top of page

דברים שפספסתי בשיעור של 8:30 בבוקר - הדרבי של בואנוס איירס

כל מי שגדל בישראל, מדינה חובבת כדורגל, מכיר את היריבויות הספורטיביות הקלאסיות.  אבל יש יריבות ספורטיבית אחת שמתעלה מעל כולן: היריבות בין בוקה ג'וניורס לריבר פלייט, הדרבי של בואנוס איירס, הסופר קלאסיקו האמיתי.


 

תאריך עליית הפרק לאוויר: 23/12/2018.

[מוזיקת פתיחה]

היי, ברוכים הבאים וברוכות הבאות לפודקאסט "דברים שפספסתי בשיעור של 8:30 בבוקר", הפודקאסט שהשם שלו ארוך יותר מהפרקים. מבטיחה. בכל פרק נחשוף בפניכם נושא, סיפור או תיאוריה שאולי פספסתם. והפעם, הדרבי של בואנוס איירס.

כל מי שגדל בישראל, מדינה החובבת כדורגל לכל הדעות, מכיר את היריבויות הספורטיביות הקלאסיות, מהדרבי התל אביבי רווי היצרים דרך המשחקים בין בית"ר ירושלים לסכנין, ועד המשחקים הגדולים כמו הסופר קלאסיקו, כפי שהוא נקרא בישראל, או פשוט "אל קלאסיקו" בשפת המקור, המשחקים בין ברצלונה לריאל מדריד.

אבל יש יריבות ספורטיבית אחת שמתעלה מעל כולן, אחת שמונה כבר עשרות, ויש שיגידו אף מאות הרוגים, אחת שבפעם האחרונה הובילה למפגש בין שתי קבוצות שהיה צריך להתקיים ביבשת אחרת כדי להימנע מאלימות. היריבות בין בוקה ג'וניורס לריבר פלייט, הדרבי של בואנוס איירס, הסופר קלאסיקו האמיתי.

[נשמע קול אוהדי כדורגל]

שתי הקבוצות הוקמו בתחילת המאה ה-20 על ידי מהגרים אירופאיים, שהגיעו לארגנטינה כדי לעבוד והתגעגעו למשחק הנפוץ ביבשת המוצא. ריבר פלייט, המכונה גם "המיליונרים", נקראה על שם הנהר שעל בסיסו נבנתה העיר.

[נשמע קול אוהדי קבוצת בוקה ג'וניורס]

בוקה ג'וניורס נקראה "הכחולים-זהובים" משום שכשהקימו אותה, החליטו החברים שצבעי הקבוצה יהיו כצבעי הדגל של הספינה הבאה שתיכנס לנמל. הספינה שנכנסה, כפי שאתם יכולים לנחש, הייתה שבדית.

בין שתי הקבוצות נערכו בסך הכל עד היום, בכל המסגרות, 248 משחקים רשמיים. בוקה ניצחה 88 פעמים, ריבר 82 פעמים ו-78 פעמים המשחק נגמר בתיקו. המשחקים מלווים בדרך כלל באלימות רבה שגולשת אל מחוץ לאצטדיון. יום של סופר קלאסיקו בבואנוס איירס הוא יום מלחמה לכל דבר, המלווה בחסימות כבישים, בדיקות משטרתיות בכל פינה ואפילו חיילים שמוצבים באזורים המועדים לפורענות.

היריבות הזאת בין שתי הקבוצות עלתה לכותרות לאחרונה, עם גביע ה"ליברטדורס".

[מוזיקת רקע]

גביע הליברטדורס הוא גביע האלופות לדרום אמריקה. במסגרתו קבוצות מובילות מכל היבשת מתחרות ביניהן על תואר הקבוצה הטובה ביותר בדרום אמריקה, וזו ללא ספק תחרות הכדורגל החשובה יותר ביבשת. בסוף חודש אוקטובר עלו ריבר ובוקה לגמר הליברטדורס. המשחק מנוהל כשני משחקי גומלין, בהם כל קבוצה משחקת בביתה פעם אחת. המשחק הראשון התקיים באצטדיון "הבונבוניירה", אצטדיונה של בוקה ג'וניורס, ונגמר בתוצאה 2:2. המשחק השני היה אמור להתקיים ב"מונומנטל", אצטדיונה של ריבר פלייט, אבל שם הדברים התחילו להסתבך. בעקבות התפרעויות האוהדים, המשטרה נאלצה לפזר גז מדמיע שהצליח לחדור אפילו לתוך האוטובוס של שחקני בוקה ג'וניורס. כל הבלאגנים האלה גרמו לכך שהמשחק נדחה שוב ושוב, אך לבסוף הוחלט לקיים את המשחק במדריד. הסיבה? המשטרה הודיעה שהיא לא מסוגלת להבטיח שביכולתה לשמור על חיי האוהדים.

חשוב להגיד שהיריבות הזו היא יותר מספורטיבית בלבד. ריבר פלייט היא קבוצה שמזוהה עם עשירי ארגנטינה, בעוד בוקה נתפסת כקבוצה של העניים. נשיא ארגנטינה בהווה היה בעברו נשיא בוקה ג'וניורס, מה שמוסיף לאווירה הטעונה גם כך של כל משחק בין שתי הקבוצות.

[מוזיקת סיום]

זה היה עוד פרק של "דברים שפספסתי בשיעור של 8:30 בבוקר" שכתב תום גפן המוכשר. תודה רבה, תום. נשמח לקבל רעיונות והצעות לפרקים הבאים, כי די בטוח שיש דברים שאנחנו פספסנו ואתם לא.

אם אתם עוד לא עוקבים אחרינו, אז זה ממש הזמן לעשות את זה, כי יש עוד מלא פרקים בדרך וחבל שתפספסו.

אני מיכל פורת, נתראה בפרק הבא.

 

לעוד פרקים של הפודקאסט לחצו על שם הפודקאסט למטה

2 views0 comments

Comentarios


bottom of page