top of page

הפסיכולוגיה של הכסף עם ניצה יניב: פרק 1 | תת המודע שלך חושף - מהם חסמי כסף
בפינת תת המודע שלך חושף -


נבין מהם חסמי כסף


ואיך הם מונעים מאיתנו לחיות את החיים שאנחנו רוצים. 

[פתיח:]

הכל בראש. הפסיכולוגיה של הכסף עם ניצה יניב

עושה לי טוויסט כלכלי


[מוזיקת פתיחה]


ניצה: ברוכים הבאים לפרק נוסף בפודקאסט 'הפסיכולוגיה של הכסף עם ניצה יניב'. גם היום אנחנו הולכים לעשות טוויסט בחשיבה, לדבר על מערכת היחסים שלנו עם כסף ועל חסמי כסף, וגם לגלות איך תת המודע שלנו מנהל אותנו ואיך ליצור הצלחה כלכלית. הישארו איתי מיד מתחילים.


[מוזיקת פתיחה]


ניצה: ואנחנו נתחיל עם הפינה שלנו 'תת המודע שלנו חושף', שבה אנחנו הולכים להבין ולראות מה תת המודע שלנו חושב כשאנחנו מדברים על כסף, ואיך זה מנהל אותנו בחיי היום יום שלנו. וקודם כל נסביר בכלל מה זה חסמי כסף מה זה הקטע הזה.

אז כל אחד מאיתנו, בבית שבו הוא גדל, הוא שמע כל מיני משפטים שההורים היו אומרים לו 'אסור לעשות כזה', 'אני מצפה שתהיה כזה'... והמשפטים האלה שלנו נכנסו פנימה והפכו להיות חלק מהאמת שלנו על מי שאנחנו בעולם, על איך שאנחנו מתנהלים. ואחד מחסמי הכסף הגדולים שאני פוגשת שוב ושוב עם לקוחות, אני רגע אגיד מה החסם ואז אסביר, הוא הנושא של 'אצלנו בבית לא מדברים על כסף'. ובוא נסביר איך הדבר הזה קורה.

בא ילד נכנס לסיטואציה שאמא ואבא מדברים. הם מדברים על לצאת לחתונה ומחליטים ביניהם כמה כסף לשים בצ'ק לחתונה. והוא נכנס, ובטבעיות כי הוא ילד, הוא אומר 'תגידו, כמה אתם נותנים לדודה רחל?' ואמא ואבא ישר משתתקים, אבא מסנן 'זה לא עניינך,' והילד הזה שם לב ככל שהוא גדל, שבכל פעם שהוא נכנס לסיטואציה שבה ההורים מדברים כמו צריך לקנות סלון חדש, או מה קורה עם המשכורת החודש - היא לא נכנסה, מפסיקים לדבר. או כשהוא שואל אומרים לו 'זה לא עניינך'. והילד הזה בתוכו מתחיל לעשות חיבור פנימי והוא מבין שכסף זה לא משהו שמדברים עליו.

וזה מתחיל כאמונה. הוא הולך בעולם, וכשהוא נכנס לסיטואציה שבה אנשים אחרים מדברים על כסף והוא מדבר, הוא נכנס, משתלב בשיחה, אז הוא יודע שהוא צריך לשתוק. כי עכשיו הם דיברו על זה, על כסף, והוא לא מדבר על כסף. וככה הוא מסתובב בעולם עם התפיסה הזאת, כי בעצם מה זה חסם כסף? זו תפיסה שהושרשה בנו מהילדות המוקדמת שלנו, לפעמים גם המאוחרת, היא הופכת לאמת שלנו וככה אנחנו מסתובבים בעולם ומאמינים שככה העולם מתנהל.

עכשיו, האם יש בתים אחרים שבהם ההורים כן מדברים על כסף? ברור. האם יש בתים שבהם ההורים מושיבים את הילדים ומסבירים להם כסף ומדברים איתם? ברור. אבל בבית שלו, הילד, לא לימדו אותו, לא חינכו אותו, לא הראו לו שזה בטוח לדבר על כסף.

בוא נעשה, נריץ קדימה כמה שנים ונהפוך את הילד הצעיר הזה, החמוד, למבוגר. והוא הופך להיות שכיר. והוא יושב מול הבוס והוא עכשיו רוצה העלאה בשכר, כי בשנה האחרונה הוא עבד מאוד קשה, והוא יודע שהוא נותן הרבה יותר ממה שהוא מקבל מבחינה כספית. אבל הוא, בבית לימדו אותו שלא מדברים על כסף, אז הוא עכשיו צריך לבוא לבוס ולהגיד לו מגיע לי יותר כסף. אבל הוא לא יכול לדבר, כי יש לו חסם כסף, יש לו תפיסה פנימית שאומרת: אתה על כסף לא יכול לבוא לדבר עם מבוגרים. ואני עושה במרכאות עם הידיים, כי מבוגרים זה מבחינתי כל מי שהוא סמכות, והבוס הוא סמכות.

ואז הוא מתחיל להתבשל וחוזר הביתה לאשתו ואומר, 'תקשיבי, מגיע לי העלאת שכר, ההוא שהתחיל חודש לפניי כבר מקבל יותר ממני, עשו לו חוזה אישי. למה לי הם לא מעלים?' והוא ממורמר והוא כועס וככה הוא מסתובב ומתנהל בעולם. אבל גם כשהוא יגיע לשיחה וזה יגיע רק כשהוא יהיה כבר בקצה שלו והוא יישב מול הבוס והוא יצטרך לדבר איתו על כסף. וואו, יהיה לו מאוד קשה.

רגע אני עוזבת את השכיר בצד, ורגע נגיד כמה מילים על עצמאי. ואז הוא הופך להיות עצמאי כי במהלך החיים שלו הוא מבין שלא בא לו להיות שכיר. וכעצמאי הוא צריך להגיד ללקוחות כמה כסף הוא מבקש עבור השירות או המוצר שהוא נותן. אבל מאחורה כל הזמן פועלת התוכנה שאומרת 'אנחנו לא מדברים על כסף'. וככה הוא מסתובב בעולם ועם זה הוא הולך מאוד מאוד מתוסכל.

וכל התיאור הזה הוא סיפור על כל אחד מהאנשים שאני פוגשת מדי יום, ולכל אחד מאיתנו יש את הסיפור הזה של, תכף אני אתן עוד דוגמאות, של איך התחלנו, מה שמענו בבית, מה הפך להיות אמת שלנו - קוראים לזה חסם כסף, ואיך את זה אנחנו חיים יום-יום, ובגלל זה אנחנו לא מרוויחים כפי שמגיע לנו, ואנחנו יכולים…

עוד אמונה מאוד חזקה שחוזרת שהיא חסם כסף זה 'צריך לעבוד קשה בשביל כסף'. ואגב זה משהו למשל שילדים לומדים מבלי שהם רואים או שומעים שזה מדובר בבית. הם רואים את אבא יוצא לעבודה, איך אמרו לי לקוחות 'מהזריחה ועד השקיעה', וחוזר בשעה מאוד מאוחרת. תמיד הוא טרוד, תמיד הוא עייף, והוא עובד מסביב לשעון. והוא רק חושב איך עוד הוא יכול להרוויח כסף כדי לעזור לילדים. ולהרוויח בשביל שיהיה למשפחה יותר.

כל הדברים האלה הם דברים שמידי יום חווינו, ראינו, פגשנו בבית ואיתם אנחנו מסתובבים בעולם, ואותם אנחנו חיים הלכה למעשה. והדבר הכי מדהים, בגלל זה אנחנו מקיימים את השיחה הזאת, את התוכנית הזאת אחת לשבוע אנחנו מנחילים את זה לילדים. כי כשהילדים באים ושואלים אתכם 'תגידי כמה שמת במעטפה לחתונה של…?' מה אתם עונים להם? אתם אומרים להם 'לא עניינך', או 'אתה לא גדול מספיק', או שאתם אומרים להם 'שמתי לו 450, אנחנו מאוד לא קרובים, אבל אני חייב ללכת לאירוע הזה ושמתי את הסכום הזה'.

אז אני שולחת אתכם באמת עם המחשבה הזאת, ולהיות איתה עם כל הדברים שדיברנו עליהם.


[מוזיקת סיום]


ניצה: אם אהבתם את הפרק שתפו אותי למה התחברתם ממש מעניין אותי לשמוע. אם בא לכם ללמוד עוד על הפסיכולוגיה של הכסף הנה המקומות שאתם יכולים להתחיל בהם: באתר ניצה יניב נקודה קום תוכלו להאזין לתוכנית הרדיו השבועית שלי שנקראת הכל בראש, וגם להצטרף לקבוצת הפייסבוק שלי הפסיכולוגיה של הכסף עם ניצה יניב.

אם אתם עדיין לא עוקבים אחריי בפייסבוק, באינסטגרם או ביוטיוב זה בדיוק הזמן לעשות את זה.

אלה מכם שרוצים להעמיק אתם יכולים לפגוש אותי אחת לחודש במפגשים או קבוצתיים לאימון בלייב או להצטרף לקורס המקיף לשחרור חסמי כסף. תמיד תזכרו, השינוי שלכם עם כסף מתחיל כאן, במקום שבו כסף ותודעה נפגשים. ניפגש בפרק הבא.


[מוזיקה]


10 views0 comments

Comments


bottom of page