשוט לא באמת אותו דבר.

הסיפורים האלה פשוט לא באמת כאלה דומים אחד לשני. דרקונים סינים הם לא דרקונים מערביים. הם גם לא קוראים להם דרקונים! הסינים לא משתמשים במילה דרקון, הם משתמשים במילה "לונג". אבל מישהו מאירופה שהגיע לסין ראה ציורים של הדברים האלה, אמר "זה נראה קצת כמו דרקון" והוא התחיל לקרוא להם דרקונים, אבל זה לא אותו דבר. חוץ מזה שהם קצת דומים לנחשים ויודעים לעוף, אין שום דבר משותף לדרקונים סינים ולדרקונים אירופאיים. זה לא אותה חיה, זה לא אותו מיתוס, זה לא אותו תפקיד. לדרקונים אירופאיים אין אפילו שפם!

לדרקון אירופאי יש ארבע רגליים גדולות וגוף גדול, נושף אש, יש לו כנפיים, ומרושע.

ללונג יש גוף ארוך כמו לנחש, אין לו כנפיים, הוא חי במים, והוא טוב. קואצלקואטל הוא נחש, הוא עף, אבל הוא לא נושף אש, ויש לו נוצות. לדרקונים אין נוצות! יש להם כנפיים כמו של עטלף, ממתי לדרקון יש נוצות?!

הסיבה שאנחנו רואים דמיון בין כל המיתוסים האלה, זה כי אנחנו מחפשים דמיון. אבל לכל אחד מהמקומות האלה יש גם הרבה מיתוסים אחרים שלא דומים לדרקון. אז לבחור מכל תרבות את הסיפור שלה שקצת מזכיר אחד את השני, ואז להשתאות מזה שהם מזכירים אחד את השני, זה כמו לבחור מתוך חבילת סוכריות את הסוכריות הכחולות ואז להגיד "וואו, כולן כחולות! איזה צירוף מקרים". זה פשוט לא באמת אותו דרקון.

[מוזיקת רקע]

אז מה הייתה השאלה?

האם היו דרקונים, ואיך זה שיש עליהם סיפורים דומים בכל כך הרבה מקומות?

אז… לא, אין דרקונים באמת. יש עליהם הרבה סיפורים כי הם מגניבים, והם לא באמת כל כך דומים בכל מיני מקומות. אבל הם מגניבים. אבל הם לא באמת דומים. אבל הם מגניבים.

זאת הייתה התשובה.

עכשיו, אם כבר מדברים על דרקונים, אז אולי כדאי להזכיר גם את הדרקונים שהיו קיימים באמת. או לפחות הדבר הכי דומה לדרקון שהיה קיים באמת.

אני אדבר על זה אחרי הפרסומת. תיכף חוזרים.

[חסות]

[מוזיקת רקע]

היי, חזרנו.

אז סיכמנו שדרקונים אין, אבל… יש עוד הסבר אפשרי לזה שהרבה אנשים בכל העולם imagine dragons, זה שאולי הם מצאו מאובנים של דינוזאורים, וכשאתה רואה שלד של חיה ענקית, מאוד קל לקפוץ מכאן לדרקון. זה סוג של הגיוני, למרות שאנשים לא באמת צריכים עצמות ענקיות בשביל לדמיין חיות מפלצתיות. הם עושים את זה טוב מאוד גם בלי.

אבל מה שנכון זה שאם היה משהו שמזכיר דרקונים, אלה החיות הענקיות של פעם, הדינוזאורים המעופפים. בעצם לא, לא, אסור להגיד דינוזאורים מעופפים, יש איזה קטע כזה של אנשים שיתנפלו עליכם אם תגידו שלנמר יש פסים, כי לנמר אין פסים, זה טיגריס! יש לו פסים. אז יש עוד קטנוניות כזאת, שלחיות המעופפות הפרהיסטוריות בעצם לא קוראים דינוזאורים, אלא פטרוזאורים.

וואטאבר. בכל אופן אחד מההכי גדולים שהיו אי פעם, אם לא הכי גדול, זה דינוזאור, פטרוזאור, חיה, שקוראים לו קואצלקואטלוס.

ואם הקשבתם לפרק שבא קודם אז אתם יודעים למה. הוא נקרא על שם האל האצטקי קואצלקואטל.

בכל אופן, אם היה משהו אי פעם בהיסטוריה של העולם שדומה לדרקון, זה זה.

קואצלקואטלוס הוא חיה שנראית פסיכית לגמרי. זאת החיה המעופפת הכי גדולה שחיה אי פעם, ואוקיי, אם אתם מדמיינים חיה מעופפת אז קופץ לכם לראש משהו שנראה כמו, אתם יודעים, דרקון, זאת אומרת משהו גדול עם הכנפיים, אבל לא, לא! זה, זה נראה שונה לגמרי! [צוחק] אני אתאר לכם איך נראה קואצלקואטלוס.

תחשבו על ג'ירפה. אוקיי? ג'ירפה בגודל טבעי, חמישה מטר של ג'ירפה. עכשיו תרכיבו על הראש של הג'ירפה, למעלה, מקור ענק! כמו מן שקנאי עם מקור ענק, חד, באורך של שני מטר! זה לא מתאים לג'ירפה, אבל תשימו את זה על הג'ירפה. עכשיו, את הרגליים המאוד מאוד ארוכות של הג'ירפה תחברו בקרום, כי אלה בעצם כנפיים ענקיות מקופלות. כלומר, גם מה שהוא נשען עליו, מה שהוא כאילו כף הרגל של הג'ירף, הוא לא הקצה של הכנף, אלא המרכז שלה. כלומר זה כאילו הוא הולך על המרפקים.

עכשיו, הג'ירף-שקנאי-עטלף-מוטנט-מרפקים הזה, אם בא לו הוא קופץ עם כל הרגליים, פורש את הכנפיים שלו לצדדים, ומגלה שהוא בעצם… יש לו מוטת כנפיים של 11 מטר! שזה כמעט אורך של אוטובוס. והדבר הזה, עם המקור הזה, עף, ומלקט לעצמו מזון, שזה נשמע תמים כשציפור עושה את זה, אבל במקרה הזה כל פירור שהוא מלקט יכול להיות אתם. הוא ליקט לעצמו חיות גדולות, הדבר.

עכשיו, על יכולת הטיסה של הקואצלקואטלוס יש הרבה ויכוחים, כי, כמובן, זה דבר ענק עם כנפיים ענקיות, אז יש חוקרים שטענו שהדבר הזה היה יכול לעוף במהירות של 130 קמ"ש! והיה יכול לעוף בגובה של… של מטוס, של מטוס נוסעים. היה לו טווח טיסה של, של אלפי קילומטרים. ומצד שני, יש כאלה שטוענים שבעצם הוא היה גדול מדי בשביל לעוף בכלל, ככה שהוא לא באמת עף, אלא מקסימום ניתר ממקום למקום, כמו איזה תרנגולת מאוד מאוד מרשימה. זה היה יכול להיות מעניין לבדוק… בכל אופן, יש די הסכמה ברורה על זה שהוא לא נשף אש, שזה טוב, כי הוא די מפחיד גם ככה.

[מוזיקת סיום]

זאת הייתה התשובה. אם אתם רוצים לשלוח לי עוד שאלות, אתם יכולים לעשות את זה דרך הטופס שנמצא באתר הבית שלנו, ranlevi.com/theanswer. או בעמוד הפייסבוק שלי, "דורון פישלר נגד העולם", שם אתם יכולים גם לקבל עדכונים על הפודקאסט הזה ועל הרצאות שאני עושה בכל מיני נושאים. את כל הפרקים שלנו אתם יכולים למצוא ב… כל אפליקציית פודקאסטים תכלס.

דור קומט מפיק ועורך את התוכנית הזאת. אביב שם טוב יעוץ ותמיכה מורלית. שרה סילבצקי מנהלת קהילות. דני טימור המנהל העסקי. רן לוי העורך הראשי. אני דורון פישלר. שלום!

[מוזיקת רוק כבד, שר בקול נמוך]

קוראים לי ג'ורג'

יש לכם שקל להגיע ללוד

קח את הסולו גיטרה, קואצלקואטל! סולו גיטרה!

אסקלון!

[מדבר אל העורך] עכשיו ככה, כשאני אומר אסקלון, אתה מכניס איזשהו ברק, וריף היסטרי של גיטרה, כזה, פייייייי [צוחק] אוקיי?

 

לעוד פרקים של הפודקאסט לחצו על שם הפודקאסט למטה

24 views0 comments

Comments


bottom of page