top of page

נילי ספרי לי סיפור מהכדור - שתי הציפורים והראג‘ה | פרק 1

שתי חברות - ציפורי שיר מיוחדות שרות ביער שירה קסומה. מלך חמדן מצווה ללכוד את שתי ציפורי השיר המיוחדות. אבל הציידים מצליחים ללכוד רק ציפור אחת. הציפור שנותרה ביער יוצאת למסע להציל ולשחרר לחופשי את חברתה שנלכדה. בדרכה לארמון מצטרפים לעזרתה אלמנטים נוספים מהחי והטבע, לכל אחד מהם יש ניגון או קצב משלו.

סיפור שירה וקולות- נילי גפנן עריכה לשונית- אוקי שפרן עריכת סאונד מוזיקה ואפקטים- יואב לחוביצקי


 

תאריך עליית הפרק לאוויר: 14/01/2020.

שתי הציפורים והראג‘ה פרק 1

(פתיח תיפוף ומנגינת חליל עליזה)

יש לנו ספר, יש לנו סיפור. אגדה נשמע פה בשירה ובדיבור.

נאזין כולנו למעשייה והחידה היא היה או לא היה.

היה או לא היה. היה או לא היה.

שלום. כאן נילי ספרי לי. אם אתם אוהבים לשמוע סיפורים, הגעתם למקום הנכון. בכל פעם אספר כאן סיפור ממקום אחר על כדור הארץ. ברוכים וברוכות לפרק מספר 1 של סיפור מהכדור.

כדי לגלות מאין הסיפור שאספר לכם היום, אחוד לכם חידה.

סרגמהפדהני, סה סנידההפהמהגרסה.

מי יודע מה זה המנגינה הזו? נכון. אלו צלילי הדו רה מי אבל בשפה ששרים אותם בהודו. הסיפור שלנו היום הוא מהודו.

שם הסיפור: "שתי הציפורים והראג'ה".

לפני שנים רבות חיו להם בהודו הרחוקה שתי ציפורים חברות, ציפורי שיר. לציפור אחת קראו סאני. (מנגינת ציוץ ציפורים) ולחברתה קראו דהני (מנגינת ציוץ ציפורים). אתם מוזמנים לנסות להגיד את השמות של הציפורים יחד איתי. סאני (מנגינה), דהני (ציוץ) כל בוקר היו סאני ודהני עפות יחד, מתיישבות על ענף ומתחילות לזמר. שירתן הנפלאה הייתה מתגלגלת עם הרוח למרחקים ומנעימה את אוזניהם של כל השומעים. והנה יום אחד התגלגלה שירתן והגיעה לאוזניו של הראג'ה, המלך הכל יכול. (מנגינה)

קרא הראג'ה "מהה?! ציפורי שיר? שרות ככה סתם? בשביל כולם? בשביל כל אדם שבעולם? לא ולא! אני רוצה שהציפורים האלו יהיו שלי וישירו רק לי! רק בשבילי!"

ואז הוא פקד (צליל גונג): "הביאו אליי את הציפורים ומיד!"

המשרתים יצאו במהירות למלא את פקודת הראג'ה. הם השליכו רשת ועוד רשת ועוד רשת, אבל הצליחו ללכוד רק ציפור אחת. הם לכדו את סאני. (מנגינת ציוץ) והביאו אותה לארמונו של הראג'ה. הראג'ה כלא את סאני בתוך כלוב של זהב ופקד: "שירי ציפור! שירי לי שיר, זמרי כזמיר, שירי לי שיר, זמרי כזמיררר!"

אך סאני אפילו לא פתחה את המקור ולא הפיקה מגרונה לא שיר ולא מזמור. גם דהני (מנגינת ציוץ) הציפור, שנשארה ביער לבדה, לא שרה. היא דאגה מאוד לחברתה סאני. היא חשבה וחשבה והגיעה להחלטה. לצאת לבדה למסע אל ארמון הראג'ה ולהציל את סאני חברתה.

מה היא עשתה? לקחה איתה תוף קטן ויצאה לדרכה וכל הדרך היא שרה ותופפה. "טקה, טה, טקה, טה, טקה, טה, טקה, טה, טקה, טה, טקה, טה, טקה, טה." היא עלתה על הגבעה ושרה ותופפה "טקה, טה, טקה, טה, טקה, טה, טקה, טה". היא ירדה מהגבעה ושרה ותופפה "טקה, טה, טקה, טה, טקה, טה, טקה, טה"

ולפתע היא עצרה. מה קרה? למה היא עצרה? לגלות לכם? לספר לכם?

דהני ראתה מולה שיירה ארוכה של נמלים הולכות ומזמרות. טימיטימיטימיטי, טימיטימיטימיטי, טימיטימיטימיטי (פעמונים)

"שלום דהני", קראו הנמלים.

"שלום נמלים"

"לאן את הולכת?"

"אני הולכת לארמון של הראג'ה כי הראג'ה הרשע לכד את חברתי וכלא אותה בכלוב של זהב ואני הולכת להציל אותה"

"דהני, דהני, האם נוכל להצטרף אלייך?"

"כמובן" ענתה דהני.

"בשקט ובלי שאף אחד ידע, מהרו והיכנסו אל תוך אוזן ימין שלי."

(פעמונים)

וכל הנמלים טימיטימיטי, הצטופפו ונכנסו. ודהני המשיכה בדרכה. היא שרה ותופפה טקה, טה, טקה, טה, טקה, טה, טקה, טה, והנמלים טימיטימיטי, טימיטימיטימיטי, והנה היא שוב עצרה.

למה היא עצרה? לגלות לכם? לספר לכם?

דהני הגיעה לנהר הגדול והנהר זרם ושר "טיון דה דה, טיון דה דה, טיון דה דה, טיון דה דה". שאל הנהר: "דהההנננייי, לאןןן, לאןןן את הולכככתתת?"

"אני הולכת לארמון של הראג'ה כי הראג'ה הרשע לכד את חברתי וכלא אותה בכלוב של זהב. ואני הולכת להציל אותה"

"דהההנננייי, דהההנננייי, דהההני ני, האם גם אני, גם אני יכולללל להצטרףףף אלייךךך?"

"כמובן נהר. בשקט ובלי שאף אחד ידע, מהר והיכנס אל תוך אוזן שמאל שלי".

הנהר (קול של שאיבה) כינס את מימיו ונכנס לתוך אוזן שמאל ודהני המשיכה בדרכה. היא שרה ותופפה טקה, טה, טקה, טה, טקה, טה, טקה, טה, טקה, טה והנמלים טימיטימיטימיטי, טימיטימיטימיטי, והנהר טיון דה דה, טיון דה דה, טיון דה דה, טיון דה דה.

והנה בפעם השלישית עצרה. למה היא עצרה? לגלות לכם? לספר לכם?

כי סוף כל סוף הגיעה דהני לפתח ארמונו של הראג'ה. (צליל גונג) והראג'ה יושב כועס וזועף על כיסא המלכות שלו. הציפור שלכדו משרתיו לא מוכנה לשיר אפילו בפקודה והנה לפניו ציפור דומה לציפור הסרבנית והמרגיזה כשתי טיפות מים.

"מי את? ומה את רוצה?"

"את חברתי כלאת בכלוב ואני באתי לבקש שתשחרר אותה לחופשי"

"אה, מי את חצופה? שתתני פקודות לראג'ה, למלך הכל יכול? כלאו אותה באורוות הפילים האדירים שלי. עד הבוקר ירמסו אותה הפילים והיא לא תשוב להטריד את מנוחתי".

תפסו המשרתים את דהני והכניסו אותה לאורוות הפילים. והנה אך יצאו המשרתים ונסגרה דלת האורווה, פתחה דהני את המקור וקראה: "נמליםםםםם" וכל הנמלים יצאו בשקט מאוזנה הימנית והחלו לטפס על הפילים. על הרגליים, על הברכיים, על הפופיק והאוזניים ואז שלפו הנמלים את עוקציהן ועקצו את הפילים הגדולים. נדהמו הפילים, הרימו חדקיהם וקראו בקול: "אההההמ" נשאו רגליהם הכבדות, פרצו את דלתות האורווה וברחו אל ההרים.

בבוקר שלח הראג'ה את משרתיו לראות מה קרה לציפור הקטנה. התקרבו המשרתים לאורווה והנה דלת האורווה פרוצה. וכל עדר הפילים היקר והאדיר של הראג'ה נעלם ואיננו. באו המשרתים בפחד גדול לפני הראג'ה וסיפרו לו מה קרה.

זעם הראג'ה זעם רב וציווה: "הלילה יש לקשור את הציפור החצופה ליד מיטתי כדי שלא תחולל עוד נזקים. בלילה אחשוב איך ומה להעניש אותה".

בלילה באו המשרתים וקשרו את דהני למיטתו של הראג'ה והנה ברגע שהראג'ה נרדם, פתחה דהני את המקור וקראה: "נההההרררר" וכל הנהר יצא מתוך אוזנה השמאלית והחל עולה ומציף את החדר. מהרצפה עלה לרגלי המיטה, עלה למזרון, לשמיכה, לרגליים של הראג'ה, לברכיים, לפופיק. וכשהגיעו המים לאפו, "אפצ'י" התעטש הראג'ה עיטוש גדול והתעורר בבהלה.

אמאלה! אבאלה! סבתאלה! שומרימלה! הצילוווווו!

הוא פנה אל דהני וקרא: "בבקשה, בבקשה, ציפור רבת כוח, אמרי לי מה רצונך ואתן לך. רק אל תתני לי לטבוע כאן בחדרי".

שחרר את חברתי הציפור סאני. טקה, טה, טקה, טה, טקה, טה." והנמלים: "טימיטימיטימיטי" והנהר: "טיון דה דה, טיון דה דה" והפילים מההרים: "אהההההמ", טקה, טה, טקה, טה, טימיטימיטי, טיון דה דה, אהממממ.

"די!!! הפסיקו!" התחנן הראג'ה ולמשרתיו ציווה "שחררו את הציפור מיד! ומהיום והלאה שלא תעזו ללכוד אף ציפור בכל ממלכתי"

ואז באותו יום יצאה מהארמון של הראג'ה שיירה שמחה. בראש השיירה שתי החברות, ציפורי השיר, סאני (קול ציוץ) ודהני (קול ציוץ) טקה, טה, טקה, טה, טקה, טה, טקה, טה.

ואחריהן הנמלים טימיטימיטי, טימיטימיטימיטי.

והנהר טיון דה דה, טיון דה דה,

והפילים אהההממממ.

ועד היום, אם תבקרו בהודו, תוכלו לשמוע ציפורי שיר רבות שרות ומזמרות. ואולי אפילו אלו סאני (קול ציוץ) ודהני (קול ציוץ)

טקה, טה, טקה, טה, טקה, טה.

עד כאן. ניפגש בפעם הבאה להאזין לעוד סיפור מהכדור. אתם מוזמנים להיות איתנו בקשר, לשתף אותנו מה אהבתם בסיפור. או אם יש לכם שאלות ובקשות. דרך האתר "נילי ספרי לי" או דרך כתובת המייל nilisaprili@com

להתראות לכם. כאן נילי ספרי לי.

יש לנו ספר, יש לנו סיפור. אגדה נשמע פה בשירה ובדיבור. נאזין כולנו למעשייה והחידה היא היה או לא היה, היה או לא היה, היה או לא היה.

 

לעוד פרקים של הפודקאסט לחצו על שם הפודקאסט למטה

2 views0 comments

Comments


bottom of page