top of page

התשובה עם דורון פישלר - בונוס: תמאם שוד - התשובה(?)

Updated: May 21

מבזק מיוחד: יש עדכון בפרשת "תמאם שוד", המסתורין של האיש האלמוני מאוסטרליה. אתם בטוחים שאתם רוצים לשמוע את זה?


 

תאריך עליית הפרק לאוויר: 27/07/2022.

[פתיח] רשת "עושים היסטוריה".

אוקיי, תקשיבו, זה ממש לא היה בתוכנית עכשיו, כן? זאת אומרת, לא היה אמור לצאת עכשיו פרק בכלל, היה פרק השלמות רק לפני כמה ימים, מה פרק של "התשובה" עכשיו? מה העניין?

אבל… [צוחק] אבל קרה משהו שאני חייב לעדכן לגביו. אני חייב לעדכן עכשיו, זה לא… זה לא יכול לחכות. אז… היינו צריכים להוציא פרק חדש על זה.

מצאו, או לפחות טוענים שמצאו, את הזהות של האיש מסומרטון.

אם זה לא אומר לכם כלום, אז זה כי לא שמעתם את הפרק "תמאם שוד". "תמאם שוד" זה פרק של "התשובה" שמדבר על תעלומה מאוד מוזרה שהתחילה ב-1948 באוסטרליה ונשארה לא פתורה עד היום. וזה פרק מעולה. ואני אומר את זה לא בשביל… לעוף על עצמי, אלא בגלל שאנשים אומרים שזה פרק מעולה. הרבה אנשים אמרו לי שזה הפרק שהם הכי אוהבים של "התשובה", יש אנשים ששמעו רק את זה ולא פרקים אחרים, וזה פרק שאנשים שואלים אותי לגביו עד היום, וזה, זה לא ההפקה, זה פשוט הסיפור. הסיפור הזה, המסתורין הזה, שהוא סיפור אמיתי, הוא פשוט כל כך טוב!

וכל הזמן גם האנשים שואלים אותי אם יש עדכון. מדי… מדי פעם אנשים אומרים, כאילו, מה עם תמאם שוד? יש עדכון? מצאו משהו? ואני תמיד אומר: אם ימצאו משהו, תאמינו לי שאני אספר!

אז… אז קרה משהו. אז מצאו משהו. אז… אני צריך לספר לכם על זה, אבל בשביל שזה בכלל יגיד לכם משהו, אתם צריכים לשמוע קודם את "תמאם שוד", כדי לדעת על מה הסיפור בכלל. אתם צריכים לשמוע את כל הסיפור. אם לא שמעתם את כל הסיפור, אז… אהה… תקציר הפרקים הקודמים:

[מוזיקת רקע]

לא!

[מוזיקת רקע נקטעת בפתאומיות]

אני לא עושה שום תקציר! לא, סורי, זה סיפור מעולה ולספר אותו תוך דקה פשוט יהרוס אותו! פשוט אל תשמעו את הפרק הזה לפני שאתם שומעים את "תמאם שוד"! זה נמצא באפליקציית הפודקאסטים שלכם, איפשהו במורד הרשימה, אם אתם שומעים דרך הדפדפן, גם כן, זה שם. תלכו, תשמעו את זה. ואז תחזרו. והעניין הוא שיכול להיות שאפילו אחרי שתשמעו את הפרק, יכול להיות שאתם לא באמת רוצים לשמוע את מה שיש לספר לכם עכשיו…

כי [מגחך] העניין הוא שיכול להיות שלשאלה הזאת, מי זה לעזאזל האיש מסומרטון, יכול להיות שיש לה עכשיו תשובה.

[מוזיקת רקע מסתורית]

וכן, אני יודע שאנשים נורא רוצים לשמוע את התשובה, עושים, כאילו, "מי זה האיש הזה, מי זה היה, אנחנו חייבים לדעת", אבל… עכשיו כשיש תשובה, יכול להיות שזה הופך את הסיפור לפחות טוב. כי הדבר שמשך אותי, והרבה מאוד אנשים אחרים, בקשר לסיפור הזה, זה העובדה שאין לו תשובה. שבמשך כל כך הרבה זמן הוא באמת נשאר מסתורי! ואם יש, אז הוא פחות מסתורי עכשיו… אולי היה עדיף כמו שהיה קודם.

אבל אתם לא באמת תפסיקו לשמוע עכשיו, נכון? אתם רוצים לשמוע מה קרה? אוקיי. אז שנייה. תיכף, באמת, התשובה. כלומר אולי.

[חסות]

[מוזיקת פתיחה שנקטעת במהרה]

אוקיי, אז לפני שנה ומשהו, ב-2021, אחרי שנים של בקשות ועניינים ובירוקרטיה, הגופה של האיש מסומרטון הוצאה החוצה מהקבר כדי שאפשר יהיה לעשות לה בדיקות דנ"א. והתוצאות היו… שום דבר. לא התפרסמו שום תוצאות מאז. מן הסתם עשו בדיקות, אבל אם יצא מזה משהו, אני… לא הודיעו על זה שום דבר. אבל…

[מוזיקת רקע]

אתם זוכרים את דרק אבוט? דרק אבוט הוא פרופסור מאוניברסיטת אדלייד, שאובססיבי לגבי המקרה הזה והוא חוקר את הנושא הזה באופן עצמאי כבר שנים, וצריך להגיד, מכל האנשים שחקרו את הנושא הזה והעלו תיאוריות, הוא נראה כמו בן אדם רציני. כלומר, המון אנשים אמרו, טענו שהם פיענחו את הקוד, או שהייתה להם איזושהי תיאוריה, אבל… הוא לא סתם הפריח תיאוריות, הוא בדק דברים, הוא מצא דברים, הוא… טוב, הוא היה כל כך אובססיבי שהוא התחתן עם הבת של רובין תומפסון, [צוחק] שיש חשד מסוים שהיא הנכדה של אותו איש אלמוני, זה לא היה חלק מהחקירה שלו שהוא התחתן איתה, זה פשוט… ככה יצא.

בכל אופן, אז אותו אבוט, הוא לא המשטרה ואין לו גישה לגופה, או למה שנשאר ממנה שהוציאו מהקבר, אבל… לפני שקברו את האיש הזה, שוב, אם אתם זוכרים את הסיפור, אז עשו לו מסכת גבס, כדי שיהיה להם מן פסל של הפנים שלו, בשביל זה היה צריך לכסות את כל הפנים בגבס, ולחכות שזה יתקשה, ולהוריד את זה, ואז לצקת משהו פנימה. וכשמכסים פנים בגבס יהיו כמה שערות שישארו תקועות בפנים. ובתוך התבנית של המסכה הזאת, מתברר, נמצאו שורשי שערות של האיש מסומרטון. והשערות האלה הגיעו לאבוט, והוא לקח אותם לבדיקות דנ"א.

כמו שאתם בטוח יודעים, בדיקות דנ"א היום זה לא מה שהיה פעם. כלומר, היום יש כמה חברות שעושות מאגרים כלל-עולמיים של אנשים ושל משפחות ושל הדנ"א שלהם, וכבר היו לא מעט פשעים עתיקים שנפתרו עכשיו, פשוט… כי אפשר למצוא אנשים גם אם הם מתו מזמן, באמצעות הדנ"א שלהם. עכשיו, זה לא שבדיקת הדנ"א מצביעה על בן אדם אחד ואומרת "א-אה, ג'ון סמית שנולד ב-1925 כאן וכאן, זה זה". לא, בגלל שאין לנו מאגר דנ"א של כל בן אדם בעולם, אבל זה כן יכול מאוד לצמצם את האפשרויות. כלומר, זה יכול להצביע על, על משפחה מסוימת, על גזע של אילן יוחסין מסוים.

[מוזיקת רקע]

ומבין כל האנשים בעולם, אז אבוט אומר שהממצאים האלה של הדנ"א צמצמו את האפשרויות למשהו כמו 4,000 איש. שזה אולי נשמע כמו לא מעט, אבל יחסית לכל האנשים בעולם, זה בהחלט שיפור משמעותי. ומבין האנשים האלה הוא מצא את האיש הנכון.

הוא הודיע שהוא הגיע למסקנה חד משמעית שהאיש מסומרטון היה למעשה… צ'ארלס ווב.

טה-דה.

כאילו, קארל, המכונה צ'ארלס, ווב - מי זה? ובכן, זה איש אחד, חשמלאי… הוא איש! כאילו, מה רציתם? כאילו, זאת התשובה! זה האיש. זה השם שלו.

[מוזיקת רקע]

הזהות של הבן אדם הזה מתאימה מכמה בחינות. הוא נולד במלבורן ב-1905, מה שאומר שהוא היה בן 43 כשמצאו את האיש המת. זה מתאים. מה שיותר מעניין זה שמבחינת הרשויות באוסטרליה צ'ארלס ווב הוא בן אדם שנולד… אבל לא מת. כלומר, יש לו תעודת לידה, אין לו תעודת פטירה, אין תיעוד לזה שהוא מת אי פעם. וזה גם מתאים. מה שאנחנו כן יודעים עליו, זה שב-1947 מר ווב… נעלם. הוא עזב את אשתו, והיא פנתה באיזשהו שלב לבית המשפט וביקשה גירושים במעמד צד אחד, פשוט בטענה שבעלה נעלם. היא פשוט לא יודעת איפה הוא. וזה קרה שנה לפני שמצאו את הגופה בסומרטון פארק.

אז הסיבה שאף אחד לא דיווח על בן אדם נעדר, זה שבשלב הזה הוא היה נעדר כבר יותר משנה, וכנראה אנשים פשוט הניחו שהוא מת או ברח מהמדינה, אף אחד לא חיפש אותו בשלב הזה.

מה עוד? השם שמצאו על כמה מהבגדים של הבן אדם היה קִין, וכמובן נעשתה בדיקה ולא היה שום נעדר בשם קין. ולצ'ארלס ווב לא קראו קין. אבל היה לו גיס, כלומר האח של אשתו, שהשם שלו היה תומאס קין. אז… יש מצב שהבגדים האלה היו פשוט בגדים שהוא קיבל מהקרוב משפחה שלו. אולי.

אז אבוט חיפש ומצא קרובים חיים של צ'ארלס ווב, ולרוע המזל לאף אחד מהם לא היו תמונות של הקרוב משפחה הרחוק שלהם שמת לפני 70 שנה, זה לא סופר מפתיע, כדי לאשר שהוא נראה כמו האיש מסומרטון. אז עדיין מחפשים, ועכשיו כשהדבר הזה התפרסם אז מקווים למצוא תמונות כאלה, ואז אולי נדע את זה בוודאות.

אז… זהו. זה… זאת התשובה. זה הפתרון. הוא היה… איש.

אבל זה לא פתרון טוב, נכון? כי… מי זה האיש הזה? זה לא ממש נותן שום סגירה, זה משאיר רק קודם כל המון שאלות פתוחות!

[מוזיקת רקע]

קודם כל, מה עם רובין תומפסון?! לפי כל מה שידענו עד עכשיו, אז אני והמון המון אנשים אחרים, הנחנו שרובין תומפסון, כלומר הבן של ג'סיקה תומפסון, הוא בעצם גם הבן של האיש האלמוני. זה מאוד מסתדר, מהרבה בחינות. יש להם את אותה תופעה גנטית באוזניים, יש לו את החיבה המוזרה לריקוד בלט, הוא כנראה היה מאוד דומה לו בפרצוף… כך שזה נראה כמו הימור בטוח לחלוטין, כן? אני פשוט הנחתי שזה נכון, אבל לפי הגרסה החדשה הזאת, לפי התשובה הזאת… לא, אין לו שום קשר אליו.

לפי בדיקות הדנ"א האלה בוודאות האיש מסומרטון לא היה האבא של רובין תומפסון. וזה אומר שגם אשתו של דרק אבוט בעצמה לא קשורה לאיש הזה בכלל! אני מקווה שזה לא יפגע ביחסים שלהם.

אז כל העסק הזה עם הדמיון החיצוני והאוזניים והכל? זה צירוף מקרים. זה הכל.

[צוחק] קצת מאכזב, לא?

ומה עם… כל היתר? מה עם ה"רובאעיאת"? עד שלמדתי והתאמנתי בלבטא את זה. מה עם כל התיאוריות על זה שהוא היה מרגל סובייטי? מה עם זה שלא היו לו גרביים? למה היה לו הפתק עם המילים "תמאם שוד" בכיס? מה הקשר בינו לבן ג'סיקה? זה לא באמת נותן תשובה לשום דבר! יכול להיות שאנחנו יודעים עכשיו מי היה האיש הזה, אבל מה היה האיש הזה? מה הסיפור שלו? איך הוא הגיע לשם? אנחנו עדיין לא יודעים! [צוחק בייאוש]

אבל אני יודע? אולי עכשיו, אם זה באמת נכון, אז שזה יוביל באמת לעוד תשובות. וקודם כל, צריך להגיד, אני לא יודע שזה נכון כל העניין הזה. זה התפרסם היום, ביום שאני מקליט את זה עכשיו, זה התפרסם באוסטרליה שזה מה שדרק אבוט טוען. עכשיו, כמו שאמרתי, אבוט נראה כמו בן אדם רציני, הראיות שלו נשמעות טוב, אבל צריך להגיד, בשלב הזה המשטרה לא אישרה את הממצאים האלה, זה לא רשמי, וגם אני בעצמי לא בדקתי. אז לכו תדעו, אולי זה שטויות. אולי זה לא נכון. אולי ברגע שמישהו שאשכרה מבין בדנ"א וכאלה יבדוק את זה, הוא יגיד 'תקשיבו, לא, זה פשוט לא נכון'.

זה כמו ג'ק המרטש, אתם יודעים? פעם בכמה שנים יש איזה מישהו או מישהי שמפרסמים שהם 'פתרו את התעלומה ומצאו את הזהות של ג'ק המרטש' ומדי פעם יש כותרות כאלה בעיתונים, 'נמצאה אחרי מאה ומשהו שנים, נמצאה זהותו של הרוצח הסדרתי המפורסם ג'ק המרטש' וזה שטויות. זה תמיד שטויות. זה תמיד מישהו ש… העלה איזושהי תאוריה והחליט שהוא פתר את הקייס, ולא, זה סתם. אז… אולי זה המצב. אולי זאת סתם איזושהי תיאוריה אחת שנשענת על כמה פרטים שנראים כאילו הם מתאימים.

ואולי זאת באמת התשובה. אבל אם זה באמת סוף הסיפור? זה פשוט סוף לא משהו! איזה מן סיפור מתח זה שבסוף אומרים "אה, מתברר שבסוף זה היה… איזה איש".

אם זה הסוף? אם אנחנו לא נקבל עוד מידע חוץ מזה? אז אני בהחלט העדפתי את הסיפור הזה כש… לא היה לו סוף. כשהוא היה רק מסתורין.

אבל זה המצב. רציתם סוף? קיבלתם.

[מוזיקת סיום]

זאת אולי התשובה. ואולי לא.

ערך והפיק, בהתראה קצרה מאוד, יותם הלחמי. מנהלת דיגיטל הדס דרוקר. עורך ראשי רן לוי. מנהל עסקי דני טימור, אני דורון פישלר. ו… זהו. זה היה פשוט עדכון, רציתי לעדכן אתכם. אולי יהיו עוד.

יאללה, אני הולך לישון עכשיו. לילה טוב.

 

לעוד פרקים של הפודקאסט לחצו על שם הפודקאסט למטה

16 views0 comments

Comments


bottom of page