top of page

המירוץ לדירה עם ימית אפריאט - פרק 102: חופש כלכלי בגיל 60? הסיפור של דרו ומה אפשר ללמוד ממנו

דרו מרקס, יועץ משכנתאות במקצועו, הגיע לחופש כלכלי לפני גיל 60 בעזרת הגדלת הון והכנסות משוק הנדל"ן. הוא הגיע כדי להעניק השראה ולשתף את המאזינים כיצד אפשר לעשות את זה.

איך הכל התחיל? הוא תכנן לפני עשרות שנים תכנית כלכלית כיצד הוא יוכל לחיות מרווחה חברתית ולצאת לפרישה מוקדמת. הוא הלך ויישם את התכנית הזאת וצבר עוד ועוד נכסים על בסיס של הכנסה פסיבית. מה הסוד של דרו אתם שואלים? למנף. למנף. למנף. כך אומר לנו דרו שנטל משכנתאות מקסימליות כשהיה יכול. בפרק דיברנו על הנושאים הבאים: כיצד באמצעות מינוף חכם אפשר לרכוש דירות נוספות? איך עובד המנגנון של דיירים המשלמים עבורכם את המשכנתה? כיצד דרו מחזיר לחברה בעשייה והגשמה? וגם איך הוא תורם לחברה ולאוכלוסייה האתיופית ומסייע לה?

לצפייה עם כתוביות:

 

תאריך עליית הפרק לאוויר: 21/04/2024.

קריין: אתם מאזינים ל"מרוץ לדירה" עם ימית אפריאט, יועצת פיננסים ומשכנתאות ממייסדי "התאחדות יועצי המשכנתאות בישראל". הפודקאסט על נדל''ן ופיננסים, תמיד בגובה העיניים.

ימית: בוקר טוב. היום, ככה, לכבוד חג פסח, החלטתי להזמין אורח מיוחד שיספר לנו קצת על חירות כלכלית. בעצם, הבן זוג שלי, יריב, יש לו רעיונות מבריקים לפרקים, ככה, חלק מהתחביבים שלנו זה לשבת ולחשוב על פרקים לפודקאסט, ויריב הציע שאני אזמין בן אדם, שהוא בסביבות גיל ה-60, שהגיע למה שנקרא חופש כלכלי, אני כאילו לא כל כך אוהבת את המונח הזה, אנחנו נדבר על זה, ושהוא יספר לנו על הדרך ועל איך מציבים את המטרה ומגיעים אליה וכל השלבים לשם. והאורח המיוחד שלנו היום ניגש אליי בכנס השנתי ואמר: "האם אני יכול להתאים לאיזשהו פרק?". ואז אני, רגע, הבן אדם בן 60, יש לו תוכנית מדהימה של יציאה לחופש כלכלי, הוא בדיוק הדמות שחיפשתי לרשימת פרקים שלי. אז דרו מרקס, בוקר טוב, תודה שבאת.

דרו: בוקר טוב. איזה כיף להיות פה, באמת, הפודקאסטים שלכם, שלך, מדהימים.

ימית: איזה כיף.

דרו: באמת, באמת, כיף לי לשמוע את זה. ואת עושה את זה…

ימית: ואני בטוחה שאתה תתאים…

דרו: …משהו.

ימית: תודה רבה. אני בטוחה שבאמת אתה ככה תתאים גם למה שאנחנו אוהבים להעניק למאזינים, שזה המון ערך והשראה, לאיך להתנהל בסוף כלכלית, להגשים מטרות, יעדים, ויש לך סיפור נורא נורא מעניין. אז בוא תספר לנו, איפה התחלת את הדרך הזו, המדהימה שלך?

דרו: טוב, קודם כל, דרו, זה השם שלי, זה שם קצת מוזר, זה שם אוסטרלי. אני נולדתי באוסטרליה, עליתי לפני הרבה שנים, אבל זה נשאר אצלי. וחוץ מזה, אני יועץ פיננסי, ואני אוהב להגיד באנגלית, אני semi-retired, כלומר, אני יצאתי לפנסיה לפני הפנסיה.

ימית: מבחירה שלך.

דרו: הכל מבחירה.

ימית: כן.

דרו: בעצם זה הנושא, זה חירות כלכלית. אני קורא לזה עצמאות כלכלית בעצם. וזה חירות, זה אפשרות לבחור. כלומר, אני יכול לבחור לעבוד או שאני יכול לבחור לעשות דברים אחרים.

ימית: כיף. החלום.

דרו: ממש, ממש כיף. אני, אגב, נשוי, יש לי ארבעה ילדים בוגרים, וארבעה נכדים.

ימית: כולם בישראל?

דרו: כולם בישראל. אגב, חגגנו לא מזמן 50 שנה לעלייה שלנו לארץ בחגיגה גדולה מאוד, מאוד מושקעת, בהרבה מאוד כסף. כי כסף, זה אמצעי רק, וצריך לעשות חוויות. ועשינו חוויה מאוד מאוד גדולה לאחרונה.

ימית: איזה יופי.

דרו: ואיפה את רוצה להתחיל? [צוחק]

ימית: אני רוצה שתתחיל לספר לנו בעצם, כן, אני אשמח רגע לשמוע על הרקע מאיפה באת מילדות…

דרו: אוקיי.

ימית: …בכדי שהמאזינים ישמעו שבעצם לא נולדת לכסף הזה ש… או לעושר או לחופש… החירות הכלכלית הזו. זה תהליך שעברת, והתוכנית המדהימה שלך, שאני לא אחטוף את השם שלה…

דרו: אוקיי, מאה אחוז.

ימית: שאני אשמח שעליה אנחנו ממש נפרט.

דרו: נהדר. אז קודם כל, אני יליד אוסטרליה, כמו שסיפרתי, ואבא שלי, באוסטרליה, איש נדל"ן, היה יזם, קבלן גדול באוסטרליה. וכשהוא עלה לארץ, בעצם, הוא לא היה צריך יותר לעבוד, תכלס. הוא היה ציוני נלהב, עלה לארץ, ואמר: אני…

ימית: הולך להשתקע פה.

דרו: להשתקע פה, ואני אעשה משהו, חזון בן גוריון.

ימית: איזה שנה אנחנו?

דרו: 72'. 1972, הוא היה בן 44, אנחנו ארבעה ילדים, שני בנים ושני בנות, משפחה אוסטרלית. אגב, באוסטרליה היה לנו בית מאוד גדול, עם חצר גדולה, ובריכת שחייה בחצר, מאוד-מאוד מפונפן. הגענו לארץ, ו… [צוחק]

ימית: לאיזה עיר?

דרו: אחרת לגמרי. בהתחלה היינו בנתניה, באולפן בנתניה חצי שנה, ממש הלם תרבותי, שלושה חדרים, חדר לשני ילדים, מוזר בשביל אוסטרלים, עוד חדר לבנות, וסלון להורים! וואו, שוק.

ימית: שונה לחלוטין…

דרו: אבל… לגמרי, לגמרי.

ימית: …ממה שהייתם רגילים באוסטרליה.

דרו: אבל אבא שלי, הוא היה טיפוס. הוא היה שונה מאוד הבחור. והוא… חוויה. כל דבר זה חוויה. והיה נהדר. אני ילד בן 10, בוא'נה, זה היה… היה נהדר. באמת היה חוויה! בסופו של דבר אנחנו הגענו לאביחיל, אני גם גר היום באביחיל. ובאביחיל, שם בעצם גדלתי, אבל אבא, שהיה לו הרבה כסף באוסטרליה, החליט שהוא רוצה לעשות משהו מעבר. כלומר, אני אשקיע בעיירת פיתוח, בדימונה! הוא הקים מפעל…

ימית: איזה ציוני.

דרו: מפעל איזשהו, היה לו איזשהו רעיון אוסטרלי, של bricks, לְבֵנִים שהיו מצמידים לקיר, לא חשוב, אבל בשנות ה-70…

ימית: פחות תפס?

דרו: לא. אוסטרלי, תמים, ישראל… בקיצור, בסופו של דבר, הוא איבד את כל הכסף, הוא מכר את כל הדירות באוסטרליה…

ימית: מטורף, וואו.

דרו: העביר למפעל…

ימית: וואו, וואו.

דרו: וב-1978 בערך, הוא מצא את עצמו בלי כלום. למזלנו, במושבים לא יכלו לשעבד את הבית. אז הוא נשאר עם הבית. בזמנו, היום כבר אפשר לשעבד בית, לקחת משכנתא, בזמנו זה לא התאפשר. אז הוא נשאר בבית.

ימית: מזל.

דרו: מזל!

ימית: מזל. וואו!

דרו: עכשיו, הוא לא פשט רגל, הוא נשאר בלי כלום.

ימית: מטורף.

דרו: זה משפחה, ארבעה ילדים בלי כלום. אני אז הייתי בן 16, אבל תמיד עבדנו. אבא שלי תמיד עודד אותנו לעבוד ולעשות. ובגיל 16…

ימית: גם בתקופות הכי טובות, שהיה כספים…

דרו: תמיד. תמיד עבדתי.

ימית: "תעבדו".

דרו: תמיד עבדתי. תמיד הוא עודד את זה.

ימית: מדהים. זה כל כך, כל כך חשוב.

דרו: וזה כל כך חשוב, אתם לא מבינים כמה שזה היה חשוב. כי זה היתה סוג… זה לא הייתה נחיתה קטסטרופלית, זה הייתה, בסדר… אוקיי, אז עובדים. נשארנו עם bricks בהסדר מול טמבור, המפעל נמכר לטמבור, ובעסקת ההסדר, הוא לקח הביתה bricks. אז היה לו bricks בבית…

ימית: [מתלוצצת] מחסן עם לבנים…

דרו: כן.

ימית: שצריך להיפטר מהם.

דרו: בדיוק. אז אפשר להפוך את זה לכסף. אני בן 16, יצאתי, פשוט door to door, דפקתי בדלתות, זה היה העבודה הראשונה שלי במכירות, ומכרתי את ה-bricks האלה.

ימית: מטורף.

דרו: שהרעיון היה, הגימיק שבסיפור היה, שמי שקונה, אני עושה להם התקנה חינם. ומכרתי, היה לי הרבה כסף. מי שעזר לי בהתקנה, אגב, זאת אשתי…

ימית: מטורף.

דרו: אז בזמנו חברה שלי.

ימית: רגע, תן לי רגע להבין. זה לבנים ככה לעיצוב הבית?

דרו: כן.

ימית: או לא ל… כמו זה.

דרו: בדיוק.

ימית: אה, יפה, וזה בשנות ה-70.

דרו: בדיוק.

ימית: הקדמתם את זמנכם ברמה העיצובית.

דרו: בדיוק, בדיוק…

ימית: אוקיי.

דרו: בדיוק. לגמרי.

דרו: בזמנו בישראל לא היה bricks בכלל. אגב, זה…

ימית: ואתה ואשתך באתם והתקנתם את הלבנים בבתים של אנשים?

דרו: אני וחברה שלי בזמנו, כן.

ימית: וואו.

דרו: כן, כן. הייתי בן 16, תחשבי, 17.

ימית: וואו, וואו.

דרו: ו… [צוחק] זה היה…

ימית: אין לי מילים. גם המשווק… מוכר, גם מתקין.

דרו: וגם מתקין. הכל בחבילה אחת.

ימית: מדהים. מדהים.

דרו: והיה לי הרבה כסף.

ימית: וואו.

דרו: כלומר, היה לי נהדר.

ימית: וזה לא היה צריך ללכת לעוד אנשים במשפחה, הכסף הזה? לאבא?

דרו: כן, הכסף היה בשבילי, וכמובן למשפחה. ואגב, זה אני וגם אח שלי, וגם אחיות, שכולנו עבדנו, לא…

ימית: והמשכתם לקנות לבנים אחר כך בשביל להמשיך…?

דרו: לא, לא, לא.

ימית: פשוט להיפטר מהסחורה שהייתה.

דרו: בשלב מסוים, נכון. ובשלב מסוים גם התגייסתי לצבא…

ימית: מעניין.

דרו: הייתי ביחידה מובחרת בצבא.

ימית: וואו.

דרו: ואבא, ה-bricks האלה נגמרו בסופו של דבר, היה לו פרדס.

ימית: כמה זמן זה נמשך?

דרו: נמשך כזה שנתיים בערך.

ימית: וואו.

דרו: ועד שהתגייסתי, ואבא יזם, ובא עם איזשהו רעיון לעשות צימרים בחצר. שוב, הילדים, נתנו מהמשכורת הצבאית, שלא היה כלום, נתתי לאבא.

ימית: פששש, מטורף.

דרו: הוא בנה בידיים שלו, יחד איתנו, שני קוטג'… שני צימרים כאלה.

ימית: מדהים.

דרו: וזה התפרנס, כל טוב, הכל יפה. ב… אני השתחררתי, ב-83', 84' בערך. הלכתי לאוניברסיטה.

ימית: נולדתי.

דרו: נולדת [צוחקים]. ובהתחלה הייתי עצמאי, עשיתי, לא חשוב, קייטנה לילדים, קייטנה מאוד גדולה, 15 שנה, לא חשוב…

ימית: יפה, יפה.

דרו: שזה כדי לממן, כי לאוניברסיטה לא היה כסף להורים שלי, אז אני הכול לבד. אז כדי לממן את זה הקמתי ביחד אז עם חברה שלי, היום אשתי, קייטנה!

ימית: יפה.

דרו: קייטנה מאוד גדולה, מאוד מאוד גדולה, באמת, 450 ילדים במחזור, קייטנה גדולה. ו…

ימית: 15 שנה רצתם עם זה?

דרו: עשינו את זה 15 שנה, אבל במקביל התחלתי לעבוד כשכיר. בהתחלה כאיש מכירות, אחרי זה איש שיווק, ו… וכו', והתקדמתי, ועבדתי מעל 20 שנה בתחום של שיווק ופיתוח עסקי בזירה הבינלאומית. הייתי על הקו מעל 20 שנה, כל שבועיים-שלוש.

ימית: לאן טסת?

דרו: You name it, I was there.

ימית: אוקיי.

דרו: You name it. החל מ… הייתי נוסע… You name it, הייתי בכל העולם. ניהלתי אחר כך גם סניפים בהונג קונג של החברה, אחר כך גם ניו ג'רזי, ניהלתי סניף… הרבה. עשיתי שיווק בינלאומי ובפיתוח עסקי. אבל כל הזמן, הנדל"ן. כל הזמן, הנדל"ן.

ימית: ולכל הזמן הזה עשית נדל"ן?

דרו: כל הזמן. אני…

ימית: רכשת, השבחת, מכרת.

דרו: אני, קודם כל, אחד הדברים שקיבלתי מהאבא שלי זה החריצות. אז כל הזמן אני קניתי, רכשתי, מכרתי, בניתי. כל הזמן, כל הזמן במקביל.

ימית: והגדלת את ההון שלך באמצעות זה.

דרו: זהו. עכשיו, בשלב מסוים, בערך בגיל 33, הגעתי לאיזושהו חברה והיה לי קולגה, הוא היה מבוגר ממני בערך ב-20 שנה, הוא אמר: "דרו, עשיתי טעות חיי, אני לא שמתי כסף בצד. אל תעשה את הטעות הזאת, תשים כסף בצד ל… ותעשה", הוא צחק, "תעשה הכל שתוכל לצאת לפנסיה מוקדמת".

ימית: אה, יפה! אז הייתה הארה.

דרו: ואני אמרתי… וואו.

ימית: ובן כמה היית ששמעת את זה?

דרו: הייתי בן 33 ששמעתי את זה.

ימית: אוקיי, אוקיי.

דרו: ואמרתי…

ימית: וואו.

דרו: … אמרתי: "מה? אתה לא שמת כסף בצד, ושום דבר?", "לא. דרו", הוא אמר, "תשמע, אין לי כלום, עכשיו אני מתחיל לחסוך לפנסיה".

ימית: זו הייתה נקודת המפנה שלך?

דרו: זאת הייתה…

ימית: בהבנה של איך אתה רוצה שהחיים שלך יראו?

דרו: שאני צריך לעשות משהו, אז בזמן הזה לא ידעתי בדיוק. אני אהבתי נדל"ן, ואני, אגב, קניתי את הדירה הראשונה ב-1986. קניתי את הדירה, ותכף אני אספר לך על הדירה הזו, כי זה נורא נורא מעניין, הדירה הזאת, ספציפית הזאת. מאז היא נמכרה, אבל לא חשוב. אבל לאחר מכן עשיתי עוד ועוד, ואיתו, עם הבחור הזה, כשהוא אמר לי את הדבר הזה, אמרתי: "אוקיי, אני צריך לעשות איזשהו משהו". והתחלתי להכין תוכנית.

ימית: וואו.

דרו: תוכנית ארוך טווח. אחד הדברים אצלי, אני חושב מאוד-מאוד ארוך טווח ואני מאוד מסודר ואני מאוד מאורגן, ולכן אני יכול לעשות את הדברים, ואני גם מאוד נחוש! עם מטרה ויעד.

ימית: יאללה, בוא נשמע את זה. זה ה…

דרו: אוקיי. אבל אני חייב לספר לך על הדירה הראשונה.

ימית: כן.

דרו: ב-1986 קנינו דירה. עכשיו, אני ואשתי, לא היה לנו כסף. ההורים לא היה, לא שלה, ולא שלי. אגב, כל מה שאני עשיתי זה עם 20 אצבעות. עשר שלי…

ימית: ועשר שלה.

דרו: … ועשר שלה.

ימית: מהמם.

דרו: זהו. אנחנו רק, הכל זה אנחנו.

ימית: מדהים.

דרו: לא זכינו בשום ירושה. אגב, אצלי…

ימית: שהיה את הפוטנציאל, אבל הוא התפספס.

דרו: אצלי, רק אני נתתי להורים שלי, אני לא לקחתי מהם. חוץ מערכים, שזה מאוד מאוד חשוב. וזה הבסיס, וזה אני מנסה גם להנחיל לילדים שלי. הערכים. בסדר? זה…

ימית: זה יותר שווה מכסף.

דרו: זה יותר חשוב מכסף.

ימית: חד משמעית.

דרו: לגמרי, ולצערי, אנשים לא כל כך מבינים את העניין הזה. כי אם הם יבינו להפסיק לתת את המתנות ולדאוג לילדים כשהם צריכים דירות. הם לא צריכים דירות. הם לא צריכים דירות. אני מדבר עם חברים, והם חושבים שאני סדיסט, [ימית צוחקת] שאני לא רוצה לתת לילדים שלי דירות. הם לא צריכים, הם יכולים לבד. זה אולי פרק אחר, נדבר על איך. אבל חזרה…

ימית: לדירה ב-1986.

דרו: כן, 86'. לא היה כסף. אז אמרנו: "אוקיי, נגור אצל ההורים". גרנו אצל ההורים, גרנו אצל ההורים, קנינו את הדירה, ואנחנו החלטנו, אנחנו הולכים להשכיר אותה בינתיים. להשכיר אותה. ואמרתי: "בקיץ, באים לנתניה…".

ימית: קונספט חדשני. אף אחד לא חשב על זה באותה עת. אנשים קנו בתים למגורים שלהם.

דרו: נכון, נכון. אני רק חשבתי כל הזמן איך אני עושה… איך אני… קודם כל, לקנות את הדירה הזאת זה היה 55,000 דולר. יואו! איך נעשה את זה? והצלחנו… קודם כל, השכרנו את זה לקיץ לצרפתים שבאו לנתניה [צוחקים], בהרבה כסף, באיזה… אני חושב שהמון, באיזה 300 דולר לחודש, שזה היה המון כסף אז.

ימית: כן.

דרו: וחגגנו, היינו כל כך שמחים! [ימית צוחקת] וכך עשינו. אז שנתיים גרנו אצל ההורים.

ימית: יפה.

דרו: בצניעות. לא הייתה ברירה. לא היתה ברירה!

ימית: ודירה בנתניה מושכרת לצרפתים.

דרו: בדיוק.

ימית: מהמם.

דרו: בדיוק.

ימית: והגדלתם את ההון שלכם.

דרו: עכשיו, כעבור כמה שנים, קודם כל, אני באתי לדירה הזאת, וראיתי, זה דירת שני חדרים מאוד גדולה. אמרתי: "וואו, רגע, שני…". אני ישר התלהבתי מהדירה הזאת. אשתי אמרה…

ימית: לקחתם הלוואה?

דרו: בוודאי, בוודאי. אגב, אני חסיד גדול של משכנתאות. אני יכול לדבר על זה הרבה, כמה שזה דבר נפלא.

ימית: בטח.

דרו: זה לא דבר טוב?

ימית: זה ממנף, בטח.

דרו: ואני כל החיים מינפתי. עכשיו כבר אין לי, אבל כל החיים מינפתי. זה דבר חשוב. למנף, למנף.

ימית: כמה כסף הבאת לדירה הזו, מההון העצמי שלך?

דרו: וואלה, אני חושב ש… אני כבר לא זוכר כמה בדיוק הבאתי, אבל היה… לקחתי את המקסימום. אני תמיד לוקח את המקסימום. לקחתי את המקסימום. גירדתי…

ימית: והחזרתם את זה מעבודה בקייטנות.

דרו: ברור.

ימית: והפיתוח העסקי וכולי.

דרו: וגם כשכיר, בוודאי.

ימית: כן. כן.

דרו: לקחתי את הדירה הזאת, שני חדרים, כעבור חמש שנים מכרתי… קניתי ב-55,000 דולר, מכרתי ב-165,000 דולר.

ימית: וואו, ב-5 שנים.

דרו: איך? איך? זה היה שני חדרים מאוד גדולים, הפכתי אותה ל-4 חדרים ושירותים כפולים בשיפוץ קטן.

ימית: יפה.

דרו: וזה… נלחמו על הדירה הזאת לקנות אותה.

ימית: היה לה נוף לים?

דרו: נוף לים, כמובן.

ימית: הא, שווה.

דרו: אנחנו… ראו נוף לים, בדיוק, בדיוק, בדיוק כאן, ככה, נוף לים. קטן, אבל היה נוף לים. זה היה מאוד חשוב אז, בזמנו, לנתניה.

ימית: כן. מהמם.

דרו: ואשתי עיצבה את המקום.

ימית: עם הבריקים? [צוחקת]

דרו: עם ה… כמובן, עם הכד המיוחד, ועיצוב… למכור דירה…

ימית: יפה מאוד.

דרו: בקיצור… זה היה נהדר. ואז חוזרים לסיפור הזה של איך התקדמתי. התקדמתי בזה שעשיתי תוכנית. קודם כל אמרתי: "אוקיי, איך אני עושה את זה?"

ימית: מה היה לך באותה נקודת זמן?

דרו: תראי, באותה נקודה אני כבר הייתי אחרי הבניית הבית, אני…

ימית: בית המגורים שלכם?

דרו: כן, בדיוק.

ימית: במושב.

דרו: … אנחנו, מה שעשינו, אנחנו מכרנו את הדירה בנתניה ובנינו בית.

ימית: אוקיי, זה מה שיש לך בנקודה שאתה יוצא…

דרו: זה הכל. זה הכל.

ימית: …לתוכנית של הפרישה המוקדמת, בסביבות גיל ה-33, יש לך בית מגורים בשלב הזה.

דרו: רגע, רגע. יש לי בית מגורים, אבל תמיד אני… הרי נכסים מניבים, זה, אני אוהב את זה, זה מדבר אליי. אז כשבניתי את הבית, חייב יחידת מגורים, זה חובה. אגב, לכל הלקוחות שלי שאני מלווה היום, It's a must, זה basic.

ימית: מסכימה איתך.

דרו: אתה בונה בית, זה מגיע עם יחידת דיור. זה לא הולך ביחד, אין חיה כזאת.

ימית: אני מסכימה איתך…

דרו: בית זה בית.

ימית: אתה יודע שהרבה אנשים לא רוצים, לא רוצים להכניס דייר לבית, ו… בסדר, מכבדת כל אחד. אבל אני מסכימה איתך שזה הכנסה פאסיבית מדהימה.

דרו: אני… אני מצליח לשכנע, אני מצליח… אגב, אני שכנעתי לא רק את… אני גם, כל הגיסים שלי וכולם, היום, עד היום מודים לי: "דרו, דרו, וואו וואו וואו, איזה יופי…

ימית: כן.

דרו: … ששכנעת אותנו לעשות יחידת דיור".

ימית: אני מנסיון… גם לי, אני עשיתי…

דרו: ברור.

ימית: … בניתי ביחידה, וזה אחד הדברים הכי טובים שעשיתי מבחינה כלכלית.

דרו: ברור, זה ברור לגמרי.

ימית: כן.

דרו: אז כמובן, בניתי עם יחידת דיור, זה ה-basic. אחרי זה, המשכנתא, הצלחנו לגמור אותה הרבה הרבה יותר מהר. וזה נושא, אגב, שזה נורא נורא חשוב.

ימית: אתה מתחרט שסגרת את המשכנתא מהר?

דרו: לא.

ימית: למה לא? עם הכסף, יכולת לעשות איתו דברים.

דרו: אה, לא, לא, אני… סליחה. אני בוודאי, בוודאי שמח שסגרתי מהר, כי ריביות אז זה לא…

ימית: לא כמו היום.

דרו: זה 7-8 אחוז.

ימית: אוקיי.

דרו: 7 אחוז, 8 אחוז.

ימית: לא הייתה אלטרנטיבה לכסף בהכרח מניבה יותר.

דרו: לא, לא, לא, לא, לא. זה העניין, המשכנתא, לקחנו משכנתא כבדה מאוד, עבדנו קשה. אגב, עוד דבר שאני חייב להדגיש אותו בשלב הזה. אני מעודד אנשים לשים בצד, תקשיבי טוב, זה הרבה - 40% מהשכר נטו בצד [ימית מגחכת] לטובת… רגע, תקשיבי, חיסכון במשכנתא. זה צריך להגיע ל-40%. אם לא…

ימית: 30 בערך למשכנתא ועוד חיסכון.

דרו: נכון.

ימית: בסדר גמור. מהמם.

דרו: לא קשור לכסף שהולך, אם אתה שכיר, לפנסיה. אני מדבר על 40%…

ימית: [מהמהמת בהסכמה] כן, כן. מההכנסה הנקייה שאתה מביא, מהנטו שאתה מביא הביתה…

דרו: 40% לטובת משכנתא.

ימית: המלצה, כן, הגיונית.

דרו: זה הגיוני.

ימית: הגיוני מאוד.

דרו: יש כאלה שאומרים שזה כבד מאוד. אני, אני… אנחנו, אגב, אני ואשתי, שמנו אפילו יותר. אנחנו ממש…

ימית: אני חושבת שזה תלוי ברמת ההכנסה, לא?

דרו: זה תלוי ברמת ההכנסה.

ימית: אם היית מכניס 20 או 50, יש הבדל כמה אתה יכול לשים בצד.

דרו: נכון, אבל הכלל אצבע זה 40%. אנחנו, אני ואשתי, עבדנו מאוד מאוד קשה כשהיינו צעירים. היום אנחנו… זה אחרת לגמרי.

ימית: כן.

דרו: היום אנחנו רק עוסקים בדברים… לעשות טוב. טוב לאחרים וטוב לנו.

ימית: מהמם.

דרו: זה מה שאנחנו עושים. נמשיך עם התוכנית.

ימית: כן.

דרו: התוכנית. עשיתי תוכנית. קראתי לתוכנית "15-15". אני צריך איזשהו שם ויהיה לי יעד, ואנחנו נילחם על היעד הזה. מה זה ה-"15-15"? זה 1 במאי, 2015. אני הולך לצאת לעצמאות כלכלית.

ימית: בן כמה אתה?

דרו: אני בן בערך… אז כבר בשלב הזה בן בערך 38 בערך. על התוכנית שהחלטתי…

ימית: כן.

דרו: במצב כזה. אמרתי, זה היעד. זה היעד. והתחלתי פשוט להמשיך לעבוד כרגיל ולחסוך כסף ולקנות נדל"ן. וקניתי מגרש, בניתי שני קוטג'ים.

ימית: במושב שלכם?

דרו: לא, לא, לא.

ימית: במקום אחר לגמרי?

דרו: קניתי במקום א… קניתי… במקרה קניתי בתל מונד, לא חשוב.

ימית: חשוב, חשוב. תל מונד זה… אחלה.

דרו: בזמנו, אבל זה לפני הרבה מאוד שנים, לא חשוב.

ימית: כן.

דרו: קניתי את המגרש… אגב, קניתי עם תוכניות. אז בזמנו, אגב, נורא חשוב גם לדבר משהו על רגולציה. אני מתייחס לרגולציה של אותה תקופה. בזמנו, יכולנו לעשות דברים מסוימים. היום עושים דברים אחרים, כי יש רגולציה קצת אחרת. בזמנו, לדוגמה, יכולת למכור בית כל 4 שנים. לא משנה כמה בתים יש לך. ניצלתי את העניין הזה, כלומר, יכולתי למכור בית עם פטור…

ימית: ממס שבח.

דרו: ממס שבח, כל ארבע שנים. אז ככה, כל הזמן עשיתי. בניתי…

ימית: ולא היה מס רכישה.

דרו: קטן מאוד.

ימית: כן.

דרו: קטן מאוד. אז ככה עשיתי. יכולתי לעשות את זה ככה. ו… אז עשיתי בתים, ועשיתי דירות. עכשיו, כל הזמן… זה מצחיק קצת, הייתי באוסטר… הייתי פשוט, נגיד, אני לא יודע, הייתי בארה"ב עם לקוחות, הייתי מתפעל את הקבלן בתל מונד [ימית צוחקת] בטלפון.

ימית: כן.

דרו: הייתי עושה דברים כאלה. אז עשיתי פרויקט אחד בתל מונד, ואחר כך עשיתי עוד כמה דירות בנתניה. אחרי זה, בעיקר…

ימית: כשהכל ממונף. כל הזמן אתה לוקח משכנתאות.

דרו: תמיד, תמיד. אני הייתי ממונף 100%.

ימית: כן. גם שיעבדת את המגרש תל מונד, לקנות עוד… ככה כל הזמן עוד שיעבודים.

דרו: בוודאי. כל הזמן, כל הזמן אני…

ימית: והכל משולם גם על ידי ה… בעצם השכירויות שאתה מקבל.

דרו: נכון! פשוט כל פעם אני מינפתי. אז קניתי עוד נכס.

ימית: והמימון לבנייה בתל מונד?

דרו: סליחה?

ימית: מימון הבנייה בתל מונד? מהון אישי?

דרו: 100%.

ימית: גם, הכל מהלוואות.

דרו: הכל… זה לא עסק. חבר'ה, זה לא עסק.

ימית: מה ההכנסות שלכם באותה תקופה?

דרו: וואו. קודם … באותה תקופה ההכנסות שלנו… וואלה, אני לא זוכר בדיוק, נגיד, בסביבות… אשתי מורה, אגב, הייתה מורה, אחר כך גם ניהלה בית ספר. אז שכר של מורה, אני לא זוכר…

ימית: 10.

דרו: כמה זה היה, נגיד, 6,000-7,000 שקל, אז בזמנו. ואני הייתי אז במשכורת של, נגיד, 15,000 שקל. דיברתי לפני הרבה שנים, 25 שנה. וככה… אבל הבסיס היה מינוף 100%. וזה לא עסק, זה פרטי. עשיתי את זה כפרטי, כן? זה לא שאני, זה לא עסק. איך מינפתי 100%? כמובן, שיעבדתי את הבית שלי, וכל פעם שיעבדתי עוד, וכל פעם עשיתי…

ימית: גם היה אז EMI? שהיה ניתן לקחת 90% מימון מהבנקים?

דרו: 100 אחוז, מה?

ימית: 100% היה ניתן.

דרו: 100%, מה קרה לך?

ימית: איך הכל השתנה בטירוף, אה?

דרו: לא, 100% מהבנקים.

ימית: מטורף. כל נכס היית מקבל 100% מימון עליו?

דרו: כן.

ימית: רק להוכיח יכולת החזר?

דרו: יכולת החזר…

ימית: מטורף.

דרו: אבל גם הייתי משעבד נכסים אחרים לצורך העניין.

ימית: כן.

דרו: כן, אבל הכל 100%. אני הייתי עושה דברים…

ימית: מדהים.

דרו: …אם זה היה פרויקט.

ימית: היום הרגולציה נורא מפריעה לנו לעשות את כל הדברים האלה…

דרו: עכשיו זה משהו אחר.

ימית: והמיסים.

דרו: עכשיו יש דברים אחרים.

ימית: נורא קשה.

דרו: עכשיו צריך תמיד לזכור להתייחס לרגולציה הנוכחית, אלה כללי המשחק.

ימית: כן.

דרו: צריך לשחק את המשחק לפי הכללים היום. היום יש כללים אחרים, יש שיטות אחרות.

ימית: עשית עוד דברים חוץ מנדל"ן באותה תקופה, במסגרת התוכנית?

דרו: אני רק נדל"ן.

ימית: רק נדל"ן עשית.

דרו: אני רק נדל"ן. קוריוז אם את רוצה, קוריוז קטן, נקפוץ רגע. הגיע אליי יועץ השקעות, יש לי סכום כסף כרגע בבנק, ניסה לשכנע אותי להשקיע בשוק ההון.

ימית: כן.

דרו: עכשיו, קודם כל, אני חייב להגיד, אני כן קצת בשוק ההון בגלל הפנסיות שלי. יש לי פנ… עבדתי 20 שנה, מעל 20 שנה, אני לא שחרר…

ימית: כן, כן. קרן פנסיה, קרן השתלמות אולי. כן.

דרו: זה… כל הקרנות השתלמות שלי, וכמובן של אשתי, הכל נמצא בשוק ההון, אבל אני לא! כלומר… זה…

ימית: כל כסף פנוי שהיה לך, השקעת אותו בנדל"ן.

דרו: בדיוק, בדיוק.

ימית: זה הייתה התוכנית.

דרו: זה התוכנית. הכל, הכל, הכל, הכל בנדל"ן. והנושא הזה, זה מאוד חשוב, אני חוזר רק לסיפור הזה של היועץ השקעות. הוא בא אליי, לפני חודש, [ימית צוחקת קלות] הוא אמר: "תשמע, בשוק ההון, זה הכי טוב. זה יותר טוב מנדל"ן". אמרתי: "בוא, בוא".

ימית: [צוחקת] הוא אומר את זה לבן אדם בן 62, שעשה נדל"ן בחייו מגיל 38.

דרו: "בוא". הוא אמר: "תבחר תאריך". אמרתי: "תשמע, אני קניתי, סתם"… אחד הנכסים שלי זה במקרה ברעננה, קניתי ב-2003, עכשיו אנחנו 2023. 20 זה היה זה… 20 שנה… בוא, כמה עשה S&P? כמה עשה S&P 500?"

ימית: זה דוגמה מעולה.

דרו: "כמה עשה? אתה צוחק איתי? נדל"ן? בוא, בוא נראה". אז הוא מוציא, עושה במחשב.

ימית: כן.

דרו: אני, אוקיי, אני קניתי ב-127,000 דולר.

ימית: 127,000 דולר, דירה ברעננה ב-2003.

דרו: כן. ב-2003, והיום שווה שלו… מעל 3,000,000 שקל, כמה עשה S&P? מי עשה את חושבת יותר? אני.

ימית: אה… אתה.

דרו: הנדל"ן עשה יותר.

ימית: כן.

דרו: כן. אז הוא: "וואו, וואו, וואו, וואו, וואו, וואי, וואי, וואי, וואי, וואי". באמת, זה סיפור שאני…

ימית: גם שוב, אתה לא הבאת את כל ה-123,000 דולר.

דרו: נכון.

ימית: שזה מאוד חשוב.

דרו: זה בכלל…

ימית: בשביל להרוויח את אותו דבר ב-S&P, אתה צריך לשים את ה-123,000 דולר לגמרי בתוך המשחק.

דרו: זה בכלל… את צודקת מאוד-מאוד, שזה נושא שאנחנו, אני מדגיש את זה ללקוחות שלי.

ימית: זה כל הזמן חוזר עליו בויכוחים של נדל"ן…

דרו: זה…

ימית: מול שוק ההון.

דרו: נכון.

ימית: בנדל"ן יש לך את האפשרות למנף.

דרו: נכון.

ימית: בשוק ההון אתה לא יכול. אלא אם כן, עוד פעם, תיקח על חשבון איזושהי קופה ותשים את זה, זה גם מסוכן מאוד.

דרו: אני חייב להדגיש. אני כל דבר שאני עושה, אני נורא שמרן. אני מרובע נורא. אני מרובע נורא. אני נורא מסודר ושמרן. כל ההשקעות שאני עושה הם מאוד מאוד זהירות. אין פה שום סיכון. כלומר, כמובן אנחנו בודקים את הנכס, כמובן אנחנו בודקים את השטח, כמובן יש לי כבר מוכר. זה נורא, אני… בשבילי…

ימית: אין איזה עסקה שלא צלחה או שלפחות לא הייתה לפי התוכנית, שאתה יכול לספר לנו עליה?

דרו: הייתה לי אחת כזאת. כן, הייתה לי אחת כזאת ב-1995.

ימית: איפה?

דרו: זה היה בנתניה, באחת הדירות שקניתי בנתניה. אמרנו, אנחנו חייבים לקנות נכס. עכשיו, זה אחת הטעויות שלי, כי אבא שלי לימד אותי: איפה שרצים כולם, אתה אל תרוץ לשם.

ימית: וואלה.

דרו: הוא היה מאוד-מאוד… אחד העקרונות שלו היו: "לא, לא לרוץ אחרי העדר. אתה תחשוב עם הראש שלך".

ימית: יפה.

דרו: אם רצים, לא שם.

ימית: לך לכיוון אחר.

דרו: ואני בדרך כלל, בדרך כלל, מזהה הזדמנויות כשמצב לא טוב. למשל עכשיו, או לפני חודש-חודשיים, זה הזמן. כשיש משבר, זה הזמן. כשכולם…

ימית: קנית נדל''ן עכשיו?

דרו: אני עכשיו משא ומתן לקנות, אני לא צריך, אבל אני…

ימית: אין לא צריך…

דרו: אני…

ימית: … מה רע להוסיף עוד? [צוחקת]

דרו: לא, אני לא יודע, אני כרגע משא ומתן לקנות איזה משהו ב-2080.

ימית: באיזה עיר?

דרו: כן, ברעננה, אני אוהב לקנות ברעננה.

ימית: כן, אחלה עיר.

דרו: אהה… זהו, אז הייתה לי טעות ב-95'…

ימית: כן.

דרו: לא יודע אם את זוכרת, אני לא יודע, היית עוד צעירה.

ימית: הייתי קטנה מאוד.

דרו: היית צעירה.

ימית: הייתי בכיתה ו' או ה'.

דרו: אבל בשנות ה-90 היה… היו הרבה מרוסיה, הייתה עלייה גדולה מאוד, אריק שרון… והרחיב, והמחירים טיפסו וקניתי.

ימית: קנית בפיק של המחירים?

דרו: קניתי בפיק, כן.

ימית: כאילו לא לפני… כבר שהם היו גבוהים יותר.

דרו: כן, כן. קניתי במחירים גבוהים ב-95', לא חשוב, ונשארנו את זה, השכרנו את זה, כמובן, אני יודע להפוך לימון ללימונדה, עשיתי שם שיפוץ, סידרתי וזה…

ימית: כן.

דרו: …ארגנתי…

ימית: כן.

דרו: כמו שאני תמיד אוהב לארגן, ובסוף זה היה בסדר, נשארנו עוד איזה 15 שנה… אחרי זה מכרתי, אבל לא חשוב.

ימית: אבל מה לא היה בסדר? מה הייתה הטעות מבחינתך?

דרו: שלא הקשבתי לאבא שלי שהיה תמיד היה אומר: "כל העדר רצים, אתה לא רץ". לדוגמה, שנת 2021-22, מה קרה פה?

ימית: טירוף.

דרו: טירוף.

ימית: טירוף.

דרו: אני נחרדתי, אני נחרדתי, אמרתי: "לא לגעת! זה לא הזמן, זה לא הזמן". אתה עושה כשלא רוצים. כשלא רוצים, אז אתה עושה. כשכולם מדברים: "מצב על הפנים"…

ימית: כמו עכשיו.

דרו: כמו עכשיו. "זה קשה, ריביות גבוהות". אגב, ריביות אף אחד לא שיחקו אצלי. לא אמרתי: "רגע, אני משווה את זה לאלטרנטיבה, לחלופה", זה לא עניין אותי. אותי מעניין רק ההחזר.

ימית: אנחנו בדיוק באותו ראש. [דרו צוחק] בדיוק השבוע הייתי בפגישה, ואנחנו שעה וחצי מדברים על לקנות את הדירה והכל, ואז הם אומרים: "ימית, את באמת חושבת שבסביבת הריבית היום"… אמרתי להם: "חבר'ה, זה משנה לכם אם זה יהיה שלושה אחוזים או חמישה אחוזים? זה באמת מה שישפיע על הבחירה? יש לכם את יכולת ההחזר, יש לכם את ההון עצמי…"

דרו: וואו.

ימית: מה זה משנה עכשיו, ה-3 או ה-5? כשזה יהיה 3 נעשה שינויים ונוריד את זה ל-3.

דרו: ברור.

ימית: אבל תיכנסו לשוק.

דרו: ברור. ברור.

ימית: בול.

דרו: בול. זה לא… הריביות לא מעניינות, באמת. אם הייתי מסתכל כל הזמן על ריביות, אז שהיה 7-8 אחוז, לא הייתי קונה!

ימית: לא היית קונה! היית משותק! מה זה? ריביות גבוהות.

דרו: לא הייתי קונה, לא הייתי קונה. ולמזלי… תראי, אני אז לא הבנתי. אני חייב להגיד. תכף נדבר מה פתאום הגעתי לכל התחום הזה. אבל ה… כי אני… מבחינת המשכנתאות, כי אני בעצם היום יועץ פיננסי, וגם יועץ משכנתאות.

ימית: כן.

דרו: ונדבר על זה, אז נוכל לדבר על זה, אבל כל הנושא הזה של משכנתאות, אני בזמנו לא הבנתי בזה. לא הבנתי בזה. היום אני יודע כמה טעויות עשיתי, כשלא לקחתי יועץ משכנתאות. לא הבנתי בזה, אבל כן הבנתי… הראש שלי אמר, עזוב כרגע את הריבית. תסתכל על ההכנסה המניבה.

ימית: על הפוטנציאל.

דרו: על הפוטנציאל, מה שאתה יכול להפוך אותו, על הגדלת הערך. על זה תסתכל. למזלי הסתכלתי על זה.

ימית: מהמם, מהמם.

דרו: [צוחק] למזלי.

ימית: עכשיו, דרו, בוא תרחיב לנו על התוכנית של ה-15.

דרו: אוקיי. "15-15", קודם כל, אמרתי לעצמי: "אוקיי, אני…"

ימית: מה הגדרת שם, כמטרות?

דרו: אוקיי. הבסיס הוא ההוצאות החודשיות. כי כמה אתה צריך? כמה אתה צריך? יש כאלה שמסתפקים ב-15,000 שקל לחודש. יש כאלה ש-25, יש כאלה שלא גומרים את החודש עם 50,000.

ימית: נכון.

דרו: אז קודם כל, הגדרנו. הגדרנו כמה כסף אנחנו צריכים לחודש, פחות או יותר. אז בזמנו היינו עם ארבעה ילדים. אמרנו, כנראה בעתיד זה יהיה… אמנם יש אינפלציה וכדומה, אבל גם ילדים גדלים, והם יצאו מהבית. וכבר מראש…

ימית: אתה מלמד אותם לעבוד מגיל צעיר, לדאוג לעצמם.

דרו: כבר מראש. אני גם אמרתי לילדים שלנו, אני ואשתי: "דירות אנחנו לא נותנים". זה עקרון! עקרוני! כי אני אמרתי להם את זה, שידעו בגיל צעיר. כי אחר כך, אתה לא יכול להגיד להם בגיל 28 פתאום, אין כסף.

ימית: אבל כשאתה אומר: "דירות אנחנו לא נותנים", זה אומר גם לא לתת איזה שהוא הון ראשוני להתקרב לדירה?

דרו: אני לא נותן.

ימית: כלום?

דרו: דווקא.

ימית: דווקא.

דרו: לא נותן.

ימית: לימודים אקדמיים, מימנת להם?

דרו: סליחה. כל דבר שקשור בהכשרה, השכלה, ליווי, תמיכה…

ימית: בעודם, נגיד… למדו, לא יודעת איפה…

דרו: כולם אקדמיים. כולם תואר שני. כולם, כולם…

ימית: כולם למדו מחוץ לבית, גם עזרת להם אולי…

דרו: לא, שכר הדירה אני לא נותן.

ימית: שכר דירה, לא?

דרו: לא נותן. לא, שיעבדו. לא נותן.

ימית: יפה, יפה. אני… זה מסקרן לשמוע.

דרו: אני לא נותן את זה, ולא סתם.

ימית: אז הם למדו ועבדו במקביל?

דרו: עבדו ולמדו במקביל, כולם. הבת הגדולה… הבכורה שלי כבר מנהלת בית ספר, אגב, הבכורה שלי, שלנו, כמובן תואר שני ב"עברית". הבן השני כבר סיים תואר שני במנהל עסקים באוניברסיטת תל אביב.

ימית: יפה.

דרו: הבן השלישי, הוא גם כבר עכשיו מסיים תואר בפק"מ, והבת הקטנה, היא עכשיו השתחררה מצה''ל, עוד שבועיים נוסעת ל…

ימית: טיול.

דרו: לטיול הגדול. אז… היא היחידה…

ימית: לאוסטרליה?

דרו: … גם בלי הנכס. גם.

ימית: [צוחקת] גם אוסטרליה.

דרו: וגם כנראה אני גם אצטרף אליה. אבל…

ימית: יפה. יפה. אז היא היחידה בלי נכס? בסדר…

דרו: כן.

ימית: היא תגיע לזה.

דרו: כן, כן. האחרים כבר יש להם כמה, זה לא… והכל מעצמם.

ימית: יש להם כמה. מדהים.

דרו: מעצמם.

ימית: מדהים. מדהים. בלי שום סיוע ממך דרו! אמיתי! אתה נשבע לנו פה! [צוחקת]

דרו: כן. ליווי…

ימית: קשה לאנשים להאמין שאדם צעיר במדינת ישראל יכול לקנות דירה בלי שום עזרה מההורים.

דרו: לא יודע אם יש לך זמן, אבל אני גם… סליחה שאנחנו סוטים מהנושא, אבל אני חייב לענות לך על הסיפור הזה. אני גם מנהל עמותה. יסדתי עמותה כשפרשתי, אגב, בסוף התוכנית זזה מ-"15-15" ל-"18-18".

ימית: מה זה אומר?

דרו: מה זה אומר? ראשון באוגוסט 2018 עשיתי ככה לכל הנסיעות המטורפות בכל העולם, ואז יצאתי לעצמאות כלכלית מלאה. ב-15-15…

ימית: וואלה, ב-2018? לא מזמן.

דרו: כן. נכון, לא מזמן. לא מזמן. ואז גם אמרתי…

ימית: רגע, אני רוצה להבין, עד שהגעת… ה-15…

דרו: כן.

ימית: זה היה 2015?

דרו: כן.

ימית: אז זה גם לא מזמן יחסית.

דרו: כן, נכון.

ימית: אוקיי.

דרו: נכון, נכון, נכון.

ימית: אז היית כבר עם תשתית…

דרו: נכון.

ימית: …יפה מאוד בשביל להחליט שאתה פורש, מגיע לפרישה מוקדמת עוד 15 שנה.

דרו: עשיתי אבל את זה בתוכנית. כי ראיתי שאוקיי, אני קונה עוד נכס, וכמובן מינפתי, ועוד נכס ומינפתי, כל הזמן הייתי מאוד מאוד ממונף. כל הזמן ממונף, והתרומה להחזר החודשי זה מהנכסים בעצם.

ימית: ברור.

דרו: את מבינה? כי… ואני נורא אוהב back to back. אני אוהב לעשות… לקנות נכס… לדוגמא, סתם דוגמא - קניתי למשל, אחד הנכסים קניתי בבאר שבע, שמתי שם 200,000 שקל, או 150,000 שקל, והכל השאר…

ימית: משכנתא, כן.

דרו: משכנתא. והשכר דירה…

ימית: מכסה.

דרו: שילם את ה…

ימית: מעולה.

דרו: משכנתא. back to back. ועוד אחד, ועוד אחד. ככה אני אוהב מאוד לעשות, גם עבור לקוחות שלי. אני אוהב…

ימית: בהכי הכי שיא שלך, כמה דירות החזקת בו זמנית?

דרו: הרבה, הרבה.

ימית: ואיך… לקחת חברות ניהול לזה?

דרו: לא.

ימית: או שניהלת את הכל לבד?

דרו: אה… לא, לא, לא. הכל, הכל, הכל לבד.

ימית: הכל לבד.

דרו: הכל לבד. בזמנו…

ימית: היו לך גם בעיות עם שוכרים שלא שילמו, שהרסו?

דרו: את יודעת…

ימית: יש גם סיפורים פחות אופטימיים ומגניבים, שאנחנו כאילו…

דרו: אני… לצערי, לצערי הרב, אני… ממש לא נעים לי, כי אין לי.

ימית: [צוחקת] הכל עבד מושלם.

דרו: צריך לדעת לעשות את זה, כמו כל דבר בחיים.

ימית: מה? ברמת הגם בחירת הנכס, המקום שלו, הדייר שאתה מכניס.

דרו: כן, אבל בעיקר ה…

ימית: ידעת לבחור את זה בצורה כזאת שלא היו טעויות?

דרו: החוכמה, החוכמה בכל הסיפור הזה זה לבחור דיירים. אני יכול לדבר הרבה על הנושא הזה.

ימית: מדהים.

דרו: אין לי, אין לי עורכי דין, לא תבעתי אף אחד…

ימית: אִייי! [בתדהמה]

דרו: … אף אחד לא תבע אותי. אין לי. הכל אני עושה לבד…

ימית: מטורף.

דרו: אבל אני יודע לבחור דיירים נכונים.

ימית: טוב, כי גם היית באזורים… רעננה ותל מונד.

דרו: לא, לא… הייתי בשכונות… גם בבאר שבע, בכל מיני שכונות…

ימית: כן?

דרו: ב… לא, זה לא נכון.

ימית: בדימונה.

דרו: בקרית שמונה, ב…

ימית: היה לך גם בדימונה?

דרו: בדימונה עוד לא.

ימית: לא?

דרו: בדימונה עוד לא, אבל…

ימית: זה טראומטי קצת, דימונה, בשבילך.

דרו: מה?

ימית: אולי קצת טראומטי. [צוחקים]

דרו: כן, נכון, נכון, נכון. אבל אני, אני, אני… פשוט אני כבר לא צריך יותר לקנות יותר. אני כבר במצב אחר.

ימית: אז אנחנו עכשיו בעצם בעיצומו של התוכנית של ה-15?

דרו: כן.

ימית: עוד לא הגעת ליעד.

דרו: אני… מה? כרגע?

ימית: אתה בתוך התוכנית, כן. 15 שנה לא?

דרו: סיימתי 15…

ימית: ל-30…

דרו: לא, לא, לא, לא, לא, לא, לא הבנת.

ימית: תסביר. לא הבנתי.

דרו: לא, לא, לא. הבנתי, הבנתי. "15-15"…

ימית: כן?

דרו: זה תאריך.

ימית: הבנתי.

דרו: 1 במאי 2015.

ימית: חשבתי תוכנית 15 שנה קדימה.

דרו: לא, לא, לא.

ימית: אוקיי.

דרו: זה פשוט שם של תוכנית, אמרתי: "זה היעד, זה התאריך שאני רוצה להיות במצב של עצמאות כלכלית".

ימית: אז זה היה ב… אי שם ב-2005.

דרו: זה היה… לא, לא, זה היה לפני זה.

ימית: עוד לפני זה?

דרו: זה היה לפני זה. שנות ה-2000. כן…

ימית: בשנות ה-2000…

דרו: כן. תחילת שנות ה-2000.

ימית: בשנות ה-2000 שמת את ה-15…

דרו: 15…

ימית: 15.

דרו: נכון.

ימית: והגעת לזה. מדהים.

דרו: הגעתי לזה, אבל רק ב-"18-18", כלומר באחד באוגוסט 2018, אני בעצם… ב-2015, קיבלתי איזשהו תפקיד, אמרתי: "אוקיי, נעשה עוד תפקיד", והזזתי את זה ל-2018. ואז יצאתי לעצמאות כלכלית שכל ההכנסות שלי היו הרבה יותר גבוהות מאשר ההוצאות החודשיות שלי.

ימית: מצוין. ואתה יכול לבחור לעשות מה שבא לך.

דרו: ואמרתי לעצמי: "אני סיימתי", אני עכשיו עשיתי מה שנקרא, עשיתי לביתי, עכשיו אני הולך לעשות משהו לחברה, והקמתי עמותה.

ימית: כן, שמה העמותה הזאת עושה?

דרו: העמותה נקראת "חוד להצלחה", ואנחנו עוזרים למשפחות יוצאי אתיופיה.

ימית: איזה יופי, וואו.

דרו: ובזה, אני מאוד מושקע בזה, גם כמובן נפשית, רגשית, וגם כספית. בעצם, התרומות זה מהחברים שלי באוסטרליה.

ימית: איזה יופי.

דרו: הם עוזרים את הכסף ומלווים את המשפחות האלה. עכשיו, אני רוצה לחזור לאיזשהו נקודה שהיא ממש ממש חשובה, שאת אמרת, ואני חייב לשבור איזשהו סטיגמה, שאי אפשר לקנות דירה בישראל.

ימית: כן, בלי עזרה מההורים.

דרו: בלי עזרה מההורים. אני יושב עם החבר'ה האיתיופים שלי, אני יש לי משפחה אחת שאני יושב איתה, אני לוקח את הילדים היותר בוגרים, לא בני 8, אלא בני… החל מ-16, אני מלווה אותם, כל איזה שבוע-שבועיים, לוקח ילד איתי לבית קפה, ואנחנו יושבים. זה התקופה… התחלתי ב-2010. ב-2018 הרואה חשבון שלי אמר: "תשמע, תפסיק את הכספים האלה מחו"ל, זה לא נראה טוב, אתה חייב לעשות איזשהו סדר". ואז הקמתי את העמותה, ב-2019, ב-1 בינואר, הקמתי את העמותה. אותם ילדים שאני התחלתי ב-2010 לשבת איתם, בא לי אחד הילדים, אנחנו יושבים בבית קפה, הוא בן 22, הוא היה בצבא, צבא קבע. אני תמיד מספר לו על החיים שלי, הוא יודע שאני נוסע לחו"ל, בזמנו גם נסעתי לחו"ל… היה הרבה, והוא יודע שהתחביב שלי זה נדל"ן, ואני משתף אותו. אגב, זה במסגרת החינוך גם לילדים, מאוד משתף אותם על כסף…

ימית: חייב.

דרו: על נדל"ן, ואני… בכל השיקולים שלי, הם מאוד [בהדגשה] מכירים. אני לא צריך עכשיו ללוות אותם מה לעשות.

ימית: אנחנו מאוד דומים, גם אני עושה את זה.

דרו: אותו דבר הילד הזה האתיופי יושב מולי, קוראים לו שלומי, הוא אומר לי: "דרו, אני רוצה להיות כמוך". אז קודם כל זה תפס אותי…

ימית: נורא מרגש.

דרו: …מאוד מאוד חזק. אמרתי: "וואו, מרגש, אבל שלומי, אני נוסע לחו"ל, מה…", "לא, לא, לא. התחביב שלך. נדל"ן. אני רוצה לקנות דירה". עכשיו, אמרתי: "שלומי, אתה בן 22!" [מרים את קולו]. "כן, כן, דרו, אני חסכתי כל חיי, אני עובד מגיל 12. עכשיו, חברים שלי שהם הולכים לשתות בירה, אני שותה מים…".

ימית: וואו. [בלחש]

דרו: "ואני שם בצד. יש לי 120,000 שקל". אמרתי: "שלומי, וואו! כל הכבוד לך. אני מלווה אותך…"

ימית: מדהים.

דרו: …"הרבה זמן, ואני יודע…"

ימית: הוא גם עבד והוא יכל לקחת משכנתא?

דרו: הילד הזה, אתיופי… כעבור שנה… כמובן, אני שלחתי אותו לקורס נדל"ן, כל הקורסים שהם עושים כולם, אני משלם על הכול.

ימית: מדהים.

דרו: כל ההכשרה.

ימית: מדהים.

דרו: אגב…

ימית: וואו, דרו!

דרו: העמותה נקראת…

ימית: אני נפעמת.

דרו: …"חוד להצלחה". למה חוד? חכות ולא דגים.

ימית: חכות ולא דגים. מדהים!

דרו: ואנחנו רק נותנים כלי עבודה.

ימית: וואו!

דרו: רק כלי עבודה. הילד הזה, שלחתי אותו קודם כל לקורס נדל"ן. אחר כך שלחתי אותו ללמוד Excel. אני אמרתי לו "תשמע, אני איש Excel, אני אוהב טבלאות, אני אוהב סדר, אני חייב לעשות סדר". שלחתי לקורס Excel, הוא אמר: "דרו, סיימתי. מה עם הנדל"ן? [ימית צוחקת] אני רוצה לקנות".

ימית: איזה יופי של תהליך.

דרו: והילד הזה, כעבור שנה, קנה באשקלון דירה!

ימית: מדהים.

דרו: הוא נשאר לגור בבית ואת הדירה הוא השכיר… משלמת משכנתא. עכשיו, הבחור לא סתם. אני כבר… אז הייתי עם משכנתאות, אמרתי: "אני אלך לבנקים, אני אשיג לו משכנתא טובה". הוא השיג יותר טוב ממני! [צוחקים] החמוד הזה.

ימית: כל הכבוד.

דרו: החמוד הזה אחר כך, כמובן, היה מצטיין דיקן באוניברסיטה.

ימית: איזה יופי.

דרו: עכשיו סיים לא מזמן תואר שני במנהל עסקים.

ימית: וואו, וואו! איזה כיף ללכת לישון ככה בלילה.

דרו: ועכשיו…

ימית: איזה תחושת סיפוק.

דרו: ואני, כל הילדים שלי, לא הביולוגים. ביולוגים, לא צריך לדאוג להם בכלל…

ימית: כן.

דרו: הם מסודרים. גם האתיופים, כולם… אנחנו קונים דירות.

ימית: מדהים.

דרו: אני מלווה אותם איך לעשות את זה.

ימית: מד-הים, אין לי מילים. כל הכבוד. יפה מאוד.

דרו: זהו.

ימית: וגם, הם יוצאים מהצבא, יש איזה מענק, הם חסכו כסף…

דרו: כמובן, כמובן.

ימית: הם יכולים להיכנס…

דרו: אנחנו קונים בכסף קטן.

ימית: …לשוק. יש עדיין, במדינת ישראל, דירות בפחות מ-600,000 שקל. זה עוד קיים.

דרו: בוודאי, בוודאי.

ימית: ואפשר ככה לעלות על הרכבת הזו. עם להתחיל עם משהו.

דרו: בדיוק. אהבתי.

ימית: עם 120,000…

דרו: אני אומר את זה.

ימית: …משכורת צריכה להיות 7,000 שקל ואתה כבר במשחק.

דרו: לעלות על הרכבת הזו.

דרו: אתה יודע, אישרתי אתמול משכנתא לבחור עם הכנסה של 6,000 שקל. אישרתי לו 460,000 שקל, הוא קונה דירה בנוף הגליל!

דרו: מדהים.

ימית: מה רע בזה?

דרו: זה מעולה!

ימית: פצצה. והוא לא הולך לגור בה, מן הסתם, השוכר יכסה לו את ההתחייבות, והוא יגדיל את ההכנסות שלו, כי הוא רק בתחילת הדרך, יש לו פוטנציאל להרוויח 15-20,000 בקלות, והוא בדרך לשם. אבל הוא לא מחכה שהוא ירוויח את ה-15-20. היום, עם ה-6,000 שקל, אני כבר אישרתי לו משכנתא.

דרו: הוא יצליח.

ימית: הוא יצליח בענק.

דרו: לא, הוא יצליח, הוא יצליח.

ימית: הוא יצליח, אין לי ספק.

דרו: הוא יצליח. עכשיו… עכשיו… הילדים האתיופים שלי, אני מלווה אותם, קודם כל, כבר רכשנו את הדירה של המשפחה… הכל זה ליווי, הכול זה הכוונה נכונה.

ימית: מדהים.

דרו: כשהם חוסכים… אבל הם יודעים שהם צריכים לחסוך גם. זה לא… בא אליי איזה מישהו, הוא אומר: "תשמע, אני בן 52, אני רוצה לצאת לעצמאות כלכלית". "אוקיי, מה…", "לא, אני כל הזמן במינוס, אני רוצה כבר לצאת לעצמאות כלכלית".

ימית: כן, אבל קצת מאוחר מדי, לא?

דרו: אז אני אומר… לא, זה לא כל כך מאוחר… זה… תשמע, אבל גם אתה לא חוסך. אתה לא… אתה במינוסים כל הזמן. לא מתאים לו. אתה צריך לכלכל את המשפחה ואחר כך נראה. אבל אם בגיל צעיר אנשים מבינים את העניין…

ימית: מדהים.

דרו: את העניין של לחסוך, אז זה…

ימית: וזה כבר השרשת לילדים שלך…

דרו: כן.

ימית: ואני ממש אשמח לארח אותך ואת אחד הבנים [דרו צוחק] לפרק נוסף, שהבן ישתף ויספר על איך אבא שלא נתן לי שקל לדירה, הגיעו לאן שהגיעו. שזה מעורר השראה.

דרו: אוקיי. בכיף גדול.

ימית: דרו, מה זה תודה שבאת [דרו צוחק] ופתחת לנו ככה את כל הסיפור המרתק שלך.

דרו: בכיף.

ימית: ואין לי מילים על העשייה עם "חוד להצלחה", זה פשוט מרגש. כל הכבוד.

דרו: תודה רבה.

ימית: תודה.

קריין: תודה שהאזנתם לעוד פרק של "המרוץ לדירה". על מנת לא לפספס אף פרק תעשו עוקב לפודקאסט. אתם מוזמנים להירשם לניוזלטר של ימית ולקבל עוד תכנים מעשירים. פשוט רשמו בגוגל: "ימית אפריאט".

 

לעוד פרקים של הפודקאסט לחצו על שם הפודקאסט למטה

7 views0 comments

Comments


bottom of page