top of page

התשובה עם דורון פישלר - בונוס: המטמון של קפטן שרעבי

מתברר שלקפטן דרייק בהחלט נמצאו יורשים, בסופו של דבר.


 

תאריך עליית הפרק לאוויר: 22/12/2020.

[פתיח] רשת "עושים היסטוריה".

ג'וזף סלמנדרה וחגוד המלך שאלו, "היי דורון, למה אתה אומר אנשובי במלעיל דמלעיל, ולא אנשובי במלעיל?" [כך במקור] או להיפך, אני לא לגמרי בטוח… אז ככה, תראו. במה שנוגע לתוספות לפיצה, אני לומד מהטובים ביותר - אני לומד מצבי הנינג'ה. אם ליאונרדו אומר שהוא לא רוצה אנשובי [מלעיל], אז זה מה שאני אומר. זה אנשובי, מבחינתי.

זאת "התשובה", רק שזה לא בדיוק פרק של "התשובה", זה רק בונוס קטן. בכל מקרה, פרסומת, ואנחנו נתחיל תיכף.

[חסות]

[מוזיקת פתיחה]

היי, זה לא פרק של "התשובה". [מוזיקת פתיחה נקטעת] רק רציתי להבהיר. פרקים של "התשובה" יוצאים פעם בשבועיים. בימי שני, פעם בשבועיים, אם לא קרה שום דבר מיוחד.

זה לא זה. זה רק בונוס קטן, תוספת קטנה בין הפרק של השבוע שעבר לפרק של השבוע הבא. אז קודם כל, היי, מה שלומכם? מה קורה?

אז ככה. יש… אתם מכירים את העמוד פייסבוק שאני כל הזמן מזכיר בפודקאסט, שקוראים לו "דורון פישלר נגד העולם". שם אני מפרסם פרקים חדשים והרצאות שלי אונליין וכל מיני דברים נחמדים אחרים שקורים. למשל, ברגע זה, נכון למאזיני ההווה, אני לא יודע בקשר למאזיני העתיד, הם תמיד בעייתיים, אז תמצאו שם את הלינק לסקר לבחירת הפרקים הטובים, הפרקים חביבי הקהל של השנה, של "התשובה". אז… תצביעו, למה לא? אני, אני פשוט, אני אוהב לדעת מה פופולרי כדי לדעת איזה עוד סוג של פרקים לעשות. הזוכים יוכרזו בטקס חגיגי שיתקיים מתישהו אצלי בארון, כנראה.

יש גם כמה סקרי "פודקאסט השנה", שנערכים בכל מיני מקומות, ושאתם מוזמנים כמובן להצביע למי שאתם רוצים, אני לא אגיד לכם למי להצביע, וגם לזה אני אקשר שם, אבל חוץ מזה, לפעמים פשוט קורים שם דברים נחמדים עם התגובות.

אז לא מזמן יצא הפרק הכפול, "המטמון של קפטן דרייק". ואם לא שמעתם אותו עדיין, אז תשמעו אותו קודם, כי אני הולך לספיילר אותו כאן קצת.

בתגובה לפרק, אז עדיאל שרעבי שלח לי מכתב שהוא קיבל. [רשרושי ניירות] מכתב, מכתב מכתב, על נייר, לא מייל. זה אשכרה, זה הגיע בדואר, במעטפה, מעטפה מקושטת, זה עם לוגו של משרד עורכי הדין אלונסו קוורבו אבודגוס, ממדריד. והמכתב הזה אומר באנגלית דבר כזה -

"מר שרעבי הנכבד. [מוזיקת מערבונים] ראשית, הרשה לי להציג את עצמי בפניך. יתכן שמכתבי יפתיע אותך, מכיוון שלא הייתה תקשורת קודמת בינינו. שמי הוא עורך דין אלונסו קוורבו, עורך דין ספרדי ודוקטור למשפטים. אני מייצג את מר ברק שרעבי זכרונו לברכה".

מר שרעבי, ככה מתברר מהמכתב, הוא מת ב-2015 מהתקף לב וסרטן. [צוחק] מסכן, הוא היה לו התקף לב וסרטן, והוא מת משניהם… בכל אופן, לפני מותו של מר שרעבי הוא הפקיד בבנק הון בשווי של 11 מיליון ו-500 אלף יורו! הוא הותיר את זה בלי צוואה, ועד היום לא נודע על שום קרוב משפחה שלו. ואם לא יימצא קרוב משפחה של מר שרעבי, הבנק יעקל את הרכוש.

אז עורך הדין אומר, "עד כה לא מצאתי אף קרוב משפחה של לקוחי המנוח, ולכן החלטתי לחפש אזרח ישראלי אמין עם אותו שם משפחה. אני מבקש את רשותך להציג אותך לבנק בתור קרוב משפחתו, מכיוון ששם המשפחה שלך זהה". עכשיו, כמובן שזה לא אומר שאתה תקבל 11 מיליון יורו, בחייכם, דברים כאלה לא קורים. לפי התנאים שמצויינים ב… הממ… צוואה? אני לא יודע, חשבתי שאין צוואה, לא משנה, ש-20% מהכסף יחולקו בין ארגוני צדקה, וה-80% האחרים יחולקו שווה בשווה בין עורך הדין הנכבד לבין מר שרעבי, שהוא עכשיו היורש של ה… זה. והעסקה היא כמובן… לגיטימית לחלוטין וזה מגן עליך מפני כל הפרת חוק או משהו כזה, אז תכתוב לי, בבקשה…

זה די מדהים!! הדבר הזה עשה אותי כל כך שמח. כלומר, כלומר זה לא, זה הונאה ברורה ושקופה, אבל… וואו!

כלומר, בפרק אני אמרתי שהונאת דרייק לא באמת הלכה לשום מקום, היא חיה וקיימת עד היום, אבל אני פשוט… אני חשבתי שאני מדבר על… אתם יודעים, עוקץ ניגרי, 'שלום יקר, אני לייצג בת דודה מאוחרת מארצך', כמו הדברים שטרפו כתב לי בזמנו. אבל לא! זה דבר הרבה יותר מושקע, שנשלח לא במייל, אלא על נייר. ויותר מזה, יש פה את הקטע הזה של שם המשפחה. זאת אומרת, אתה מיוחד. משום שיש לך את שם המשפחה הזה, אז אתה יכול לקבל את הירושה של הבן אדם הזה עם השם משפחה. זה… זה דרייק. זה הונאת דרייק בדיוק! חוץ מהקטע שברק שרעבי הוא ככל הנראה לא פיראט מפורסם. זה מדהים איך שזה אותו דבר. איך שזה פשוט לא השתנה בכלל.

זה הרבה יותר אמין מהעוקץ הניגרי המצוי. המיילים האלה, בדרך כלל, הם כל כך מטופשים ש… הם מנוסחים באופן כזה עילג, שזה פלא שמישהו נופל בזה אי פעם. אבל כאן, המכתב הזה תכלס נראה לא רע. כלומר, אני יכול להבין איך מישהו יפול במלכודת הזאת.

יש הרבה פרטים שאפשר לזהות שזה לא אמיתי, אבל זה מאוד מפורט, יש דברים שהופכים את זה לאמין יחסית. אמרתי, זה מגיע עם נייר מכתבים ולוגו וחותמת, ומשרד עורכי הדין הזה הוא משרד עורכי דין אמיתי. אני חיפשתי אותו, יש להם אתר, ובאתר שלהם יש הודעה שבה כתוב: "אם קיבלתם מאיתנו מכתב שמבטיח לכם ירושה, זאת הונאה, אל תענו להם, וגם בבקשה אל תספרו לנו על זה, אנחנו כבר יודעים, אנחנו מטפלים בזה". לא עושה רושם שהם קיבלו הרבה פניות בקשר למכתב הזה…

[מוזיקת רקע]

חוץ מזה, יש פה כמה שכלולים שאני חושב שאפילו אוסקר הארצל היה גאה בהם. כלומר, הוא מציג את זה מראש בתור משהו… לא באמת חוקי. כי קפטן שרעבי הוא לא באמת קרוב משפחה שלך, אז מה שאתה עושה פה הוא לא באמת, למרות ההבטחות, שיא החוקיות, לכן א', אסור לך לדבר על זה. [לוחש] זה סוד. ואם לא תספר על זה לאנשים, אז יש פחות סיכוי שמישהו מהם יגיד, "מה עובר עליך? אתה לא רואה שזו הונאה". [צוחק]

חוץ מזה, העובדה שזה לא חוקי, היא גם תהיה כנראה תירוץ מצוין לזה שאחרי שתיתן לעורך הדין הנכבד מר אלונסו קוורבו קצת דמי טיפול או משהו, אז פתאום אי אפשר יהיה להמשיך בתהליך, כי המשטרה עלתה על זה או משהו, ואתה לא תקבל שום דבר. מצד שני, סביר שלא תתלונן בפני אף אחד.

סחטיין. שיטה טובה. באמת.

אז [צוחק] קודם כל, זה היה מפליא שדבר כל כך דומה עדיין קיים ועובד בגלוי, אפילו היום, אבל אחרי שפרסמתי בעמוד את המכתב הזה, אז מתברר ש… יש עוד אחד.

מר זיגדון, מתברר, קיבל מכתב שנפתח ב"עליי לפתוח בבקשת דיסקרטיות, חשוב לשמור על סודיות. הרשה להציג את עצמי, כי אולי יפתיע אותך לקבל את המכתב הזה מכיוון שלא הייתה תכתובת קודמת בינינו. שמי הוא כריסטיאן ליאון פרֵיי…" פרַיי, פרֵיי, "רישיון עורך דין מספר 3303, אני מייצג את המנוחה גברת פרידה זיגדון".

פרידה, לא תאמינו, יש לה רכוש בבנק, אבל הוא לא… היא מתה והוא לא מצא מישהו עם אותו שם משפחה, אז הוא חיפש… וכל העסק הזה.

הסכום הוא שונה, דרך אגב, זה 5 מיליון ו-250 אלף יורו, שזה… אני טועה או שזה בדיוק חצי ממה שהיה לקפטן שרעבי? לא בדיוק, לא, זה סכום אחר. אה… ו-10% מתוכם ילכו לצדקה, 30% לעורך דין, ו-60% ליורש הלא כל כך חוקי, ככה שהפרטים פה הם טיפ טיפה שונים.

וישנו, מתברר, גם המכתב שנועם פישר העביר לי, מכתב שהגיע לאבא שלו, מפירמת עורכי דין אחרת בכלל, שאומר, "מר פישר היקר, אני פונה אליך, מבקש סודיות", וכל זה, "אני הייתי פרקליטה של רחל פישר, שהותירה הון של 5 מיליון ו-250 אלף יורו", אותו דבר בדיוק כמו בקודם, איזה צירוף מקרים, ש… שם דרך אגב הוא טוען ששמו המלא של מר פישר הופיע בצוואה של רחל, רק שהם לא מצאו את הנכון, אז הם פונים למישהו אחר עם אותו שם… ודרך אגב, צריך לציין שרחל לא מעבירה שום אחוזים לצדקה. איזה רחל זה.

עכשיו, [צוחק] כמובן, זה אומר שנשלחו המון כאלה. זאת אומרת… אני לא יודע כמה, אבל אם בקבוצת דגימה כל כך קטנה מצאתי שלושה כאלה, ועוד אחד שסיפר שהוא קיבל מכתב כזה, אז אני לא יודע כמה הם שולחים.

וזה מעניין כי… זה הרבה יותר מושקע. כלומר, יש פה איזשהו אלגוריתם שמוציא את המכתבים האלה, כנראה. אני לא חושב שהם כותבים אותם ביד, זאת אומרת, הם דומים, אבל הם לא זהים בדיוק אחד לשני. הניסוחים הם קצת שונים בכל פעם, אבל עדיין, צריך לשלוח בתפוצה מאוד מאוד רחבה כדי שאנשים יפלו בזה. וזה עדיין עובד דרך הדואר. וואלה.

אני לא אתפלא אם אפילו עדיין היום יש אנשים שמוכרים את הירושה של סר פרנסיס דרייק. ממש. כי דברים, כאמור, לא משתנים בכלל.

[מוזיקת סיום]

אז כן, זהו. זה, זה, אמרתי, זה לא היה פרק. זה היה סתם משהו קטן מגניב שמצאתי. שבוע הבא אנחנו חוזרים עם פרק רגיל, חדש.

אז… זהו. גיא שם טוב עורך [כך במקור], אביב שם טוב ייעוץ ותמיכה מורלית, שרה סילבצקי מאלפת פינגווינים, ביי.

 

לעוד פרקים של הפודקאסט לחצו על שם הפודקאסט למטה

7 views0 comments

Comments


bottom of page