top of page

האזנה מודרכת: Guns N' Roses - November Rain

אחד הלהיטים הגדולים ביותר של גאנז אנד רוזס ושל הניינטיז בכלל. שיר שאקסל רוז התחיל לכתוב כמעט עשור לפני שיצא, והפך לאתגר גדול כל כך שהוא נשבע שיפרוש ממוזיקה אם לא יצליח להקליט אותו כמו שצריך. השיר הזה נקרא נובמבר ריין! על הסולו המפואר של סלאש, על התכנית השיווקית המבריקה מאחורי שחרור האלבומים Use Your Illusion 1,2 ואיך אלטון ג'ון קשור לסיפור?

 

[פתיח: האזנה מודרכת.]

היום בהאזנה מודרכת, שיר שהיה על הכוונת שלנו כבר די הרבה זמן, האפוס הגדול של Guns N' Roses, קלאסיקת הניינטיז November Rain, שנת 91', מתוך האלבום "Use Your Illusion I", למרות שהוא יצא באלבום השלישי שלהם, סוג של, נובמבר הוא אחד השירים הוותיקים ביותר של Guns, עם הופעות איקוניות גם של סלאש וגם של אקסל, כמה מהסולואים הכי גדולים של Guns נמצאים רק בשיר הזה. אז אנחנו נדבר בפינה היום על המקורות של November Rain, מה הקשר לאלטון ג'ון, על הקליפ של השיר, מהיקרים והשאפתניים בהיסטוריה, ועל המהלך השיווקי הגדול עם האלבומים "Use Your Illusion". אבל בואו נתחיל בהתחלה, יותר מחמש שנים לפני יציאת השיר, אפילו לפני יציאת האלבום הראשון שלהם, בשנת 83'.

Axl Rose (צורח תוך כדי הופעה): You know where the fuck you are?!? You’re in the jungle, time to die…

בפינה הקודמת על Guns, על "Sweet Child O' Mine", סיפרנו על סיפור ההקמה של הלהקה, ועל אלבום הבכורה שלהם, "Appetite For Destruction", אחד מאלבומי הרוק האהובים והפופולריים בכל הזמנים, ועל איך הוא כמעט נגנז ונכשל עוד לפני שהוא בכלל יצא.

Guns, תזכורת קצרה לאירועי הפרקים הקודמים, הלחם של שתי להקות, "L.A. Guns" ו-"Hollywood Rose", בעצם מפגש בין אקסל רוז, הסולן, כותב השירים, וגיבור הגיטרה, סלאש, הרוקר הקשוח, שלא תמיד מבין מה אקסל רוצה מהחיים שלו, וספק זורם, ספק שיכור מדי בשביל להתנגד לו.

כותבים המון שירים, מנסים אותם על הבמות, ומתחילים לצבור לעצמם שם בלוס אנג'לס, עוד לפני שחברת תקליטים גדולה נכנסת לתמונה. אלכוהול, נשים, מסיבות, מעריצות, רוקסטארים, אבל בקנה מידה מקומי.

[נגינת הפתיחה של November rain]

מנגינה שליוותה את הלהקה ממש מיום התחלתה, אפילו לפני כן. אחד הקטעים שאקסל הביא איתו ל-Guns מהבית, שיר שהוא עובד עליו כבר משנת 83', אקסל ופסנתר לבד. כל פעם שהוא רואה פסנתר הוא מתיישב ומנגן את הכמה דקות האלה שיש לו, ומספר לחבר'ה: כשזה יהיה מוכן, זה יהיה להיט. ולקטע הזה קוראים "November Rain". בואו נשמע את אקסל, ומספר איך השיר הזה נכתב בכלל.

Axl Rose: The song came about just out of a relationship, and how I felt in a relationship, and I really cared about this person, and not being with this person made me think about being in Indiana, and walking in November rain, seeing the ice on the trees

ב-85', אחרי הקמת Guns, ושנה לפני יציאת האלבום הראשון, סופר צעיר בשם דל ג'יימס הופך לשותף לדירה של אקסל רוז.

הוא רק עבר לקליפורניה, אקסל והקליקה שלו הם האנשים הראשונים שהוא מכיר שם, והוא מתמלא בהשראה מהשותף הכריזמטי שלו לדירה, מהקריירה שהוא מנבא שתהיה לו בתעשיית המוזיקה, וממערכת היחסים הסוערת שיש לו עם בת הזוג שלו, ארין אברלי, הבת של דון אברלי מה-Everly Brothers, שעליה גם נכתב "Sweet Child O' Mine".

[סולו גיטרה מהשיר "Estranged"]

בהשראתו של אקסל, דל ג'יימס כותב סיפור קצר בשם "Without You", סיפור על כוכב רוק מפורסם, מנהיג של להקה גדולה, ובת הזוג שלו.בסיפור, מין מיתולוגיית רוקסטאר די מביכה, קלישאתית נוראה, הגיבור כותב שיר על האהבה המתפוררת שלו, שיר בתוך הסיפור, ובסיפור, שוב, השיר הזה הופך ללהיט גדול, אבל מכניס את בת הזוג שלו לאיזה מסלול של הרס עצמי, שבסופו היא שמה קץ לחייה, וככה יוצא שהשיר הזה הופך לאיזושהי נבואה שמגשימה את עצמה.

Speaker: Essentially, the short story is about a rock star, who was inspired by Axl, who writes a song called “Without You” about the woman who he loves but he can’t really have. It puts him on top of the Rock’n’roll world but it also is his damnation.

Axl Rose: One of the things about the story was, is that it was about this band that gets huge, and I just said, you know, why don’t we use our band? Eventually I wrote the theme song to the story, I wrote it about my own life and it's actually the song “Estranged”

אקסל, שבשלב הזה הוא עוד לא כוכב רוק, הוא פשוט זמר, קורא את הסיפור ואומר לדל, "השיר הזה שכתבת עליו, הוא אמיתי, אני כבר כתבתי אותו".

[מוזיקה מתוך "Estranged"]

שיר שאקסל כבר כתב... "Estranged" שברקע גילם בתוכו את המהות של הסיפור הקצר, שנכתב מלכתחילה בהשראתו של אקסל. אחרי שהוא קורא את הסיפור, הוא מחליט שהיצירה שלו בתגובה אליו תהיה טרילוגיה. "Estranged" שברקע, "Don't Cry" החדש, ו"November Rain".תשמעו את הסולו כאן ב-Estranged, כמה הוא כבר מזכיר את November Rain, כמה הוא מנבא אותו. טרילוגיה על אהבה, על אובדן, על שברון לב, ואמונה בכוח של החיים להתגבר על האסונות שמזדמנים לנו בדרך.

Axl Rose: “November Rain” is a song about not wanting to be in a state of having to deal with unrequited love. “Estranged” is acknowledging it, and being there, and having to figure out what the fuck to do. It’s like, being catapulted out in to the universe, and having no choice about it, and having to figure out what the fuck are you gonna do, because the things you wanted and worked for, just cannot happen, and there’s nothing you can fucking do about it.

[ברקע מתנגן סולו קלידים מהפתיחה של "November Rain"]

באותה שנה, Guns מקבלים חוזה הקלטות מ-Geffen Records, מתכנסים להקליט את האלבום הראשון שלהם, "Appetite for Destruction". אחד מהשירים שהם מחליטים להקליט הוא November Rain, הנה הקלטה הראשונה ביותר של השיר.

[ממשיך]

בואו נשמע קצת מהשירה.

Axl Rose [singing]: When I look into your eyesI can see a love restrained

הרבה מהרעיונות כבר שם, הרבה מהטקסט.

Axl Rose [singing]: but when i'm holding youdon’t you know i feel the same

גם המיקומים של הסולואים, המבנה הכללי של השיר. כולל הסיום היפה [סולו הסיום מנוגן רק בקלידים] בשלב הזה רק אקסל, בלי גיטרות.עכשיו אמנם אקסל מאמין גדול בשיר, אבל יתר חברי הלהקה פחות בעניין.עכשיו בתקופה הזאת במיוחד Guns מנגנים רוקנרול קשוח ואגרסיבי. והשיר הנוגה והרך והפסנתרי הזה נראה להם מיותר ולא קשור לטון של האלבום כולו.

Duff Mckagan: Well Axl came up with a skeletal version of it when the band was just formed, and he came up with the piano version of it, but there was never any band version of it. It’s not an easy song to play as a Rock’n’roll band, it’s like, heavy guitars and bass and drums and, you know, all this loud shit, cause it’s a real gentle song.

זה דאף הבסיסט. עכשיו, סלאש שהיה הסמן הימני בלהקה, ללכת לכיוונים הקשוחים והכבדים יותר, כותב את הסולו האייקוני שלו בכלל על גיטרה אקוסטית, הרי השיר בגרסה הראשונית שלו הוא בלדת פסנתר.

Axl Rose: Everything that’s on the record, that I recorded… most everything, all the melodies and all that, it just came up the top of my head when I first heard the piano. And I did it all on acoustic. So that’s just the way I heard it, and when we finally decided to record it, we had an arrangement, it pretty much came naturally

הלו״ז דחק, ותאריך שחרור האלבום מתקרב, וההקלטה של " November Rain" לא מתקדמת כמו שאקסל דמיין. הוא רצה שם מקהלה, ורצה סטרינגס, ורצה תזמורת שלמה, אבל הידע המוזיקלי שלו פשוט לא אפשר לו להסביר לאחרים מה הוא רוצה.אז הוא ניגן בפסנתר את התפקידים שהוא דמיין לאחרים, וניסה לעשות כאילו over, אבל מפה לשם, ולמרות כל העבודה, השיר הענק שהוא רצה לייצר לא הצליח לעבור לעולם האמיתי באופן שסיפק אותו.

Axl Rose: when we went in to do the album, it was coming down between that and ‘Sweet Child’, and I knew ‘November Rain’ wasn’t done, I didn’t really want anybody to help me write it, and at the same time, I knew that it was gonna take a lot of work to do what I wanted to do, and I didn’t feel really capable, and that the people around me were capable of understanding what I was trying to do and that there was enough time to do it, so we decided to save it.

[מוזיקה - ההתחלה של Sweet Child O' Mine]

אז השיר נזנח לבינתיים, והלהקה משחררת את אלבום הבכורה שלה כש-"Sweet Child" ממלא את תפקיד הבלדה, והאלבום "Appetite for Destruction" הוא הצלחה ענקית, באמת ענקית, מהאלבומי הבכורה המצליחים בכל הזמנים. ו-Guns הופכת תוך חודשים מלהקת חימום לאחת הלהקות המפורסמות ביותר בעולם, והם לא מפסיקים להופיע, ה-show מהמוכרים ביותר אי פעם, שווים עשרות מיליוני דולרים ל-Geffen Records.ובינתיים גם האלבום לא מפסיק למכור במספרים מטורפים, והשנים עוברות, כבר ארבע שנים אחרי אלבום הבכורה, ו-Guns עוד לא מקליטים את האלבום השני.

[מוזיקה - ההתחלה של Patience]

רק מיני אלבום אחד, בשנת 88' שנקרא "G&R Lies, Guns n' Roses Lies" שחציו קטעים שכבר שוחררו, וחציו השני סשן אקוסטי שהוליד את השיר "Patience" שברקע.אבל, זה לא זה, האנשים מתחילים לתהות כבר מה קורה עם האלבום הגדול הבא של Guns N' Roses?עכשיו כבר היו הכרזות לקראת אלבום שנגנזו, כבר היו ספקולציות שהתבררו כשגויות. מפה לשם אין אלבום. בשנים האלה הם כן ממשיכים להקליט, איפה שהם מצליחים. שירים חדשים שהם כותבים בזמן סיבוב ההופעות, עשרות קטעים, שבעה אולפנים שונים לפחות שהם הקליטו בהם, ו-"November Rain" אחד, שפעם אחר פעם, ניסיון אחר ניסיון, אולפן אחרי אולפן, לא מצליח לספק את אקסל, וכבר מתקבע בתור איזה הר כזה שאי אפשר לעבור. ואקסל נשבע, אם אני לא מצליח להקליט את השיר הזה כמו שצריך, אני פורש מתעשיית המוזיקה.

Axl Rose: To do that song the way I wanted to do, I knew that we were going to need a lot of freedom, and a lot of time, to learn how to do things that we didn’t know how to do, or I didn’t know how to do, I mean there’s like 31 different string sections on there, and I had to do them on keyboard cause I knew I didn’t know how to communicate with an orchestra well enough, and just I knew that like years ago when starting writing the song, that it was going to take a lot for us to pull it off the way I could hear it in my head.

שני חברים מייסדים מתחלפים בלהקה, המתופף בגלל סיבוכי אלכוהול וסמים שהיו קיצוניים אפילו בשביל חבורת מכורים כמו Guns N' Roses, והגיטריסט רית'ם, איזי סטראדלין, שהיה דמות חשובה בכתיבה ובהקלטה של שני האלבומים, אבל עזב עוד לפני שהשני יצא לחנויות. בפועל, כנראה שחברי Guns הבינו שלא משתלם להם להקליט אלבום נוסף לפי החוזה שנחתם לפני ההצלחה של האלבום הראשון. כלומר, השווי שוק שלהם גדול פי 100 לפחות ממה שהוא היה בשנת 86' כשהם חתמו על החוזה מלכתחילה.דיוויד גפן, הבעלים של חברת התקליטים, מבין שהוא צריך לשלם יותר ממה שהוא תכנן כדי לקבל את האלבום הכי מצופה בעולם, ומציע ל-Guns עסקה חדשה. לא אלבום אחד, שני אלבומים כפולים שישוחררו באותו היום. מהלך שיווקי מבריק, שגם נותן ללהקה איזשהו benchmark אומנותי עם סטייטמנט אחרי ההצלחה של האלבום הראשון, להראות שהם באיזשהו גרף עלייה, וגם לחברת התקליטים, לא רק אלבום אחד שכל העולם מחכה לו, אלא שניים, למכור במקביל. ו-Guns נכנסים מיד לעבודה, להקליט 29 שירים חדשים, בהם גם "November Rain".

[מוזיקה ברקע- המשך שיר "Patience"]

אקסל מנסה הכל כדי להגיע לסאונד, הוא קונה את הפסנתר של בילי ג'ואל ומתבאס עליו, והוא פונה לג'ף לין מ-ELO שיעזור לו, אבל ג'ף לין מתעלם ממנו. בסופו של דבר, ואחרי הרבה עבודה, אקסל והלהקה מצליחים סוף סוף להוציא לפועל את ההקלטה הגרנדיוזית. הנה הוא מספר על זה בתוכנית הרדיו של הווארד סטרן.

Girl Interviewer: So Axl what’s the deal with the song you had to record just the right way?Howard Stern: Yeah Axl, what’s going on?Axl Rose: We’re nailing it man, it’s like, I got a brand new piano from Yamaha, and um, I tried out Billy Joel’s piano and some other piano and they were really weak, and I got a brand new piano and we nailed it, and I’m talking with Jeff Lynne about the string arrangements for it, but we got it right, you know, it’s like, I got it rightHoward Stern: Axl said, if he couldn’t record this song correctly, he would leave the music baseAxl Rose: Yes, it’s true

[מוזיקה - November Rain, ממשיך ברקע]

אז יש שיר מוקלט סוף כל סוף, העיבוד לשיר שואב המון השראה מאלטון ג'ון, אקסל מעריץ שרוף של אלטון, ואכן השיר הוא מאוד ״אלטוני״ בדרמה שלו, בפסנתר במרכז וגם במעברי התופים הגרנדיוזיים והרפיטטיביים שלו, שבסוף כל תיבה בערך מופיעים באותו האופן, הנה זה מגיע עוד פעם.

וכבר סיפרנו קודם שהמתופף רק התחלף, אז הבחור החדש, לא כמו חבר מייסד, אין לו ממש זכות וטו על מה שקורה. הוא מקבל הנחיות שחור על גבי לבן מאקסל מה לבצע, חוזר על אותו מעבר תופים, 35 פעמים לדעתי לפחות לאורך כל השיר, ברמה שזה אפילו קצת נהיה בדיחה של מתופפים. בואו נשמע את המתופף, מספר על כל הקטע הזה ועל התכנון המאוד ברור שעומד מאחורי, זה לא מקרה כמובן.

Matt Sorum: Axl said to me, he said, “I kinda wanna make this song like Nigel Olsson type drumming”, and I went “yeah, Nigel Olsson!”, from Elton John’s original band…

[מוזיקה - Don't Let The Sun Go Down On Me / Elton John]

מעברי תופים ענקיים, גדולים, כמו ב- "Don't Let The Sun Go Down On Me", שהופכים ממש לפרייזים, למשפטים, לחלקים בשיר.

[מוזיקה - November Rain]

אז המעברים האלה, כמו שאמרנו, מעטרים את השיר לאורכו בווריאציות שונות, ורק אחרי 4 דקות אנחנו זוכים לקבל את הגיבור, את סלאש.

[סולו גיטרה מ-November Rain]

הסולו שהתחיל את דרכו על גיטרה אקוסטית עובר ללס פול הקלאסית שלו, סולו צוקים אולטימטיבי, מרגש וחם. אחרי זה יש עוד איזה קטע שירה, קטע של אקסל, ואחרי חצי דקה חוזרים לסלאש, כאילו להמשך של הסולו הזה.

[קטע שירה מתוך November Rain, השיר ממשיך ברקע]

זה סוג של 'בנקודה שבה עצרנו', אבל הסולו השני הזה מוביל אותנו לקרשנדו של השיר, לסיום החגיגי' לשיא של Guns N' Roses, לשיא של "Use Your Illusion" אחת ושתיים. לרגע הדרמטי ביותר באלבום המצופה של הלהקה הגדולה בעולם באותו רגע, לשיא של גיבור הגיטרה שלה.[סולו גיטרה אחרון מ-November Rain]

Guns N' Roses עוד במהלך ה-tour בזמן שהם מקליטים את האלבום. וב-29 במאי 91' באינדיאנה, ה-Homestate של אקסל רוז, מול עשרות אלפי אנשים, הם מבצעים את השיר בלייב, בפעם הראשונה אי פעם, חצי שנה לפני שיוצא האלבום.

[הקלטה מתוך ההופעה]

Axl Rose: We're gonna try something that we never tried before until right now. And when you hear this on the record, I’ll put a lot of symphony to it, and a lot of shit, and, I’ll be lucky if I can remember the words.We’ll do a couple of intros, all right? 2, 3, 4…

מכונת השיווק עובדת חזק, ו-Guns מצלמת את הקליפ היקר ביותר בהיסטוריה, עד אותה נקודה, ל-"November Rain". היום, ב-2023, הקליפ נראה באמת, סליחה, כמו הדבר הכי מגוחך בערך שצולם. כל האימג'ים הכי קלישאתיים וחיים בסרט שאפשר להעלות על הדעת. החתונה, סלאש שדופק את הסולו במדבר מחוץ לכנסייה, מסוק עף מלמעלה, מעיף שם חול לכל מקום, השיער שלו על הפרצוף בכל מקום, הלוויה של… קלישאה על קלישאה על קלישאה, במיליוני דולרים. אבל הם אלה שיצרו את הקלישאות האלה, אז קצת לא יפה בדיעבד לדבר על זה ככה. אבל בכללי זה הזמן להודות, אפילו שיש להם רגעים מדהימים, כמות הקיטש שיש ב-Guns מקשה עליי, באופן אישי. זה מרגיש לי לאס וגאס, זה מרגיש לי תפאורה, תחפושות של להקת רוק. בשלב הזה גם סלאש התחיל להרגיש ככה. הנה סלאש מספר על צילומי הקליפ.

Slash: It was a concept, I mean, you know the song itself is pretty self explanatory, but the video is so complex, and I remember, you know, when Axl was writing it, it just became, it was all so epic, it was like a movie, and I, not being a huge fan of videos and making videos especially, I just showed up for my scene. At the end of the day I never really knew, I knew there was a wedding in there somewhere and I was not into the concept of the wedding.

[מוזיקה - "Knockin' On Heaven's Door"]

בהקלטות של האלבום הבא של Guns, האלבום "The Spaghetti Incident", איזי סטראדלין כבר לא שם, המתופף המקורי כבר לא שם, אקסל הפך בינתיים לאיזה מין מודל רוג'ר ווטרס ימח שמו כזה, שחוגג ומנציח את עצמו על חשבון חברי הלהקה האחרים. הרבה יותר פרויקט Singer songwriter מהשיר להקת רוקנרול, ובאמת אחרי האלבום הזה הלהקה מתפרקת, ומתפצלים לכמה הרכבים שונים. "Use Your Illusion I" ו"Use Your Illusion II" יוצאים בספטמבר 91', באותו החודש עם "Nevermind" של נירוונה, "Blood Sugar Sex Magic" של רד הוט צ'ילי פפרס, שבועיים אחרי האלבום השחור של מטאליקה, ושבוע אחרי "Ten" של פרל ג'ם, ועוקפים את כולם במכירות בשקלול שני האלבומים, מוכרים בסופו של דבר יותר מ-40 מיליון עותקים, "November Rain" הוא השיר השני הארוך ביותר שהגיע לטופ 10 בבילבורד אי פעם. הקליפ שלו כבר צבר 2 מיליארד צפיות ביוטיוב, והוא הסרטון הישן ביותר באינטרנט שהגיע למספר הזה.ה-Guns הופיעו לא מעט בישראל, לדעתי לפחות חמש פעמים, האחרונה שבהן בהרכב המיתולוגי והמאוחד ב-2023, הנה מתוך ההופעה המרגשת הזו,

[November Rain מתנגן בלייב ברקע]

ולמרות שאקסל באמת נשמע פשוט זוועה בלייב, והקול שלו לא הזדקן כל כך טוב, חייב לומר שהיה ערב סופר מרגש, הלהקה ניגנה באמת בכל הכוח ועם כל הלב, וממש הרגשת שהם באים לפנק.

זה הסיפור של "November Rain", סיפור על התמדה, על אמונה בעצמך, ועם מסר מהדהד שגם ברגעים של אובדן ושבר, אתה לא לבד, ואחרי הגשם, זורחת השמש.Guns N’ Roses, November Rain

[מוזיקה - מתוך November Rain]


15 views0 comments

Comments


bottom of page