top of page

התשובה עם דורון פישלר - בזוקה 2: החקירה נמשכת

Updated: Dec 7, 2023

תקציר: בעקבות הפרק "מי כתב את העתידות של בזוקה?" הגיעו חומרים נוספים ומידע חדש. האם התשובה היתה לא נכונה? פרק השלמות, תיקונים ועוד בדיחות קרש בענייני בזוקה.


 

רשת עושים היסטוריה.


היי, זה דורון.


מישהו אמר פעם ואני מצטער אני לא זוכר מי שהדרך הכי טובה להשיג מידע באינטרנט היא לא לשאול שאלה.

אלא, להגיד בביטחון משהו לא נכון.


כלומר' אם אני אשאל משהו כמו:

״איך קוראים לילדה הזאת ששיחקה את הקיסרית בסיפור שלא נגמר?.. היא הייתה ישראלית נו..״

לא בטוח שיענו לי הרבה. אבל - אם אני אגיד בביטחון:

"יו, איך אהבתי את נטלי פורטמן בסיפור שאינו נגמר בתפקיד הקיסרית" אז מיד יגיעו אליי תגובות שיגידו למעשה זו לא הייתה נטלי פורטמן זו הייתה תמי סטונך ישראלית לשעבר שלא שיחקה באף סרט חוץ מזה והיום היא רקדנית וכוריאוגרפית פתח ויקיפדיה, טמבל.

(תמי אם את שם צרי קשר, אני בפייסבוק).


מה הייתה הנקודה? הבעיה שלי עם זה היא פשוט שאני בן אדם שעושה פודקאסט ואני מנסה למצוא דברים למצוא מידע ולספר אותו ואני מנסה שהמידע הזה יהיה נכון.


עכשיו, אני יודע שהמידע נמצא כבר אצל אנשים איפשהו בעולם יש אנשים שיודעים את כל המידע. אבל, איך למצוא אותם זה קשה אני יכול לחפש ולחפור ולחטט ולמצוא את המידע הכי אמין ולהצליב מקורות וכל זה וזה יהיה מאוד מאוד קשה, עד השנייה שבה אני מפרסם את הפרק כי ברגע שאני מפרסם את הפרק אם יש בו משהו שלא נכון תוך 24 שעות אחרי שהפרק עלה אני אקבל 30 הודעות בפורמטים שונים שמספרים לי שמה שאמרתי זה למעשה לא נכון, אלה הפרטים הנכונים וחבל שלא שאלת אותי קודם פשוט לפני שפרסמת את הפרק.


בקיצור, זה קל מאוד לקבל את המידע הנכון רגע אחרי שזה מאוחר מדי.


עכשיו למה אני מספר את כל זה?


כי הפרק האחרון של התשובה עסק בבזוקה וההיסטוריה של בזוקה והניסיון לברר מאיפה הגיעו העתידות לבזוקה, אם לא שמעתם את הפרק הזה דרך אגב אז לכו תשמעו אותו לפני שאתם שומעים את הפרק הנוכחי, כדאי לכם הוא פרק לא רע אני חושב, בכל אופן, מה שאני כן יודע זה היה פרק מעייף אוקיי זה דרש הרבה מאוד תחקיר ואני בכלל הייתי אמור להיות בחופש.


אני חשבתי שאני אנוח בקיץ אבל כל פעם אמרתי לא, אני אעשה עוד פרק אחד קטן וקל ואז נפלתי לרובים חיידקים ופלדה בזוקה שהתברר שהוא עבודת מחקר עצומה אז אני דחיתי את החופש שלי לספטמבר אבל מהרגע שהפרק על בזוקה עלה אנשים שמעו אותו ולהרבה אנשים היו דעות עליו ותיקונים עליו.


הרבה מהם דברים שלא באמת היו חדשים לי למשל הרבה אנשים יידעו אותי שהם דווקא כן מיד ידעו מה זה נעלי קרוקודיל. זה נעליים מעור קרוקודיל אוקיי גם אני הבנתי את זה זאת לא הנקודה הנקודה היא שאין סיבה לצפות מילד בשנות ה-80 להבין את זה.


או היו כאלה שסיפרו לי שלמעשה דווקא כן, מוכרים גם היום בזוקה בבודדת אפשר למצוא את זה בכל מיני קיוסקים וכאלה דברים.


אוקיי, טוב לדעת, לא הייתי בטוח בזה למרות שאני יש לי חשד שאנשים שמוכרים בזוקה בבודדת פשוט קונים שקיות של 28 ואז מוכרים כל אחד מהם בשקל ועושים איזה רווח עצום אבל אלה לא הדברים החשובים העניין הוא, שאני קיבלתי גם תגובות מאנשים שהיה להם מידע חשוב ורלוונטי ועקרוני לפרק.


דברים שאני לא ידעתי קודם וככה התברר לי מהר מאוד אחרי שהפרק יצא שהתחקיר שלי על בזוקה בעצם לא היה שלם. וכשאני אומר לא שלם אני מתכוון שבנקודות מסוימות הפרק הוא, איך אומרים את זה בעברית? לא נכון.


וזה חבל. אתם תוכלו ברצינות לשאול למי אכפת.


כי בשלב הזה זה כבר לא ראי לענות על שאלה עקרונית מסוימת זה תיקון טעויות, כלומר אני אדבר על ההיסטוריה של עטיפות של מסטיק ומתי הדפיסו כל אחת מהם ולמה, סירייסלי למי אכפת?


וזאת שאלה לגיטימית לגמרי. העניין הוא שכרגע לי אכפת כי אני עשיתי את זה אני נכנסתי לחור הארנב הזה של בזוקה ולכן אני צריך למצוא את העובדות הנכונות. אני לא יכול להשאיר פשוט את הפרק ככה שהוא יישאר עם המידע הלא נכון, אני חייב לתקן אותו אז הנה אני מתקן.


זה לא פרק מלא אני צריך להבהיר את זה מראש אם זה זה. לא, זה פרק קטן זה מיני פרק. פרק השלמות אני בחופש בכלל אמרנו, אם אתם רוצים פרק שלם עם תחקיר חדש וכל זה חפשו את אחרי החגים.


בינתיים בזוקה חלק ב' - החקירה נמשכת. תיכף נתחיל (תמי תתקשרי)


אז בפרק, אחד הדברים שניסיתי לעשות היה חקירה ארכיאולוגית של בדיחות בזוקה כדי לנסות לתארך אותן.

אם אתם זוכרים אני חילקתי אותן לשלושה עידנים שלושה דורות של בדיחות בזוקה העידן הראשון שכלל בין השאר את עד גיל 21 תגיע לירח.

העידן השני שגם בו היו עתידות והעידן השלישי שבו העתידות התחלפו בהידעת.


וכדי לעשות את זה אז אני בדקתי את הפונטים שבהם הם נכתבו ועל איזו עין יש לבזוקה ג'ו יש רטיה וכל זה.


המידע הזה לא היה שלם הוא התבסס על זיכרון בחלקו וזיכרון הוא לא דבר אמין.


אז הדבר הראשון שקרה זה שהרבה אנשים טענו שהחלוקה לעידנים היא לא באמת מוחלטת כמו שאמרתי.

כלומר, זה לא שכשהתחילו לייצר בדיחות מהעידן השני הפסיקו לגמרי את הראשון וכשהתחילו את השלישי הפסיקו את השני.


הם היו מעורבבים בשלבים כלשהם, ולראיה, הרבה אנשים סיפרו שהם קיבלו עתידות וספציפית את העתידה עד גיל 21 תגיע לירח בשנות ה-90 אחרי שכבר עברו לעידן שלוש. עכשיו, אני לא זוכר שזה קרה, אבל כמו שאמרתי, זיכרון זה לא דבר מושלם והיו הרבה אנשים כולל כאלה שנולדו אחרי 1988 שטוענים בתוקף שהם כן קראו עתידות כולל עד גיל 21 אז אני נאלץ להודות שסביר יותר שזה הזיכרון שלי שלא נכון ולא של כולם.


אז כן, היו עתידות גם בשלב מאוחר יותר מה שאומר שהחלוקה לעידנים לא הייתה כזאת חד משמעית אבל זה לא משנה הרבה התגלית האמיתית הגיעה ממקור אחר.


אז איש, מאזין, שקוראים לו ערן גוטמן כתב לי בעקבות הפרק שאבא שלו שמר המון בדיחות בזוקה עתיקות משנות ה-60 המוקדמות והוא שלח לי תמונות שלהן.


ובהתחלה אני אמרתי אוקיי טוב, זה שלח לי תמונות של בזוקה מה אתה יכול להראות לי שאני לא ראיתי אני רק ביליתי את החודש האחרון בחפירות בניסיון למצוא כל גירסה אפשרית וכל בדיחה אפשרית של בזוקה.

ואז הסתכלתי על הבדיחות שערן שלח לי והן לא היו מהעידן הראשון או השני או השלישי הם לא התאימו לאף אחד מהם הם היו משהו אחר.


מתברר שמה שחשבתי שהוא העידן הראשון של בזוקה בעברית לא היה באמת הראשון. היה עידן לפניו עידן אפס שהוא מובחן לחלוטין מעידן אחד.


מתברר, שבעידן 0 היו 42 בדיחות חלק מהן אותן בדיחות וחלק מהעתידות הן אותן עתידות והרטיה של ג'ון נמצאת על עין שמאל. מה שאומר שכולן תמונת ראי של הקומיקס המקורי כמו שהיה בעידן 1.


אבל יש הבדלים מאוד ברורים בין הבדיחות האלה לבין הבדיחות של העידן הראשון. בתור התחלה, אני דיברתי על הפונטים, באיזה פונטים מודפסות הבדיחות אז באלה אין בכלל פונטים חלק מהם הם קומיקסים בלי מילים בכלל לא כתוב שם לא עתידות ואין שם בלוני דיבור זה קומיקס אילם. אבל גם באלה שיש בהם מילים הטקסטים כתובים בכתב יד.


כלומר, באותיות דפוס אבל אותיות שנכתבו ביד הן לא זהות אחת לשנייה הן לא ישרות זה ברור שמישהו כתב את זה ביד. ועתידות כתובות לפעמים בפרנק ריל ולפעמים גם הן בכתב יד אני לא יודע מה ההגיון פה.


אפשר לראות גם שהשפה היא קצת שונה. מורגש שזה כתוב בשפה שהיא יותר ישנה ופה ושם יש גם טעויות בעברית וגם דברים שתורגמו טיפ טיפה אחרת.


למשל, ישנה בדיחת בזוקה קלאסית שהיא באמת אחד מהם דג דגים ואז השני שואל אותו מה אתה דג לוויתנים? אז הוא עונה לו אין דגים באגם הזה אז הוא עונה לו גם אין לוייתנים גם דגים לא עדיף כבר לדוג לוויתנים .


צחוק? תודה.


אז בגרסה הזאת בגרסה של עידן 0 הוא לא אומר לוויתנים. הוא אומר תנים.


שזה מאוד מוזר. אני בטוח שגם תנים אין באגם כי הם לא חיות מים אבל עדיין יותר הגיוני לדוג לוייתנים מאשר תנים, לא? ומי תרגם לוויתנים במקום תן? זה מאד מוזר.


יש עוד הבדל ברור. בקומיקסים האלה השמות של הדמויות שונים.


לילד הקטן הזה שדג דגים אז בגרסה שאני הכרתי קוראים לו עוזי אבל כאן קוראים לו אורי. והילד הקרח שבבדיחות בעידנים האחרים קוראים לו צביקה כאן קוראים לו שמעון.

מוטי, זה עם החולצה על האף הוא עדיין מוטי.

וג'ו הוא עדיין ג'ו, אני מניח, למרות שאני חושב שבשום נקודה לאורך כל ההיסטוריה שלו בבזוקה אמרו את השם שלו. כלומר מניחים שקוראים לו ג'ו כי זה מה שכתוב מלמעלה בזוקה ג'ו וכתבו אותו אבל נדמה לי שאף פעם לא אמרו את השם שלו. בכל זאת, אני בטוח שאם אני טועה אז כבר יודיעו לי…


יש 42 בדיחות בעידן 0 וכמו שאמרתי יש עתידות.


כולל העתידה במשך 10 השנים הקרובות תבקר ב 15 נקודות יישוב בארץ וגם לפני יום הולדתך 21 תגיע לירח,

למרות שהיא מופיעה בצמוד לבדיחה אחרת לא אותה בדיחה שבה היא מופיעה בדור אחד.


והבדיחה הזאת, היא, טוב צריכים להרחיב אותה כמובן אורי או עוזי הילד הקטן עם הכובע הגדול מדבר בטלפון.

אמא שלו אומרת מי זה היה בטלפון אורי?

הוא עונה גברת אחת שאלה מי שם אמרתי אני וסגרתי


-צחוק-


באמת. זאת כל הבדיחה.


אין אין אין ברמה של הבדיחות מה זה עקביים מעבר לעתידות המוכרות יש פה גם כמה עתידות שלא הופיעו לדעתי בעידנים המאוחרים יותר למשל עתידות. עליך לעבוד קשה בכדי להשיג את מטרתך בחיים.

אה כן, וואו לא ציפיתי אבל בכל דבר זה אני עדיין לא אמרתי את הדבר העיקרי שמבדיל בין העידן הזה של בדיחות בזוקה לכל האחרים הבדיחות האלה הן גדולות לא במובן טובות, לא.


פיזית הן גדולות הנייר שעליו מודפסות הוא גדול יחסית בגודל של 6 וחצי על שבע וחצי סנטימטר זה כמעט פי 2 מהגודל של בדיחות בזוקה של היום. או של כל אחד מהעידנים האחרים והכי מדהים ההדפסה עליהם. היא טובה!


הצבעים במקום התמונות לא מטושטשות, אפשר אשכרה לראות את ההבעות פנים של הדמויות.


זה ביזארי זה לא יאמן שב-1960 וקצת היו בדיחות בזוקה גדולות יותר שהודפסו כמו שצריך.


ואז איכשהו הטכנולוגיה הידרדרה עד כדי כך שעשרות שנים ילדים נאלצו לקרוא כתמים מטושטשים בחצי גודל שתמיד לא מודפסים נכון, מה קרה?


השינוי הזה בגודל של הנייר הוא דבר שקרה גם בארצות הברית אני אמרתי את זה כבר פרק הקודם שבהתחלה בדיחות גדולות יותר ואז הקטינו אותן ובין הבדיחות העבריות אלה נמצאת גם הגרסה המקורית של בדיחת מעבר למעקה זאת שלא הבנתי.

מתורגמת לעברית אבל הפעם מתורגמת בגרסה קצת יותר ארוכה שלה שהמלצר אומר הבאתי לך את ארוחתך בכדי לחסוך לך מאמץ וג'ו עונה ובכן, תחסוך לי בבקשה עוד מאמץ ותזרוק אותו לים.

זה היה קיים גם בעברית מתברר.


אז מה זה אומר לנו לגבי התאריך של העידן הזה? בארצות הברית השינוי בגודל של הבדיחות נעשה ב1962.

אני לא יודע מתי זה נעשה בארץ אבל אפשר להניח שדי קרוב לזה כלומר ממש תחילת שנות ה-60.


כלומר, צריך להיות לועס מסטיק מאוד מאוד ותיק כדי לזכור את העידן הזה ולכן כנראה העידן הזה אפשר להגיד נשכח.


יש עידן שלם של בדיחות בזוקה שלא ידעתי עליו ולאורך כל התחקיר שעשיתי כשחיפשתי באינטרנט כל צילום של כל בדיחת בזוקה שקיימת ברשת בישראל או בצ'ילה לא מצאתי אף אזכור לזה. לא ראיתי אפילו צילום אחד של אחת מבדיחות בזוקה העתיקות האלה.


כמובן עכשיו אחרי שאני מקליט את זה אז תוך 24 שעות כולם ישלחו לי לינקים שבעצם זה קיים ברשת. ברור שזה מה שיקרה… בכל מקרה.


אז, זאת הייתה תוספת חשובה שלא ידעתי ללוח הזמנים של בזוקה אבל זאת לא הייתה הטעות הכי גדולה שעשיתי בפרק.


אם ממש עקבתם אחרי התאריכים ואתם זוכרים את החומר, יכול להיות שכבר שמתם לב שמשהו פה לא לגמרי מסתדר.


כן, אז, כמה ימים אחרי שהפרק יצא פנה אליי מאזין אחר שקוראים לו דורון אדלר.


וקודם כל אני צריך להגיד שם ממש לא אמין. זה נשמע כמו שם בדוי גרוע מאוד שאני הייתי ממציא לעצמי דורון

אדלר, כן בטח.


שלא לדבר על זה שבפרק הזה אני אפילו הזכרתי את רות אדלר בקיצור, זה כאילו זה כל כך לא אמין אם הייתי ממציא לעצמי שם אני הייתי אומר שאני אהההה דורין פישטוק, או דוראל פישמן.


דורון אדלר שאני בטוח למדי שהוא לא אני אלא בן אדם אחר הוא בן אדם שיודע להתעסק במסדי נתונים ולמצוא נתונים וכאלה וכשהוא שמע בפודקאסט שאני חיפשתי בין כל בדיחות בזוקה באנגלית את זאת שכוללת את העתידה שמדברת על להגיע לירח, אז הוא חשב שאולי הוא יכול לעשות זה יותר טוב. והוא צדק.


ההבדל בינינו שאני עשיתי את זה בדרך הישנה הפרימיטיבית של לקרוא את הבדיחות האלה. כלומר להיכנס לאתר שמאחסן אותן ולבדוק אותן אחת אחת.


הוא עשה את זה באופן יעיל יותר. כלומר, קודם כל להוריד למחשב שלו את כל התמונות של כל הבדיחות מהאתר הזה, ואחר כך הריץ על כולן תוכנת OCR כזאת שממירה תמונות לטקסט כדי למצוא את הטקסטים שמופיעים בהם, ואז זה הריץ חיפוש על המילה מון MOON וזאת, אין ספק, זאת באמת דרך הרבה יותר יעילה לעשות את זה אם אתה יודע איך לעשות את זה.


אז אני הייתי נורא נורא גאה בעצמי על זה שאני מצאתי את הגביע הקדוש, את הקומיקס המקורי באנגלית שבו מופיעה העתידה עד גיל 21 תגיע לירח וזה היה בשנת 1963 אז הייתה לי תאוריה שלמה על למה זה הופיע שם בגלל שזה היה קצת אחרי הנאום של קנדי זה מה שאמרתי.


מה שהוא גילה זה שהיא הופיעה עוד חמש פעמים. זה למצוא את הגביע הקדוש ואז לגלות שהוא אחד מסרייה של שישה גביעים זהים.


העתידה הזאת מתברר חזרה כמה פעמים בקומיקסים באנגלית כשהיא צמודה לכמה בדיחות שונות כל פעם היא צמודה לבדיחה אחרת.

אז היא הופיעה עוד פעם אחת לפחות ב 1963.

היא הופיעה פעמיים ב1962 וגם בקומיקס אחד משנת 1959.


זאת ההופעה הכי מוקדמת של העתידה הזאת ומה שזה אומר זה שהסברה שלי על זה שהעתידה הזאת הושפעה ישירות מנאום הירח של קנדי ב1962 היא לא נכונה. לחלוטין. אפילו לא קצת.


-מצחקק-


1959 לפני שהאדם הראשון אפילו הגיע לחלל. אז זה נכון שהמרוץ לחלל התחיל כבר אז כן, אבל אני לא חושב שב 1959. נבואה על טיסה לירח נשמעה ריאליסטית יותר מכל זמן אחר זה פשוט לא נכון. סליחה. פאדיחה.


זה לא נעים לגלות שהפואנטה של הפרק הייתה לא נכונה. אבל, טעויות קורות וצריך להודות בזה. אני צחקתי כאן כבר על אנשים שמתעקשים ומתחפרים בשטויות רק לא להודות אף פעם שהם טעו במשהו. ושום דבר טוב לא יוצא מזה.


אז לא, העתידה הזאת לא הופיעה ב1963 פעם ראשונה היא הופיעה ב1959. למה הדבר הזה נכתב ב1959 אני עדיין לא יודע.


אז זאת הייתה התשובה, והפעם אני מקווה התשובה נכונה. עד שיגיע מידע חדש לפחות…


אחרי הפסקה כמה בדיחות מעידן 0 של בזוקה בדיחות שאותן כנראה לא קראתם אף פעם הישארו איתנו,

יהיה צחיק צחוק.


אני עומדת לערוך עכשיו את השולחן בשביל הנשף

שמעון, איפה הצלחת שנתתי לך עבור העוגה?

הצלחת? חשבתי שזאת הייתה העוגה


-הקלטה של צחוק-


עתידות: אינך נפחד על נקלה ומוכן להילחם תמיד למען הצדק


אערוך לך חגיגה ליום הולדתך

טוב אמא

האם רוצה אתה עוגה יפה עם שש נרות?

מוטב שתעשי שש עוגות עם נר אחד.


-הקלטה של צחוק-


עתידות: כאשר תתבגר תיסע לארצות רבות והיו לך ידידים רבים.


שמע מוטי, אינך יכול לשחות כאן

אני יודע שלא, אני טובע.


-הקלטה של צחוק-


עתידות: נסה להתחשב יותר בדעתם של אחרים.


אני חושש שטעינו ביער, הנה כבר חושך וקר

הנה שלט על העמוד, עלה לראות מה כתוב עליו

צבע טרי.


-הקלטה של צחוק-


עתידות: בקרוב תפגוש במישהו שישפיע מאוד על חייך.


ובכן, ברצונך להיות מציל שמעון? איזה משקול אתה יכול לשאת?

בערך 60 קילו

מה יהיה אם יטבע מישהו שמשקלו כפול מזה?

אשחה אליו… פעמיים!


-הקלטה של צחוק-


עתידות: תהיה מאושר בנישואיך ויהיו לך שישה ילדים.


זאת הייתה התשובה. בערך. זו תשובה קטנה, פרק קטן, זה לא פרק אמיתי.


עורך סאונד, יותם הלחמי.

קריאה בכף יד, שרה ווכטל.

עורך ראשי, רן לוי

מנהל עסקי, דני תימור

אני דור גד פישל האוור

בקרוב תצאו למסע ארוך ותגלו תגלית מפתיעה.


3 views0 comments

Comments


bottom of page