top of page

למה הדולר מזנק והתחזיות הקודרות להכפלת הגירעון - 4.10.23["אתם מאזינים ל-YNET פודקאסטים]

[מוזיקה]

דן: שלום לכם וחג שמח, אתם איתנו על "כסף חדש" הפודקאסט הכלכלי היומי של YNET. היום יום רביעי 4 באוקטובר. אז מה יש לנו עבורכם היום? הדולר מגיע לשיאים חדשים. לא רק מול השקל שהתרגלנו לשמוע בחודשים האחרונים אלא מול רוב המטבעות המרכזיים בעולם. למה זה קורה? ואיך מה שקורה בתוך ארה"ב משפיע? נועם שפלטר, מומחה בנושא כלכלת מאקרו ומרצה באקדמיה יהיה איתנו בעניין הזה וינסה לעשות סדר בדברים.

"בארה"ב הכלכלנים שאני בקשר איתם ומדבר איתם, הספיקו כבר לדבר במונחים של משבר כלכלי, כבר הספיקו לדבר על מיתון. מדברים על מיתונון".

דן: בהמשך נדבר על התחזיות הקודרות לגירעון השנה שצפויות להציג גירעון שגדול פי 2 מהתחזיות הקודמות. פרשננו גד ליאור יסביר מה הממשלה עשתה עד כה שהוביל למצב הזה ומה היא יכולה לעשות כעת כדי להתמודד איתו.

"תראה, ראש הממשלה מתנגד בתקיפות להעלאת מיסים. לדעתי כרגע מיסים לא יעלו. קיצוצים לא תהיה שום ברירה".

דן: לסיום, כתבתנו מירב קריסטל, תספר על האתר "TEMO" שהתחיל לעשות משלוחים לישראל וגם על חנות פופ אפ מעניינת של הארי פוטר שנפתחה השבוע למכורים שבינינו. עורכת התוכנית היא שקד אילת, נדב ברכה על הביצוע הטכני ואני דן רבן, "כסף חדש" הפודקאסט הכלכלי היומי של YNET מתחילים.

[מעברון מוזיקלי]

דן: "כסף חדש" אנחנו מתחילים ואנחנו רוצים לדבר על הדולר שמתחזק בכל העולם והוא התקרב היום לשימו לב, 3.90 אגורות. רמה גבוהה ביותר שלו מאז 2016. אנחנו רוצים קצת להבין מה מושך את המטבע האמריקני לגבהים חדשים מול רוב מטבעות העולם וגם השקל כמובן. לשם כך אני רוצה להגיד שלום לנועם שפלטר, מומחה בנושאי כלכלת מאקרו ויוקר המחיה ומרצה במכללה האקדמית ת"א-יפו, שלום נועם.

נועם: שלום שלום.

דן: אז הסבר לנו בבקשה מה קורה עם הדולר?

נועם: קודם כל, אנחנו כבר תקופה מאוד ארוכה נמצאים בשיחות של מה קורה עם הדולר? מה קורה עם הדולר? והוא לא עוצר. הוא מגיע פה לשיאים שלא היו פה הרבה שנים. יש כאלה שכבר מדברים ש-4 שקלים זה כבר לא מילה גסה.

דן: אכן לא מילה גיסה. אנחנו ב-3 שקלים ו-90 אגורות.

נועם: נכון.

דן: אבל לעומת החודשים האחרונים אולי שאנחנו מדברים על היחלשות במיוחד של השקל, מהפכה משפטית, הפחדים, הכלכלה הישראלית, כל הדברים האלה. עכשיו יש פה קצת יותר קשר לנתונים שדווקא הם קשורים לארה"ב, נכון?

נועם: נכון, תראה, ארה"ב השבוע פרסמו בשורה מצוינת שלמעשה יצרה עד כמה שזה מצחיק להגיד באותו משפט, בשורה מצוינת שיצרה בשורה גרועה בשוק האמריקאי. בחודש אוגוסט פורסמו נתוני המשרות, נתוני המשרות שנפתחו, החדשות באוגוסט, עברו את ה-9.6 מיליון משרות חדשות. עכשיו, למה חשוב לציין את זה? התחזיות היו 8.8 מיליון. זאת אומרת, מדובר פה על שבירת כל ציפייה אופטימית למשרות חדשות וזה מראה על דבר אחד בלבד. זה מראה על כך שהכלכלה האמריקאית חזקה הרבה מעבר לציפיות.

דן: זהו נועם, תסביר שניה להדיוטות מה זה אומר שנפתחו משרות חדשות?

נועם: זה אומר שמחפשים עובדים.

דן: זאת אומרת שעסקים מספיק חזקים בשביל לשלם לעוד עובדים.

נועם: בדיוק. עסקים מספיק חזקים. אגב, המשרות, השכר הממוצע עולה. מדברים עכשיו גם על העלאת השכר בעולם הג'אנק פוד מה שנקרא. הפאסט פוד למינימום גבוה יותר. מה שאומר שירוויחו יותר כסף, יבזבזו יותר כסף. עכשיו, הנתונים האלה מאוד מהותיים כי מצד אחד, זו בשורה טובה שהכלכלה חזקה וצומחת והכל טוב. מצד שני, זה בשורה רעה בכיוון שני כי זה אומר שהאינפלציה תמשיך. זה אומר שעוד אנשים יקבלו משכורות, עוד אנשים יבזבזו כסף וזה אומר שהכלכלה מצליחה לעמוד בריבית הגבוהה. מה שדי סגר את הגולל על העלאות ריבית נוספות. לכולם היה ברור שתהיה עוד העלאת ריבית אחת לפחות עד סוף השנה. אבל להערכה שלי ומשיחות קודמות שהיו לנו אם אתה זוכר, תמיד אמרתי יש עוד הרבה העלאות ריבית. הולכות להיות להערכתי עוד שתי העלאות לפחות עד סוף שנה. מה שאומר שהמצב הולך להיות גרוע יותר לפני שהוא יהיה טוב יותר. כי כשאנחנו מסתכלים על השפעות טווח קצר, העלאת ריבית היא מצוינת לרסן את האינפלציה. לטווח הארוך, קצת פחות.

דן: כן, ואנחנו גם כמובן יודעים שיש קשר ישיר בין העלאות ריבית להתחזקות מטבע מקומי. ראינו את זה גם בארץ, גם בארה"ב,

נועם: נכון.

דן: ואתה אומר זו אחת הסיבות להתחזקות העולמית הזאת של הדולר מול כל מיני מטבעות.

נועם: זאת אחת הסיבות העיקריות. יש הרבה סיבות, אבל אחת הסיבות העיקריות. אני אציין שביום שישי הקרוב אמורים לפרסם את מדד האבטלה האמריקאי שמי שעוקב, אנחנו נמצאים בשפל היסטורי. זאת אומרת, עשרות שנים, עשרות רבות של שנים, האבטלה לא הייתה כל כך נמוכה במשק האמריקאי שזה קצת אנטיתזה לכך שהמשק לקראת האטה לפי הציפיות וכדומה כי מצד אחד, אומרים מעלים את הריבית אז לעסקים קשה יותר. מצד שני, אנשים עובדים, אז יש להם יותר כסף. וזה איזשהו לופ שמעמיד אתגר מאוד גדול לנגיד האמריקאי. אגב, כל מה שאני אומר עם ארה"ב, אתה יכול להחליף את המילה ולשים ישראל. כי ישראל גם נמצאת במצב יחסית יציב ביחס לשאר העולם, לאירופה.

דן: טוב, פה יש לנו אבל שורה של חששות ודאגות אחרות בשוק.

נועם: תכף נגיע,

דן: גם אליהם. אבל נועם, שאלה. אנחנו מדברים הרי על זה שבסופו של דבר מה שהנתונים האלה אומרים ואם הנתונים שהתפרסמו השבוע על האבטלה ימשיכו להיות נמוכים, כלומר אבטלה נמוכה או אפילו יורדת שזה הצפי, אז אנחנו מדברים על אבטלה נמוכה, על עוד משרות שנפתחות. כלומר, עסקים חזקים. ומה שזה סולל,

נועם: עליית שכר ממוצע.

דן: עליית שכר ממוצע. ומה שזה אומר בגדול, הנגיד האמריקאי, ג'רום פאואל, יצטרך להעלות שוב פעם את הריבית ולכן אנחנו רואים את הדבר הזה של ההתחזקות של הדולר והירידות בוולסטריט.

נועם: נכון.

דן: ספר לי איך זה קשור אם זה קשור בכלל למה שקורה באירופה ששם יש בכלל חשש ממיתון.

נועם: אירופה היא תלויה בארה"ב מאז ומעולם כשותף סחר מאוד מרכזי. באירופה מדברים על העלאות ריבית נוספות בלית ברירה. זאת אומרת, לא כי הכלכלה שם כל כך יציבה וחזקה אלא כי הם לא יכולים להישאר מאחור, מאחורי ארה"ב. יכול להיות שארה"ב תעלה את הריבית, גם היורו יושפע מזה. היורו היום נמצא 4.04 מול השקל, אבל הוא ימשיך לטוס כי מול הדולר הוא מאוד, מאוד נחלש. והנגידים האירופאיים של האיחוד ושל המדינות השונות לא יכולים להישאר מאחור.

דן: כלומר, הם מפחדים מהיחלשות האירו. זו הסיבה.

נועם: נכון. הם מפחדים מהיחלשות האירו, מה שישפיע ישירות גם על הכלכלה.

דן: ברור.

נועם: הכלכלה היא באירופה בניגוד לארה"ב, מראה כבר סימנים של מיתון, של תחילת מיתון. אגב, בארה"ב הכלכלנים שאני בקשר איתם ומדבר איתם וגם מי שעוקב אחרי התקשורת, הם הפסיקו כבר לדבר על מונחים של משבר כלכלי, כבר הפסיקו לדבר על מיתון. אם אני מעברת את זה, מדברים על מיתונון.

דן: מיתונון.

נועם: שתהיה השפעה אבל הרבה יותר נמוכה ממה שכולם חששו. כוכבית קטנה, שים בצד את קליפורניה. קליפורניה משיקולים אחרים במצב של קריסת מערכות מה שנקרא.

דן: טוב, צריך גם לזכור באמת שארה"ב זו מדינה ענקית.

נועם: נכון.

דן: עם 50 תת מדינות והמצב הזה הוא מצב מאוד פדרלי. הוא מצב כללי.

נועם: נכון.

דן: הוא סוג של אפילו ממוצע הייתי אומר.

נועם: נכון. תוסיף אגב לסימני השאלה את זה שעוד פעם פרצו את מסגרת החוב ויש כל כך הרבה תיקונים,

דן: זו שאלה שרצינו לשאול, ראינו באמת בימים האחרונים תהפוכות פוליטיות מאוד, מאוד קשוחות בארה"ב. יו"ר בית הנבחרים מודח מתפקידו לראשונה בהיסטוריה. איך זה מתקשר גם להחלטות של ג'רום פאואל. אי היציבות הפוליטית שם קשורה למשל או מקבילה לאי היציבות הפוליטית שלנו?

נועם: כן ולא. אני אסביר למה התשובה המאוד ישראלית הזאת. מצד אחד, זה מאוד קשור כי ישראל לא יכולה להתעלם ממה שקורה אצל האחות הגדולה, ארה"ב. מצד שני, זה לא אמור להשפיע כי אני אגיד את זה בצורה עצובה, כן? יש לנו בעיות גדולות יותר. אז חוסר היציבות הפוליטית שם תשפיע עלינו ישירות כי אנחנו נכנסים לשנת בחירות, שאגב שיקול מאוד, מאוד בעייתי לשוק האמריקאי. הדמוקרטים היום יהיו חייבים לעשות פעולות מאוד, מאוד מהותיות, מאוד מאוד מהותיות כדי שיהיה להם איזשהו סיכוי להמשיך את הממשל הדמוקרטי. ניסיון העבר הראה שממשל דמוקרטי בזמן של משבר כלכלי מעולם לא הצליח לשמור על השלטון. והם יודעים את הנתונים האלה. זאת אומרת, אם הולכים אחורה להיסטוריה של ארה"ב, תמיד היה חילוף לרפובליקנים כשהיה משבר כלכלי בשנת בחירות. הם חייבים לעשות משהו כדי לשמור על זה. מה שמכניס אגב את הנגיד לאיזשהו מלכוד 22 של האם אני משמר על הכלכלה ונותן לאינפלציה להשתולל או משתלט על האינפלציה ופוגע בכלכלה וכל זה בשנת בחירות. שזה אגב, מוסיף עוד סימני שאלה של מה לעזאזל קורה פה?

דן: אז נועם, בוא נדבר באמת בדקה שנותרה לנו, מה קורה, איך כל הדבר הזה משפיע על וולסטריט? איך סיכמו את הרבעון השלישי? אנחנו רואים בימים האחרונים ירידות די קשות. ספר לנו מה קורה. וגם ביחס לבורסה המקומית שלנו.

נועם: אז קודם כל, לגבי ארה"ב כמו שציינת, יש ירידות חדות וירידות חדות שהן שוב, בניגוד לכל היגיון שמציגים, כלכלה חזקה וכדומה, והשוק מגיב בירידות כי השוק מבין מה זה אומר כלכלה חזקה. כלכלה חזקה אומר דבר אחד מאוד בסיסי. הנגיד לא יפחד להוריד ריבית בלפחות רבע אחוז.

דן: להעלות.

נועם: להעלות סליחה, להעלות בלפחות רבע אחוז. אם לפני שבוע-שבועיים כשהציפיות היו 8.8% משרות שיפתחו, שזה אגב ירידה ביחס ליולי, הצפי היה שאוגוסט יהיה פחות טוב מיולי והוא הציג פה כמעט מיליון משרות יותר מאשר יולי שזה בניגוד לכל ציפייה. אז היום כבר מבינים שהוא יעלה את הריבית והוא יעלה את הריבית בביטחון מלא. מה שישפיע מיד על השוק האמריקאי על הבורסה כי אגרות תקרות החוב יעלו, מה שיוריד את מחירי הבורסה בכל המדדים. אגב, כל המדדים האמריקאים אתמול הגיבו בצורה שלילית קיצונית לנתון הזה.

דן: כן, נראה שגם הם היו אולי קצת מופתעים. כמו כל השאר.

נועם: הם היו מאוד מופתעים. זה היה משמעותי. תראה, אם התחזית הייתה 8.8 מיליון והפרסום היה 9.6 זה כמעט מיליון משרות יותר. אף אחד, אף אחד לא ציפה לדבר כזה. היו גם האופטימיים ביותר דיברו על ציפיות של 9.2 מיליון. זאת אומרת, אנחנו פה בחריגה מאוד משמעותית מהצפי שהפתיע את כולם ולכן התגובות. אנחנו קופצים לישראל. תראה, השוק בישראל הוא בחוסר וודאות, האש בוערת מה שנקרא, האש בוערת בכל החזיתות. עכשיו הוספת לזה עוד קצת דלק מבחינת הריבית האמריקאית ויש לך שאלה מאוד, מאוד, מאוד משמעותית על מה הולך לקרות פה. מעבר לרפורמה, מעבר לחוסר היציבות הפוליטית והסקרים הפוליטיים שאנחנו רואים שהקואליציה כבר לא...

דן: מעבר לזה שהנגיד הישראלי מסיים את תפקידו.

נועם: אנחנו מגיעים למצב שבו אנחנו, הנגיד צריך לתת החלטה האם הוא מבקש להחליף או לא עם שאלה יותר מעניינת שהולכת להיות פה. אם הוא יגיד שהוא לא מוכן להמשיך, שאגב, זה הציפיות,

דן: כן.

נועם: אלה הציפיות, שהוא לא ירצה להמשיך במצב הנוכחי.

דן: כן, כמובן שזה מושפע מזה שבייסיקלי הראו לו את הדלת החוצה.

נועם: בדיוק, רמזו לו שהוא יתפוטר מה שנקרא, אם הוא לא יחליט את זה בעצמו. מי יהיה התחליף? ופה כל העולם מסתכל על ישראל. כי אם יהיה פה מינוי פוליטי, אם יהיה פה מינוי פוליטי של נגיד,

דן: אללה יסתר.

נועם: ההשלכות יהיו משמעותיות. ואם יהיה פה מינוי מקצועי, אולי יצליחו להציל את המצב. כל עיני הכלכלנים בעולם נשואות לישראל, מה הולך להיות אחרי החג.

דן: ובנימה זו,

נועם: ימשיך או לא.

דן: ובנימה זו, נועם שפלטר, מומחה בנושאי כלכלת מאקרו, יוקר מחייה ומרצה במכללה האקדמית ת"א-יפו, תודה לך שהיית איתנו ועשית לנו סדר בדברים.

נועם: ושיהיה חג שמח לכולם.

דן: חג שמח.

נועם: וחג כלכלי רגוע.

דן: חג שמח, ביי ביי.


[מעברון מוזיקלי "כסף חדש"]


דן: "כסף חדש" אנחנו ממשיכים. במשרד האוצר נערכים לפרסום התחזיות התקופתיות שצפויות להציג צפי לגירעון של פי 2 מהיעד השנה. זה בעיקר בגלל השילוב של הוצאות ממשלתיות גדולות והכנסות נמוכות מהצפוי. גם כמובן בשל אי היציבות הפוליטית. אנחנו רוצים להבין במה מדובר ומה משמעות הדברים. אני רוצה להגיד שלום לגד ליאור, פרשננו הכלכלי, שלום גד.

גד: שלום רב.

דן: אז גד, אתה פרסמת ב-YNET את הרוחות החדשות. לכמה גירעון צפוי להגיע השנה וכמה זה רחוק ממה שחזו כשהכינו את התקציב?

גד: זה יהיה כנראה בדיוק כפול. זאת אומרת, אנחנו חזינו, "אנחנו", האוצר חזה 1.1% שזה בערך 20 מיליארד שקל. הגירעון יגיע לקרוב ל-40 מיליארד שזה יותר מ-2% גירעון. כמובן שאפשר לסטות בגירעון, אפשר קצת לרדת, קצת לעלות, עשירית, שתיים. להכפיל זה רע מאוד, זה נשמע רע בארץ ובעולם. ונכון, אני חייב לומר בהגינות, עדיין הגירעון בישראל נמוך מאשר למשל בארה"ב, שם הוא 6% ובמדינות אחרות. אבל אנחנו במצב הרבה יותר טוב בהרבה מאוד תחומים ולכן אין שום סיבה לפזר כספים בלי סוף ולהגיע לגירעון כזה גבוה.

דן: גד, כשאתה אומר נשמע רע, אני מניח שאתה מדבר על סוכנויות הדירוג בין היתר, שמסתכלות על הכלכלה הישראלית וכבר תקופה שוקלות להוריד את דירוג האשראי של ישראל. זה יכול גם להשפיע? מה עוד ההשפעות של הכפלת הגירעון בעצם?

גד: זה בהחלט יכול להשפיע. אבל אני אומר את האבל, כנראה שביום שישי הבא עדיין הדירוג לא ירד. שישי הבא, לא הקרוב, חברת "מודיס" תפרסם את הדו"ח שלה על ישראל. הוא יהיה כנראה, כך אנחנו יודעים כבר מכל מיני אנשים שדיברו איתם, דו"ח חמור. כנראה, הכל כנראה, אנחנו לא רואים בדיוק מה הכלכלנים כותבים. כנראה שהדירוג לא ירד. אולי תחזית הדירוג תרד. אבל הערות על מה שקורה כאן עכשיו אנחנו לא צריכים מחברת דירוג. בא OECD ואומר במפורש לא בפעם הראשונה. אמר את זה אשתקד, לפני שנתיים, הפעם הוא החריף את הטון, 'תפסיקו לחלק כספים בלי הכרה לגורמים לא יצרניים'. הכוונה שלו כמובן לקהילה החרדית. אין לנו שום דבר אישי נגד חרדים, אבל היא קהילה שרובם לא עובדים ובמקום לנסות ולמשוך אותם לעבודה, נותנים להם כספים שיעודדו אותם לא לעבוד כי יהיה להם כסף בלי לעבוד. למה ללכת לעבוד? אם עכשיו היינו אומרים לך 'אתה תקבל עכשיו 10,000 שקל, אל תעבוד'. יכול להיות שהיית אומר 'יופי אני אקח אותם ואני לא אעבוד'.

דן: כמובן. ואתה באמת מתייחס לדו"ח שפורסם אתמול של ה-OECD שגרר לא מעט תגובות. איך אתה חושב שיתמודדו באוצר עם התחזיות החדשות ומה הם בכלל צפויים לפרסם בגזרת האינפלציה והצמיחה?

גד: תראה, אומרים לי בכירים באוצר, הבעיה היא מהממשלה והשר שלהם. השר שלהם רוצה לתת הרבה מאוד למוסדות דת, הרבה מאוד להתיישבות, למתנחלים. פחות מעניין אותו מדעים, משרד איכות סביבה, שאגב, שם יושבת שרה עידית סילמן, שהיא לא בדיוק איזו חילונית ליברלית או משהו, שגם היא רוצה כספים והיא מנסה לדאוג למשרד ואומרים לה 'לא תקבלי'. זאת אומרת, לא תקבלי תוספת, להפך, ניקח ממך. אז זה מצב מאוד לא טוב. שבכירים באוצר, חלקם כבר עזבו אגב. עכשיו המינויים הם של סמוטריץ', אפילו המינויים שלו אלה שהוא מינה, לא כל כך מרוצים ממה שמתרחש.

דן: עכשיו גד, מה בעצם האפשרויות שלנו? של האוצר יותר נכון, להתמודד עם הגירעון הגדל? זה קיצוצים, זה העלאות מיסים, זה גם וגם?

גד: יש פתרון אחד, שהממשלה תשנה את מדיניותה ותתמוך פה בהייטק שנמצא במשבר קשה, בכל מיני גורמי טכנולוגיה. אם צריך, תוריד נגיד את מס החברות. מה שהיא הבטיחה קודם, יש מדינות שהורידו לאחרונה ואז מפעלים ומשקיעים הולכים לשם ולא אלינו. יש כל מיני דברים. יש הרבה מאוד דברים לעשות. לצערנו הרב, עברו תשעה חודשים מאז כינון הממשלה הזאת. במקום לטפל במה שצריך, היא מטפלת במה שלא צריך. מרפורמה משפטית, דרך הדרה ברחובות שמעוררת מהומות ודרך לתת לגורמים לא יצרנים. ואני אומר שוב, אין לנו שום דבר נגד הדת, אבל צריך לחשוב מה קודם למה.

דן: כמובן, אבל גד, אני אקשה עליך בכל זאת. אתה חושב שקיצוצים או העלאת מיסים זה משהו שהוא על השולחן או שהוא אפשרי או שהוא ריאלי?

גד: תראה, ראש הממשלה מתנגד בתקיפות להעלאת מיסים. לדעתי כרגע מיסים לא יעלו. קיצוצים לא תהיה שום ברירה. יצטרכו לקצץ. ממה יקצצו? הרי לא יקצצו ממשרד המדע, שהוא משרד קטן עם תקציב קטן. לא יקצצו ממשרד החקלאות.

דן: יכולים לקצץ. זה פשוט לא יעזור להם.

גד: מהגדולים, מהחינוך, מהבריאות, מהביטחון, מהרווחה. בדיוק מקומות שבהם צריך כסף. אני לא רוצה שיקצצו. לא מהרווחה ולא מהבריאות.

דן: כמובן. פרשננו הכלכלי גד ליאור, תודה רבה לך שהיית איתנו.

גד: תודה רבה.


[מעברון מוזיקלי "כסף חדש"]


דן: "כסף חדש" אנחנו מתקרבים לסיום ואנחנו הפעם רוצים לדבר על משהו קצת יותר מעודד. האתר ואפליקציית הקניות "TEMO", החלה לשלוח מוצרים לארץ. מה שיכול לייצר תחרות רצינית לאתרים סיניים כמו "אלי אקספרס" ו"שיין" וגם ל"אמזון" ו"נקסט". אני רוצה להגיד שלום לכתבת הצרכנות שלנו, מירב קריסטל, שלום מירב.

מירב: שלום, שלום, מה נשמע?

דן: בסדר גמור, איך את?

מירב: אני בסדר.

דן: אז קודם כל, אני מקווה שאמרתי את זה נכון, "טמו",

מירב: TEMU,

דן: T-E-M-U אם זה עוזר.

מירב: כן, באנגלית כותבים טימו, בטח סינית כותבים את זה קצת אחר. אבל טמו זה נראה לי סבבה.

דן: ספרי לנו, מה זה האתר הזה?

מירב: אתר סיני שבצמיחה מאוד, מאוד תלולה. לפחות מ-2022 בארה"ב. ועכשיו הוא גם שולח לאירופה. ממש אתר שמזכיר את "אלי אקספרס". אולי טיפה גם את "שיין" ועוד אתרים סינים שבעבר היו כאן, היו פופולריים בישראל כמו "WISH" מכירים את הפורמט. פתאום הוא התחיל למכור גם בשקלים ולשלוח לישראל. מחירים נמוכים באופן מיוחד, אפילו לסין. ולכן הוא מושך תשומת לב. זה אתר גם שהייתה לו הצלחה מטאורית בארה"ב, היו המון, המון הורדות של האפליקציה. אז כן, זה עשה שם באז רציני, בייחוד המחירים המאוד נמוכים.

דן: מירב, מה זה מחירים נמוכים? הרי, אני פותח "אלי אקספרס", אני רוצה כיסוי לפלאפון ב-3 שקלים, כמה? HOW LOW CAN YOU GO?

מירב: לא, אז בוא נגיד שאם ב"טמו" יש גם כיסוי לפלאפון ב-3 שקלים, לא נתקטנן ונגיד 'אוי זה יקר לנו', אבל יש שם כל מיני מוצרים, בעיקר הרבה חיקויים אבל לא זיופים. אלא יותר, פשוט חיקויים של מוצרי "אפל" למשל. בעצם מקבל מוצר שהוא דמוי אייפד ולא סתם טאבלט, ממש מזכיר את אייפד, אבל במחיר, לפעמים גם מגיע לחמישית מחיר מהמחיר של האייפד. עכשיו נשאלת השאלה מה האיכות? אז ברור שבטוח זו לא אותה איכות. גם ראיתי כל מיני יוטיובים וטיקטוקים, הרבה מהמוצרים הם אחלה. נגיד ראיתי אוזניות אלחוטיות שמדמות את האייר פודס ב-11 דולר. ואמרו זה אחלה אוזניות. אוקיי, לא מאה אחוז.

דן: אבל מירב, משהו שלא ראינו עד עכשיו באתרים הסיניים או שאנחנו ראינו וזה עכשיו יותר זול? מה? מה?

מירב: אני חושבת שזה יותר, א', זה יותר זול. למרות שאני מניחה ש"אלי אקספרס" גם נותנים תחרות, כן? גם יותר זול. זה יותר זול. יש מגמת מחירים נמוכים מאוד. כי "אלי אקספרס" יש שם גם מחירים גבוהים. למשל, מוצדקים לפעמים. ב"אלי אקספרס" יש הרבה מותגים שנמכרים ומותגים שהסינים מטפחים. בד"כ מותגים סינים.

דן: כן, "שיאומי" זו אולי הדוגמא הכי קלאסית.

מירב: כן, כן. העלה רמה מה שנקרא. ו"טמו" פשוט, תראה, לא עשיתי השוואה לגבי מוצר ספציפי, כי אתה אומר לעצמך למה אני אשווה? הרי "אדידס" אתה יכול להשוות "אדידס" ל"אדידס", כן? אלה מוצרים, הקטע שלהם זה NO NAMES, אין שם BRANDS, אין שם מותגים.

דן: זהו, אז מה היית באמת ממליצה לנו לחפש שם?

מירב: אני הייתי אומרת, קשה לי להמליץ כי אנחנו קודם צריכים לקבל את המשלוח ולראות מה הם מוכרים שם, כמה זמן המשלוח מגיע והאם זה מגיע בסדר. אז דבר ראשון, מי שרוצה ומוכן להתנסות, לעשות הזמנה רגילה ראשונה בקטנה לא משהו מאוד, מאוד יקר בסכום יחסית נמוך. יש שם איזו מגבלת סכום, אבל היא ממש מגוחכת, המשלוח הוא חינם. ולראות את האיכות של הדברים. ברור שאפשר ליפול כי יש שם המון מוכרים כמו ב"אלי אקספרס" ומרקט פלייס כמו "אמזון", אז אפשר ליפול וגם אני מניחה שאין שם הרבה ביקורות והיסטוריית מוצר כמו שב"אלי אקספרס" וב"אמזון". אתה יכול לראות מה כתבו.

דן: כן, אבל אני מניח שהשורה התחתונה בסופו של דבר, זה אנחנו מזמינים ב"אלי אקספרס", אנחנו יודעים בדיוק מה אנחנו מזמינים ומה אנחנו לא מזמינים ב"אלי אקספרס". ומי שמחפש משהו ב"אלי אקספרס" כמו אני יודע מה, מגן לטלפון, מוצרים שלא אכפת לו אם יתקלקלו אחרי חודש או דברים שהם באמת המותג פחות משמעותי. אז חפשו גם ב"טמו" ואולי זה יותר זול, אולי יש עוד דברים מעניינים, נכון?

מירב: נכון. יש שם די הרבה חיקויי "אפל" ודי הרבה גאדג'טים מעניינים. ואם אתה משלם 10 דולר על מוצר, זה לא סכום מאוד קטן לזרוק לפח מה שנקרא, אבל אפשר לעשות ניסוי ולראות איך זה.

דן: לגמרי.

מירב: ולהתנסות ותשמע, זה עוד מקום לקנות בו פיצ'פקעס. להגיד לך שאנחנו צריכים את זה? לא בהכרח. אבל כמו שאמרת, מגן לטלפון, בישראל אתה יודע, יש גם כל מיני מגנים ומדבקות לטלפון שעולים פה 150 שקל ו-100 שקל.

דן: לגמרי. ובהרבה מקרים זה בדיוק אותו דבר, זה בדיוק אותו מוצר.

מירב: לא יודעת להגיד, אבל זה עובד טוב, אז יש עוד אאוטלט, מה שנקרא. עוד איזה מקום, עוד איזו פלטפורמה שתתחרה. בטח עוד מגיע יום הרווקים הסינים ויאללה.

דן: אז מירב, בואי נדבר באמת, אם זה משהו שאת אומרת שלא בטוח שאנחנו צריכים, בואי נדבר על משהו שכן צריכים בוודאות. חנות למוצרי הארי פוטר נפתחה סוף סוף בישראל בקניון עזריאלי שרונה. איך התרשמת מהחנות? אני כמובן ציני לגבי למה אנחנו צריכים את זה.

מירב: [מצחקקת] כן, קודם כל, הקניון צריך לקחת בחשבון שזה לא עזריאלי ת"א וזה לא שרונה, זה כאילו איפה שחנות NIKE שרואים אותה מהכביש, שם יש איזשהו סוג של קניון חדש שכבר פועל כזה מתחת לרדאר זמן מה. שם יש את החנות.

דן: זה איפה שהבניין הגבוה העקום שמסתובב?

מירב: כן. קרוב אליו.

דן: בניין ההייטק במנחם בגין.

מירב: בדיוק. אממ אז כן. איך התרשמתי? תראה, החנות מעוצבת נורא יפה ויש שם מגוון באמת ענק של מוצרים. אממ...מי שחושב שזו תהיה חנות כמו בלונדון, זה לא בדיוק. זה יותר מזכיר כמו גיפט שופ כזה, זאת אומרת, חנות מזכרות של הארי פוטר. יש שם הרבה, אם בלונדון הכל מאוד קלאסי. נגיד, המחזיקי מפתחות הם ממתכת כזאת שנראית נורא יפה וזה נראה באמת כאילו עכשיו אתה בבית ספר לקוסמות,

דן: אז פה זה נראה כאילו הם הזמינו מ"טמו" את המוצרים?

מירב: כן, זה נראה לכאורה, כן? איזו רמה אחת מתחת כי הרוב זה פלסטיק. ויש שם הרבה מוצרים שהם נראים לא...הרי בעיקרון מה רוצים המעריצים? ה-FANS? הם רוצים שזה יראה כאילו הם עכשיו בדרך להוגוורטס. ובעצם בחנות הזאת הרבה מהמוצרים נראים כמו אתה יודע, כמו כאילו זה מוצרים של לא יודעת, מזכיר את "מרוול" כזה.

דן: כן...

מירב: לא באמת כאילו אתה בתוך החוויה. אבל זה הרבה מהמוצרים בחנות הזו. חלק מהמוצרים באמת נראים כאילו אתה בתוך החוויה. יש גם מוצרי אספנות כאלה כמו נימבוס 2000 שזה המטאטא.

דן: מירב, זו חנות זמנית?

מירב: היא חנות זמנית. בוא נגיד שהמעריצים האמיתיים יצטרכו ללכת ללונדון או לניו יורק. אבל גם פה יש להם שפע. היא תהיה 3 חודשים כי אתה יודע, הם לא יודעים עדיין כמה באמת יש היתכנות לחנות הזאת כל השנה.

דן: כן ברור. וגם אגב, אני הייתי אתמול בדיזינגוף סנטר ולפחות שלוש חנויות שונות שעוסקות בנושאים שונים. כדוגמא, תחפושות ולגו וואטאבר, יש סקשנים שלמים של הארי פוטר. אז זה לא שזה המקום היחיד שאפשר למצוא גאדג'טים או דברים לאוהבי הארי פוטר, אבל אולי,

מירב: המבחר יותר גדול שם. יש שם מבחר באמת ענק של דברים.

דן: וגם בינינו, בואי, זה בילוי לא רע עם הילדים לחג. אם לא קונים ומוציאים שם את כל הכסף. אבל זה יכול להיות.

מירב: נקודת תורפה, הפריטים הם יקרים. אגב, יש מצב שאמרו לנו בחנות שחלק מהפריטים הם באמת קלאסיים ומאוד אלגנטיים של הארי פוטר, לא הביאו אותם כי הם מאוד יקרים. גם בלונדון יקר בחנות הזאת. אבל פה קצת יותר יקר ולא בטוח שיש סיבה. כי אתה קונה עטים, אוקיי. אז קנית עט של הארי פוטר, למה הוא עולה 30 שקל? 40 שקל? לא יודעת.

דן: כן.

מירב: זה קצת בזבוז כסף. לפעמים צריך לדעת מה לקנות. לחשוב מראש מה אתה רוצה לקנות ולא להתפתות לשטויות רק כי כתוב על זה "הארי פוטר".

דן: ללא ספק. מירב קריסטל, כתבת הצרכנות שלנו, תודה רבה לך שהיית איתנו. עד כאן "כסף חדש" להיום. אנחנו מזכירים לכם שאתם מוזמנים לעקוב אחרינו תמיד בדף הבית של YNET ובכל אפליקציות הפודקאסטים המובילות. ספוטיפיי, אפל, גוגל ופשוט כתבו "כסף חדש" בשורת החיפוש ואנחנו מאוד ממליצים. תלחצו גם עוקב וכך תקבלו התראה על כל תוכנית חדשה שעולה. תודה לשקד אילת על העריכה ולנדב ברכה על הביצוע הטכני. אני דן רבן ובשבוע הבא נחזור אליכם עם עוד חדשות כלכליות מעניינות. עד אז שיהיה לכם חג סוכות שמח, סופ"ש נעים והמון, המון "כסף חדש".

[מוזיקת סיום]

3 views0 comments

Comentários


bottom of page