top of page

התשובה עם דורון פישלר - מה היה קורה אילו החתול שלי היה הופך לחור שחור?

Updated: Apr 16

זה נכון אמנם שחתולים אינם נוהגים להפוך לחורים שחורים בדרך כלל, אבל לכל דבר יש פעם ראשונה, אז חשוב שתהיו מוכנים. האם חור שחור שהיה פעם חתול היה בולע את כדור הארץ? עד כמה צריך להתרחק?בונוס: פרק במסעותיה המסעירים של ספינת החלל חגית.


 

תאריך עליית הפרק לאוויר: 22/07/2019.

[חסות]

[פתיח] רשת "עושים היסטוריה".

שלום, אני דורון פישלר, זאת "התשובה" ויש לנו שאלה מאוד חשובה שעוסקת בחורים שחורים וחתולים. [צוחק] נו, די…

[חסות]

[מוזיקת פתיחה]

היי, אני דורון פישלר, אתם מאזינים ל"תשובה". אני מקווה. אם אתם לא מאזינים ל"תשובה", אז משהו מאוד מאוד מוזר קורה פה, כי אני לא יכול להסביר איך זה שאתם שומעים את זה.

בכל מקרה. השאלה הבאה הגיעה בעילום שם. והשאלה היא זאת: מה היה קורה אילו החתול שלי היה הופך לחור שחור? האם הוא היה בולע את כדור הארץ?

אוקיי… קודם כל, אני מקווה שזה לא דחוף. כלומר, זה לא שמישהו ראה "אוי ואבוי, החתול שלי הופך ברגע זה לחור שחור, בואו נשאל את דורון מה לעשות", כי… לוקח לי זמן לענות על שאלות, אז עכשיו כנראה כבר מאוחר מדי. [צוחק]

אבל כמובן, שאלה רלוונטית וחשובה. מה באמת היה קורה אילו החתול שלכם היה הופך לחור שחור?

צריך להבהיר מראש, זה לא דבר שהולך לקרות. חתולים לא נוטים להפוך לחורים שחורים. ככל הידוע למדע, מעולם לא היה מקרה של חתול שהפך לחור שחור. אבל תמיד יש פעם ראשונה, אז עדיף להיות מוכנים. או לפחות מודעים.

כמו כל חנון טוב, גם אני יודע על חורים שחורים. רואים אותם בסרטי מדע בדיוני, וקוראים עליהם בספרים. חורים שחורים זה דבר גדול ומפחיד שנמצא בחלל, ואני יודע שזה מעוות את המרחב והזמן בדרכים מאוד משונות, וזה בולע הכל, ואי אפשר לברוח ממנו.

בסרטים זה בדרך כלל נשמע… ככה:

[מוזיקת רקע]

גרחץ: קפטן! מימין! חור שחור!

קפטן: חור שחור? חייזוק הגדול! חדר מכונות - מנועים במלוא הכוח לאחור!

[רעש מכני]

דמות א': זה לא עוזר קפטן! המנועים לא… [רעש סטטי]

קפטן: ידעתי שהיום הזה יגיע. רב פקד גרחץ, תהפוך את הפולריות של תותחי הפוטונים.

דמות ב': קפטן, אבל זו התאבדות.

קפטן: תעשו את זה, לכל הרוחות!

גרחץ: בסדר קפטן, הופך את הפולריות. שלוש, שתיים, אחת…

[רעש גדול ואז שקט]

דמות ג': לא מאמין! ניצלנו מהחור השחור!

מספר דמויות ביחד: יששש!! ווהו!

קפטן: כן, אבל… באיזה מחיר?

בתור קריין: הצטרפו אלינו בשבוע הבא לעוד פרק בעלילות ספינת החלל "חגית".

גרחץ: קפטן, למה האוזניים שלי כל כך מחודדות?

קפטן: שתוק ותחתור!

לכן, הניחוש הראשון שלי לגבי מה היה קורה אילו חתול היה הופך לחור שחור, זה שהחור-שחור-חתול היה מתחיל לבלוע את כל מה שסביבו. את הרצפה, את השולחן, ואת החדר, ואת הבית, ובסופו של דבר הוא היה בולע את כל כדור הארץ, ומה קורה אחר כך אני פחות בטוח.

זה הניחוש שלי, אבל אני לא באמת מבין בחורים שחורים, אז צריך לוודא.

אז קודם כל, צריך להסביר. מה זה חור שחור? כי מה זה חתול אני כבר יודע.

[מוזיקת רקע]

מתברר שחור שחור זה לא בדיוק מה שחשבתי שזה. לחורים שחורים יצא שם רע. אומרים שהם בולעים הכל, שהם נורא מסוכנים, וזה לא ממש נכון. כלומר, זה נכון שהם יכולים להיות מאוד מאוד מאיימים, אבל האמת היא שכל עוד אתם לא מתקרבים אליהם יותר מדי, הם לא באמת עושים לכם כלום. מה שדרך אגב נכון גם לגבי חתולים.

אז מה זה חור שחור?

[מוזיקת רקע]

אני לא יכול לקפוץ לחלל. אני לא יכול. אני יכול לקפוץ, לדחוף את עצמי קצת לאוויר, אבל אני מיד נופל חזרה למטה. אני לא אגיע לחלל. אני יכול להתנחם בזה אבל שגם אף אחד אחר לא יכול. יותר ספציפית, חוויאר סוטומאיור לא יכול. חוויאר סוטומאיור הוא שיאן העולם בקפיצה לגובה, הוא מחזיק בשיא הזה מאז 1993, ואף אחד לא עקף אותו מאז, וגם הוא לא יכול לקפוץ עד החלל.

למה? כי יש כבידה לכדור הארץ, והכבידה תמיד מנצחת. כמה שאתם עולים למעלה, אתם בסוף תרדו למטה. כדי לנצח את הכבידה של כדור הארץ, ולהיחלץ ממנה, להגיע לחלל, להשתחרר לגמרי מהכבידה של כדור הארץ, צריך לנוע מאוד מאוד מהר. המהירות שצריך כדי להימלט מהכבידה של כדור הארץ ולהגיע לחלל, נקראת מהירות מילוט. מסיבה ברורה. והיא, בכדור הארץ, 40 אלף קילומטר לשעה. וזה מהר יותר מכפי שאני יכול להגיע אליו בקפיצה. כדי להגיע לזה, צריך טיל מאוד גדול.

עכשיו, כל זה נכון, אם אתם מתחילים בכדור הארץ. אבל אם נקודת המוצא שלכם היא אחרת, מהירות המילוט, המהירות שאתם צריכים כדי להגיע לחלל, תהיה אחרת. כמה שהגוף שאתם נמצאים עליו יותר קטן, פחות מסיבי, המהירות הזאת תהיה קטנה יותר. למשל, למאדים יש שני ירחים, שניהם קטנים מאוד, ואחד מהם, דימוס, הוא כל כך קטן, שאם אתם נמצאים עליו, מהירות המילוט היא 20 קילומטר בשעה. לא 20 אלף, 20. זה אומר שכדי להימלט מהכבידה של דימוס, לא צריך טיל, צריך טרמפולינה. רוצו קצת, טוינג, תקפצו ואתם בחלל. זה הכל.

לעומת זאת, לגופים יותר גדולים, יותר מסיביים, יש כבידה יותר חזקה, ומהירות המילוט תהיה גדולה יותר. כלומר, אם אתם מתחילים בצדק, שהוא כוכב לכת הרבה יותר גדול, מהירות המילוט היא 214 אלף קילומטר לשעה, זה עוד יותר קשה.

עכשיו, הנה שאלה. מה קורה אם יש גוף שהוא כל כך מסיבי, שמהירות המילוט ממנו היא גדולה יותר מהמהירות הכי גדולה שיכולה להיות?

מהירות האור היא המהירות המקסימלית שיש. זה חוק טבע של היקום, אל תשאלו אותי למה, אבל זה המצב. אין מהירות גבוהה יותר ממהירות האור. אין. לא קיים. למה? תשאלו את איינשטיין. זה קצת גדול עליי כרגע, אבל זה המצב.

אז מה קורה אם יש כוכב שהמהירות שצריך כדי לברוח מהכבידה שלו היא יותר גדולה מהמהירות הכי גדולה שיש? התשובה היא, כמובן, ששום דבר לא ימלט מהכבידה שלו. אף פעם. זה פשוט לא אפשרי. לא רק ששום קופץ לגובה או חללית לא יוכלו להימלט ממנו, אפילו קרני אור לא יוכלו להימלט ממנו.

כוכב בדרך כלל מפיץ אור, אבל במקרה של כוכב כזה כל קרן אור, כל פוטון של אור ינסה לקפוץ החוצה מהכוכב ו… יפול חזרה. ולכן שום אור לא יופץ ממנו, שום אור לא יגיע לחלל, ושום אור לא יגיע לעיניים שלנו. מה שזה אומר זה שאם יש כוכב כזה, אנחנו לא נראה אותו.

מה שמעניין זה שלמרות שאנחנו לא יכולים לראות אותו, זה לא אומר שהוא בלתי נראה, כי הוא אמנם לא יכול להפיץ אור, אבל הוא כן מסתיר את מה שמאחוריו.

כלומר, אם היינו במרחק סביר מדבר כזה, ומסתכלים למעלה לשמיים, היינו רואים שמיים מלאי כוכבים, מלא מלא מלא כוכבים, חוץ מקטע אחד באמצע, עיגול בשמיים, שבו פשוט לא רואים כלום. כלומר, זה היה נראה כמו חור. והוא היה שחור. ולכן קוראים לו… בולבול הקבולבול. ולכן קוראים לו חור שחור. זה מה שזה. זאת ההגדרה של חור שחור. זה דבר שהוא כל כך מסיבי, שמהירות המילוט ממנו גדולה יותר ממהירות האור. [חתול מיילל] זה לא באמת חור.

חורים שחורים הם לא חורים. [חתול מיילל] הם דברים, אפשר לקרוא להם סוג מסוים מאוד של כוכבים. [חתולים מייללים] אני אגיע לחתול. סבלנות.

אוקיי, אז איך נוצר דבר כזה? איך נוצר חור שחור? איך משהו יכול להיות כל כך מסיבי? זה לא בגלל שהוא מאוד גדול, אלא להיפך. זה בגלל שהוא מאוד מאוד קטן.

[מוזיקת רקע]

בדיוק כמו כוכבים, גם חלקיקים, אטומים, מפעילים כבידה אחד על השני. הם מושכים אחד את השני, וכמה שהם יותר קרובים אחד לשני, הכבידה שלהם יותר חזקה. הם מושכים אחד את השני עוד יותר.

עכשיו, ברור שכבידה של אטום אחד היא מאוד מאוד מאוד מאוד קטנה, ככה שבמצב נורמלי, האטומים קרובים אחד לשני, אבל הם לא קרובים מדי. הם לא נופלים אחד לתוך השני. אבל במקרים מסוימים, במצבים מאוד נדירים, שיכולים לקרות רק בתוך כוכבים ענקיים, הכבידה מנצחת.

כלומר, יש כמות עצומה של חומר, של אטומים, שנמצאים בצפיפות כל כך גדולה, שהם מתקרבים אחד לשני, אפשר להגיד, יותר מדי. ומכיוון שהם מאוד קרובים אחד לשני, הם מפעילים עוד יותר כבידה אחד על שני, ואז הם מתקרבים עוד יותר, ומכיוון שהם קרובים עוד יותר, הם מושכים אחד את השני עוד יותר. זה כמו כדור שלג, רק בדיוק ההיפך. כי במקום להפוך ליותר ויותר גדול, הוא הופך ליותר ויותר קטן. הוא מתמוטט לתוך עצמו. כל המסה עדיין שם, אבל היא מרוכזת כולה בתוך דבר מאוד, מאוד, מאוד… קטן.

כמה קטן? הכי קטן. הכי קטן שיכול להיות. תחשבו על האיש הכי נמוך שאתם מכירים, יותר קטן. תחשבו על אטום, יותר קטן. בעיקרון זאת נקודה. סינגולריות קוראים לזה. סינגולריות זה דבר שמחרפן פיזיקאים לגמרי, כי החוקים הרגילים בקשר לאיך שדברים מתנהגים, כבר לא עובדים שם. הנוסחאות שבדרך כלל אומרות איך כל דבר יתנהג, פתאום כוללות איזו הכפלה באינסוף, או חלוקה באפס, או משהו כזה, וזה פשוט לא עובד יותר.

ואנחנו לא יכולים לראות מה קורה שם כשמשהו כזה קורה, כי כשכוכב מתרסק לתוך סינגולריות בצורה כזאת, הוא הופך לחור שחור. זה כל כך מסיבי, זה כל כך צפוף, זה כל כך חזק, שהוא הופך לדבר ששום דבר, כולל אור, לא יכול לברוח ממנו.

כלומר, לנו זה יראה כאילו נוצרה מסביב לדבר הזה בועה שחורה. חור שחור. זה פשוט התחום שבו הכבידה היא כל כך חזקה שאי אפשר לברוח ממנו. קוראים לזה "אופק האירועים", למרות שזה נשמע כמו אולם שמחות.

[מוזיקת ריקודים]

כשאני מדבר על הגודל של חור שחור, אני לא מדבר על הגודל של הדבר עצמו שבפנים, כי אין לו ממש גודל, הוא פשוט הכי קטן שיכול להיות. אני מדבר על הגודל של הבועה השחורה הזאת, על אופק האירועים שלו. החלק השחור, המקום שאליו אסור להיכנס, [חתול מיילל] כי אם תיכנסו, לא תצאו. [חתול מיילל]

עכשיו, כל עוד אתם לא נכנסים לאופק האירועים, [חתול מיילל] החור שחור לא באמת מזיק לכם, הוא לא אוכל אתכם, [חתול מיילל] הוא פשוט מתנהג, כמו, [חתול מיילל] אתם יודעים, כוכב… [חתול מיילל] אני אגיע לחתול!

נשאל משהו אחר. מה יקרה אם השמש תהפוך לחור שחור?

קודם כל צריך להבהיר, גם זה לא הולך לקרות. בניגוד לחתולים, לכוכבים באמת קורה לפעמים שהם הופכים לחורים שחורים, אבל זה לא הולך לקרות לשמש שלנו. לעולם לא. כוכב צריך להיות הרבה יותר גדול כדי שזה יקרה לו.

אבל נגיד, שמסיבה כלשהי, איכשהו, פתאום, השמש הייתה מתכווצת ונדחסת, והופכת לחור שחור. מה היה קורה?

הרבה פחות ממה שאתם אולי חושבים.

קודם כל, מבחינתנו, זה היה נראה כאילו השמש פשוט נעלמה. הקוטר של השמש היום הוא 1.4 מיליון ק"מ. החור, כלומר אופק האירועים של החור השחור שהיה פעם השמש, יהיה בקוטר של… שישה ק"מ. שזה זערורי לעומת הגודל של השמש היום.

עכשיו, האם כדור הארץ היה נופל פנימה? לא, כי המסה של השמש עדיין הייתה אותה מסה של השמש, למרות שהיא הרבה יותר מרוכזת עכשיו. אבל כדור הארץ היה ממשיך להסתובב מסביב לחור השחור שהיה פעם השמש, כאילו כלום לא קרה. כל כוכבי הלכת ממשיכים להסתובב בדיוק כמו קודם, כי לא אכפת להם אם הדבר שהם מסתובבים מסביבו הוא שמש או חור שחור. אז הכל היה בעצם ממשיך כרגיל. חוץ מהעובדה שבלי השמש היה מאוד מאוד מאוד קר וכל האוקיינוסים היו קופאים וכולנו היינו מתים. אבל היי, לפחות פתרנו את בעיית ההתחממות הגלובלית.

[מוזיקת רקע]

עכשיו, איך כל זה קשור לחתול?

אז אתם אומרים שהחתול שלכם הפך לחור שחור. השאלה הראשונה שלי היא איך בדיוק זה קרה? כי יש שתי אפשרויות. או שהוא הפך לנורא נורא גדול, או שהוא הפך לנורא נורא קטן.

כלומר, או שהמסה של החתול באיזושהי צורה גדלה מאוד מאוד מאוד, ככה שהחתול הפך לגודל של כוכב ענק וזה גרם לו לקרוס, או שהוא נשאר בדיוק באותה המסה, אבל מסיבה כלשהי מאוד מאוד מאוד מאוד התכווץ.

עכשיו, אני הולך להניח שאנחנו מדברים על האפשרות השנייה. פשוט כי חתול שגדל לגודל של מיליון קילומטרים היה גורם לבעיות אפילו אם הוא לא הופך לחור שחור. אז אני מניח שזה הדבר השני. משום מה החתול שלכם התכווץ פתאום עד כדי כך שהוא הפך לחור שחור קטן מאוד.

אז… חתול ממוצע שוקל, נאמר, 4 ק"ג. מה יהיה הגודל של החור השחור הזה?

אני לא הולך להעמיד פנים שאני יודע לחשב את זה לבד. אני לא. אבל יש משוואות שפיזיקאים הרבה יותר חכמים ממני ניסחו, שמראות בדיוק מה היה קורה. אתם מכניסים פשוט את המסה של החור השחור, וזה נותן לכם את הגודל שלו. אז אם אני אכניס את החתול שלי למשוואה הזאת, אם זה נורא מעניין אתכם זה רדיוס של אופק האירוע יהיה שווה M כפול 2G חלקי C בריבוע. וואטאבר.

יוצא שהגודל של החור השחור שנוצר מהחתול שלי הוא 0.00000000…

[מדבר תוך כדי שברקע ממשיכה הקראת האפסים] כן, זה מסוג הדברים שקורים כשאנחנו מתעסקים במספרים כאלה. זה לפעמים לוקח זמן. סבלנות, זה ייקח… אנחנו עוד מעט נסיים. מה קורה? מה שלומכם בינתיים? או, הנה. אנחנו תיכף מגיעים לסוף.

…000006 מטר. וזה קטן. זה מאוד מאוד קטן. כמה זה קטן? זה פי 100 קוודריליון יותר קטן מאטום. ויותר קטן גם מגרעין של אטום.

לעומת זאת, המשקל שלו הוא… 4 ק"ג. הוא עדיין שוקל בדיוק כמו חתול. הוא פשוט מאוד מאוד קטן.

אוקיי, אז האם החור השחור החתולי הזה ישאב אותי פנימה?

לא. הוא לא. כי אמרתי, שחור שחור שואב אותך רק אם אתה נכנס לתוך אופק האירועים שלו. וגם אם אתם מאוד מאוד מאוד רוצים, אתם לא יכולים להיכנס לתוך אופק אירועים של חור שחור שהוא קטן יותר מאטום. זה פשוט לא ילך.

אז בעצם הוא לא מזיק. מה שכן יקרה, זה שהוא יפול. כשיש לכם משהו בגודל של 0.0000… ששוקל 4 ק"ג, הוא ייפול. הוא יימשך אל הדבר עם המסה הכי גדולה בסביבה, שזה מרכז כדור הארץ.

אז אתם יכולים להגיד, אוקיי, בסדר, אז אני אחזיק אותו כדי שהוא לא יפול. אבל זה לא יעזור. בגלל שדבר שהוא כל כך יותר קטן מאטום, אתם לא יכולים להחזיק. הוא יפול דרך היד שלכם. הוא יפול בין האטומים של היד שלכם. הוא אפילו לא יפגע בכם. אתם לא תרגישו את זה. הוא יעבור דרך היד שלכם, יגיע לרצפה, וימשיך מיד דרך הרצפה עד שהוא יגיע למרכז כדור הארץ. ולא משנה אפילו ממה עשויה הרצפה שלכם, היא יכולה להיות פלדה מחוסמת, לא משנה, הוא יעבור דרך זה.

ואז, האם הוא יאכל את כל כדור הארץ? לא. הוא פשוט קטן מדי.

[מוזיקת סיום]

אז זהו. בזה אני חשבתי שפתרתי את השאלה הזאת. עכשיו אני יודע מה יקרה לחתול שיהפוך לחור שחור, הוא פשוט תהיה מאוד מאוד קטן. זהו, סגרנו. זאת התשובה. אה…

אבל אז גיליתי שלא.

[מוזיקת סיום נפסקת באמצע]

בגלל שאני שכחתי דבר אחד.

קרינת הוקינג.

[מוזיקת רקע]

חורים שחורים זה דבר מוזר באופן כללי, כן? אבל קרינת הוקינג הופכת אותם לדבר עוד יותר מוזר.

חורים שחורים, מתברר, מתפוגגים עם הזמן.

ואני יודע שזה מנוגד לכל מה שאמרתי קודם! חורים שחורים אמורים לבלוע הכל ושום דבר לא יכול לצאת מהם, נכון? אבל משהו בכל זאת יוצא מהם. קרינת הוקינג יוצאת מהם. זה סטיבן הוקינג שעלה על זה, ולכן היא קרויה על שמו.

ומה זה קרינת הוקינג, ואיך זה עובד? את זה… אני לא יכול להסביר. באמת, זה דבר שגם בתחום הפיזיקה הוא ביזארי. כלומר, אני יכול לקרוא את הטקסט, כן?

אני יכול להגיד לכם שבגלל עקרון אי-הוודאות נוצרים זוגות של חלקיק ואנטי-חלקיק, וכשהם נוצרים ליד אופק האירועים של חור שחור, אחד מהם בורח החוצה ואחד פנימה, ולכן המסה של החור השחור קטנה.

הבנתם? גם אני לא!

צריך הבנה הרבה הרבה יותר טובה בפיזיקה משלי כדי להבין מה זה באמת קרינת הוקינג, ואיך זה עובד. בכלל, אם אתם רוצים להבין את קרינת הוקינג, מומלץ להיות סטיבן הוקינג, כי לא הרבה אנשים שאינם סטיבן הוקינג יכולים להבין את זה בכלל. והוא בן אדם הרבה הרבה יותר חכם ממני. מצד שני, אני קורע אותו בכדורסל.

בכל אופן, יש דבר כזה, וזה גורם לחורים שחורים להתפוגג, מה שבדרך כלל קורה מאוד מאוד לאט.

[מוזיקת רקע מאיטה]

חורים שחורים בדרך כלל נוצרים מכוכבים ענקיים, כן? והזמן שייקח לחור שחור כזה להיעלם, דרך קרינת הוקינג, הוא… הרבה מאוד פעמים הגיל של היקום. אנחנו מדברים פה על מיליארדים של מיליארדים של מיליארדים של שנים. זה הרבה מאוד מאוד מאוד זמן, כי מדובר פה בהרבה מאוד מאוד מסה.

מצד שני, כמה שהחור השחור יותר קטן, ככה הפליטה של קרינת הוקינג תהיה יותר מהירה. אל תבקשו ממני להסביר למה, כי גם אני לא מבין את זה. אבל גם פה יש לנו נוסחאות, כן? יש נוסחאות שמראות מה יהיה אורך החיים של חור שחור לפי המסה שלו, כמה זמן יקח עד שהוא יתפוגג.

עכשיו, אם אני מכניס לתוך המשוואה הזאת את החתול שלי, שהפך לחור שחור במשקל של 4 ק"ג, יוצא שאורך החיים של החור השחור הזה, עד שהוא יעלם, הוא 0.0000…

[מדבר תוך כדי שברקע ממשיכה הקראת האפסים] כן, עוד פעם העניין הזה. מה קורה? חם היום, אה?

…000005 שניות.

וזה לא הרבה. זה [צוחק] ממש ממש ממש לא הרבה. זה לא מספיק אפילו ליפול מהשולחן, שלא לדבר על מרכז כדור הארץ. הוא יעלם לפני שתספיקו להגיד "מיאו".

[מוזיקת רקע]

אוקיי, אבל רגע. עדיין היו פה 4 ק"ג של חתול. מה קרה להם? הם פשוט נעלמו? הם לא קיימים יותר? אין דבר כזה. דבר כזה לא יכול לקרות ביקום, שום דבר לא יכול פשוט להיעלם. צריך… לקרות לו משהו. אז לא, הם לא נעלמו. הקילוגרמים של החתול פשוט הומרו לאנרגיה, ונפלטו במהירות גבוהה דרך קרינת הוקינג.

עכשיו… יש מילה פשוטה בעברית שמתארת את התופעה הזאת של חומר שהופך לאנרגיה ונפלט במהירות גבוהה.

המילה היא "פיצוץ".

זה מה שקורה. כלומר, מה שיקרה למעשה זה שהחתול שיהפוך לחור שחור, מיד יתפוצץ.

אני יכול להגיד לכם אפילו מה תהיה העוצמה של הפיצוץ הזה. כמו לכל דבר, גם לזה יש נוסחאות. אמרנו, חתול ממוצע, 4 ק"ג, הוא יתפוצץ בעוצמה של… 85 מגה-טון TNT. אה… זה הרבה…

זה יותר מהפצצה הכי גדולה שנבנתה אי פעם. הממ… זה אומר שאם החתול הזה נמצא, סתם לצורך הדוגמה, ברמת גן ברחוב הבונים, אז כל גוש דן נמחק.

שזה… לא מה שציפיתי, האמת. כלומר, אני חשדתי שלהפוך חתול לחור שחור יהיה רעיון רע, אבל לא חשבתי מהסיבה הזאת. חשבתי שאנחנו פשוט נשאב פנימה, לא ידעתי שאנחנו נתפוצץ. אבל… הממ… זה מוזר. אבל בכל מקרה, המסקנה היא שזה רעיון כנראה לא טוב. אל תהפכו חתולים לחורים שחורים. בבקשה.

אז מה הייתה השאלה?

[מוזיקת סיום]

מה היה קורה אילו החתול שלי היה הופך לחור שחור?

התשובה היא… בום.

[פיצוץ]

זאת הייתה התשובה.

אחרי הפרסומות, עוד פרק בקורות ספינת החלל "חגית".

[חסות]

אנחנו מצטרפים שוב לעוד פרק של קורות ספינת החלל "חגית".

[מוזיקת רקע]

קפטן: הוו, העניין הזה עם החור השחור היה מעייף. טוב, יאללה, הגיע הזמן לחזור הביתה. רב פקד גרחץ, מה המרחק לכדור הארץ?

גרחץ: 11 שנות אור, קפטן.

קפטן: מצוין. ההינע הפוטוני העל-מרחבי מוכן?

גרחץ: מוכן, קפטן.

קפטן: אוקיי, להפעיל וויז.

[קול מכני]: בעוד 59 טריליון קילומטרים פנה שמאלה.

קפטן: אוקיי, הפעל הינע פוטונים.

גרחץ: קופץ למהירות האור… עכשיו.

[מוזיקת רקע]

קפטן: תגיד, כמה זמן אמורה לקחת לנו הנסיעה עכשיו?

גרחץ: 11 שנים, קפטן.

קפטן: 11 שנים?! חשבתי שאנחנו טסים במהירות האור.

גרחץ: כן, קפטן, אנחנו במהירות האור, והמרחק הוא 11 שנות אור. זה אומר שייקח לנו 11 שנים להגיע. זאת המשמעות של שנות אור.

קפטן: אז אתה רוצה להגיד לי שיקח לנו 11 שנים להגיע?

גרחץ: כן, קפטן.

קפטן: כוו[ביייייפ].

[צפצופים אלקטרוניים]

ביט 2x17! לך מפה, זה לא הזמן לנקות את הגשר. מה שרציתי להגיד זה… כוווווווולם לגשר, אנחנו מתחילים משחק מונופול!

מספר קולות ביחד: יאייייייייייייייי! ישש! אני הכובע. אני הנעל.

בתור קריין: הצטרפו אלינו בשבוע הבא לעוד פרק בהרפתקאות ספינת החלל "חגית".

זאת הייתה התשובה. את כל פרקי הפודקאסט הזה אתם יכולים למצוא באתר ranlevi.com/theanswer, וגם בכל אפליקציית פודקאסטים.

עדכונים על פרקים חדשים ועל הרצאות של דורון פישלר אתם יכולים למצוא בעמוד הפייסבוק "דורון פישלר נגד העולם". הפיק וערך דור קומט, אביב שם טוב יעוץ ותמיכה מורלית. שרה סילבצקי מנהלת הקהילות, דני טימור המנהל העסקי, רן לוי העורך הראשי. אני דורון פישלר. מיאו.

פספוסים:

זה לא עוזר, קפטן! המנועים שלנו לא מספיקים! אחח אגג אאההה, כאילו, זה שיהיה רעשים על ה… זה, [צוחק] עם האפקטים והכל, זה… זה, זה יהיה אדיר.

 

לעוד פרקים של הפודקאסט לחצו על שם הפודקאסט למטה

6 views0 comments

Commentaires


bottom of page