top of page

התשובה עם דורון פישלר - האם פתח תקווה קיימת?

האמנם קיימת בארץ עיר בשם פתח תקווה, או שמא מדובר - כפי שרבים טוענים - בשמועה בלתי מבוססת? פרק שמתחיל בפתח תקווה ונגמר במקומות רבים אחרים, בארץ ובעולם, שקיימים, או שבעצם לא


 

תאריך עליית הפרק לאוויר: 20/07/2020.

[פתיח] ‫רשת "עושים היסטוריה".

‫היי, זאת "התשובה".

‫הפרק שאתם הולכים לשמוע עכשיו, ‫הוא כבר נערך, הוא היה בצורת הרצאה, ‫הרצאה אונליין, שנערכה בשבוע שעבר. ‫כלומר, זה אם אתם שומעים את הפרק הזה ‫ממש כשהוא עולה. אם אתם מאזינים בעתיד, ‫אז הוא היה ממש מזמן, כל העסק הזה. ‫כלומר, זה ההווה שלכם, ‫זה העתיד שלי.

‫אז זאת הייתה הרצאה והיא הייתה אחלה, ‫אני חושב, אני לא באמת יודע, ‫משום שאני מקליט את זה לפני ‫שההרצאה נערכה. ‫כלומר, היא בעתיד שלי, ‫אבל היא בעבר שלכם. ‫אבל אין לי ספק שזה יהיה… ‫היה… עומד להי… מסע בזמן זה נורא מעייף.

‫לא משנה, זאת "התשובה".‫ תיכף נתחיל.

[חסות]

[מוזיקת פתיחה]

היי, אני דורון פישלר, זאת "התשובה", וזאת השאלה - אף אחד, ככה הוא הזדהה בטופס כשהוא שלח את השאלה, אף אחד שאל, "האם פתח תקווה באמת קיימת?". ואתם יודעים מה? הגיע הזמן באמת שמישהו יבהיר את העניין הזה, אחת ולתמיד.

ישנה שמועה על כך שקיימת בארץ עיר בשם פתח תקווה. אבל כבר הרבה זמן העניין הזה קצת מוטל בספק.

[מוזיקת רקע מותחת]

אדם ספקן צריך לשאול את עצמו האם ישנן הוכחות לכך שפתח תקווה קיימת? אתם ראיתם פעם את פתח תקווה? האם אתם פגשתם מישהו מפתח תקווה? האם אתם יכולים לומר בכנות שאתם בטוחים שפתח תקווה אכן קיימת?

[מוזיקת רקע מסתיימת]

התשובה לכל השאלות האלה היא בסבירות מאוד גבוהה "כן". כן, [צוחק] כי יש הרבה מאוד עדויות על זה שפתח תקווה קיימת. תפתחו גוגל מפות, תחפשו "פתח תקווה", היא שם. תחפשו אותה בווייז, היא שם. תחפשו בויקיפדיה, שם כתוב, פתח תקווה לא רק קיימת, אלא היא העיר החמישית באוכלוסייתה בישראל. ועזבו ויקיפדיה, אי אפשר לסמוך על ויקיפדיה, באנציקלופדיה העברית, שם כתוב שזאת עיר שנוסדה ב-1878 ומכונה "אם המושבות". אבל עזבו את כל זה. אני הייתי שם. הרבה פעמים. [צוחק] הייתי במקום הזה ו… מה אני אגיד לכם? זה נראה כמו עיר. [רעשי רחוב] היו שם בניינים, אנשים, חתולים [חתול מיילל], "ארומה" [הקראת שמות ב"ארומה": "דורון מקיאטו"], שווארמה, קניון, סניף של ביטוח לאומי… כל מה שאפשר לצפות מעיר. בכניסה יש שלט שכתוב בו "ברוכים הבאים לפתח תקווה".

בקיצור, כל הראיות מצביעות על זה שפתח תקווה קיימת.

אז… זהו, זאת הייתה התשובה. פרק קצר מהצפוי קצת, תודה ו… אה… לא, לא, יודעים מה? השאלה בעצם היא כזאת: מי טען שפתח תקווה לא קיימת?

[מוזיקת רקע דרמטית]

כי הרי אתם בטוח שמעתם כבר על זה שפתח תקווה לא קיימת, נכון? יש מן אה… אני לא יודע איך לקרוא לזה, שמועה? אה, בדיחה כזאת? דבר שמסתובב שאומר שפתח תקווה לא קיימת. ש… שהיא המצאה, שמישהו המציא את זה, מתישהו. יש קבוצת פייסבוק שנקראת "פתח תקווה לא באמת קיימת", שבה חברים, נכון לרגע זה, 848 אנשים, שזה תכלס לא ממש הרבה, וכוללת אנשים שאומרים שפתח תקווה לא קיימת, ומשתפים כל מיני בדיחות על זה שפתח תקווה לא קיימת.

[מוזיקת רקע מסתיימת]

עכשיו, הקבוצה הזאת היא לא המקור, הם לא המציאו את זה שם, היה פעם בלוג בשם "פתח תקווה לא קיימת", שהיה ב"ישראבלוג", למי שזוכר שהיה כזה דבר, שבאופן קצת אירוני הוא כבר לא קיים, וגם שם היו מלא בדיחות על זה שפתח תקווה לא קיימת, אבל גם זה לא המקור של הבדיחה. אני זוכר שאנשים דיברו על זה שפתח תקווה לא קיימת עוד קודם. זה הסתובב באינטרנט עוד לפני זה, ואני אפילו לא בטוח שזה התחיל באינטרנט. יכול להיות שהבדיחה הזאת הייתה קיימת עוד לפני האינטרנט.

נורא נורא קשה לעקוב אחרי זה, כי זה בדיחה. זה דבר שאנשים אומרים אחד לשני, זה לא היה דבר שכתוב בעיתון. לא היו על זה מאמרים או, לא יודע, פרסומים מדעיים. "פתח תקווה, אמת או בדייה? ניתוח סטטיסטי". אז נורא קשה למצוא את ההיסטוריה של הדבר הזה. קשה אפילו למצוא פרטים מדויקים על מה קונספירציית פתח תקווה בעצם אומרת. כלומר, אם היא לא קיימת, אז מי המציא אותה, ולמה?

אז אני לא יודע מאיפה הגיעה השמועה הזאת, אבל אין ספק שהיא שם, היא קיימת.

[מוזיקת רקע]

אם תלכו לגוגל ותכתבו "הוד השרון ל", הוד השרון והאות למ"ד, ההצעות שגוגל יקפיץ לכם מיד להשלמת הביטוי הזה יהיו "הוד השרון למכירה", "הוד השרון להשכרה", "הוד השרון לימודים", "הוד השרון לאומית" ו"הוד השרון ללא גלוטן". מה ש… נשמע הגיוני.

לעומת זאת, אם אתם כותבים בגוגל "פתח תקווה ל" התוצאה הראשונה שגוגל מציע להשלים לכם, היא "פתח תקווה לא קיימת". וזה מחשיד, אני מודה. זה מאוד מחשיד.

עיריית פתח תקווה פרסמה פעם פוסט בפייסבוק שבו נאמר "אחרי עשור, אבל מי סופר, שהתייחסתם אלי כאילו אני לא קיימת, כאילו אין לי רגשות, אז שתדעו שהכל בסדר, אני עיר חזקה ועצמאית, חיה, קיימת ובועטת תמיד". אז היא אמנם מכחישה, אבל היא מכירה בקיומן של השמועות האלה. השמועה על זה שפתח תקווה לא קיימת, קיימת.

אז האם זה נכון?

[מוזיקת רקע מסתיימת]

לא. פתח תקווה כן קיימת, אבל אני מרגיש קצת דביל להגיד את זה. כי "פתח תקווה לא קיימת" זאת בדיחה, זאת מן בדיחה פרטית כזאת של כולם עם כולם, כל הקטע הוא שכולם מבינים את העניין וממשיכים את זה.

אז אני בעצם הייתי אמור להמשיך ולעשות "אין שום הוכחה לכך שפתח תקווה קיימת לו לו לו", אחרת אני פשוט יוצא הדביל שלא מבין בדיחות. כאילו, אם מישהו אומר שפתח תקווה לא קיימת ואני אומר "לא נכון! למעשה זו סתם שמועה, פתח תקווה כן קיימת!" [נאנח] זה כמו להגיד "מה זאת אומרת, איך זה שמכניסים סוס לבר? לא יכול להיות, יש תקנות תברואה, אסור להכניס סוסים לברים. אתה יודע מה, הסיפור שלך נשמע לי מאוד לא אמין, אני בכלל לא בטוח שזה באמת קרה. וחוץ מזה אמא שלי דווקא די רזה". כיף איתי במסיבות.

אז כן הרסתי את הבדיחה הרגע, אבל אני… אם אני כבר בתפקיד הפוץ שהורס בדיחות, אז אני חייב להגיד… אף פעם לא הבנתי את הבדיחה הזאת. [צוחק] כלומר, מה הבדיחה בלהגיד שפתח תקווה לא קיימת? על מה הבדיחה הזאת? זה צוחק על זה שפתח תקווה משעממת? איך? כאילו, אם היא לא קיימת, אז איך היא משעממת? או שזה כאילו על זה שפתח תקווה היא כזאת מרוחקת ונידחת, שאפילו אם היא לא באמת קיימת, אז אף אחד לא ישים לב? כי… היא לא. זאת עיר גדולה במרכז הארץ.

אם הייתם אומרים לי שקצרין, נגיד, לא קיימת, אז… היה לי הרבה יותר קשה להפריך את זה. אתם הייתם פעם בקצרין? אתם מכירים מישהו שמגיע מקצרין? אתם בטוחים שהיא שם? רואים? עם קצרין זה עובד, אבל פתח תקווה? מי לא מכיר מישהו שגר בפתח תקווה? או אולי זאת הבדיחה בעצם, וזה בעצם מן הפוך על הפוך. זאת בדיחה על תל אביביים מנותקים שמבחינתם כל מה שרחוק יותר מקילומטר מתל אביב לא קיים. לא יודע, זה לא כל כך נשמע כאילו זאת הפואנטה.

מה הבדיחה פה? זה נשמע כאילו זה הפך לפשוט למן פזמון חוזר שאנשים אומרים בלי לחשוב על זה בכלל. מישהו אומר "פתח תקווה", מישהו אחר תמיד יגיד "פתח תקווה לא קיימת". למה אמרת את זה עכשיו? מה רצית להגיד בזה בכלל? מה, למה, מה זה אומר? כלום! זה פשוט פזמון אוטומטי שאנשים אומרים. זה כמו שאם מישהו אומר "פעם שלישית", מישהו אחר יגיד "גלידה". למה?! למה התכוונת להגיד בזה? מה זה אומר בכלל? אף אחד לא יודע, אנשים פשוט אומרים את זה.

דרך אגב, [מנגינת אוטו גלידה] אני לא יודע למה אנשים אומרים "פעם שלישית גלידה". הרבה מאוד אנשים שאלו אותי למה אומרים "פעם שלישית גלידה". זה גם מן דבר שצמח בשפה, ולמרות שחיפשתי, חקרתי את זה, לא מצאתי את המקור לזה. ושניה אחת לפני, אני יודע שאתם כבר כותבים לי, ואומרים "לא, יש את ההסבר שזה תרגום של המונח באנגלית, "If I see you a third time, I scream". כן, בגלל ש-"I scream" נשמע כמו "Ice cream" שזה "גלידה". שזה נורא נחמד, חוץ מזה שאין ביטוי כזה באנגלית!!! אין! זה לא קיים! אף אחד לא אומר את זה אף פעם!! זה פשוט לא נכון שהביטוי בעברית מגיע משם! "פעם שלישית גלידה" זה ביטוי שקיים רק בעברית, אבל אני לא יודע למה.

חוץ מזה, יש כאלה שטוענים בתוקף שזאת שלא קיימת היא בכלל לא פתח תקווה. אלא נס ציונה.

אני אמנם הכרתי את זה פחות, אבל יש, מתברר, שמועה, תיאוריה, וואטאבר, חזקה בערך באותה המידה, שטוענת שנס ציונה לא קיימת. בקבוצת הפייסבוק "נס ציונה לא באמת קיימת" יש 7,600 חברים, שזה הרבה יותר ממה שיש בקבוצה של פתח תקווה. וגם כאן, יש שפע של ממים ובדיחות ועניינים. וגם כאן, נס ציונה, סליחה שאני הורס, כן קיימת, היא שם. זאת אותה בדיחה. אבל מי משתיהם בא קודם? אה… אני חושב שבדיחת "פתח תקווה לא קיימת" הייתה לפני בדיחת "נס ציונה לא קיימת", אבל אולי זה פשוט בגלל שאני שמעתי אותה קודם, אז ככה נדמה לי שזה הגיע קודם. מאוד מאוד קשה להוכיח את זה, כי כמו שאמרתי, זה הכל דברים שעוברים באוויר, אין רשם הבדיחות המטופשות הלאומי, או משהו כזה. אבל די ברור שמישהו כאן גנב את הבדיחה ממישהו, זאת אומרת לקח את אותה הבדיחה בדיוק ופשוט החליף את השם של העיר. אני חושב ש"פתח תקווה לא קיימת" היה קודם, אבל… גם "פתח תקווה לא קיימת" זו לא הבדיחה המקורית.

[מוזיקה עממית גרמנית]

בגרמניה יש, כלומר, אומרים שיש, עיר בשם בילפלד. זאת, אם אתם מאמינים למקורות רשמיים לפחות, זאת עיר לא קטנה בכלל, בסטנדרטים של ישראל. היא יושבת באמצע הדרך בין הנובר לדיסלדורף, יש שם יותר מ-300 אלף תושבים, ויש שם בניינים, כמה כנסיות, יש שם טירה קטנה וחמודה, כי בכל עיר בגרמניה יש טירה, וגן חיות קטן ומוזיאון לאמנות, ואתם יודעים, דברים שיש בעיר. זאת עיר גרמנית בינונית וסבירה.

אבל בילפלד… לא באמת קיימת. או לפחות ככה אומרת השמועה. ישנה טענה שבילפלד היא בעצם קונספירציה של המוסד. יש כאלה שטוענים שזה קשור להסוואה של נחיתת חייזרים בכדור הארץ, כשהבניין של אוניברסיטת בילפלד הוא בעצם חללית האם שלהם.

והשמועה, או בדיחה, או תיאוריית קונספירציה הזאת, על זה שבילפלד לא קיימת? היא נפוצה והיא מוכרת בגרמניה הרבה הרבה יותר מהסיפור הזה שפתח תקווה או נס ציונה לא קיימות בארץ.

כאילו, עזבו אתכם מלספור חברים בקבוצות פייסבוק. בערך בויקיפדיה על בילפלד, אחד הדברים הראשונים שמוזכרים בקשר אליה זה תיאוריית הקונספירציה על כך שהיא לא קיימת. [צוחק] ואני מודה שזה לא נורא מחמיא לעיר שהדבר הכי מפורסם בה זה הטענה על זה שהיא לא קיימת בכלל. וכמו שפתח תקווה ניצלה את השמועה הזאת לקידום עצמי, גם עיריית בילפלד עשתה את זה, והיא עשתה יותר. ב-2019 היא יצאה בקמפיין פרסומי, שבו היא הבטיחה מיליון יורו למי שיצליח להביא הוכחה לכך שבילפלד לא קיימת. וראש מחלקת יחסי הציבור של העיר אמר שהוא בטוח ב-99.99% שהם יצליחו להפריך כל טענה על כך שהיא לא קיימת, שזה יפה, כי זה מראה שגם הוא לא בעצם לגמרי בטוח.

יותר מזה, אנגלה מרקל, הקנצלרית של גרמניה ב-15 השנים האחרונות, היא הכירה בקונספירציה הזאת! [צוחק] היא סיפרה פעם בנאום באיזה טקס שהיא השתתפה בו, שהיא ביקרה בבילפלד, ורגע אחר כך היא הוסיפה [ברקע מושמעת הקלטה בגרמנית] "בהנחה שהיא באמת קיימת. נדמה לי שהייתי שם".

גיא? אתה בטוח שזאת ההקלטה הנכונה של אנגלה מרקל?

גיא: לא, אני פשוט בונה על זה שהמאזינים לא יודעים גרמנית.

דורון: אה, אוקיי, סבבה.

בקיצור, הטענה שבילפלד לא קיימת מאוד דומה לטענה שפתח תקווה לא קיימת, אבל היא הרבה יותר נפוצה והרבה יותר מוכרת. ולגבי הבדיחה הזאת, אנחנו יודעים בדיוק מאיפה היא הגיעה. זה התחיל ב-1994. במשהו שאיש אחד, סטודנט למדעי המחשב, שקוראים לו אכים הלד, זה השם שלו, למרות שקוראים לו "אכים" הוא בעצם רק בן אדם אחד, הוא פרסם ב"יוזנט", שזה יותר ישן אפילו מ"ישרבלוג", זה דבר שהיה באינטרנט המוקדמת, הוא פרסם שם פוסט, בדיחה כזאת, על זה שבילפלד בעצם לא קיימת, ואיכשהו משם זה פשוט הופץ הלאה והלאה עד שכולם הכירו את זה.

אז יש מצב שפתח תקווה היא פשוט הבילפלד הישראלית. כלומר, יכול להיות שמישהו בשלב כלשהו שמע את הבדיחה הגרמנית על בילפלד ותרגם אותה בעצם לעברית. והוא תרגם בילפלד, כלומר עיר בינונית וסבירה, לפתח תקווה.

או… אולי מישהו תרגם את זה מאיטלקית.

[מוזיקת רקע בסגנון איטלקי]

כי באיטליה יש בדיחה קבועה על זה שהמחוז מוליזה לא באמת קיים.

איטליה מחולקת ל-20 מחוזות, שביניהם כמעט הכי קטן, עם כמעט הכי פחות אנשים, הוא מוליזה. הוא כזה קטן שרוב האיטלקים לא מכירים אף אחד ממוליזה ואף פעם לא היו שם. אז הבדיחה הקבועה הפכה להיות שמוליזה בעצם לא קיים. וגם להם יש קבוצות בפייסבוק על זה, עם מפות של איטליה שמוליזה חסר בהם וכל זה. הם קוראים לזה בקיצור Molisn't, שזה נחמד.

[רעש סטטי, מוזיקה ברזילאית מתנגנת]

בברזיל יש אמרה נפוצה שטוענת שאקרי לא קיימת. אקרי זה מחוז בברזיל, שוב, הוא מאוד מאוד נידח ומרוחק מהמרכז, רוב הברזילאים לא היו שם אף פעם, ולכן יש בדיחה שאומרת שאקרי לא באמת קיימת ובעצם יש שם חור שחור או משהו. ודרך אגב, השם "אקרי" זה האופן שבו מבטאים בפורטוגזית את אותו שם שבעברית אומרים "עכו". עכו קיימת? צריך לברר את זה…

ובארצות הברית…

[רעש סטטי, מוזיקת קאנטרי מתנגנת]

הבדיחה היא על זה שמדינת ויומינג לא קיימת.

[מוזיקה נקטעת במהירות]

בקיצור, זאת בדיחה נפוצה. כנראה לכל מדינה יש את המחוז או את העיר שלה שהיא כזאת נידחת ומצחיקה, אז טוענים שהיא לא קיימת.

מי התחיל? אולי בילפלד הייתה הראשונה וכולם העתיקו ממנה? אולי? או אולי זאת פשוט בדיחה שנוצרת באופן טבעי בכל מקום. זה פשוט… מתבקש. אני לא יודע. מה שאני יודע זה שזה ממש לא ייחודי לגבי פתח תקווה.

אבל אפילו בתחום הזה יש מקרים חריגים.

[מוזיקת רקע]

כמו לכל מדינה, גם לבריטניה יש את העיר הלא קיימת שלה, קוראים לה ארגלטון. ארגלטון ידועה כמקום קטן מאוד באזור של ליברפול באנגליה, והסיפור איתה די דומה לכל שאר הסיפורים. כלומר, גם בקשר אליה, בנקודה מסוימת, בשנת 2008, התחילו לצוץ כל מיני טענות באינטרנט על זה שארגלטון… לא באמת קיימת. וזה למרות שהיא הופיעה במפות גוגל, והיה קל למצוא גם פרסומים של עסקים מארגלטון, אם אתה מחפש אינסטלטור בארגלטון, אז תמצא. ויש לארגלטון אתר רשמי, argleton.com, שבו יש הודעה מתושביה של ארגלטון, שמוחים על הבדיחה הזאת וטוענים בתוקף שהם כן קיימים. בקיצור, אתם מכירים את זה כבר, סטנדרטי.

חוץ… מעניין אחד. ארגלטון… לא באמת קיימת.

כלומר, באמת. כלומר, ארגלטון באמת לא קיימת. [צוחק] אין עיר כזאת. המקום שבו העיר ארגלטון לכאורה נמצאת, הוא באופן מאוד מאוד ברור, והרבה אנשים הגיעו לשם כדי לבדוק, שדה פתוח, ירוק וגדול. אין שם עיר. אין שם עיירה. אין שם עיירונת. אין שם כלום.

אבל יש את כל העדויות על זה שהיא קיימת, אז מה קורה פה?

זה התחיל בגוגל. כמו שאמרתי, השם ארגלטון הופיע בגוגל מפות. במקום הריק הזה, מסיבה כלשהי, הופיע שם השם ארגלטון.

עכשיו, כמו שנהייתה בדיחה להגיד על מקומות שהם קיימים שהם לא קיימים, אז כאן הבדיחה הייתה להגיד על מקום שלא קיים שהוא כן קיים. אז אנשים התחילו למכור מזכרות וחולצות שכתוב עליהם "ביקרתי בארגלטון וכל מה שקיבלתי זה החולצה הזאת", וכאלה דברים, ומישהו, מתברר, קנה בתור בדיחה את הדומיין argleton.com וכתב בו רק הודעה קצרה שאומרת "אנחנו תושבי ארגלטון דווקא כן קיימים". בקיצור, כולם נהנו.

אבל אחרי כמה זמן של תשומת לב תקשורתית, גוגל, שגם איתם כיף במסיבות מתברר, פשוט תיקנה את הטעות, והסירה את השם ארגלטון מהמקום שבו אין כלום.

שזה קצת מבאס. למה להרוס את הבדיחה?

בכל אופן, המסקנה היא ש… קיימים באמת מקומות שלא קיימים. אוקיי, זה היה ניסוח מטומטם, אבל הבנתם למה התכוונתי. יש מקרים שבהם, מכל מיני סיבות, יכול להיווצר מקום פיקטיבי שמופיע במפות, למרות שהוא לא קיים באמת.

עכשיו, למה גוגל שמה את ארגלטון במקום שבו היא הייתה? לאף אחד אין תשובה חד-משמעית לזה. כלומר, הסבר הכי פשוט הוא שזאת לא הייתה שום קונספירציה או משהו, זאת הייתה טעות. קורה. לגוגל יש מפות של כל העולם, וכן, הם מאוד מדויקים בדרך כלל, אבל באיזשהו מקום יהיו טעויות.

היום טעויות במפות זה דבר שקורה פחות מפעם, אם כי הוא עדיין קורה. פעם טעויות היו נפוצות הרבה יותר, וגדולות הרבה יותר.

תשכחו מאיזה עיירה שנמצאת או לא נמצאת באיזה מקום, אני מדבר פה על מקומות הרבה יותר גדולים, על איים שלמים שהופיעו במפות, למרות שלא באמת היו שם. כי מפות של פעם לא נעשו עם GPS, או צילומי לוויין, לא היו כאלה דברים, הכל היה צריך להגיע מדיווחים של אנשים. אם איזה רב חובל עשוי ללא חת [רעשי גלים], הפליג לנקודה שבה אף אחד עדיין לא היה באמצע האוקיינוס, ושם הוא סיפר שממערב הוא מצא, הוא ראה אי, אז מציירים במפה את האי. ויש מצב שהוא צודק, הרב חובל, אבל יכול להיות גם שהוא טעה. קורה לפעמים.

ומכיוון שלציירי מפות אחרים אין דרך לוודא את זה, אז הם פשוט מעתיקים את המידע ממפות קודמות, וככה קרה, לא לעיתים נדירות, שאיים נשארו והופיעו על מפות לאורך עשרות ולפעמים מאות שנים, עד שמישהו אחר טרח לשוט לאותה נקודה באוקיינוס ולגלות שהאי הזה פשוט לא שם. שזה כמו לגלות את האי, אבל ברוורס.

למשל, לאורך מאה שנה, בין 1560 ל-1660, כמעט כל מפה של האוקיינוס האטלנטי כללה את האי פריזלנד. שזה לא מקום קטן, זה אי גדול עם הרבה מקומות יישוב עליו, יש להם שמות, זה נמצא קצת דרומית לגרינלנד. זה לא היה שנוי במחלוקת, פריזלנד הייתה עובדה, כולם הסכימו על זה, בכל מפה זה הופיע, עד שסוף סוף אנשים התחילו לשוט למקום הזה ולגלות שפריזלנד זה פשוט לא דבר שקיים בעולם האמיתי, [צוחק] אין שם שום אי, אף פעם לא היה שם שום אי.

ויש הרבה מקרים כאלה. מפות ישנות כוללות הרבה מקרים של איים שהתברר בדיעבד שהם פשוט לא שם.

אבל ברוב המקרים הנושאים האלה לובנו ממש מזמן, לפני מאות שנים, כי כמו שאמרתי, היום יש צילומי לוויין, אנחנו יודעים איך כדור הארץ נראה. די קל לברר האם אי נמצא שם או שלא, ועדיין יש מקרים של איים שהקיום שלהם נמצא במחלוקת עד היום.

[מוזיקת רקע]

איפשהו באמצע מפרץ מקסיקו, בין מקסיקו לארצות הברית, או אם לדייק, 22 מעלות 33 דקות צפון, 91 מעלות 22 מעלות מערב, נמצא איסלה ברמחה. המשמעות של השם הזה היא "האי האדמדם", כלומר "האי האדום", והאי הזה שייך למקסיקו, הוא נמצא במקום הזה מזמן. הוא הוזכר בפעם הראשונה ברשימת איים שפורסמה ב-1539, כלומר ממש לא הרבה זמן אחרי שאירופאים בכלל התחילו להגיע לאזור של אמריקה ולמפות אותו. הוא הופיע בהרבה מפות מהתקופה ההיא, אפשר לראות אפילו את הצורה של האי, זה אי לא גדול, השטח שלו הוא בערך 80 ק"מ מרובע, שזה, דרך אגב למי שסופר, בערך פי 4 מנאורו. הצורה שלו היא מן משולש, והוא מופיע במפות מהתקופה ההיא, וגם במפות שפורסמו הרבה זמן, אפילו מאות שנים אחר כך. הוא לא תמיד שם. יש מפות שבהם הוא שם, ויש מפות שבהם הוא לא. אומרים שהאי הזה היה בסיס של פיראטים בשלב כלשהו, אבל אהמ… ניסו לברר את זה כמה פעמים, כמה משלחות מחקר בתקופה היותר מודרנית, וכשהם הגיעו למקום שבו אמור להימצא האי ברמחה, הם מצאו… מים. הרבה מים.

אבל למרות כל זה, יש אנשים במקסיקו שמתעקשים שהאי הזה שם.

למה? מה אכפת להם? זה לא שכל כך אכפת להם מהאי, מה שאכפת להם זה מהמים מסביבו. המים הכלכליים.

יש מושג כזה, האזור הכלכלי הבלעדי, בקיצור המים הכלכליים. לכל מדינה שיש לה חוף ים, יש שטח במרחק של עד 200 מייל ימי, כלומר 370 ק"מ מהחוף, שהוא המים הכלכליים שלה. זה לא חלק מהשטח של המדינה, אבל זה שטח בלעדי למדינה כדי לנצל את המשאבים של הים, כלומר דייג, או מה שלפעמים יותר חשוב, נפט או גז.

שדות הגז הטבעי של ישראל? "לוויתן" וכל זה? הם לא נמצאים בשטח של מדינת ישראל. הם כן נמצאים במים הכלכליים של ישראל.

אז אם למדינה יש אי, אז המים הכלכליים שלה הם 200 מייל ימי מסביב לאי הזה.

עכשיו, המים במפרץ מקסיקו הם מים יקרים. כי מתחת למים יש נפט. הרבה מאוד נפט ששווה הרבה מאוד כסף.

אז האי ברמחה עצמו… לא כזה חשוב. אבל - הוא נותן למקסיקו שטח של ים, שאחרת היה שייך לארצות הברית. רק שבשביל זה האי הזה צריך להיות… קיים, וזה כנראה החיסרון שלו.

אז הרבה כסף היה תלוי בזה שהאי ברמחה יהיה קיים, ולכן היו הרבה ויכוחים על זה. למשל, אם הייתם שואלים את הפוליטיקאי המקסיקני חוזה אנחל קונצ'לו, הוא היה מספר לכם, בתוקף, שאין שום ספק שברמחה קיים. יש לו עדויות היסטוריות רבות על זה שהוא קיים, ואם הוא לא קיים? זה בגלל שהאמריקאים העלימו אותו! [רעשי פיצוצים] אתם מבינים? הם הגיעו עם ה-CIA או משהו, ועם ספינות מלחמה, והפגיזו את האי כל כך, עד שלא נשאר ממנו שום דבר. כל זה כדי לקבל את המים הכלכליים של מקסיקו. אחרת איך תסבירו את זה שהאי הזה נעלם?!

עכשיו, היה ויכוח בעקבות העניינים האלה, זה היה בשנות התשעים, בזמן שמקסיקו וארצות הברית עשו משא ומתן על החלוקה של המים ביניהם, ויצאו כמה משלחות נוספות למקום הזה של האי, רק כדי לברר שהוא באמת לא שם. הם אפילו סרקו את קרקעית האוקיינוס. הם גילו שהיא בעומק של מאות מטרים שם. [צוחק] ככה שמאוד לא סביר שיש או היה שם איזשהו אי. אבל קונצ'לו התעקש. הוא נלחם על הקיום של האי ברמחה. וב-1998, באמצע המשא ומתן בין ארצות הברית למקסיקו… קונצ'לו נהרג, במפתיע, בתאונת דרכים. הוא היה ההרוג היחיד בתאונה הזאת. הנהג שלו יצא ללא פגע.

אז… הרעיון של קונספירציה של ה-CIA כדי להעלים את ברמחה וכל מי שטוען שהוא שם? זה לא נחלש ממש. [צוחק] עד היום יש אנשים במקסיקו שמתעקשים על קיומו של ברמחה. אם לא בדיוק במיקום שחשבנו שהוא, אז אולי הוא במקום אחר. למרות שאף אחד לא מצא את האי הזה עד היום.

אבל בניגוד לארגלטון, ברמחה כן מסומן עד היום בגוגל מפות. כלומר, המיקום שבו הוא אמור להיות. יש אפילו ביקורות של משתמשים על האי הזה, משום שגוגל מאפשרת לבקר כל דבר. אז יש הרבה ביקורות, הם נתנו לו בממוצע 4.3 כוכבים, שזה לא רע. מתוך הביקורות, היה אחד שכתב: "מקום מקסים, קצת רטוב ולא קיים, אבל חוץ מזה בהחלט כדאי לכם להגיע". הרבה אחרים מציינים לטובה את העובדה שאין שם הרבה תיירים, ככה שלא צפוף. אין שם פשע, אין מסים, אין חנויות מזכרות מעצבנות, אין חול שנכנס לנעליים, ולזה אפשר להוסיף - אין שם קורונה! בכלל! נשמע פשוט מעולה.

[מוזיקת רקע]

עכשיו, אם אתם לא מקבלים את התיאוריה על הקונספירציה של ה-CIA, ברמחה כנראה היה פשוט טעות שנגררה על פני הרבה מאוד זמן. אבל יש מקרים שבהם מקומות בדיוניים מופיעים במפות לא בטעות, אלא בכוונה.

עושים את זה כדי להגן על זכויות יוצרים. חברות שמפרסמות מפות מוסיפות להם פרטים בודדים לא נכונים, כדי שאם מישהו יעתיק את המפה, הוא יעתיק גם את השגיאה, ואז יהיה אפשר לדעת שהוא העתיק. זה דבר שקורה לעתים קרובות, והוא די ידוע. בארצות הברית יש מושג של ערי נייר, של ערים שלא קיימות, שרק מצוירות על מפות בתור מלכודת למעתיקי מפות, ואם אתם מכירים את הספר של ג'ון גרין "ערים של נייר", או הסרט, אז זה זה. יש כמה מקרים די ידועים על זה.

מה שטיפ-טיפה פחות ידוע זה שזה קיים גם בארץ. מה שהיה עשוי להסביר את קיומה של פתח תקווה על המפה! אבל זה לא. לא, לא, פתח תקווה היא לא עיר נייר. פתח תקווה קיימת, אמרתי. אבל זה לא אומר שכל המקומות על המפה קיימים.

[מוזיקת רקע]

אם תפתחו גוגל מפות, או ווייז, ותחפשו את רחוב לירז אקסלרד בחיפה, תמצאו אותו. לפחות אם אתם מאזיני ההווה. אם אתם מאזיני העתיד, אם אתם בעוד כמה זמן, אני לא בטוח שזה יעבוד. אבל כרגע זה עובד. זה רחוב קטן מפותל בשכונת זיו, יש שם מכון כושר.

עכשיו, אם בעקבות זה תחפשו באינטרנט מי זאת לירז אקסלרד, ומה היא עשתה בשביל הציונות שיקראו על שמה רחוב, אז תגלו ש… אין אחת כזאת. כלומר, כן יש אישה בשם לירז אקסלרד, היא חיה בברלין, היא כותבת בלוג, קצת מוזר שיקראו רחוב על שמה. [צוחק] איזה סיבה יש לה לקבל רחוב? התשובה היא שאין. כי הרחוב הזה לא קיים. באופן רשמי אין לרחוב הזה שם. אם תשאלו את עיריית חיפה, הם יגידו לכם שאין רחוב לירז אקסלרד בחיפה, ובעצם הדבר הזה הוא אפילו לא רחוב באופן רשמי.

מי שהמציא את הרחוב הזה הוא חברת "מפה". זאת החברה שעושה את שירותי המיפוי בארץ, והיא מוכרת את הנתונים, בין השאר, לגוגל. וכמו שאמרתי, מה שגוגל אומר - הולך. כולם מעתיקים ממנו. אז הדברים הקטנים שחברת "מפה" לפעמים מכניסה למפות, הופכים למציאות בשטח. זה לא היחיד. יש גם רחוב ויקטור מנביץ' בנהריה, וכשאני אומר יש, אני מתכוון שאין. הוא רחוב דמיוני לגמרי, אבל הוא מופיע במפה. ו… יש עוד כאלה. הבעיה איתם זה שהם נוטים להיעלם כששמים לב אליהם. רחוב ניצן פלדמן בתל אביב, ורחוב ענבר לדרמן בירושלים, ורחוב עופר מנשס בירושלים - כולם היו על המפה, אבל עכשיו הם כבר לא, כי אנשים שמו לב אליהם. דרך אגב, המשותף לכל השמות האלה, זה שכולם היו עובדים של חברת "מפה". אבל הרחובות האלה כבר לא שם. אתם כבר לא תמצאו את השמות האלה על המפות, פשוט כי אנשים שמו לב אליהם. הם הופיעו בכתבות בעיתונות, ואז הם… הועלמו. ולפחות במקרה אחד, זאת הייתה אשמתי. אני, אישית.

היה רחוב אילונה קליימן ברמת גן, שזה גם רחוב שלא קיים, כלומר, באופן רשמי לא היה רחוב כזה, אבל בכל המפות היה כתוב שקוראים לרחוב אילונה קליימן. אני מצאתי אותו, אני פרסמתי עליו סרטון ב"כאן" לפני כמה שנים, וקצת אחר כך, הרחוב הזה נעלם. לכן, עצם זה שאני מדבר כאן על הרחובות הפיקטיביים שעדיין נמצאים במפות, מגדיל את הסיכוי שבקרוב הם כבר לא יהיו שם. אז… בבקשה אל תלשינו, אוקיי? כי אני די אוהב את זה שהרחובות האלה שם. דרך אגב, לצורך הפרק הזה, אני נורא נורא רציתי למצוא את הרחוב המזויף בפתח תקווה. או בנס ציונה. כי אני בטוח שיש שם אחד כזה. אני בטוח שגם שם שתלו איזשהו רחוב אחד מזויף, ואני עברתי על כל המפה של פתח תקווה, ולא מצאתי. פשוט לא הצלחתי למצוא את הרחוב המזויף. אם כי בנס ציונה מצאתי את רחוב מעלה הפרשים הניו זילנדים. ואם יש רחוב אחד שנשמע כמו שם מומצא, זה רחוב מעלה הפרשים הניו זילנדים. [צוחק] אבל מתברר שהוא קיים. הוא רשמי. יש רחוב כזה.

אבל זה לא קורה אפילו רק עם רחובות. אם אתם מחפשים משהו בארץ שבאמת נראה כמו קונספירציה של ה-CIA או משהו, [צוחק] תחפשו את נחל פטיש. זה נחל קטן, הוא בחבל הבשור, והוא קיים. אבל… לידו במפה, תוכלו למצוא גם את נחל סדן. כי אם אתם נמצאים ביניהם, אתם בין הפטיש והסדן, וזה מצחיק. וגם על נחל סדן יש ביקורות משתמשים שפורסמו. הציון הממוצע שהוא קיבל הוא 2.9 מתוך חמש, שזה לא כזה טוב. ואחד המשתמשים כתב עליו ביקורת: "נחל מדהים, יפה וגדול, ממליץ לטייל עם משפחות, רק חבל שהוא לא קיים, זה יכול היה ממש לעזור". [צוחק] וזה נכון, כי נחל סדן פשוט לא קיים. הוא לגמרי דמיוני. מאוד קל לראות את זה כשעוברים מהמפה לצילום הלוויין, לראות שאין שם שום נחל. זה הארגלטון של ישראל.

אז… מה הייתה השאלה?

[מוזיקת סיום]

האם פתח תקווה קיימת? לא, נתחיל מהשאלה הזאת - האם כל מה שמופיע על המפה קיים? לא. יש באמת מקרים שבהם מופיעים על מפות מקומות שלא באמת קיימים. אבל בקשר לפתח תקווה? למרות כל מה שאמרתי, זה לא המקרה. כן, פתח תקווה קיימת. אני בטוח בזה ב… תשעים ותש… תשעים ושמונה אחוז. לפחות.

זאת הייתה התשובה. אחרי הפרסומת, קצת על הקונספירציה הגדולה מכולם, זאת שמגמדת גם את בילפלד. זה הרבה יותר גדול מזה.

[חסות]

[מוזיקת רקע]

זה שיש איזו עיר שלא קיימת, זה מילא. אז בכל מדינה יש את העיר שלא קיימת. השמועות האלה מגיעות גם לרמה יותר גבוהה. לרמה הלאומית.

לפני כמה שנים ב-"Reddit" מישהו שאל את השאלה "מה ההורים שלך סיפרו לך שתמיד חשבת שהוא נורמלי לגמרי, אבל התברר שהוא ממש לא?". והיה משתמש אחד שקראו לו רארגן…? אני לא יודע, זה שמות משתמש, הם תמיד מוזרים, והוא סיפר שההורים שלו תמיד טענו שפינלנד לא באמת קיימת. זאת קונספירציה של האו"ם ושל רוסיה ושל יפן.

וזה הגיוני. אתם פגשתם פעם מישהו מפינלנד? אתם פגשתם פעם מישהו שהיה בפינלנד? ברור שלא. פינלנד זאת פיקציה.

העניין הוא כזה - ליפנים יש מגבלות דייג. הם רצו אזור דייג מורשה גדול יותר, כי הם מאוד מאוד אוהבים סושי וכאלה. ולכן הם סיכמו עם רוסיה ליצור את האשליה כאילו קיימת מדינה בשם פינלנד, שגובלת ברוסיה, כשלמעשה אין שם מדינה, אין שם אדמה בכלל, יש שם ים! ולכן אפשר לדוג שם דגים, ולהעביר אותם ברכבת הטרנס-סיבירית, לרוחב רוסיה, ישר ליפן.

וכמובן, שבעקבות הפוסט הבודד הזה אז השמועה התחילה לפרוח, והוקמו כל מיני קבוצות, שמוצאות עוד ועוד הוכחות לזה שפינלנד לא באמת קיימת. למשל, לדוברי עברית יש עוד הוכחה! הרי מה זה פינלנד? מה זה השם הזה? פינ-לנד. פין - פ"ה, יו"ד, נו"ן. זה פשוט יפן! רק בשינוי סדר האותיות! זה שקוף!

אבל יש גם טענה עוד יותר קיצונית. והיא זאת - אוסטרליה… לא קיימת. הפיקציה של אוסטרליה הומצאה בתקופה שבה היא שימשה בתור מעין בית כלא לבריטניה. היו לוקחים אסירים בספינות מבריטניה ומיישבים אותם באוסטרליה.

עכשיו, תחשבו על זה טיפה בהיגיון. זה נשמע סביר? לקחת אסירים, פושעים, למסע ארוך ויקר לצד השני של העולם, ולהשאיר אותם שם? זה לא… זה לא באמת מה שקרה, זה היה תירוץ.

מה שבאמת קרה, זה שהיו באמת אסירים שלמדינה לא היה מה לעשות איתם, לקחו אותם בספינה, ואז זרקו אותם לים! אבל הממשל הבריטי לא רצה להודות בזה, אז הוא המציא סיפור על איזו יבשת שנמצאת כאילו נורא נורא רחוק, ויש שם כל מיני חיות מוזרות ומופרכות, ושמה האסירים האלה חיים חיים מאושרים. כן, בטח. אוסטרליה זה סיפור כיסוי לפשעים נגד האנושות!

עכשיו, זה נכון שיש הרבה אנשים שטוענים שהם ביקרו באוסטרליה, או אפילו חיים באוסטרליה, אבל התגובה, אם מישהו טוען דבר כזה, זה "כן, בטח, כמה ממשלת בריטניה משלמת לך כדי להגיד את זה?"

עכשיו, אני מאוד מקווה שמאוד ברור שכל זה לא נכון, [צוחק] אבל מה שאני אוהב ב"אוסטרליה לא קיימת", זה שכאן המשמעות של הבדיחה היא ברורה. אף אחד לא באמת חושב שאוסטרליה לא קיימת. אוקיי, כמעט אף אחד. אני בטוח שבאינטרנט אפשר למצוא מישהו שיאמין באמת בכל דבר. בכל מקרה, "אוסטרליה לא קיימת" זאת פארודיה על תיאוריות קונספירציה. זה מראה שלא משנה כמה שהטענה שלך היא מופרכת, תמיד אפשר למצוא כאילו ראיות שיתמכו בה. להאמין שאוסטרליה לא קיימת, זה לא יותר אידיוטי מלהאמין שהקורונה לא קיימת. או שכדור הארץ שטוח. ועדיין, יש אנשים שבאמת מאמינים בדברים האלה!

ואם אתה טוען אחרת, כמו למשל חלית בקורונה, אז הם יגידו "מי משלם לך?" אף אחד לא משלם… אי אפשר להתווכח עם זה. אז כאן זה ברור, זאת לא בדיחה על אוסטרליה. זאת בדיחה על אנשים שמאמינים בתיאוריות קונספירציה אידיוטיות.

ובקשר לפתח תקווה… שם אני לא יודע מה הבדיחה.

[מוזיקת סיום]

זאת הייתה התשובה.

את כל הפרקים של הפודקאסט הזה אתם יכולים למצוא באתר ranlevi.com/theanswer או בכל אפליקציית פודקאסטים. עדכונים על הרצאות אונליין ו… אופליין, כשיהיה אפשר, כרגע אי אפשר, ועדכונים על פרקים חדשים והכל אתם יכולים למצוא בפייסבוק בעמוד "דורון פישלר נגד העולם".

עורך ומפיק, גיא בן נון. ייעוץ ותמיכה מורלית, אביב שם טוב. עורך ראשי, רן לוי. מנהל עסקי, דני טימור. אני דורון פישלר, היישר מהארון. [צוחק] יאללה, ביי.

 

לעוד פרקים של הפודקאסט לחצו על שם הפודקאסט למטה

11 views0 comments

Comments


bottom of page