top of page

היסטוריה לילדים - ז'אן דארק

ז'אן דארק נולדה בצרפת, לפני כשש מאות שנים, בתקופה שצרפת נלחמה נגד אנגליה. היא שמעה קולות, ראתה חזיונות ועד מהרה הפכה לגיבורת צרפת.


 

תאריך עליית הפרק לאוויר: 22/09/2017.

קריין: "כאן" בהרצה עוד - להתחבר לידע, בכל זמן שתרצו.

[מנגינת פתיח קלילה ושמחה]

קריין: "היסטוריה לילדים" עם יובל מלחי.

הנערה שיצאה למלחמה - ז'אן דארק.

בשנת 2013 יצא לאקרנים הסרט "לשבור את הקרח" של אולפני וולט דיסני. בשיר "את רוצה לבנות איש שלג?" אנה מצביעה על ציור גדול ומרשים ואומרת…

[הקלטה מתוך השיר]: "היי ז'אן דארק"

אם גם אתם תהיתם מי זו ז'אן דארק הזאת, הפרק הזה בשבילכם.

ז'אן דארק נולדה בצרפת לפני כ-600 שנים, בתקופה שצרפת נלחמה נגד אנגליה. ז'אן דארק הייתה נערה צעירה שמאז ילדותה החלה לשמוע קולות, לראות חזיונות ולחלום חלומות משונים. אחד החלומות האלה השפיעה עליה כל כך, עד שהיא הרגישה שהיא חייבת לפעול. בעקבות פעולותיה היא הפכה לגיבורת צרפת ועד היום היא נחשבת לדמות ייחודית בהיסטוריה הצרפתית. סופה, איך לומר, היה קצת פחות מלהיב.

[מנגינה עוצמתית של צ'לו ותופים]

ז'אן דארק נולדה בשנת 1412 בכפר דומרמי בצפון-מזרח צרפת. צרפת ואנגליה היו שרויות אז בסכסוך ארוך שהצית מלחמות רבות ביניהן. הסכסוך כונה "מלחמת מאה השנים" והוא נמשך כ-116 שנים. צרפת ואנגליה נלחמו ביניהן בסך הכל כ-800 שנים, עד לאמצע המאה ה-19, זאת שמסתיימת ב-1900. ז'אן דארק הייתה בת למשפחה כפרית ענייה והוריה ז'אק ואיזבל לא היו שונים משאר האנשים שהתגוררו בסביבתם בדלותם. ז'אן גדלה ולמדה, כמו כל הנערות, לעזור בעבודות הבית, לטפל בחיות המשק, לרקום, לתפור, להכין אוכל ולעזור בשדות בתקופות החריש והקציר. ז'אן הייתה מוכשרת במיוחד בתפירה והייתה לתופרת צעירה ומוכשרת.

באותם ימים, שלט בצרפת המלך שארל השישי, צ'רלס באנגלית, שכונה "שארל האהוב" וגם "שארל המטורף". שארל חלה במחלת נפש כלשהי כשהיה בשלטון. הוא החל להאמין כי הוא עשוי מזכוכית, שוטט במסדרונות הארמון, מיילל כזאב ולעיתים קרובות לא זכר שהוא המלך. בעקבות מצבו, החלו אחיו ודודו להתקוטט על הזכות לרשת אותו ועד מהרה פרצה בצרפת מלחמת אזרחים.

[מיילל כזאב] אני עשוי מזכוכית, אל תיגעו בי! [מיילל כזאב], מי פה המלך?! מי פה המלך?! אני המלך! אני המלך! [מיילל כזאב], אל תיגע בי, אני מזכוכית! [מיילל כזאב].

מלך אנגליה, הנרי החמישי, ניצל את מלחמת האזרחים הצרפתית ופלש עם צבאו לצרפת בשנת 1415. הוא הנחיל מפלה כואבת לצרפתים שתמכו במלך שארל המטורף ואילץ את בית המלוכה הצרפתי לחתום על הסכם ולפיו יהיה הנרי החמישי מלך צרפת לאחר מותו של המלך המכהן, שארל השישי. אבל הנרי לא זכה לרשת את שארל השישי. הוא מת במפתיע בשנת 1422 וחודשיים לאחר מכן נפטר גם שארל השישי. בצרפת היה כאוס, אנדרלמוסיה, בלאגן.

למלך הנרי החמישי היה בן יחיד, שהיה בן פחות משנה כשאביו הלך לעולמו. על פי ההסכם עם האנגלים, הוא הפך עכשיו למלך החוקי של אנגליה וצרפת וכונה "הנרי השישי". תומכיו של המלך שארל בצרפת חשו שהגיעה הזדמנות להעלות לשלטון את שארל השביעי, בן ה-19, בנו של שארל השישי. הוא התאים הרבה יותר לתפקיד מאיזה תינוק בן שנה בוכה במיטה, לא רוצה לישון, רק ביום ראשון.

באותם ימים, החלה הנערה ז'אן דארק לחלום חלומות ולראות חזיונות שהלכו והתבהרו. בכמה מהחזיונות שלה ראתה שתי דמויות קדושות בנצרות - הקדוש מייקל, או מיכאל והקדושה קתרינה. שני הקדושים ביקרו את ז'אן דארק בשעה שעבדה בגינה ואמרו לנערה הצעירה כי עליה למצוא דרך לאוזנו של שארל השביעי ולומר לו כי הוא היורש החוקי של צרפת ועליו להפוך למלך צרפת.

[מנגינה קצרה שנשמעת מלכותית ועתיקה]

באביב 1428, כשהייתה ז'אן דארק בת 16, היא הלכה בעקבות חזיונותיה אל העיירה הקטנה ווקולור (Vaucouleurs). פירוש שמה של העיירה בצרפתית הוא עמק הצבעים הרבים. הקולות אמרו לז'אן ללכת אל רובֶּר דה בודריקור, מפקד המבצר בעיירה כדי שיעמיד לרשותה אנשים וסוסים שבאמצעותם תגיע לשארל השביעי. בודריקור לא הבין מי הנערה המשונה הזאת שבמקום לשבת בבית ולתפור מבלבלת לו במוח… היא רואה חזיונות, היא שומעת קולות. הוא סילק אותה מהמצודה ושלח אותה בחזרה לכפרה. מובן שז'אן לא ויתרה. היא חזרה אל המצודה ואף החלה לספר לאנשי הכפר את ששמעה וראתה. עד מהרה היא קנתה את אמונם. היא חזרה אל המבצר שלוש פעמים ובפעם השלישית חזתה כי הצרפתים יפסידו בקרב סמוך לעיירה אורליאן (Orléans). משהתברר כי אכן כך היה ומשראה שתושבי הכפר תומכים בה, הבין בודריקור שיש לו עסק עם נערה לא רגילה. הוא החליט לצייד אותה בחרב, בסוס ובכמה מלווים חמושים ולתת לה לצאת לדרכה. ז'אן קיצצה את שיערה ולבשה בגדי גברים, כדי להקל על עצמה במסע בן 11 הימים שהיה עליה לעבור. המסע היה קשה מאוד, בשיא החורף ובשטחים שנשלטו בידי אויביו של שארל השביעי. למרות זאת, הצליחו ז'אן דארק ומלוויה לעבור את 600 הקילומטרים ולהגיע אל יורש העצר, שארל השביעי. באותו זמן המלך לא היה לבוש בבגדי מלכות והיה בחברת אנשים רבים. למרות זה, ז'אן זיהתה אותו בלי קושי והחלה לספר לו את סיפורה. היא האיצה בו לכבוש את צרפת מידיי השלטון האנגלי ולהיות למלך הרשמי של המדינה. במהלך שיחתם ראתה ז'אן כי המלך לא ממש מאמין לה. היא ציטטה באוזניו תפילה אישית לאלוהים שהוא נשא בתקווה שאלוהים יעזור לו לכבוש את צרפת. שארל ההמום החל להאמין כי ז'אן אכן הייתה סוג של נביאה. הוא שלח אותה אל אנשי הכנסייה שלו ולאחר שבחנו אותה היטב סיפרו לו כי אין בה שום דבר מלבד צניעות, ענווה ואדיקות דתית. שארל נתן לז'אן דארק בת ה-17 סוס ושריון, אך הנערה דרשה גם דגל שיצוירו עליו מלאך האוחז בפרח הלילך, הפרח הרשמי של מלכי צרפת וגם ציור של אלוהים אוחז בכדור הארץ. וכך יצאה ז'אן דארק בראש צבא עצום לאורליאן, שבצפון צרפת, עיר שהייתה נתונה למצור של האנגלים.

[מוזיקה דרמטית קצרה]

באביב 1429, לאחר כמה קרבות, השתלטו הצרפתים על ביצורים אנגליים והחלו לדחוק אותם לאחור. ז'אן דארק נפצעה במהלך הקרבות ולאחר שטופלה חזרה לשדה הקרב. היא הגיעה בחזרה בדיוק בזמן כדי לצפות בצרפתים מנצחים את האנגלים באופן מפתיע. הצרפתים לא ידעו את נפשם משמחה והחלו להעריץ את הנערה הצעירה. הם החלו לכנותה "העלמה מאורליאן".

ז'אן דארק האיצה בשארל השביעי לצאת לעיר רנס (Rennes) כדי שיוכתר שם למלך, אך הוא העדיף לשמוע בעצת יועציו ולחכות ולא למהר. רק חודשיים אחרי הקרב הזה הגיע שארל השביעי לעיר רנס, אך בינתיים רבים מחייליו חזרו לבתיהם וצבאו נחלש. בקיץ 1429 הוכתר שארל השביעי למלך צרפת. ז'אן דארק הייתה לצידו בכל אותה עת וזכתה גם היא בתואר אצולה. ז'אן המשיכה לדהור על סוסה ולשלהב את חייליו של שארל, בעוד שארל עצמו נמצא הרחק מהקרבות ומעדיף להאזין למוזיקה ולשתות יין. רבים מחייליו נטשו אותו וגם ז'אן לא תמיד הצליחה במסעות הצבאיים שליוותה או שפקדה עליהם.

באביב 1430 הורה המלך שארל השביעי לז'אן דארק להילחם באויביו מבית, הבורגונדים, שהתגוררו בצפון צרפת והיו בעלי ברית של האנגלים. הוא הורה לז'אן דארק לשחרר את העיר קומפני (Compiègne) מידיהם. ז'אן מילאה אחר הוראותיו, אף שלא עמדו לרשותה חיילים רבים. כשהייתה מחוץ לשערי העיר קומפני, נפלה מסוסה, נפצעה ונשארה שכובה על הארץ. הבורגונדים מיהרו לכלוא את ז'אן דארק ולאחר משא ומתן ממושך מכרו אותה לאנגלים תמורת סכום כסף גדול במיוחד.

שארל השביעי לא ידע מה עליו לעשות. הוא לא היה בטוח במאת האחוזים שז'אן דארק אכן שמעה קולות אמיתיים של קדושים נוצרים. הוא בחר שלא לנסות לשחררה. ז'אן דארק נשפטה בידי הכנסייה האנגלית באשמת כפירה, כישוף, לבוש גברי ועוד עשרות סעיפים אחרים. בתחילה היה משפטה משפט ציבורי, אך משהחלה ז'אן להאשים את האנגלים הפך המשפט למשפט בדלתיים סגורות. בכל אותה עת, סירבה ז'אן להחליף בגדים והמשיכה ללבוש את מדי החייל שלה.

בסוף חודש מאי 1431 נמצאה ז'אן דארק אשמה בכפירה. למחרת בבוקר נלקחה ליריד מקומי ושם, לפני קהל צופים של כעשרת אלפים איש, הועלתה על המוקד. היא הייתה בת 19 במותה, אך סיפורה המשיך להלהיב צרפתים רבים עוד מאות שנים אחר כך. לאחר מותה הפכה ז'אן דארק לגיבורה לאומית של צרפת ולמושא להערצה של גברים ונשים כאחד.

[מוזיקה דרמטית מגיעה לשיאה ודועכת]

לאחר מותה החלו הצרפתים לנצח בקרבות עם האנגלים ובתוך כ-20 שנה ניצחו את האנגלים והביאו לסופה של מלחמת מאה השנים. המלך שארל השביעי, שעלה לשלטון באופן רשמי, הורה לחקור את האירועים סביב מותה של ז'אן דארק. היא נמצאה חפה מכל פשע והוכרזה קדושה מעונה.

[מוזיקת בסון רגועה]

במשך השנים היא הונצחה במאות שירים, ביצירות אמנות, במבנים וגם באופרות, בספרים ובמחזות שנכתבו עליה. פסלים רבים הוקמו לזכרה בכל רחבי העולם - בפריז, בניו-יורק, בקנדה, באורליאן ובמקומות נוספים. בשנת 1920, הכתירה אותה הכנסייה "הקדושה הרשמית של צרפת". נשים רבות שאבו ממנה השראה כאשר דרשו שוויון זכויות לנשים בצרפת של המאה הקודמת וחיילים רבים התפללו אליה בשתי מלחמות העולם. ז'אן דארק הייתה ונשארה מושא להערצה. אף על פי שכיום, כפי הנראה, היו מתייחסים אליה כאל לוקה בנפשה.

כנראה מה שקובע אם אתה גיבור או משוגע, זו התקופה שאתה חי בה. אם במקרה אתם מתחילים לשמוע קולות, אני מציע לכם לחזור לישון, אלא אם כן אלה הקולות של אבא ואמא ואתם מאחרים לבית ספר. איפה התיק שלי? אוי, רגע, הסנדוויץ', הסנדוויץ', איפה? הקלמר, אני לא… אוי, המחברת חשבון, איפה שמתי את המחברת חשבון? אוי, אני מאחר, אוי, לא! למה לא הערתם אותי קודם? אני לא שמעתי כלום! איפה אתם? אהה!

[צלילי נבל]

יואב: יובל, צריך לסיים. יובל: וואו, אני שומע קולות. יואב: זה לא הקולות, זה הטכנאי. נגמר הזמן, אנחנו חייבים לסיים. יובל: אה, בסדר, טוב.

כתיבה וחרבות: עומרי אדומי.

דגלים וסוסים: סמדר כהן.

עריכה, קריינות ותפירת מדים: יובל מלחי.

טכנאי הקלטות וחצים: יואב כהן.

עריכת סאונד ותופי מלחמה: אסף רפפורט.

הפקה ושחזור קרבות: רני שחר ואייל שינדלר.

להתראות בפרק הבא.

 

לעוד פרקים של הפודקאסט לחצו על שם הפודקאסט למטה

2 views0 comments

Comentários


bottom of page