top of page

מסע אל גוף האדם - עונה 4, פרק 64 - סיפורו של הומו סאפיינס. חלק ב: בני אדם קדמונים

קארולוס ליניאוס ואני במסע בעקבות מיני האדם הקדמון. מי הם הארקטוסים? איך השתלטות על האש קידמה את המין האנושי? ומה הקשר בין בישול לגודל המוח?


 

תאריך עליית הפרק לאוויר: 21/11/2023.

[מנגינת פתיח עליזה]

דניאל: "מסע אל גוף האדם" - פודקאסט לילדים. כותב ומגיש: ד"ר יאיר פוזניאק.

משתתפים - דניאל,

יואב: יואב,

אילת: ואילת פוזניאק,

[המשך מנגינת הפתיח]

[מנגינה רגועה של כלי מיתר]

ד"ר פוזניאק: בפרק הקודם של "מסע אל גוף האדם" פגשתי את קארולוס ליניאוס למסע שבו למדנו על הפרימטים, המשפחה המורחבת של האדם. ראינו איך משפחות הקופים התפצלו למינים שונים ולאזורים שונים בכדור הארץ. דיברנו על בני דודנו הקרובים - הגורילות, השימפנזות והאורנגאוטנים. ובסוף הפרק נחתנו באפריקה של לפני שניים וחצי מיליון שנים. ושם ראינו משהו קצת מוזר.

אז עכשיו אנחנו מסתכלים על ההומו סאפיינס הראשון?

קארולוס: לא, לא. הומו סאפיינס יתפתח רק בעוד יותר משני מיליון שנים.

ד"ר פוזניאק: אז זה אדם… ממין אחר?

קארולוס: בוא. אני רוצה לגלות לך סוד. כן, בעבר היו גם מינים אחרים של בני אדם… [דועך]

שמחה: מעניין מי זה היצורים האלה שבאו לכאן. הם כאלה לבנים ורזים, אף פעם לא ראיתי יצורים כאלה. אה… יעקב! יעקב! יש לנו אורחים!

יעקב: סליחה, הייתי בשירותים. מה זה, מי אתה? חייזרים?

שמחה: אני לא יודע. הם נראים דומים לנו קצת אבל גם שונים. הפרצוף שלהם קצת אחר ותראה, הם חלקים לגמרי. בוא נזרוק עליהם אבנים.

יעקב: לא, לא, מה יש לך. ככה אתה מכניס אלינו אורחים? וחוץ מזה, אני מזכיר לך שאשתך יפה ביקשה ממך להכין לה סכינים מהאבן הזאת, שהיא תוכל להוריד פירות גבוהים מהעצים.

שמחה: אוף, האישה הזאת. בוא, בוא נקרא להם ונראה מי אלה. אהה… סליחה, סליחה, מי אתם?

ד"ר פוזניאק: אני יאיר מהפודקאסט "מסע אל גוף האדם", וזה קארלולוס ליניאוס שהוא מדען.

קארולוס: קארולוס!

ד"ר פוזניאק: מי אתם?

שמחה: אני שמחה וזה יעקב. מה זה גוף האדם? למה צריך שיהיה מסע אליו?

קארולוס: האם אני מדייק כשאני אומר שאתם למעשה מין אדם בשם הומו הביליס?

שמחה: אהה… לא יודעים.

יעקב: אנחנו לא ממש יודעים מה אמרת עכשיו.

קארולוס: אני רואה שאתה מכין כלים מאבן.

שמחה: כן, זה אשתי יפה ביקשה ממני, וכדאי שאני אמהר אם אני לא רוצה שהיא תעשה ממני כלים מאבן.

קארולוס: אם אתה זוכר, דוקטור, הפרימטים באפריקה הלכו והתפתחו, הלכו והתפצלו במשך מיליוני שנים. בהתחלה הם מאוד הזכירו קופים, וחלק מהם באמת היו קופים. אבל במשך הזמן המוח שלהם גדל והם הזדקפו והתחילו ללכת על שתיים. כשהמוח גדל, זה אומר גם שהיכולות גדלות. ההליכה על שתיים פינתה שתי גפיים טובות מאוד לדברים אחרים, כמו למשל לקחת אבנים ולהשתמש בהן. אז בהתחלה היצורים האלה זרקו אבנים על אשכולות בננה כדי להוריד אותם מהעץ, או שהשתמשו באבנים חדות באופן טבעי כדי לקטוף תפוחים או פירות אחרים. אבל חלק מהיצורים שמו לב שאם זורקים אבנים ממש חזק על אבנים אחרות, חלק מהן נשבר וזה יכול לשנות את הצורה שלהן. היצורים המיומנים ביותר מבין אלה הבינו שאפשר לקחת אבן ולהשתמש באבן אחרת כדי לייצר ממנה צורה, למשל של משהו חד. ככה נוצרו כלי האבן הראשונים. אבל יותר חשוב מזה, זה מעיד על רמה הולכת וגוברת של אינטליגנציה, של חשיבה. המין הראשון של היצורים שאנחנו יודעים בוודאות שהשתמש בכלים מאבן הוא המין הזה, ולכן מדענים החליטו שהוא מספיק חכם כדי להיחשב המין הראשון של בני האדם. הם קראו לו הומו הביליס, האדם המיומן.

ד"ר פוזניאק: מה שמעניין מאוד זה שיש לכם הרבה מאפיינים של בני אדם. אתם הולכים על שתיים, יש לכם תווי פנים דומים ומבנה דומה של הגוף. אבל מבחינות אחרות אתם מזכירים קופים. נמוכים יחסית, עם עור כהה מאוד, שיער על כל הגוף ופה בולט. אתם יכולים לספר לנו קצת על החיים שלכם פה באפריקה?

יעקב: תשמע, יש לנו שבט קטן פה של בערך עשרים אנשים. מותר לי כבר להגיד אנשים, נכון? רוב הזמן אנחנו לא עושים הרבה. אנחנו חיים בסוואנה של אפריקה, מתבטלים קצת על העצים ומתחתם, מדי פעם הולכים לחפש אוכל, ישנים הרבה, קצת משחקים אחד עם השני.

ד"ר פוזניאק: מה אתם אוכלים?

שמחה: רוב האוכל שלנו מגיע מהטבע. פירות, אגוזים, אפילו עלים. לפעמים אנחנו מוצאים איזה חיה קטנה ואפילו גונבים חיות קטנות שבעלי חיים אחרים הורגים, כמו למשל ארנבות. אבל אנחנו לא אוהבים כל כך בשר, כי קשה לנו לאכול אותו.

ד"ר פוזניאק: למה שלא תבשלו אותו?

קארולוס: טיפשוני. הם לא יודעים בכלל מה זה לבשל. אף אחד מהם עוד לא יודע איך להדליק אש. לסוג הזה של חברה קוראים לקטים-ציידים. הם מלקטים מזון מהאדמה ומהעצים ומדי פעם צדים חיות קטנות. אין להם עדיין דרך לצוד חיות גדולות כי הטכנולוגיה של כלי הנשק שלהם לא מספיק מפותחת. אבל בהחלט יש להם כבר חברה. הם מצליחים לתקשר גם אחד עם השני, נגיד אם יש סכנה או משהו. זה שלב חשוב בהתפתחות האנושית, היכולת לתקשר.

[צפצוף]

שמחה: היי, מה זה?

ד"ר פוזניאק: זאת חללית הזמן שלנו. היא מסמלת לנו שהיא רוצה שנתקדם קדימה בזמן. זה בדרך כלל מה שקורה כשהשלב הבא בהתפתחות לוקח מיליונים של שנים. אז אנחנו נעזוב אתכם בשלווה להכין את כלי האבן שלכם. להתראות לכם הומו הביליס קטנים!

יעקב: מי זה היה האיש הזה, מה הם רצו?

שמחה: תחזור, תחזור לשירותים.

יעקב: אוי, כן, בורח לי, בורח לי, אייי! [צליל נפיחה]

[מנגינה דרמטית]

ד"ר פוזניאק: אנחנו טסים בחללית הזמן ומתקדמים, כשאנחנו עדיין מעל אפריקה. היי, תראה קארלולוס, יש סרט פה בחללית. בחלק אחד של המסך אנחנו רואים כל מיני סוגים של כלי אבן שהומו הביליס ייצר, וליד זה - תמונה של מוח. ככל שאנחנו מתקדמים בשנים אנחנו רואים יותר ויותר סוגים של כלי אבן, והם הופכים להיות יותר מגוונים. במקביל לזה - תראה - המוח גדל!

קארולוס: נכון. אלה דברים שמאוד קשורים אחד בשני. ככל שהמוח נהיה יותר גדל, היכולות הפכו להיות גבוהות יותר. זה מאפשר ליצור כלי אבן חדשים ויעילים יותר. אם אצל הומו הביליס הראשונים ראינו רק אבנים פשוטות עם כל מיני צורות, הומו הביליס מתקדמים כבר יצרו כלי נשק מחודדים וכלי עבודה. זה איפשר להם גם לצוד חיות גדולות יותר, אם כי ציד עדיין לא היה מאוד נפוץ. כשהם אכלו חיות גדולות יותר, זה סיפק יותר אנרגיה למוח ואיפשר לו לגדול. אז יש קשר ישיר בין מה שאנחנו אוכלים לצורה שבה המוח שלנו מתפקד, ובקרוב נראה את זה בצורה אפילו יותר משכנעת.

[רעש צורמני]

ד"ר פוזניאק: זהו, הגענו. קפצנו בערך מיליון שנה קדימה, ואנחנו עכשיו מיליון שנים לפני ההווה. היי! זה נראה שיש שם קבוצה של יצורים שיושבים מסביב למדורה! בוא נסתכל עליהם מקרוב.

[רחש אש בוערת]

ד"ר פוזניאק: יש להם צבע עור כהה ועדיין לא מעט שיער, לסת ואף קצת רחבים, אבל חוץ מזה הם נראים ממש כמו בני אדם! הם גם בגובה ובמשקל של בני אדם ואפילו יותר גבוהים מרוב בני האדם שאני מכיר! ותראה - הם מבשלים משהו באש!

קארולוס: ברוך הבא לשלב הבא: הומו ארקטוס. הומו ארקטוס גם הוא בהגדרה בן אדם, והוא ההתפתחות של הומו הביליס. יש לו מוח גדול משמעותית, יכולות בניית כלים יותר מורכבות, ובהתנהגות הגופנית שלו הוא כבר ממש דומה לי ולך. כלומר, לך. אני מיוחד מדי ואף אחד לא דומה לי.

ד"ר פוזניאק: הוא גבוה!

קארולוס: נכון. פירוש השם הומו ארקטוס הוא האדם הזקוף. אם הומו הביליס עוד היה מחלק את הזמן שלו בין העצים לבין הקרקע, אז הומו ארקטוס הוא לחלוטין שוכן קרקע. תסתכל על כלי האבן שמפוזרים פה מסביבנו. זה כבר לא אבנים שבמקרה נשברו בצורה מסוימת. פה כבר יש תכנון. הארקטוסים שייפו אבנים לצורות שהם חשבו עליהן והתכוונו אליהן. זה מעיד על יכולות שכליות גבוהות בהרבה משל הומו הביליס. אבל הדבר הכי חשוב, שהקפיץ את האנושות מיליון צעדים קדימה, זה מה שאתה רואה מלפניך.

ד"ר פוזניאק: אני רואה קקי של תיש.

קארולוס: לא זה! המדורה! הומו ארקטוס הוא כנראה הראשון שאילף את האש.

ד"ר פוזניאק: למה הכוונה?

קארולוס: שתי התכונות המדהימות של האש זה שהיא מחממת ומאירה. אש זה לא דבר שבני האדם המציאו, כן? הרי מספיק שברק יפגע בעץ ויגרום לשריפה, או שלבה מהר געש תצית שדה. אז בני האדם הכירו את האש, אבל הומו ארקטוס היה כנראה הראשון שלמד איך לשלוט בה. זה כנראה התחיל כשארקטוסים הבינו שאפשר להעביר אש ממקום למקום באמצעות זרדים או ענפים יבשים, לשמר אותה, להגדיל אותה או לכבות אותה. מה זה איפשר להם לעשות? להדליק אש כדי להגן על עצמם בקור, להרחיק חיות טורפות, להרחיב את שעות הפעילות שלהם אל תוך הלילה כי באמצעות האש אפשר לראות בחשיכה, ואולי הדבר הכי חשוב - לבשל את האוכל שלהם.

ד"ר פוזניאק: כן, אני מבין למה זה הכי חשוב. אני גם ממש אוהב לבשל.

קארולוס: אבל תבין מה החשיבות של הבישול. זה לא שאי אפשר לאכול בלי לבשל, כן? אבל הבישול משנה את המבנה של החומר שמבשלים אותו, והופך אותו ליותר רך. כשמשהו מתרכך, קל לנו יותר ללעוס אותו בשיניים וגם לעכל אותו במעיים שלנו. תנסו לחשוב למשל על תפוח חי לעומת תפוח מבושל או אפוי בתוך עוגה. יש הבדל במרקם, נכון? צריך להשקיע פחות אנרגיה בלאכול את התפוח המבושל. וזה נכון בעיקר לגבי בשר. בבשר יש הרבה מאוד אבות מזון וגם הרבה אנרגיה. לאכול בשר חי מצריך הרבה מאוד לעיסה והרבה מאוד אנרגיה. ברגע שבני האדם ממין ארקטוס התחילו לבשל את האוכל שלהם הרבה אנרגיה התפנתה מתהליך הלעיסה והעיכול והופנתה למוח. וזו כנראה גם אחת מהסיבות העיקריות לגידול ביכולות של הומו ארקטוס.

ד"ר פוזניאק: טוב, קארלולוס, עכשיו מאוחר ואני עייף. בוא נשכב כאן לישון מחוץ למחנה של הארקטוסים ונדבר איתם בבוקר.

[צליל נחירות ולאחר מכן קריאת תרנגול]

ד"ר פוזניאק: [פיהוק קולני] בוקר טוב, קארלולוס. איפה אתה?

קארולוס: הם הלכו.

ד"ר פוזניאק: מי הלך, הארקטוסים?

קארולוס: כן. אתה רואה אותם באופק? הם התחילו לנדוד צפונה.

ד"ר פוזניאק: למה?

קארולוס: אני מניח שנגמר להם מה לאכול כאן. אז אולי הם חיפשו מקום שבו יש יותר אוכל. עם גילוי השליטה באש, פתאום נפתחו בפני בני האדם יותר אפשרויות גם לתזוזה. למשל, אם קבוצה של הומו הביליס נתקלה ביער רחב, לא הייתה להם שום דרך לעבור אותו חוץ מאשר להיכנס פנימה או לעקוף אותו, ולפעמים שתי האפשרויות האלה לא טובות. אבל הומו ארקטוס, אדוני האש, יכול היה להחליט שהוא פשוט שורף את היער. בשריפת היער הוא גם ביטל את המכשול שעמד בפניו, אבל גם עשה צעד חשוב להפוך להיות אדון העולם. בתוך היער היו המוני צמחים ובעלי חיים שעלולים היו להישרף. לפעמים גם בעלי חיים גדולים מאוד, שלבן אדם רגיל לא היה שום סיכוי לנצח אם הם במקרה היו נפגשים. ובפעם הראשונה, בני האדם מהמין ארקטוס הבינו שיש להם כוח שלבעלי חיים אחרים פשוט לא היה. וזאת גם לא הפעם האחרונה.

במאות אלפי השנים הקרובות, חלק מהארקטוסים יישארו באפריקה, אבל חלק ינדדו צפונה ויגיעו גם לאירופה ולאסיה. אנחנו יודעים את זה ממאובנים שנמצאו שם. הארקטוסים ימשיכו להתפתח למין אדם שנקרא הומו היידלברגנסיס, שגם הוא יגיע לאירופה. הומו היידלברגנסיס כבר ביסס חלק גדול מהתזונה שלו על ציד של חיות גדולות, כמו קרנפים, אריות ואפילו ממותות. זה אומר שכלי הנשק שלו היו כבר מתקדמים מאוד, אבל יותר מזה, זה מעיד על היכולת שלו לתקשר. הרי קבוצה שיוצאת לצוד ממותות צריכה לשתף פעולה, נכון?

[צפצוף]

ד"ר פוזניאק: קארלולוס, בוא לחללית הזמן.

[מנגינה דרמטית]

ד"ר פוזניאק: אנחנו ממשיכים קדימה בזמן ומתקדמים עוד מאות אלפי שנים. אנחנו עולים גבוה למעוף הציפור ומשקיפים על נתיבי ההתקדמות של מיני האדם הקדמונים. אנחנו רואים בני אדם קדמונים מתפשטים מאפריקה לאירופה ולאסיה, ולפעמים אפילו חוזרים לאפריקה בנדודים שלהם. בני האדם האלה, הארקטוסים, ההיידלברגנסיסים וגם מינים נוספים של בני אדם - הם עדיין ציידים לקטים, אבל היכולות שלהם הולכות ומשתכללות. אנחנו נמצאים כבר בערך שלוש מאות אלף שנים לפני ההווה באזור אירופה.

קארולוס: תסתכל למטה! אתה רואה את בני האדם האלה? הם חיים כאן באירופה הקרה והם כנראה צאצאים של הארקטוסים שהסתגלו לחיים בקור. אלה כבר בני אדם שהרבה יותר דומים לנו. הם נמוכים יחסית, חזקים מאוד ויותר בהירים מבני האדם שראינו באפריקה. קוראים להם הניאנדרטלים. הם חיים פה בהמוניהם, בשבטים קטנים. מזרחית לנו, באסיה, קיים מין נוסף של בני האדם, הדניסובים, ובאיי אינדונזיה חי שבט של בני אדם נמוכים במיוחד, הומו פלורסיינסיס. וכולם בני אדם!

ד"ר פוזניאק: אבל קארלולוס, איך אפשר לדעת שאלה מינים שונים? למה לא פשוט לקרוא להם בני אדם?

קארולוס: זו שאלה טובה, ולא מאוד פשוט לענות עליה. בעולם הטבע, שני יצורים מוגדרים כאותו מין אם הם יכולים להביא ביחד צאצאים פוריים. כלומר, צאצאים שמסוגלים בעצמם להביא צאצאים. אם תיקח תאי רבייה של פיל וכלף.

ד"ר פוזניאק: כלב!

קארולוס: ששניהם יונקים, לא ייצא לך מזה פיל-כלף קטן. זה אומר שהפיל והכלף הם ממינים שונים. את מיני בני האדם יותר קשה להגדיר. בדרך כלל אם יש מספיק שינויים במבנה של העצמות או בגודל של המוח, חוקרים יגידו ששני מאובנים שייכים למיני אדם שונים. האם הם יכלו ביחד להביא צאצאים פוריים? כנראה שלפחות חלקם כן.

ד"ר פוזניאק: אנחנו נמצאים עכשיו מאתיים וחמישים אלף שנים לפני ההווה וחללית הזמן מחזירה אותנו לאפריקה.

[רעש צורמני]

ד"ר פוזניאק: ונעצרנו שוב. אני רואה שם שבט של בני אדם, הם נראים לי כמו היידלברגנסיסים. והם נראים לי מפוחדים. בוא נלך ונדבר איתם.

היי, מה קורה? אתם נראים מודאגים.

איש שבט: נכון. תסתכלו שם, על הגבעה. אתם רואים את הצל שעומד שם? זה בגללו.

ד"ר פוזניאק: מי זה שם? זה לא אחד מהשבט שלכם?

איש שבט: לא. ראינו אותו כבר כמה פעמים פה בסוואנה, מתצפת עלינו. הוא שונה מאיתנו. הפנים שלו מוזרים. יש לו ראש יותר גדול משלנו ויש לו בליטה מתחת לפה.

קארולוס: קוראים לזה סנטר. והראש שלו יותר גדול כי כנראה המוח שלו יותר גדול.

איש שבט: הוא לא נראה מאוד חזק, אבל הוא נראה מרוכז מאוד. אנחנו חושבים שאולי הוא רוצה לתפוס לנו את מקום המחייה. אבל זה מאוד מוזר לנו. השבטים של היידלברגנסיס, ארקטוס ושאר מיני האדם מסתדרים פה מצוין כבר מאות אלפי שנים. יש המון שטח. למה שמישהו מהם ירצה לבוא ולסלק אותנו מהמחנה שלנו?

קארולוס: פשוט מאוד. כי זה לא מישהו מהם.

[מנגינה דרמטית קצבית]

קארולוס: חבריי המלומדים, אם אני לא טועה, אני רוצה להציג לכם את השחקן החדש על פני האדמה, הצורה המשוכללת ביותר של הסוג הומו, הליאו מסי של בני האדם הקדמונים. זה לא סתם בן אדם… זה הומו סאפיינס. הוא כאן. מאתיים וחמישים אלף שנים לפני ההווה.

איש שבט: אז אתה רוצה להגיד לי שזה עוד מין של בני אדם? זה מעולה! אנחנו מקבלים זרים ואורחים בשמחה ונשמח להכניס אותו למחנה שלנו וללמד אותו את כל מה שאנחנו יודעים.

קארולוס: אני לא חושב שהבנת, חביבי. אותו אתה כנראה לא תוכל ללמד כלום, אבל הוא אולי יכול ללמד אותך דבר או שניים. או עשרת אלפים. אתה מתעסק פה עם צורת אינטליגנציה ששום יצור חי על כדור הארץ עדיין לא מכיר. אמנם עכשיו הוא נמצא רק כאן באפריקה, אבל בעוד שנים לא רבות אתם כולכם תעלמו מכאן. הארקטוסים, הניאנדרטלים, ההיידלברגנסיסים, הפלורסיינסיסים, הדניסובים. כל מיני האדם ייעלמו. אבל הוא - הוא יישאר. ולא רק שהוא יישאר - הוא יגיע לכל נקודה בכדור הארץ וגם אל מחוצה לו.

ד"ר פוזניאק: בפרק הבא נתאר את מסעותיו של הומו סאפיינס אל מחוץ לאפריקה בדרך להשתלט על העולם, ונכיר את השינויים העצומים שעברו גם על האדם הנבון עצמו וגם על המקומות שאליהם הוא הגיע. הצטרפו אלינו לפרק הבא של "מסע אל גוף האדם".

[מנגינת סיום עליזה, הזהה למנגינת הפתיח]

ד"ר פוזניאק: זה היה "מסע אל גוף האדם". אני ד"ר יאיר פוזניאק. פרקים נוספים באתר הבית שלי - yairpozniak.com. עקבו אחריי באינסטגרם - dr.yair.pozniak. והצטרפו לקבוצת הטלגרם של "מסע אל גוף האדם".

[מנגינת הסיום דועכת]

 

לעוד פרקים של הפודקאסט לחצו על שם הפודקאסט למטה

12 views0 comments

Comments


bottom of page