top of page

האזנה מודרכת - Queen - The Show Must Go On

Updated: Feb 9

30 שנה למותו של פרדי מרקורי - על הפרק האחרון בחייו הקצרים מדי של הזמר הכי גדול של תקופתנו


 

תאריך עליית הפרק לאוויר: 26/11/2021

קריינית: האזנה…

קריין: מודרכת. האזנה…

קריינית: מודרכת.

שניהם: האזנה מודרכת.

עומר: השבוע, לפני 30 שנה, פרדי מרקיורי מת בגיל 45 בלבד. החיים שלו תמיד היו נראים הכי נוצצים, רהבתניים, מלכותיים, אבל סוף חייו הקצרים היו נבילה איטית ושוברת לב. הזמר אולי הגדול ביותר בתקופתנו, [המנגינה של השיר The Show Must Go On מתחילה להתנגן ברקע] שסיים את חייו מוקדם מדי, ובאופן כל כך שונה מהדמות, או לפחות התדמית הגדולה מהחיים שהייתה לו. עם השיר The Show Must Go On אנחנו נדבר על הפרק האחרון בחיים של המוזיקאי האדיר הזה, ועל איך כשהגוף שלו והקול שלו בגדו בו, הרוח עוד דחפה אותו לרגע התעלות אחד אחרון.

[השיר We Will Rock You a מתחיל להתנגן ברקע]

פרדי מרקיורי, בריאן מיי, רוג'ר טיילור וג'ון דיקון, ארבעה מופלאים בפני עצמם, עשו פופ רוק מרגש ותיאטרלי, והתמזל מזלם שהיה להם את הסולן הכי טוב בהיסטוריה כנראה. לאורך שנות ה-70, קווין הפכו לאחת הלהקות הכי גדולות באנגליה, ולהקה די מצליחה באמריקה בשלב הזה. קווין היו באמת רויאלטי, עם אינסוף להיטים וקהל מעריצים ענק, ובשלב הזה הם התחילו לנסות לכבוש גם את ארצות הברית, שבחלוף העשור הייתה עמוק עמוק בדיסקו.

[שיר הדיסקו I Feel Love של דונה סאמר מתחיל להתנגן ברקע]

סוף שנות ה-70 היו בניו יורק, ובהדרגה ביתר העולם, שיא הפריחה של הדיסקו. אנשים שהיו תמיד בשולי החברה - ההומואים, השחורים, המכורים לסמים, מצאו חופש, פורקן והגדרה עצמית על רחבת הריקודים של המועדונים בניו יורק. מה שהתחיל בתור מסיבות מחתרתיות, הפכו לסאונד, לריקודים ולאופנה שהשתלטו על העולם, ונתנו למיליוני אנשים על הספקטרום המגדרי, אם תרצו, אומץ להתנסות, לטעום ולגעת אולי לראשונה בחייהם. מנהיגים חברתיים מתוך הקהילה, כמו הארווי מילק, שסללו את הדרך ושילמו בחייהם, הצעידו קדימה את שוויון הזכויות לקהילה שנות דור, גם אם רק באזורים מסוימים. אבל במקביל להתפתחויות ולתמורות האלה, וירוס קטלני בלי שם ובלי תרופה, שהורג אחד מכל שלושה אנשים שחולים בו, עשה הגירה ממערב אפריקה לארצות הברית.

[הקלטה]:

Reporter: Scientists at the National Centers for Disease Control in Atlanta today released the results of a study which shows that the lifestyle of some male homosexuals has triggered an epidemic of a rare form of cancer. Robert Bazell now in Atlanta…

[מנגינת הפסנתר מתוך Bohemian Rhapsody מתנגנת ברקע]

הווירוס HIV, שגורם לאיידס, עבר מקופים לבני אדם מתישהו לפני 120 שנה באפריקה השבטית, כשציידים צדו קופים נגועים והעבירו את זה לקהילות שלהם. אז בחסות הקולוניאליזם וככל שהתגברו העיור, המסחר וכולי, המחלה הנדירה הזאת שפקדה שבטים נידחים לעיתים נדירות מאוד, התחילה להשתנות ולהתפתח עד שהיא כבר התחילה להרוג אנשים בשנות ה-30 עוד. היא נחתה לראשונה בארצות הברית בשנת 71'. היום אנחנו יודעים שאיידס מדבק מאוד במין לא מוגן, בהעברת מחטים וכולי, אז פשוט לא היה את הידע הזה, אז בפועל ימי הדיסקו, השמחים והמשוחררים מינית, היו למעשה קרקע מושלמת להתרבות ולהתפרצות של הנגיף. אחרי כמה שנים של דגירה והתפשטות, אנשים התחילו לחלות במחלה המוזרה הזאת. חולה אחד הפך לשלושה, שלושה לעשרה. בתחילת שנות ה-80 הם כבר היו מאות, רובם המוחלט מהקהילה הגאה. לכן המחלה כונתה, מבורות והתנשאות, "סרטן ההומואים". הגייז פחדו מאוד, ובצדק, הם עמדו בפני מגפה קטלנית שפוגעת בעיקר בהם. אלה ששרדו, איבדו עשרות חברים. וזה שיחק נהדר לידיים של המתנגדים לשוויון לקהילה, במובן של 'זה בעיה שלהם ולא שלנו, רק הם חולים בזה'. וכמובן הסטיגמה שלוותה אצל החולים, בתחושה גדולה של בושה ואשמה, בקטע של אם יש לך את המחלה הזאת כנראה שהבאת את זה על עצמך.

ככה דובר הבית הלבן ענה לעיתונאי ששאל אותו יום אחרי שהאיידס הוכרז כמגיפה על ידי גופי הבריאות באמריקה. זה פשוט לא להאמין.

[הקלטה]:

Reporter: Does the President have any reaction to the announcement of The Centre for Disease Control in Atlanta that AIDS is now an epidemic in 600… over 600 cases? It’s known as gay plague.

[אנשים בקהל צוחקים]

Reporter: No, it is, it is a pretty serious thing that one in every three people that get this have died, and I wondered if the President is aware of it?

Spokesperson: I don't have it, are you… Do you?

[אנשים בקהל צוחקים]

Reporter: You don't have it. I'm relieved to hear that, Larry. Does the President… In other words, the White House looks on this as a great joke?

Spokesperson: I don't know a thing about it, Lester.

[השיר Another One Bites the Dust מתחיל להתנגן ברקע]

כבר בשנת 76' פרדי נפרד מבת הזוג שלו ואהובת נפשו מרי אוסטין כדי לחיות אורח חיים הומוסקסואלי. בהתחלה בהיחבא, אבל ככל שעובר הזמן, הוא התחיל להשיל מעליו את מנגנוני ההגנה שלו, וגם בלי להיות גיי באופן מוצהר ופתוח בתקשורת, הוא התמסר בהדרגה לאורך החיים החדש שלו כרוקסטאר גיי, והתחיל להיות ידוע במסיבות העסיסיות שלו, אם תרצו - סמים, בני זוג מתחלפים, פורקן כל עול. קווין מתחילים את ה-80 בניסיון לכבוש את ארצות הברית עם האלבום The Game. (השיר) Crazy Little Thing Called Love, שמושפע מאלביס, ו-Another One Bites the Dust שברקע, שמושפע מהדיסקו האמריקאי, מגיעים שניהם למקום הראשון בבילבורד.

[השיר Under Pressure מתחיל להתנגן ברקע]

בשנת 81' הם מקליטים את Under Pressure עם דיוויד בואי, אמורים להגיע להופיע עם השיר הזה ב"סאטרדיי נייט לייב" בשנת 82'. כשהם בניו יורק, כמה שבועות לפני ההופעה ההיא, פרדי הולך לרופא עם כאבים בגרון, ומקבל אבחנה לאיזושהי מחלה אוטואימונית שיש לו. היום אנחנו יודעים שזה… אחד מהסימנים הראשונים בעצם להידבקות באיידס. אז תשמעו כמה הוא צרוד בהופעה הזאת ב"סאטרדיי נייט לייב", הוא לא מצליח לעלות לגבהים שאנחנו מכירים מפרדי.

♪ Turned away from it all like a blind man

Sat on a fence, but it don't work

Keep coming up with love, but it's so slashed and torn

Why? ♪

אז בשנת 82' פרדי כבר חולה, אבל יעברו עוד חמש שנים עד שהוא יידע על זה באופן רשמי. קווין בשלב הזה, אומנם ענקיים, מצליחים ביותר, הם מולטי-מיליונרים, אבל מלאים במתחים בתוך עצמם. פרדי קונה בשלב הזה דירה בניו יורק, מבלה שם את רוב זמנו עם העוזר האישי שלו, שמסוכסך עם יתר חברי הלהקה. בשנים שלאחר מכן המתח בקווין מגיע לשיא כשפרדי מתחיל לפזול החוצה גם מקווין. הוא מקבל חוזה עתק להקלטת אלבומי סולו במקביל לעבודה עם הלהקה. בפועל, קווין אומנם לא התפרקו, אבל הם היו בדם רע בזמן שפרדי עבד על האלבום. קווין הוציאו שני אלבומים שלא הצליחו ולא היה ברור אם המלכה מתה.

Interviewer: The other members of Queen… What are their names again?

Freddie: There's Brian, Roger and John.

Interviewer: ...Roger and John yes.

Freddie: I sometimes forget them too

Interviewer: But you don't really hang out with them or anything, do you?

Freddie: No.

[השיר Living on My Own של פרדי מרקורי מתחיל להתנגן ברקע]

♪ Living on my own, my own, my own

Dee, do de, de (lonely), dee do de, de (lonely)

I don't have no time for no monkey business ♪

אלבום הסולו הראשון של פרדי Mr. Bad Guy, אלבום סינתטי די חסר נשמה, יוצא באפריל 85', נכשל כישלון חרוץ ופרדי מתחיל להרגיש קצת פחות בטוח בכיוון החדש של המוזיקה שלו, של הקריירה שלו, ושל החיים האישיים שלו בכלל. מה שדוחף אותו חזרה לידיים של קווין, היא הזמנה שהוא מקבל מבוב גלדוף להופיע על הבמה הכי גדולה שהעולם ראה אי פעם הלייב אייד (Live Aid).

♪ … till the end

We are the champions

We are the champions

No time for losers

'Cause we are the champions of the World ♪

פחות משלושה חודשים אחרי שהאלבום של פרדי יוצא, ב-13 ביולי 85', שליש מאוכלוסיית העולם ראתה את פרדי מרקורי עושה את האיי-אוו שלו בלייב אייד וחוזר באופן רשמי, סופי ומוחלט לקווין, ומבהיר טוב מאוד שעם כל הכבוד לטורי הרכילות והשמועות, העולם כולו קטן עליו. הוא חוזר לאנגליה לעבוד עם קווין פול-טיים (full-time), פוגש את ג'ים האטון, שיהפוך להיות בן הזוג המשמעותי האחרון שלו. ובשנתיים שלאחר מכן היה בסיבוב הופעות עם הלהקה מול קהלים פשוט בלתי נתפסים של ליטרלי מיליוני אנשים.

[הקלטה]:

Interviewer: How has the AIDS thing affected you?

Freddie: To be honest, I tell you, I've almost become a nun. I thought sex was a very important thing to me and now I've just gone completely the other way. It's frightened me to death. And I just… I've just stopped having sex.

Interviewer: Have you?

Freddie: Yes.

[השיר Who Wants to Live Forever מתחיל להתנגן ברקע]

♪ Who wants to live forever?

Who wants to live forever? Oh ♪

בשנת 87' פרדי מגלה באופן סופי שהוא חולה באיידס ואחרי כמה חודשים משתף את הלהקה. למרות שאורח החיים הבלייני כבר מאחוריו, הוא כנראה הבין שזה שם בגלל שהסימפטומים כבר התחילו לצוף. אבל כמו הרבה אחרים בדור שלו ובקהילה שלו הוא אומנם פחד מזה, אבל גם הדחיק או סירב להאמין שזה יכול לקרות לו.

[הקלטה]:

Brian: He did sit us down at one point and said, “Look, you probably know what I'm going to say. You know what I'm suffering from. You know what the problem is, but I don't want to talk about it anymore. I just want to make music until the day I fucking die”.

Peter: The doctors told him that you stop everything - the cigarettes, the drink, everything. “You stop and you will have a bit more life”. But they had also told us at that point, “Be prepared that Freddie will not see Christmas”.

Brian: There was still a disbelief in us, you know, you think, "No, it can't happen to our mate. It can't happen to Freddie. There's going to be some way out of this. He's going to be cured." We knew but we didn’t know. We sort of refused to know.

[השיר I Want It All מתחיל להתנגן ברקע]

מאז שפרדי גילה על המחלה הוא מספיק להקליט עוד אלבום סולו, הפעם עם זמרת האופרה האהובה עליו, מונסראט קאבאייה. האלבום נקרא "ברצלונה". ועם קווין הוא מקליט את The Miracle בשנת 89' ומתוכו I Want It All. ופרדי כל הזמן לא מתייחס לזה, משתדל שלא להתראיין. כשהוא מתראיין הוא מכחיש, כך גם יתר הלהקה. גם כשהמצב הגופני של פרדי כבר מתחיל להראות את המחלה על הגוף. תמונות קשות שלו, רזה מאוד ומתחיל לאבד את השיער יצאו לעיתונים, וזכייה בפרס, בבריטס (BRITs), בשנת 89', גם הופעה קשה מאוד שלו, גרמו לעיתונות ולציבור לומר שפרדי חולה ב"מחלה מסתורית" במרכאות. במקביל התחילו לפרסם סיפורים על מאהבים לשעבר שנדבקו או מתו מאיידס כדי להוביל את כולם למסקנה המובנית מאליה, למרות ההכחשות מצד פרדי. מרקורי הלך ונחלש, הקול הרועם והאייקוני שלו התחיל לבגוד בו, הגוף כבר לא היה נמרץ כמו בהופעות האלה שכולנו מכירים, ופרדי הבין שלא נותר לו עוד הרבה זמן… להקליט ולהיות מסוגל לבצע.

[הקלטה]:

Roger: The sicker Freddie got, the more he seemed to need to record, to give himself something to do, you know, some sort of reason to get up. And he would make it in whenever he could. So really, it was a period of fairly intense work, actually.

Brian: Freddie, at that time, said “write me stuff”. He said, “I know I don't have very long. Keep writing me words. Keep giving me things. I will sing”.

הוא עובר טיפולים קשים מאוד בשעות הבוקר המוקדמות ואז ממשיך לאולפן לעבוד. באחד הסשנים של מה שיהפוך להיות האלבום האחרון של פרדי ושל קווין - Innuendo, בריאן מיי מתחיל לעבוד על רצף אקורדים חדש.

[הקלטה]:

Brian: We were messing around with some chord sequences and the song just leapt into my head so vividly that I sort of questioned whether I’d heard it somewhere else, you know, I could hear this song going so clearly in my head.

פרדי ובריאן מתחילים לעבוד יחד על המילים, אבל פרדי לא מסוגל לעשות את זה לאורך זמן. הוא מבקש הפסקה של כמה שעות כי קשה לו. בריאן בינתיים מספר שהשיר פשוט נשפך ממנו בזמן שהוא חיכה לפרדי שיחזור, והוא הקליט לשיר דמו, אבל הוא חשש שפרדי כבר פשוט לא יצליח לשיר בגבהים האלה.

[הקלטה]:

Brian: I did a complete demo for The Show Must Go On, including that very high part, you know, “on with the show”. Freddie always used to say, “oh, Brian, you're fucking making me tear my throat to bits again”. I said, “I've done this in falsetto, I don't know if it's possible to do it full voice, but obviously that would be great, ” and he went, “oh, for God's sake”, you know, and he said, “roll the tape.” A couple of vodkas and he went for that line, which is outstanding for him to reach those notes. He's reaching heights he's never done before, he's finding the energy from somewhere.

♪ I'll face it with a grin

I'm never giving in

On with the show ♪

בזמן שהגוף שלו מתפרק Innuendo יצא בפברואר 91' ו-The Show Must Go On הופך להיות השיר האחרון באלבום האחרון שפרדי מרקיורי שחרר בחייו. Innuendo זינק לראש המצעדים באנגליה, אבל משלב זה פרדי כבר הלך ונכנע למחלה. ב-22 בנובמבר 91', פרדי מרקיורי כבר עיוור, מרותק למיטה שלו, מבין שהסוף קרוב מאוד. בעזרת המנהל של הלהקה הוא משחרר הודעה לעיתונות בה הוא מודה שהוא חולה באיידס, כדי לשים סוף למחול השמועות שסבב אותו בשנים שלפני כן.

[הקלטה]:

Newscaster: Singer Freddie Mercury died last night from AIDS. Mercury, lead singer with the group Queen, died only two days after confirming that he was suffering from AIDS. He was 45. The director of One Aids charity said that Freddie Mercury’s last gift to his fans was his public admission that he had the disease.

ב-24 בנובמבר, יומיים אחרי ההצהרה ההיא, פרדי הולך לעולמו במיטה שלו. הוא הופך לכוכב הרוק הראשון שמת מאיידס ולאחד הקורבנות המפורסמים ביותר של המחלה, שעד היום הרגה קרוב ל-40 מיליון איש, רובם באפריקה, בערך מיליון באמריקה. הגופה שלו נשרפת לפי המנהג בדת הזורואסטרית והאפר נקבר במקום לא ידוע באנגליה. בחודשים שלאחר מכן, חברי קווין הנותרים הגנו על כבודו הרמוס של החבר המת בתקשורת, וחצי שנה אחר כך קווין התחילו להנציח את פרדי כשסגרו את אצטדיון וומבלי להופעת מחווה מפוארת ומרגשת לזכרו שכל ההכנסות שלה קודש למלחמה באיידס.

[השיר Somebody to Love מושר על ידי ג'ורג' מייקל מתנגן ברקע]

אלטון ג'ון שר את The Show Must Go On בהופעה ההיא, דיוויד בואי הגיע עם אנני לנוקס לשיר את Under Pressure, הופיעו גם רוברט פלאנט מלד זפלין, רוג'ר דלטרי מ-The Who, טוני איומי מבלאק סבאת', מטאליקה, וכמובן ג'ורג' מייקל היקר ששר שם את Somebody to Love כשהוא יודע שבן הזוג שלו, אהוב ליבו, שצופה בהופעה הזאת מהשורה הראשונה חולה גם הוא במחלה.

[השיר The Show Must Go On מתחיל להתנגן]

30 שנה בלי פרדי מרקיורי האחד והיחיד. The Show Must Go On.

♪ Empty spaces, what are we living for?

Abandoned places, I guess we know the score,

On and on

Does anybody know what we are looking for?

Another hero, another mindless crime

Behind the curtain, in the pantomime

Hold the line

Does anybody want to take it anymore?

The show must go on

The show must go on, yeah

Inside my heart is breaking

My makeup may be flaking

But my smile, still, stays on

Whatever happens, I'll leave it all to chance

Another heartache, another failed romance, On and on

Does anybody know what we are living for?

I guess I'm learning

I must be warmer now

I'll soon be turning

Round the corner now

Outside, the dawn is breaking

But inside in the dark, I'm aching to be free

The show must go on

The show must go on, yeah, yeah

Ooh, inside, my heart is breaking

My makeup may be flaking

But my smile still stays on

Yeah, yeah

Oh woah, woah, oh woah

My soul is painted like the wings of butterflies

Fairy tales of yesterday will grow but never die

I can fly, my friends

The show must go on

The show must go on

I'll face it with a grin

I'm never giving in

On with the show

Ooh, I'll top the bill, I'll overkill

I have to find the will to carry on

(On with the show, on with the show)

Show

The show must go on ♪

 

לעוד פרקים של הפודקאסט לחצו על שם הפודקאסט למטה

11 views0 comments

Comments


bottom of page