top of page

היסטוריה לילדים - המסע לחלל

איך הגיע האדם אל החלל? הפעם נספר את הסיפור של האנשים שהעזו לחשוב רחוק... וגבוה... פרק חי שהוקלט לפני קהל מצומצם באולפני "כאן" בחג פורים, רגע לפני הסגר הראשון.


 

תאריך עליית הפרק לאוויר: 28/10/2020.

ג׳ינגל: אתם מאזינים לכאן הסכתים, הפודקאסטים של תאגיד השידור הישראלי.

היסטוריה לילדים עם יובל מלחי.

יובל: מנועים?

תומר: מוכנים.

יובל: צוות?

תומר: מוכן.

יובל: עשר, תשע, שמונה.

יובל ותומר ביחד עם ילדים: שבע, שש, חמש, ארבע, שלוש, שתיים, אחת…

יובל: וממריאים! המסע לחלל

[ֿמוזיקה]

יובל: לפני אלפי שנים הביטו אנשים לשמיים בשעות החשיכה וראו ירח וכוכבים. הם לא ידעו מהם בדיוק אותם העצמים שנראים כאילו הם תלויים מעלינו. כשאנשים הסתכלו על הירח למשל הם ראו…

תומר: כדור שהופך לבננה!

יובל: כדור שהופך לבננה? נכון! כדור שהופך לבננה, אתה צודק. כפי הנראה אף אחד מהם, אף לא אחד מהם דמיין שיבוא יום ובני אדם יצליחו להגיע לירח. היום נספר לכם על המסע לחלל ובפרט על המסע לירח, מסע שעובר דרך הטלסקופ, הכדור הפורח, מתיחה אחת ממש ממש מוצלחת וגם טילים, קופים, כלבים והמרוץ לחלל. מה אתה עושה?

תומר: אני מתמתח לקראת המרוץ.

יובל: לא, זה… זה… זה מרוץ לחלל, זה לא אנחנו מתחרים אחד נגד השני.

תומר: אה.

יובל: אתה לא… כן, אתה יכול, הכל בסדר, אתה לא צריך לרוץ. החלל החיצון הוא האזור שנמצא בין גופים שמימיים, או גרמי שמיים, למשל כדור הארץ, הירח וכוכבים אחרים. בין הכוכבים האלה אין כלום, או במילים אחרות, יש חלל, ולכן מחוץ לכדור הארץ נמצא החלל החיצון. אותו חלל חיצון מתחיל כמאה קילומטרים מעל כדור הארץ, הקו הדמיוני הזה נקרא קו קרמן. בדיוק אתמול קיבלתי טיל מתנה ליום הולדת, אז… האמת שלא כל כך קיבלתי אותו, אני אוהב להגיד שקיבלתי אותו, קניתי אותו באינטרנט, הוא עלה לי דולר. אז בוא נראה מה, אם הטיל הזה יודע לעשות משהו, יש פה אני רואה כפתור, בוא נראה.

[קול של לחיצה]

אוי, מה זה? וואו, וואו, וואו, זה מניע! אני טס! יואו, אני טס! יואו, תראו איזה גובה אני! 80, 84, 87, 90, יואו, עוד רגע אני בחלל החיצון! 93, 94, 95… למה, למה הטיל הזה מפסיק? מה זה? הטיל נעצר.

[קול של פיצוץ, צעקה]

יובל: פעם אחרונה שאני קונה טיל באינטרנט. וואו, זה היה ממש מפחיד, כמעט הצלחתי. ירח הוא עצם טבעי המקיף עצמים אחרים, כמו למשל כוכב לכת. לכדור הארץ יש רק ירח אחד, אבל לכוכבי לכת אחרים יש יותר מירח אחד. למאדים יש שני ירחים, לפלוטו יש חמישה ירחים, לאורנוס יש 27 ירחים ולשיאן הגלקטי, צדק, יש 79 ירחים שונים! לפני 400 שנים בערך אנשים היו בטוחים שהירח הוא חלק ונעים ומין רך כזה, קוצ'י פוצ'י, אבל אז הגיע גלילאו גליליי, פיזיקאי ואסטרונום מאיטליה. הוא שמע על המצאה נהדרת שנקראת…

[קול של תופים]

יובל: טלסקופ! טלסקופ הוא מכשיר אשר בעזרתו ניתן לצפות בעצמים ממש ממש רחוקים. תומר, אתה רוצה להדגים להם איך עובד הטלסקופ?

תומר: בטח, בשמחה.

יובל: יופי, אז תסתכל, תגיד לי מה אתה רואה.

תומר: אני מסתכל.

יובל: מה אתה רואה? מה הוא רואה?

תומר: אני לא רואה כלום, אני לא רואה כלום.

יובל: לא, העדשה שלך סגורה. תפתח את ה…

תומר: אה, אוקיי, אני פותח.

יובל: כן, עכשיו, מה אתה רואה?

תומר: וואו!

יובל: מה אתה רואה?

תומר: זה כוכב!

יובל: איזה כוכב?

תומר: כוכב שדומה לחד קרן!

יובל: כוכב חד קרן?

תומר: כן, כוכב חד קרן! זה חדש, כוכב חד קרן!

יובל: לא, זה לא כוכב חד קרן, זה, זה… אתה צריך להסתכל למעלה.

תומר: אה!

יובל: כן.

תומר: לא רואים כלום, מה זה?

יובל: לא, עם הטלסקופ אתה צריך למעלה!

תומר: אה, אוי.

יובל: כוכב חד קרן, זה… זה ילד, באמת.

תומר: אה.

יובל: טוב, אז נעשה להם הדגמה יותר טובה אולי אחר כך, בסדר?

תומר: כן.

יובל: טוב, בשנת 1610 פרסם גליליי ספר ובו חשף את כל התגליות שראה בטלסקופ המיוחד שבנה. אחת התגליות המרעישות הייתה שפני הירח אינם חלקים ומושלמים כפי שכולם האמינו, אלא שפני הירח הם מחוספסים. אתם בטח מבינים שמדענים רבים סירבו להאמין לו.

ילד (משחק את גלילאו גליליי): הירח מחוספס, הירח מחוספס!

יובל: מה מחוספס? מה פתאום?

תומר: מה פתאום!

יובל: הוא גבינה כזה, זה…

תומר: צמר גפן.

יובל: צמר גפן, הוא רך כזה, הוא רך כזה.

תומר: רך, כמו כבשה.

יובל: לא לא, הוא לא… הוא לא, הוא לא מחוספס. הוא לא מחוס… באמת, תודה רבה גלילאו גליליי. תודה רבה לגלילאו שלנו, שעשה פה גלילאו.

[מחיאות כפיים]

יובל: אז בני אדם יכלו לראות את הירח כבר לפני 400 שנה, אבל הם לא חלמו שיום אחד בני אדם יגיעו לשם. למעשה הם אפילו לא חשבו שבני אדם יוכלו יום אחד לרחף מעל פני הקרקע.

[מוזיקת רקע]

תומר: כבר לפני אלפי שנים, גילו הסינים שאוויר חם עולה למעלה. הם יצרו פנסי תאורה משקיקי נייר דקיקים שבתחתיתם נר, הדליקו את הנר שחימם את האוויר בשקית והיא עפה אל על. כדור פורח עובד על אותו עיקרון - הכדור הוא למעשה בלון ענקי שלתוכו מזרימים אוויר חם. אם נגביר את הטמפרטורה, הכדור יעלה גבוה יותר ואם נקטין אותה, הוא ירד.

יובל: מה, אתה רוצה לנסות להיכנס… יש לי כדור פורח שהזמנתי מהאינטרנט.

תומר: יש לך? בוא ניכנס אליו!

יובל: כן, כדור פורח מעולה, אתה רוצה? בוא.

תומר: קדימה.

יובל: בוא, וואי, כדור פורח.

[קול של אש מתלקחת]

יובל: הופה! האש!

תומר: אנחנו עולים למעלה!

יובל: תגביר את האש, תגביר את האש!

תומר: להגביר, כן? אוקיי.

יובל: וואו, איזה יופי, הוא עולה, הוא עולה! רגע, יש רוח, יש רוח, האש כבתה.

תומר: אנחנו מסתכלים על הכל מלמעלה!

יובל: האש כבתה, תדליק את האש, תדליק, תדליק את האש.

תומר: הגפרורים אצלך?

יובל: אני לא, לא הבאתי גפרורים, אתה הבאת גפרורים?

תומר: לא, לא הבאתי גפרורים.

יובל: גם אתה לא הבאת גפרורים, אני לא הבאתי גפרורים.

ילדה: אני הבאתי!

[יובל ותומר צועקים, קול של התרסקות]

יובל: פעם אחרונה שאני קונה כדור פורח באינטרנט.

[מוזיקה]

יובל: בשנת 1778, לפני בערך 250 שנה, שני אחים מצרפת, בשם ג'וזף וז'אק מונגולפייה בנו כדור פורח גדול וחיממו את האוויר בתוכו. הם לא רצו לנסות את הכדור הפורח בעצמם מפני שלא היה ידוע אז מה עלול לקרות אם בני אדם יעופו באוויר, והם חששו שאולי לא ישרדו את הניסוי. אל סל הכדור הם הכניסו כבשה, תרנגול וברווז.

החיות נחתו בשלום והאחים קיבלו אישור ממלך צרפת להעלות בני אדם אל הכדור הפורח. הם העלו שני אנשים לכדור הפורח, אחד מהם קצין צבא, ובסוף שנת 1783 הם טסו מעל שמי פריז במשך 25 דקות והפכו לאנשים הראשונים שטסו בשמיים אי פעם.

כדורים פורחים הפכו לשם דבר באירופה וצבאות של מדינות שונות השתמשו בהם לצורך תצפיות, כך הם היו יכולים לדעת אם מגיעים אויבים מרחוק.

תומר: אני רואה אותם, אני רואה אותם שם!

יובל: מה אתה רואה?

תומר: הם מגיעים, הם מגיעים!

יובל: מי מגיע, מי מגיע?

תומר: הם עוד מעט כאן.

יובל: מה, עוד מעט הם פה? מי זה עוד מעט פה?

תומר: ארוחת הצהריים, אני רואה את הטבח והטבחית עם האוכל.

יובל: ארוחת צהריים? חשבתי שצבא מגיע, הבהלת אותי!

לאחר המצאת הכדור הפורח החלו אנשים לחשוב על כדורים פורחים מיוחדים שיטיסו אותם ממקום למקום. הם עדיין לא דמיינו שיגיעו לירח, אבל אז קרה דבר מוזר ביותר.

[מוזיקה]

יובל: בשנת 1833 הפליגה משלחת, בראשותו של ג'ון הרשל, מאנגליה לדרום אפריקה כדי לבצע תצפיות אסטרונומיות, כלומר, להתבונן בעצמים בחלל ולנסות לגלות עצמים חדשים. כעבור שנתיים, הופיעה בעיתון ״סאן״ שבניו יורק, סדרת כתבות שהדהימו את העולם. הכתבה הראשונה סיפרה כי ג'ון הרשל בנה טלסקופ מיוחד במינו, חזק הרבה יותר מכל אלה שקדמו לו, והוא הצליח לראות דברים על הירח.

תומר: בסדרת הכתבות סופר כי על הירח חיים עדרי ביזונים, סוג של פרים, שרעו בשלווה בדשא, חדי קרן כחלחלים המטיילים בגבעות הירח, וחיות נוספות מוזרות ומשונות. הכתבות הפכו פופולריות בזמן קצר וכל גיליונות העיתונים נחטפו. הכתבה האחרונה בסדרה סיפרה כי על הירח נצפו דמויות המזכירות בני אדם. בכתבה נכתב כי גובהם כמטר וחצי, הם מכוסים בשיער פרט לפנים, יש להם כנפיים, צבע עורם צהבהב, יש להם פה בולט שמוסתר מאחורי זקן עבה שצומח מהשפה התחתונה, ולכן הם דומים יותר לבני אדם מאשר לקופים.

יובל: בשלב הזה החלו עיתונים אחרים מעבר לים לפרסם גם הם את הממצאים בהסתמך על העיתון המכובד. אך עד מהרה הסתבר כי הכל היה בלוף אחד גדול, מתיחה. עיתונאי בריטי שחמד לצון החליט לעבוד על כולם והוא היה זה שפרסם את הכתבות בשמו של הרשל. כל מי שהאמין למתיחה התאכזב. הירח היה רחוק מאי פעם.

[מוזיקה]

תומר: בשנת 1903 בנו האחים רייט, מי שהיו בעלי חנות לתיקון אופניים, את המטוס הראשון שהצליח לטוס!

ילדים בקהל: אנחנו יודעים את זה, יש לנו את הספר הזה בבית!

יובל: ספר לי עוד, ספר לי עוד!

תומר: הם יודעים את זה, הם יודעים, כי יש לנו…

יובל: איך אתם יודעים את זה?

ילדים בקהל: אנחנו יודעים, יש לנו את הספר הזה בבית!

יובל: אה, יש את הפרק הזה.

תומר: יש לנו פרק שלם על זה, יובל.

יובל: נכון, צודקים. אז אתה יכול לדלג על האחים רייט, נשמע את זה אחר כך.

תומר: נשמע את זה אחר כך.

יובל: עולם התעופה הלך והתפתח במהירות, מטוסים חדשים נבנו בקצב מסחרר, ובמהלך מלחמת העולם הראשונה, כבר נבנו מטוסי קרב, מטוסי הפצצה ומטוסי ריגול שצילמו את כל מה שראו מלמעלה. לאחר שמטוסים כבר היו דבר נפוץ, החלו מדענים לנסות לבנות כלי טייס שיטוסו גבוה יותר ורחוק יותר, כמו למשל טילים. הם הוקסמו מספריו של ז'ול ורן, סופר מדע בדיוני מצרפת. הוא כתב, בין השאר, על חללית המשוגרת מכדור הארץ לירח בעזרת תותח עצום. זה היה מדע בדיוני לחלוטין באותם ימים, פרי יצירה של דמיון פרוע, אבל כחמישים שנים לאחר שהתפרסם ספרו של ז'ול ורן, החלו מדענים לערוך ניסויים בטילים. במהלך מלחמת העולם השנייה גרמניה הנאצית פיתחה וירתה טיל ייחודי בשם וי שתיים (V2).

תומר: הטיל הגרמני היה בעל טווח של כשלוש מאות קילומטרים, הוא היה מצויד במערכת שהנחתה אותו למטרה והוא היה מדויק מאוד. הטילים הגרמניים היו מתוחכמים מאוד ועם סיומה של מלחמת העולם השנייה, שלחו ארצות הברית וברית המועצות יחידות מיוחדות כדי לזהות ולעצור את המדענים הגרמנים שבנו את הטילים ולהביא אותם לארצם. הם רצו לדעת הכל אודות הטילים הללו ולבנות טילים שכאלה בעצמם. בניגוד לארצות הברית, שאתם מכירים, ברית המועצות כבר לא קיימת יותר. היא התקיימה במשך כשבעים שנה והיתה איחוד של מדינות, שהגדולה ביותר באיחוד הייתה רוסיה.

[מוזיקה]

יובל: בסוף מלחמת העולם השנייה חשבו האמריקנים על טילי ה-V2 ועל כוחם העצום ורעיון עלה במוחם - מה יקרה, אם במקום לשגר את הטילים למרחק של 300 קילומטרים במאוזן, הם ישגרו אותם כלפי מעלה? אולי אחד הטילים האלה יוכל לצאת מכדור הארץ ולהגיע ל…

ילד בקהל: חלל.

יובל: חלל. הם התחילו בניסויים. בניסויים הראשונים הם השתמשו בחיות שונות כדי לבחון את ההשפעה של החלל עליהם.

תומר: בשנת 1947 שיגרו האמריקאים לחלל בתוך טיל ה-V2 את בעלי החיים הראשונים, זבובי פירות. הזבובים הגיעו לגובה של 109 קילומטרים לפני שהקפסולה שבה שהו התנתקה וחזרה לכדור הארץ. הזבובים נותרו בחיים.

יובל: מה קורה, זבובי חלל שלי? אהלן זבובי חלל!

תומר: יאללה מסיבה.

יובל: אנחנו זבוב, זבוב, זבוב-טרונאוט אני, זבוב טרונאוט, הייתי בחלל!

תומר: ניצלנו, יש!

יובל: יש, ניצלנו!

תומר: עבר חודש מאז שהתחילו האימונים, אז כמה ימים נשאר לנו לחיות?

יובל: זבוב בערך 40 ימים או פחות, אז עשרה ימים נראה לי יש לנו.

תומר: אוקיי, בוא נחפש ילדים.

יובל: יאללה, בוא.

[מוזיקה, קולות]

יובל: איזה כיף זה להיות זבוב חלל, וואו. שנה הבאה אני מתחפש לזבוב חלל בטוח. בשנת 1949 שיגרו האמריקנים לחלל את הקוף אלברט השני. אלברט השני הצליח להגיע לחלל אך הוא לא שרד את הצניחה בדרך חזרה. שנה מאוחר יותר שיגרו האמריקנים לחלל עכבר. העכבר היה אמור לחזור לכדור הארץ בחיים אך מערכת המצנח של הטיל לא עבדה כמצופה והעכבר…

[יובל עושה קולות של עכבר]

יובל: ברית המועצות גם כן פיתחה וניסתה טילים שונים והמדענים המצוינים שלה עזרו לה להתקדם בתוכנית החלל שלה במהירות. בשלב הזה, התחרות הייתה בעיצומה, ארצות הברית וברית המועצות התחרו ביניהן מי תגיע ראשונה לחלל, מי תבנה לוויין טוב יותר, מי תשגר אדם לחלל ומי תגיע ראשונה…

תומר: לירושלים!

יובל: לא, לא לירושלים. מי תגיע ראשונה…

תומר: לסופרמרקט.

יובל: לא, לא לסופרמרקט. מי תגיע ראשונה…

תומר: הביתה.

יובל: גם לא הביתה! מי תגיע ראשונה לירח.

תומר: לירח.

[מוזיקה]

יובל: אני אגיע ראשונה!

תומר: אני אגיע ראשון.

יובל: אני, אני ראשונה!

תומר: אולי אני אגיע ראשון.

יובל: אני, אני, אני!

[מוזיקה]

יובל: בשנת 1951 שגרה ברית המועצות לחלל שני כלבים בשם דזיק וציגן. הם שוגרו בטיל שנקרא R1, הגיעו לגובה של מאה ועשרה קילומטרים ואפילו הצליחו לחזור בשלום. בשנת 1957 שברה ברית המועצות שיא, כאשר שיגרה את הלוויין המלאכותי הראשון לחלל - ספוטניק 1. ספוטניק ברוסית זה…

תומר: אני יודע, אני יודע!

יובל: כן?

תומר: ניצחון.

יובל: לא, זה לא ניצחון. ספוטניק ברוסית…

תומר: מטאור!

יובל: לא, זה לא מטאור.

תומר: כוכב רשת!

יובל: זה גם לא כוכב רשת! איזה כוכב רשת? ספוטניק ברוסית…

תומר: ספוטניק זה אל יווני.

יובל: זה לא אל יווני!

תומר: רוסי?

יובל: גם לא אל רוסי!

תומר: אז מה זה? אני נכנע.

יובל: ספוטניק ברוסית זה פשוט לוויין.

תומר: אה, לווין.

יובל: לוויין הוא גוף שמימי המקיף או מלווה גוף שמימי אחר. הלוויין הסובייטי היה מין כדור מתכת שממנו בלטו כמה אנטנות. הוא הצליח להקיף את כדור הארץ כמעט 16 פעמים ביממה ושידר לכדור הארץ אותות, או יותר ״ביפ ביפ״, עד שהתרוקנו סוללות המשדר שלו כעבור שבועיים. כיום לוויינים נושאים בתוכם מכשור המיועד לתקשורת, כמו לוויני… כמו מכשירי ה-GPS או הווייז שכולכם מכירים, ומשתמשים בהם גם למחקר, לריגול, ללמוד על כדור הארץ, על מזג האוויר וכמובן על החלל החיצון.

תומר: באותה שנה שבה שוגר הלוויין ספוטניק 1 שברה ברית המועצות שיא נוסף: היא שיגרה את חללית הלוויין השנייה שלה, ספוטניק 2, ובתוכה בעל חיים - כלבה בשם…

ילדים בקהל: לייקה!

יובל: טוב! הם טובים.

תומר: לייקה. לייקה היתה כלבת רחוב שנמצאה משוטטת ברחובות מוסקבה, היא טופלה ואומנה למשימה והתגלתה ככלבה חכמה.

[נביחה]

תומר: לייקה שוגרה בחללית והיא חוברה להמון חיישנים שמדדו את לחץ הדם שלה, את קצב הנשימה ועוד ועוד נתונים. לייקה הייתה מתוחה מאוד אבל היא אכלה ושתתה ושרדה את השעות הראשונות של הטיסה. לאחר מכן התנאים הקשים בתא החללית גרמו למותה.

יובל: אז למה לייקה נחשבת לבעל החיים הראשון בחלל למרות שכבר שוגרו לשם חיות לפניה? מפני שהחללית ששיגרו הסובייטים, ספוטניק 2, לא רק שהגיעה לחלל וחזרה לכדור הארץ, אלא שהיא הצליחה להיכנס למסלול לווייני בחלל, מסלול מעגלי סביב כדור הארץ.

לייקה תרמה רבות למסעות החלל שלאחריה. הנתונים שהתקבלו בעקבות מסע לייקה, הוכיחו כי יצורים חיים מסוגלים לשרוד בחלל ולחיות בתנאים של חוסר משקל. כעת החלו מדענים לתכנן שיגור בני אדם לחלל. ארצות הברית וברית המועצות, שתי המעצמות העולמיות, היו עתה במירוץ זו כנגד זו. מעצמה מול מעצמה, מי תגיע ראשונה לחלל? מי תבנה לוויין משוכלל יותר? ומי תגיע ראשונה לירח ואולי אפילו לכוכבים אחרים?

[מוזיקה]

יובל: אני אנצח!

תומר: אני אנצח אותך!

יובל: אני אנצח!

תומר: אני אנצח אותך.

יובל: איזה מירוץ, בוא נראה מי ינצח במירוץ הזה, אדוני.

תומר: אני חושב שאני אנצח.

יובל: לקראת סוף שנת 1959 שיגרה ברית המועצות את לונה 2, החללית הראשונה שהגיעה לירח. בסוף המסע היא התרסקה על פני הלוויין הטבעי של כדור הארץ, זאת אומרת הלבנה, הסהר, הירח. היה ברור כי הסובייטים הקדימו את האמריקנים במסע לחלל. בשנת 1960 הם שיגרו את החללית ספוטניק 5 ועליה שני הכלבים בלקה וסטרלקה, ארנב, ארבעים עכברים, שני עכברושים, זבובי פירות וכמה סוגי צמחים. כמה דברים בחללית אחת. החללית חזרה לכדור הארץ למחרת, כאשר כל בעלי החיים בתוכה בריאים ושלמים.

תומר: ב-1961 שיגרו האמריקנים לחלל את האם (Ham), קוף השימפנזה הראשון שהגיע לחלל. השימפנזה היא החיה הקרובה ביותר לאדם מכל החיות על כדור הארץ. האם חובר למכשירים שונים ואפילו לחץ על ידית כדי להראות שאפשר לתפקד בחלל במצב של חוסר כבידה. האם חזר לחדור הארץ בריא ושלם וחי עוד עשרים ושתיים שנים לאחר מכן. עתה, היה נראה שהאמריקנים מובילים. אה-הה, מי משיג עכשיו?

יובל: אני אספר לך מי משיג עכשיו. באותה שנה, שנת 1961, הפתיעה ברית המועצות את העולם ושיגרה לחלל את החללית ווסטוק 1, שנכנסה למסלול לווייני ובתוכה אדם.

ילדים בקהל: יורי גגארין!

יובל: יורי גגארין היה לאדם הראשון שהגיע לחלל החיצון.

תומר: 23 ימים אחרי שהגיע הקוסמונאוט הראשון לחלל, הגיע האסטרונאוט האמריקאי הראשון לחלל. שמו היה אלן שפרד. ובסוף אותה שנה, 1961, נשא נשיא ארצות הברית הצעיר, ג'ון קנדי, נאום שבו הבטיח להנחית אדם על הירח עד תום העשור, זאת אומרת עד סוף שנת 1969, תוך שמונה שנים בלבד.

יובל: לא תצליחו, לא תצליחו, זה מסובך.

תומר: אנחנו נצליח.

יובל: לא תצליחו, מה פתאום.

תומר: אני אומר לך, כן.

יובל: שנה לאחר מכן נשא הנשיא הצעיר קנדי נאום נוסף ובו אמר: ״אנו בוחרים להגיע לירח לא משום שזה קל, אלא מפני שזה קשה, משום שזהו אתגר שאנו מוכנים לקבל על עצמנו, אתגר שאנו מתכוונים לנצח בו״.

תומר: באוגוסט 1962 שלחה ברית המועצות שתי חלליות לחלל בו זמנית. שנה מאוחר יותר נשלחה לחלל האישה הראשונה, הקוסמונאוטית ולנטינה טרשקובה. הסובייטים המשיכו לפרוץ את הדרך לחלל ובסוף שנת 1964 שלחו לחלל חללית ובה שני אנשי צוות.

יובל: היה נראה שברית המועצות מובילה במירוץ ושהיא תהיה זו שתכבוש את החלל, או לפחות, את הירח ראשונה. בשנת 1965 היה הקוסמונאוט הסובייטי אלכסיי לאונוב הראשון לצאת מהחללית באמצע החלל ולערוך הליכת חלל. לאחר ההליכה התנפחה חליפת החלל שלו והוא התקשה להיכנס חזרה לחללית. רק בזכות מאמציו הכבירים נמנע אסון.

תומר: כמה חודשים לאחר מכן יצא אסטרונאוט אד ווייט האמריקאי גם הוא להליכת חלל ובדומה ללאונוב הסובייטי, גם הוא התקשה לחזור לחללית. באז אולדרין האמריקאי שנה אחר כך ביצע כבר שלוש הליכות חלל מחוץ לחללית, שהה חמש שעות שלמות וביצע עבודות מורכבות.

יובל: וואי, התקדמות ממש מהירה. בסוף שנת 1965 שיגרו הסובייטים לחלל גשושית, חללית שאינה מאוישת, אין בה אנשים בפנים, והיא הצליחה להגיע לכוכב הלכת נוגה. היתה זו הגשושית הראשונה שהצליחה להגיע לכוכב לכת זר. כוכב לכת הוא כוכב הסובב סביב השמש, כמו כדור הארץ. בשנת 1967 פקדו אסונות את תוכניות החלל בקרב שתי המעצמות. שלושה אסטרונאוטים אמריקנים נהרגו במהלך האימונים וחללית סובייטית התרסקה עם כניסתה לכדור הארץ. שתי המעצמות עצרו את התוכניות והתמקדו בתיקון הכשלים.

שנה לאחר מכן, בשנת 1968, היו שוב המעצמות במירוץ. האמריקנים שלחו לחלל את אפולו 7 והסובייטים את סויוז שתיים, שלוש, ארבע וחמש. שתי האחרונות הצליחו לעגון יחדיו ובפעם הראשונה אנשים עברו מחללית אחת לשנייה בחלל. בחודש ספטמבר 1968 שלחו הסובייטים לחלל שני צבים, זבובים וחיפושיות. הם היו תושבי כדור הארץ הראשונים שהקיפו את הירח וחזרו הביתה בשלום. עכשיו תקשיבו, בעזרת מכונת זמן שיש לנו פה בתאגיד, יש לנו פה מכונת זמן אמיתית, אני הבאתי לכאן במיוחד בשבילכם, הבאתי לכאן את אחד הצבים לראיון, הנה צבי צב.

שלום צבי צב, יש לי המון שאלות אליך, ממש מיליון שאלות. הייתי רוצה לשאול אותך באמת איך זה היה להקיף את הירח?

תומר [משחק את הצב, מדבר לאט]: היה ממש ממש נחמד.

יובל: אה… לא נראה לי שיש לי יותר שאלות אליך, תודה שבאת.

[מוזיקה]

תומר: בסוף שנת 1968 הגיעה חללית אמריקאית סמוך לירח ובמהלך חג המולד צפו בשידור מיליוני צופים אמריקאים בחללית ובירח הקרוב. האסטרונאוטים בחללית קראו את עשרת הפסוקים הראשונים מספר בראשית: ״בראשית ברא אלוהים את השמיים ואת הארץ״. אמריקנים המשיכו לשגר חלליות מסוג אפולו, ואפולו 10 התקרבה ממש לירח עצמו. עתה היה על האמריקנים לנסות לנחות על הירח. הם תכננו לעשות זאת במשימת אפולו 11.

יובל: אבל הסובייטים תכננו להנחית אדם על הירח בעצמם. אבי תוכנית החלל הסובייטית, סרגיי קורליוב, החל בתכנונים של משגר ירחי בשם N1. אך קורליוב הלך לעולמו בשנת 1966 ותוכנית החלל הסובייטית החלה לדעוך. כל הניסויים לשגר את משגר הלוויינים והחלליות N1 הסתיימו בכישלון. בשנת 1969 שני שיגורים הסתיימו בפיצוץ המשגר.

תומר: בחודש יולי 1969 שוגרה לחלל משימת אפולו 11. שלושה ימים לאחר שהמריאה נכנסה החללית למסלול הכבידה של הירח. יום למחרת, יצאו שני אסטרונאוטים, ניל ארמסטרונג ובאז אולדרין, בנחתת אל הירח. נחתת במקרה זה היא סוג של גששית שאמורה לנחות על גרם שמימי. האסטרונאוטים לא מצאו מקום ראוי לנחיתה ו-20 שניות לפני שנגמר להם הדלק הנחתת, הצליחה לנחות.

יובל: איזה מזל! 20 שניות.

תומר: ממש קרוב.

יובל: ניל ארמסטרונג יצא מהחללית והכריז ״זהו צעד תימני לרקדן!״ לא.

תומר: לא.

יובל: סליחה. ״זהו צעד וחצי לכדורסלן!״. לא, זה גם לא… רגע אני… ״צעד קטן לאדם, קפיצה גדולה לאנושות״. באז אולדרין הצטרף לארמסטרונג והשניים קיפצו על הירח, כאשר מאות מיליונים, חמישית מאוכלוסיית כדור הארץ אז, צופים בהם. השניים השאירו לוח באתר הנחיתה ובו נכתב ״כאן לראשונה הניחו אנשים מכדור הארץ את כף רגלם על הירח, יולי 1969 לספירה. באנו בשלום בשם כל המין האנושי.״

[הקלטה]: ניל ארמסטרונג:

Neil Armstrong: That’s one small step for man, one giant leap for mankind.

יובל: האמריקנים ניצחו במירוץ לירח, הם הגיעו לשם ראשונים. בשנים שלאחר מכן, נחתו האמריקנים עוד 14 פעמים על הירח. הפעם האחרונה הייתה בשנת 1972. הסובייטים לא הצליחו להגיע לירח ונטשו את התוכנית שלהם כמה שנים מאוחר יותר. בשנת 1975 הסתיים המירוץ לחלל כאשר החללית האמריקנית אפולו 18 והחללית הסובייטית סויוז 19 נפגשו בחלל. מאז החל עידן של שיתוף פעולה שנמשך עד היום והוא כולל תחנת חלל בינלאומית.

מדינות שונות ממשיכות לטוס לחלל ובשנת 2003 טס לחלל האסטרונאוט הישראלי הראשון.

[מוזיקה]

תומר: אילן רמון שירת כטייס קרב בחיל האוויר של צה"ל והיה בין הטייסים הראשונים שלמדו להטיס מטוס F-16. בשנת 1981 השתתף רמון בתקיפת הכור הגרעיני בעיראק. בשנת 1990 מונה לראש טייסת ברק ברמת דוד. בשנת 1997 בחר חיל האוויר באילן רמון כאסטרונאוט הישראלי הראשון. אילן החל לעבור אימונים מפרכים בארצות הברית ובינואר 2003 המריא לחלל למשימה בת שבועיים וחצי. בעת שהמעבורת חזרה לכדור הארץ היא התפרקה ואילן רמון לצד שאר אנשי הצוות נספה. הפרק הזה כמו גם שבוע החלל הישראלי הוא לזכרו ולפועלו למען מדינת ישראל.

אז מי יודע, הסתכלו מסביבכם, אולי אחד הילדים שנמצא כאן היום, או שצופים בנו בשידור בבית, יהיה באחד הימים או תהיה באחד הימים אסטרונאוט או אסטרונאוטית. אולי נגיע למאדים בקלות, אולי בקיץ ניסע לקייטנה על הירח, אולי נגיע למקומות ממש ממש רחוקים כמו…

יובל ותומר: האינסוף ומעבר לו!

[מחיאות כפיים]

יובל: תודה ענקית לכל מי שהשתתף בפרק הזה שלנו היום, לילדים ולהורים שהגיעו עד לכאן היום, לתומר שלוש.

תומר: ליובל מלחי.

יובל: לאסף רפפורט, לאייל שינדלר שאירגן את כל האירוע הזה בכמה ימים, לאור בן אסולין שצילם את האירוע ותודה גם לרני שחר, לרחל רפאלי, ליאור אברבך, דוקטור סמדר כהן, דינה בר מנחם, שיר ויצמן ולכל הצוות שלנו בכאן תאגיד השידור הישראלי.

אנחנו היסטוריה לילדים.

 

לעוד פרקים של הפודקאסט לחצו על שם הפודקאסט למטה

16 views0 comments

Comments


bottom of page