top of page

דברים שפספסתי בשיעור של 8:30 בבוקר - פרסים לא שווים

אנחנו כל הזמן שומעים על אוסקר, אמי ונובל - אבל מה עם הפרסים שאף אחד לא רוצה לקבל? כדאי שתכירו אותם, כדי שלא תמצאו את עצמכם מקבלים את אחד הפרסים המפוקפקים האלה.


 

תאריך עליית הפרק לאוויר: 03/01/2019.

[מוזיקת פתיחה]

היי, ברוכים הבאים וברוכות הבאות לפודקאסט "דברים שפספסתי בשיעור של 8:30 בבוקר". הפודקאסט שהפרקים שלו קצרים יותר מהשם שלו. בכל פרק נעסוק בנושא, סוגיה או סיפור אחר שאולי פספסתם. והפעם, פרסים שלא תרצו לקבל.

[מוזיקת רקע]

מי מאיתנו לא חולם לפעמים לזכות בפרס יוקרתי ונוצץ? לעמוד על הבמה בטקס האוסקר ולהודות ל"הוריי שהביאוני", או להניף את גביע העולם במונדיאל, או לפחות איזו מדלית ארד מאליפות יקנעם לקרלינג זוגות. אבל יש גם פרסים אחרים, כאלו שרובנו היינו מעדיפים לוותר עליהם. למה הכוונה? מיד אסביר. אבל קודם נסו לנחש מה זה הסאונד הבא.

[צליל]

אם ניחשתם שמדובר בפלוץ של דג מלוח, יש לכם מוח חולה, אבל אתם צודקים. צוות מחקר בינלאומי של ביולוגים ימיים מצא שייתכן ודגי ההרינג מתקשרים זה עם זה באמצעות נפיחות. עבור התגלית ה… מרעישה הזו, המדענים זכו בפרס איג נובל. ממש כמו אחיו המכובד והרציני, הנובל, גם פרס האיג נובל מוענק בכל שנה למדענים בתחומים שונים. אלא שהקריטריונים כאן הם פחות "תרומה עמוקה ומשמעותית למפעל הידע האנושי", ויותר "פחחח… זה מה שאתם חוקרים?" עוד דוגמאות? בשביל זה אנחנו כאן. קבוצת מדענים יפנית, למשל, זכתה באיג נובל לפיזיקה על מחקרם בתחום רמת החיכוך בין קליפת בננה, רצפת לינולאום ונעל אנושית. ספוילר - התוצאה היא בדיוק מה שאתם חושבים.

[צליל החלקה]

ד"ר דונלד אונגר מקליפורניה זכה באיג נובל לרפואה על מחקרו בתחום הקנאקים באצבעות. שיטת המחקר הייתה פשוטה. כל יום בבוקר ובערב הוא פקק את אצבעות יד ימין שלו, אבל לא את שמאל. כעבור 50 שנה הוא גילה ש… לא קרה שום דבר. המצב של שתי הידיים נותר זהה.

[צליל פקיקת אצבעות]

וכמובן יש את מתיו רוקלוף וננסי גריר, שזכו ביחד באיג נובל בכלכלה, על מחקרם פורץ הדרך שבחן את השאלה הנצחית "כיצד תושפע התנהגותם של מהמרים במכונת מזל ממפגש אינטימי עם קרוקודיל?"

[צליל קרוקודיל ומכונת מזל]

אם אתם קצת כמוני, אז בשלב הזה אתם בטח כבר נחושים לשים את הידיים המטונפות שלכם על פרס איג נובל. אבל מה אם אתם לא מדענים? לא לדאוג, יש עוד הרבה פרסים דומים בתחומים שונים. קולנוענים? בכל שנה מחכה לכם פרס הגולדן רסברי, או בקיצור, רזי.

[מנגינת הפתיחה של "הכל דיבורים עם רזי ברקאי"]

"פטל הזהב" מוענק לסרטים ויוצרים בתחום הקולנוע על עבודה נפלאה בגריעותה. So bad that it's good. השחקנית האלי ברי זכתה בפרס ב-2005 על תפקידה בסרט המופתי "אשת החתולה". ברי עלתה לבמה כשהיא מחזיקה את הרזי ביד אחת, וביד השנייה אוסקר אמיתי שזכתה בו רק שנה קודם לכן.

[הקלטה]

Halle Berry: "I never in my life thought I would be up here… [audience laughing and cheering] Winning a Razzie!"

פרסים מעליבים נוספים מחולקים כמעט בכל תחום - אמנות מודרנית מחרידה, תיאורי סקס קרינג'ים בספרות, אמירות מפדחות של אישי ציבור, ואפילו למשמרות המהפכה האיראניות יש פרס משלהן. הוא נקרא "פרס אבק שריפה רטוב", נראה כמו פסלון בצורת מוח עם משקפי שמש ואטמי אוזניים, הוא מוענק בכל שנה לאנשים שמנסים לפגוע במהפכה האיסלאמית, אבל במעשיהם רק חושפים את טיפשותם שלהם ומשרתים את המהפכה. בין הזוכים - מישל אובמה, שמעון פרס ובנימין נתניהו. שלא כמו האלי ברי, אף אחד מהם לא התייצב לאסוף את הפרס.

[מוזיקת רקע]

ויש עוד פרס אחד, מורבידי יותר, שנקרא על שם אבי תורת האבולוציה - צ'ארלס דרווין.

פרס דרווין מחולק בכל שנה ליחידים שתרמו לעולם בכך שהסירו את הגנים שלהם ממאגר הגנים האנושי. או בעברית פשוטה - אנשים שהצליחו בטעות להרוג או לסרס את עצמם, תוך כדי שהם עושים משהו מטופש במיוחד. למשל אחד הזוכים משנת 2002 - בחור איטלקי בן 23 בשם אנדריאס, שעלה על רעיון… גאוני. הוא ינסר לעצמו את הרגל עם מסור שרשרת, ויזכה במאות אלפי יורו מכספי ביטוח.

[צליל מסור שרשרת]

מיותר לציין שאנדריאס והגנים הנפלאים שלו כבר לא איתנו.

[צליל אכזבה]

כדי לסיים בנימה אופטימית יותר, נחזור לרגע לפלוצים של הדג מלוח.

[צליל נפיחה של דג מלוח]

זוכרים? מסתבר שלגילוי הזה דווקא הייתה משמעות חשובה. במשך תקופה ארוכה הצבא השוודי חשש שצוללות רוסיות פולשות למים הטריטוריאליים שלהם. הם השקיעו מאות מיליוני קרונות בניסיונות לאתר את הצוללות, כשהם מסתמכים בעיקר על רמז מרכזי אחד - סאונד תת-ימי מוזר שנקלט במכשירי ההאזנה, ושויך לתנועת הצוללות. סאונד שנשמע ממש כך.

[צליל נפיחה של דג מלוח]

[מוזיקת סיום]

האזנתם לעוד פרק של "דברים שפספסתי בשיעור של 8:30 בבוקר", ואני מקווה שלמדתם משהו חדש. אנחנו נשמח לקבל מכם רעיונות והצעות לפרקים הבאים, כי די בטוח שיש דברים שאנחנו פספסנו ואתם לא. אני מיכאל נירגד גיא, ואני רוצה להגיד תודה רבה למיכל פורת שהזמינה אותי להתארח בפודקאסט שלה, ונשתמע בפרק הבא.

 

לעוד פרקים של הפודקאסט לחצו על שם הפודקאסט למטה

4 views0 comments

Comments


bottom of page