top of page

היסטוריה לילדים - הקוף שהפך לגיבור מלחמה

בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה, התגייס לצבא הבריטי קוף קטן וחמוד בשם ג'קי, שעתיד היה להפוך לגיבור מלחמה.


 

תאריך עליית הפרק לאוויר: 25/10/2018.

[פתיח] כאן עוד. להתחבר לידע, בכל זמן שתרצו.

"היסטוריה לילדים" עם יובל מלחי.

הקוף שהפך לגיבור מלחמה .

בשנת 1915, בפרברי פרטוריה, שבדרום אפריקה, גדל קוף קטן וחמוד שעתיד היה להפוך לגיבור במלחמת העולם הראשונה. שמו היה ג'קי. פרטוריה היא עיר הבירה הראשית של דרום אפריקה כיום. מה זאת עיר בירה ראשית?

טוב ששאלתם.

[קול של קוף]

רגע, ג'קי, שנייה. בעוד רגע נחזור אליך.

פעם דרום אפריקה הייתה מחולקת לשלושה חלקים, כמו שלוש מדינות. אחרי שהמדינות האלה התאחדו ונהיו לדרום אפריקה, נשארו בה שלוש ערי בירה - פרטוריה, עיר הבירה הראשית, שבה נמצאים הממשלה, הנשיא וגם השגרירויות הזרות. בעיר קייפטאון שוכן הפרלמנט, ובעיר בלומפונטיין, בית המשפט העליון. אבל העיר המוכרת ביותר בדרום אפריקה היא יוהנסבורג.

[קול של קוף]

רגע, ג'קי, שנייה.

יוהנסבורג היא העיר הגדולה ביותר בדרום אפריקה, והיא גם המרכז הכלכלי של המדינה. בעיר יש קהילה יהודית גדולה, אבל לפני שג'קי נותן לי ביס, נמשיך בסיפור של הקוף המופלא.

[קול של קוף]

באחד הימים, מצא אלברט מאר קוף בשטח החווה שלו, ואימץ אותו מיד. הקוף היה מסוג בבון דובי, קוף שחי בעיקר בדרומה של יבשת אפריקה. ג'קי ואלברט הפכו לחברים קרובים, וג'קי גדל בחווה רחבת הידיים של משפחת מאר.

בשנת 1914, פרצה באירופה מלחמת העולם הראשונה, שכונתה בזמנה המלחמה הגדולה, או המלחמה העצומה. היא הייתה שונה מכל המלחמות שקדמו לה. במלחמה הזאת, השתמשו בכלי נשק מתקדמים, ובעזרת רכבות הביאו לקווי החזית, לאיזורי הלחימה, עוד חיילים ועוד תחמושת במהירות. המלחמה התפשטה לחלקים אחרים של העולם, וקרבות התרחשו גם באפריקה, במזרח התיכון, ואפילו במזרח הרחוק. המדינות שהשתתפו במלחמה נלחמו אלה באלה במשך ארבע שנים, והביאו למותם של כעשרים מיליון איש.

רגע, אבל הסיפור שלנו התחיל בדרום אפריקה. איך זה קשור לאירופה?

עם פרוץ המלחמה, היו הרבה מאוד מדינות ברחבי העולם שהיו שייכות לכתר הבריטי. בריטניה הייתה אז מעצמה ענקית, ובתקופה מסוימת היא חלשה על רבע מתושבי כדור הארץ. משפרצה המלחמה, כל המדינות שהיו קשורות לבריטניה נאלצו להצטרף למלחמה לימינה. המדינות הללו היו למעשה מושבות, או מושבות כתר, שהיו שייכות לבריטניה. בלעז, הן כונו דומיניונים. זאת מילה קשה. נסו אתם להגיד דומיניונים בלי להתבלבל.

אה… אני רואה שהצלחתם. יפה.

וכך, אף שהמלחמה התרחשה ברובה באירופה, חיילים מקנדה, הודו, אוסטרליה, ניו זילנד, דרום אפריקה ומדינות רבות אחרות השתתפו במלחמה בצבא בריטניה. בתחילה, הייתה דרום אפריקה מושבה הולנדית, אך הבריטים וההולנדים נלחמו ביניהם על השליטה באיזור. ובסוף, בשנת 1902 הפכה דרום אפריקה למושבה בריטית.

[קול של קוף]

איי, ג'קי רד ממני! טוב, אני כבר מספר עליך! אני מספר עליך! ג'קי, עזוב לי את השערות, עזוב לי את השערות! מה אתה מחפש בשערות שלי?! עזוב אותי כבר!

באוגוסט 1915, נקרא אלברט מאר לשירות צבאי, אבל הוא לא רצה לעזוב את הבית בלי קופו האהוב, וביקש אישור מיוחד להביא את ג'קי הבבון עמו. אלברט כסס ציפורניים עד אשר הגיעה התשובה - ג'קי יכול לבוא איתך! אלברט היה מאושר!

[קול של קוף]

וגם ג'קי, וגם ג'קי, בסדר.

עד מהרה התאהבו חיילי היחידה של אלברט בקוף החמוד, והפכו אותו למסקוט, (Mascot) קמע היחידה. ג'קי זכה למנות מזון כמו כל חייל, השתתף במצעדים ודאג לבדר את החיילים המשועממים. משנקראה יחידתו של אלברט לאנגליה, התלווה ג'קי אליה והפליג עמה באונייה. באנגליה, ג'קי הבבון קיבל מדים וכובע שהותאמו לו במיוחד, והוא ענד את תגי היחידה. חיילי היחידה ואלברט בתוכם חשבו שהוא משעשע, הם לא ידעו כי בקרוב יהפוך לגיבור מלחמה.

בפברואר 1916, נשלחה יחידתו של אלברט מאר למערב מצרים, כדי לטפל בשבט ערבי ששיתף פעולה עם גרמניה ותקף שיירות בריטיות. אלברט נפצע בקרב כאשר כדור פילח את כתפו. משהגיעו נושאי האלונקה, הם הבחינו כי ג'קי הקוף נמצא צמוד לאלברט ומלקק את פצעיו.

באפריל 1918, נשלחה יחידתו של אלברט לצרפת. שם הגרמנים נלחמו בעיקר בבריטים ובצרפתים. הם ישבו בשוחות או בתעלות שחפרו, ומפעם לפעם, היו יוצאים למתקפה על הצד השני. המתקפות הללו לא היו יעילות במיוחד, ורבים מהחיילים נפצעו או נהרגו בהן. בשאר הזמן היו כוחות מפגיזים אלה את אלה, ורעש הפגזים היה מחריש אוזניים.

בלילות, כשהיו החיילים עומדים על המשמר, היה ג'קי יעיל במיוחד, בזכות שמיעתו וראייתו היוצאות מן הכלל. ג'קי היה רץ לאזור שממנו נשמעו הרעשים. וכך הזהיר את החיילים, כי מתקפה צפויה בצד זה או אחר.

ג'קי הפך לאחד החיילים החשובים, הוא היה ממש גיבור מלחמה!

החיילים באותם ימים לא היו ערים כל כך לסכנה ולנזק שבעישון סיגריות, ורבים מהחיילים היו מעשנים בשוחות. ג'קי נשא בכיסו מצית, וכאשר אחד החיילים היה מוציא סיגריה מכיסו, היה ג'קי רץ ומדליק אותה. אז לא ידעו שסיגריות זה רעל.

לעתים היה בא אל היחידה קצין בכיר. ג'קי חיקה את כל שאר החיילים, והיה נמתח ומצדיע לאותו קצין.

בחדר האוכל אכל הקוף החביב בעזרת סכין ומזלג, ושתה מכוס. איזה קוף מנומס!

באביב 1918, פתחו הגרמנים במבצע נרחב נגד בריטניה וצרפת. ארצות הברית גם היא הצטרפה למלחמה, לימינן של בריטניה וצרפת, ויחד הן כונו "מדינות ההסכמה". אך ארצות הברית עדיין לא הכשירה את חייליה, והם טרם הגיעו לשדה הקרב. הגרמנים רצו להביס את מדינות ההסכמה, טרם בוא האמריקנים, ופתחו במתקפה חסרת תקדים עליהם - מתקפת האביב.

בשעות הראשונות של המתקפה, ירו הגרמנים למעלה ממיליון פגזים אל עבר הבריטים. רעש הפגזים הבלתי פוסק שיגע את ג'קי, והוא החל לבנות גלי אבנים ולהסתתר תחתיהם, אך אלה לא היו ממש יעילים כמחסה.

באחת ההפגזות, רסיס של פגז פגע בידו של ג'קי, ורסיס אחר ריסק את רגלו. בתחילה, סירב ג'קי להתפנות לטיפול וניסה לדדות על רגלו האחת, תוך שהוא נאנק מכאבים. אלברט, שנפצע גם הוא בהפגזה, ראה לפתע את ג'קי המדמם ואת רגלו המרוסקת. הוא התחנן בדמעות לחובשים שיצילו את חייו של הקוף.

החובשים נתנו לג'קי משככי כאבים, וכשהם החלו להשפיע, כרתו את רגלו. לאחר מכן, נשלחו ג'קי ואלברט לבית חולים שדה, הרחק מהחזית, כדי להחלים מפציעותיהם.

כמה חודשים לאחר מכן תמה המלחמה, וג'קי ואלברט נשלחו לאנגליה, שם זכה הקוף לתשומת לב רבה. ג'קי ואלברט זכו למענק מיוחד, שהיו זכאים לו אז רק חיילים שנפצעו במלחמה. ובמאי 1919, הם חזרו לדרום אפריקה. שניהם זכו באותות על שירותם בחזית במשך שלוש שנים ועל כך שנפצעו במלחמה.

גם ג'קי וגם אלברט קיבלו שחרור רשמי מהצבא, דמי פנסיה, וטופס הפנייה לעבודה ציבורית שקיבל כל חייל משוחרר.

לאחר המלחמה, הפך ג'קי לכוכב בדרום אפריקה.

הוא הופיע בכל המצעדים הצבאיים, וזכה במדליה מיוחדת ממחוז פרטוריה, על שירותו הציבורי.

שנתיים לאחר מכן, במאי 1921, הלך ג'קי, גיבור מלחמת העולם הראשונה, לעולם טוב יותר, שבו הוא ודאי מקפץ על שתי רגליו השלמות, ואינו מדליק סיגריות לאיש.

זהו סיפורו של ג'קי הבבון, קוף שהיה לגיבור מלחמת העולם הראשונה.

מחקר, כתיבה וקריינות: יובל מלחי.

עריכת לשון ותפירת מדים לקוף: סמדר כהן.

הקלטה וחפירת שוחות: אלון מקלר.

מיקס וקולות של קופים: אסף רפפורט.

הפקה ומדליות: רני שחר ואייל שינדלר.

אני יובל מלחי, "היסטוריה לילדים".

 

לעוד פרקים של הפודקאסט לחצו על שם הפודקאסט למטה

5 views0 comments

Comments


bottom of page