top of page

היסטוריה לילדים - הארמדה הספרדית

סיפור על קרב ימי עצום ומרתק בין הספרדים לאנגלים, שהתרחש לפני 430 שנה. מי היה אמור לנצח בקלות, מהן ספינות אש ומה באמת קרה שם.


 

תאריך עליית הפרק לאוויר: 27/12/2018.

[מוזיקת פתיחה]

כאן עוד להתחבר לידע, בכל זמן שתרצו.

[מוזיקה]

היסטוריה לילדים עם יובל מלחי.

[מוזיקה]

הארמדה הספרדית.

[מוזיקה]

שלום ילדים.

היום אני רוצה לספר לכם על קרב שהתרחש לפני 5… (יובל מחשב את הזמן) 17… פחות 8… 7… 12… פחות 0… פחות 0… לפני 430 שנה בדיוק!

[כל הזמן מוזיקה ברקע]

הקרב הזה היה בין הספרדים לאנגלים. הספרדים זעמו על האנגלים מכל מיני סיבות שתכף תשמעו עליהן, הם תכננו לכבוש את אנגליה ולהפוך אותה למדינה ספרדית. האם אנגליה תיפול או שהספרדים יכשלו?

היכונו לאחד הקרבות הימיים המרתקים בהיסטוריה.

[מוזיקה]

בנצרות יש שני זרמים מרכזיים, הקתולים והפרוטסטנטים. היום שני הזרמים הללו מסתדרים די טוב, אבל בעבר הם האמינו שעליהם להשמיד זה את זה. בשנת 1553 הוכתרה מרי הראשונה, בת 37, למלכת אנגליה. היא נישאה למלך ספרד, פֶליפֶה השני, והיחסים בין האנגלים לספרדים היו נהדרים. מרי הייתה קתולית, היא רדפה אחר הפרוטסטנטים ורבים מהם נכלאו, ברחו מאנגליה או נרצחו. למרי הודבק הכינוי "מרי העקובה מדם".

[מוזיקה]

אמאל׳ה, איזה כינוי…

אנגלים רבים החלו לשנוא את מרי ואת בעלי בריתה הספרדים, אך כמה שנים לאחר עלייתה אל כס המלוכה, הלכה מרי לעולמה. במקומה עלתה לשלטון אליזבת, אחותה.

[מוזיקה]

מלך ספרד הציע לה להינשא לו, אך אליזבת, שהייתה פרוטסטנטית, סירבה. האפיפיור הקתולי זעם על אליזבת, והעביר חוקים נגדה. בתגובה, הכריחה אליזבת קתולים לבוא לכנסיות הפרוטסטנטיות. מלך ספרד זעם על אליזבת, והיחסים בין הספרדים לאנגלים הלכו והידרדרו.

בינתיים, קתולים אנגלים ניסו להפיל את המלכה, ולהעלות אל כס המלכות את בת דודתה מרי, מלכת הסקוטים, שהייתה קתולית. הקשר נכשל, ומרי נכלאה במצודת לונדון למשך שנים ארוכות.

[מוזיקה]

בינתיים, ספרד רצתה להקים בסיס ימי גדול בהולנד, שהייתה בשליטתה. האנגלים חששו מנמל ספרדי גדול מול חופי אנגליה, ועזרו להולנדים במלחמתם נגד הספרדים. ההולנדים והספרדים ילחמו ב"מלחמת שמונים השנה", ואחר כך ב"מלחמת שלושים השנה" ובסופן, יזכו ההולנדים בעצמאות.

המלך פֶליפֶה שמע על העזרה של אנגליה למורדים ההולנדים, ופניו קיבלו צבע של עגבניה בשלה. באותם זמנים שייטו ספינות אנגליות באוקיינוס האטלנטי, המפריד בין יבשת אירופה לאמריקה. האנגלים היו יורדי ים מצוינים, ושדדו ספינות ספרדיות, וגרמו נזק כספי אדיר לספרד.

מלך ספרד הבין שאין לו ברירה, והחל לתכנן תוכנית גרנדיוזית, עצומה, לכבוש את אנגליה. צי המלחמה הספרדי היה גדול יותר ומיומן יותר מן האנגלי. אבל רצה להבטיח שמבצע נועז כזה לא יכשל. הוא הורה לאנשיו לבנות ספינות מלחמה רבות, ולהתקין תותחים גדולים, על ספינות סוחר, ספינות ששימשו למסחר, ועתה עמדו להיות חלק מצי המלחמה הספרדי.

המלך פֶליפֶה בחר למפקד המבצע, את הדוכס מדינה סדוניה. הדוכס סרב, וטען שהוא סובל ממחלת ים. אבל פֶליפֶה סירב להקשיב לו, יועציו ועוזריו של המלך טענו כי אין לדוכס ניסיון בלחימה בים, שהיא שונה מאוד מלחימה ביבשה. אך המלך סירב להקשיב.

[מוזיקה]

עד שנת 1570 בערך, ספינות מלחמה שטו בעזרת משוטים גדולים, ואז עברו לספינות מפרשים גדולות. הקרב של הספרדים והאנגלים, התרחש בדיוק בתקופה שבה חל השינוי. האנגלים הבינו כי אם ספינה יכולה לנוע מהר יותר בעזרת מפרשים, עליהם לעשות אותה קלה ומהירה. הספרדים חשבו כי עליהם לשריין את הספינות שלהם, שלא ייפגעו מפגזי תותחים, והן נעשו כבדות יותר.

על הספינות האנגליות פיקדו אנשים שנבחרו לתפקיד בזכות כישוריהם. אם הם היו ימאים טובים, הם התקדמו בסולם הדרגות. הספרדים מינו למפקדי הספינות אנשי אצולה מיוחסים, שלא תמיד התאימו לתפקיד.

[מוזיקה]

חייל ספרדי: אני אנטוניו חואן איזמרלדו השלישי, מפקד ספינת המלחמה הספרדית הזאת.

יובל: אדוני, אפשר לשאול שאלה?

חייל ספרדי: בוודאי.

יובל: איזה רקע יש לך בלוחמה ימית?

חייל ספרדי: אני הבן של אנטוניו חואן איזמרלדו השני.

יובל: כן, אבל אתה יודע להילחם בים?

חייל ספרדי: אני אפילו לא יודע לשחות.

יובל: אז למה אתה כל כך בטוח בעצמך?

חייל ספרדי: אני הנכד של אנטוניו חואן איזמרלדו הראשון.

יובל: אויש… בהצלחה.

לספרדים היו תותחים שירו פגזים כבדים. לעומתם, האנגלים השתמשו בפגזים קטנים יותר, שהיה אפשר לטעון ולירות מהר יותר. האנגלים ידעו, כי הספינות הספרדיות היו חזקות ומפחידות, ושהיה אסור להם להתקרב אליהן. הספרדים דווקא רצו להתקרב אל הספינות האנגליות, לתפוס אותן בווי ברזל ענקיים, לקפוץ עליהן ולהשתלט עליהן.

במאי 1588 הושלמו ההכנות למסע. התותחים המבריקים עמדו מוכנים, הדגלים התנוססו בגאון, המזון נארז בחביות אטומות, כמרים הגיעו לברך את היוצאים למסע, וכל מַלח קיבל מכתב מיוחד מהאפיפיור, שמחל לו על כל חטאיו.

[מוזיקה]

לאחר כל ההכנות, יצאו 130 ספינות ספרדיות לכיוון אנגליה. כ-30 ספינות היו ספינות מלחמה, והאחרות, כ-100 היו ספינות סוחר, שהוסבו לספינות מלחמה. הספרדים היו אמורים לאסוף 30 אלף לוחמים ספרדים, מחופי הולנד ולהעבירם לחופי אנגליה.

[מוזיקה ברקע]

מלכת אנגליה הורתה לכל ספינות הממלכה להתאסף בדרומה של אנגליה, וכ-30 ספינות מלחמה ועוד כ-150 ספינות סוחר התאספו והמתינו לספרדים. בחודש יולי נצפתה הארמדה מחופי אנגליה. ארמדה בספרדית, צי של ספינות מלחמה. המילה המקורה בלטינית, ארמטה, שפירושה להתחמש.

זו הייתה אחת המתקפות הימיות הגדולות בהיסטוריה. האנגלים שעמדו בחופים וצפו בצי העצום הזה, מפליג בתעלת למאנש, היו בהלם.

תעלת למאנש נקראת תעלה, אבל היא לא ממש תעלה, אלא ים קטן, שרוחבו עשרות עד מאות קילומטרים והוא מפריד בין יבשת אירופה לאי הבריטי.

הספרדים שמו לב לספינות האנגליות, שעגנו בחופים, והתלבטו אם לתקוף אותן כבר עכשיו, או להמשיך צפונה, כדי לאסוף את החיילים הרבים, שהיו אמורים להמתין להם. מפקד המסע החליט להמשיך, על פי התוכנית המקורית.

האנגלים החלו לשוט בעקבות הספרדים, בספינותיהם המהירות, והצליחו להדביק את הצי הספרדי. הם נחרדו כשראו עד כמה עצום הוא היה, עד כמה עצומות וגדולות היו הספינות הספרדיות. אך הם התעשתו במהירות, והחלו לירות לעבר אוניות הצי הספרדי, במטרה להטביען.

הספרדים הופתעו מאוד מזריזות הספינות האנגליות, אך ממרחק, הפגזים הקטנים של האנגלים, לא דגדגו את הספינות הספרדיות. ולמרות ההפתעה, אף ספינה ספרדית אחת לא הוטבעה. הספרדים החליטו להתעלם מהאנגלים, והמשיכו בדרכם לאסוף את החיילים הספרדיים, שהיו אמורים לכבוש את אנגליה.

[מוזיקה מפסיקה]

האנגלים לא אמרו נואש, ולמחרת שוב תקפו את הספינות הספרדיות, הפעם ממרחקים קצרים יותר. הם היו מתקרבים, יורים ונמלטים. הספינות הספרדיות המסורבלות, לא יכלו להשיג אותם. אך גם הפעם, האנגלים לא גרמו נזק של ממש.

בלילה, עגנו הספרדים לא הרחק מהעירה דַנקֶרְק, השוכנת בצפון צרפת של ימינו. מצפון לצרפת נמצאת בלגיה, ומצפון לבלגיה הולנד. החיילים הספרדים לא הצליחו להגיע אל הספינות, מפני שההולנדים נלחמו בהם וחסמו את דרכם. הספרדים חששו באותו לילה מהאנגלים, ובצדק.

[מוזיקה ברקע כל הזמן]

באותו לילה, החליטו האנגלים להוציא לפועל מבצע מיוחד. הם מילאו ספינות בחומרי בעירה, הציתו אותן, ושלחו אותן עם הזרם אל עבר הצי הספרדי. הספרדים ראו את ספינות האש הרבות, והחלו להרים מפרשים, לחתוך עוגנים, ולהתפזר בבהלה. אילו ספינות האש היו מתנגשות בספינותיהם, הספינות הספרדיות היו עולות באש ונשרפות.

מרוב בהלה לא שמו הספרדים לב, שהאנגלים באו בעקבות ספינות האש, והתקרבו עד כדי עשרות מטרים מספינותיהם. פגזי התותח של האנגלים נורו עתה מקרוב, והם הסבו נזק רב לספינות הספרדיות. מאות מלחים ספרדים נהרגו. ספינות ספרדיות רבות נפגעו. כמה מהן עלו על שרטון.

מה?

לא, לא סרטון ביוטיוב. שרטון בשין. שרטון הוא שטח חולי או סלעי גבוה בים. אם ספינה עולה על שרטון, היא למעשה נתקעת בשטח שיש בו מים רדודים, וקשה מאוד לחלצה.

הספינות הנותרות נמלטו מהאזור, ושטו צפונה, בלי שהספיקו לאסוף את החיילים הספרדים. אך אנגליה עדיין חששה מפני הצי העצום. המלכה הגיעה לעיירה טילבורי, שם שהו חיילים בריטים, כדי לעודד אותם.

בטילבורי היא נשאה את אחד מנאומיה המפורסמים, שבו אמרה: "עמי האהוב, יודעת אני כי גופי אינו אלא גוף חלוש של אישה, אך יש בי לב ורצון של מלך, מלך אנגליה." והמלכה עודדה את חייליה להילחם עד הסוף המר, אם ינסו הספרדים לנחות לחופי אנגליה.

היא גם הבטיחה כי היא תשלם להם בנדיבות.

[מוזיקה]

אבל הארמדה הספרדית החלה לסבול מקשיים רבים. המלחים היו מותשים, המזון הלך ואזל, והספינות כבר לא היו במצב טוב. בשל המחסור במזון, נאלצו הספרדים להטיל את סוסיהם לים. הם הבינו שהרוח נושאת אותם צפונה, ושהם כבר לא יוכלו לעגון באי הבריטי. הם החליטו להקיף את האי בריטי ולחזור לספרד.

[מוזיקה ברקע]

אולם, עד מהרה החלו סופות חזקות להכות בספינות, ולהטיח אותן אל הסלעים בחוף. עשרות ספינות טבעו, ויותר מ-5,000 מלחים וחיילים אבדו בסערה. הספינות שנותרו בארמדה הקיפו את האי הבריטי וחזרו לספרד. מתוך 130 ספינות שיצאו למסע, חצי טבעו או נהרסו. זה היה אסון לאומי לספרדים.

כאשר שמע פֶליפֶה השני, מלך ספרד, על תוצאות המסע, הוא אמר: "שלחתי את הארמדה נגד בני אדם, לא נגד הרוחות והגלים של אלוהים".

[מוזיקה ברקע]

הצי האנגלי הוכיח למלכתו ולעולם שקשה מאוד לנצח אותו, במיוחד במגרש הביתי. המלחים הפכו לגיבורים לאומיים, והמלכה נאלצה לשלם להם ביד יפה.

אבל… למלכה לא היה די כסף, והיא הורתה למלחים להישאר על הספינות, למקרה שהספרדים יחזרו. קרוב לחצי מהמלחים הללו, שהיו גיבורי אנגליה, לא שרדו לאחר שהייה ארוכה בספינות. רבים מתו ממגפות וממחלות.

שנה לאחר מסעה של הארמדה הספרדית, שלחו האנגלים 140 ספינות להשמיד את הצי הספרדי. אך הספרדים יישמו לקחים רבים שלמדו בקרבות נגד האנגלים, ולהפתעת רבים הביסו את הצי האנגלי.

[מוזיקה]

בשנת 1604 יחתמו הספרדים והאנגלים על הסכם שלום. ואז הם ילחמו שוב, יחתמו שוב על הסכם שלום, וילחמו שוב. לעתים מנהיגים גדולים, מלכים, מלכות, ומדינות מפוארות, מזכירים ילדים קטנים. לא ככה?

[מוזיקה]

מחקר כתיבה וקריינות - יובל מלחי.

עריכת סאונד, מיקס, אפקטים ומשיט ספינות מלחמה - אסף רפפורט.

עריכת לשון וחיקוי של ארמדה - סמדר כהן.

הפקה וירי כדורי תותח על הקריין - רני שחר ואייל שינדלר.

די, די, תפסיקו …די… איי, איי, זה כואב, זה כדורים גדולים. איי, זה מברזל. עזבו אותי! איי, איי, מה זה?

אני יובל מלחי. היסטוריה לילדים.

 

לעוד פרקים של הפודקאסט לחצו על שם הפודקאסט למטה

18 views0 comments

Kommentare


bottom of page