top of page

לשחק עם העובדות - טרה מיסטיקה ויצורים קסומים

והפעם, אדבר על Terra Mystica ועל שלל יצורים קסומים, מכושפים ומופלאים. אספר על המשחק הפשוט נפלא הזה, ובעיקר אענה על שאלות כמו: מיהן הנשים ש"הופכות" למכשפות? האם בתולות הים תמיד ידעו לשיר? ואיפה הו איפה יש יהודים בשר הטבעות?

 

(הערת המתמללת) קובץ זה לא עבר הגהה דקדוקית וייתכן בהחלט שהוא לא מכיל 100% מהנאמר בפרק. עם זאת, הרוב הגדול כאן. קריאה נעימה.

הפרק הזה מוקדש לכל מי שאמרו לי: אבל מה אני אעשה כשתדברי על משחק שאני לא מכיר? 

אז הנה, תראו. 

[פתיח]

שלום לכולם וברוכים הבאים והשבים ל"לשחק עם העובדות"! אני, כמו תמיד, רחלי ווקס, וגם הפעם אני אספר לכם עובדות מעניינות וסיפורים מגניבים דרך משחקי קופסה. הפעם אני אדבר על טרה מיסטיקה, שהוא אחד המשחקים האהובים עליי אישית, ועל עולם הרקע שלו, שהוא יצורים קסומים. טרה מיסטיקה הוא אומנם משחק קצת פחות מוכר מהמשחקים שדיברתי עליהם עד כה, אבל לדעתי שווה להכיר אותו ומעניין מאוד לדבר על עולם הרקע הקסום שלו. אני אתחיל את הפרק עם לספר בקצרה על המשחק, אח"כ אני אגיד ממש מילה על קצת דרכים שבהן כל עולם היצורים הקסומים מתבטא במשחק, ואז אני אמשיך לנושא שעליו אני אדבר רוב הפרק, התמה של המשחק, שהיא כאמור: דמויות קסומות ומכושפות ומופלאות. אז יאללה, התחלנו.

(קצת תופים)

אז, טרה מיסטיקה הוא משחק מסובך, יש לו הרבה חוקים, ולרוב יהיה צורך לשחק אותו כמה פעמים כדי להבין אותו באמת, יש פה עקומת למידה, אבל לדעתי הוא שווה את זה. הקונספט כביכול פשוט: אנחנו משחקים חבורה של יצורים ודמויות קסומות מסוגים שונים: גם כאלה קלאסיים, כמו ענקים, גמדים ומכשפות, גם כאלה פחות מוכרים, כמו swarmlings, יצורים שהם חלק מנחיל, או darklings, יצורי... אפלה, יצורים אפלים, וגם כאלה שלא היינו חושבים עליהם כקסומים, כי הם קיימים גם בעולם שלנו, כמו נוודים. כל היצורים האלה מיישבים עולם מכושף: טרה מיסטיקה.

(צליל מיסטי)

אנחנו, כשחקנים שמשחקים את הדמויות השונות, מעבדים את האדמה של טרה מיסטיקה כדי שהיא תתאים למרחב המחייה של הגזע המכושף שלנו: אם זה יערות למכשפות, מדבריות לנוודים או אגמים לבתולות הים. אנחנו מקימים על האדמות מבנים וערים סטייל המתיישבים של קטאן, רק... הרבה יותר מסובך. אנחנו גם מתקדמים ב"דתות" של העולם הזה, שהן פולחני האש, האדמה, המים והאוויר, ואנחנו משתמשים הרבה בקסם, או Power, כדי להשיג איתו דברים. זה ממש ממש בקיצור נמרץ, יש הרבה מאוד אופנים שונים שבהם אפשר להתקדם ולצבור נקודות במשחק, יש המון שיטות לקבל בונוסים מפה או משם, ואני תמיד מוצאת את עצמי לקראת הסוף פותחת אקסל כדי לחשב את כל האפשרויות של מה אני יכולה לעשות. אה, ואם זה לא היה מספיק ברור, זה משחק... נפלא. באמת, ממש, אחד הטובים. הו, טרה מיסטיקה.

עכשיו, כמו לא מעט מהמשחקים הטובים יותר, הסיפור ועולם התוכן של טרה מיסטיקה הם לא רק משהו שברקע - הם ממש, משפיעים על חוקי המשחק ועל המהלך שלו. למשל היכולות של היצורים הקסומים, שכל אחד מהשחקנים משחק כאמור אחד מהם, היכולות האלה מוסברות לפחות חלקית על ידי המאפיינים של היצור הקסום עצמו. מה הכוונה? בואו ניקח למשל את גזע המהנדסים (עפרון), וכן, למהנדסים שבקהל המאזינים, מהנדס מוגדר כאן כיצור קסום :) אם כי גם כאחד קצת משונה בעיני סביבתו :) הממ :) אה, אז מסופר לנו בטרה מיסטיקה שהמהנדסים חיו לאורך דורות באזורים נידחים ולא נגישים, ולכן הם היו צריכים ללמוד איך לתכנן ולבנות גשרים מתוחכמים כדי להגיע ממקום למקום - ואכן, במשחק, למהנדסים קל יותר לבנות גשרים מעל הנהרות שעל הלוח מאשר לגזעים האחרים. 

פקירים, דוגמה אחרת, הם נבדלים מגזעים אחרים בזה שהם יכולים לבנות מבנים שלהם גם במקומות שקצת מרוחקים מהם, ולא רק ממש צמוד אליהם - כי הם עפים על השטיח המעופף שלהם לשם. מצוין בפירוש, אגב, ששטיח מעופף הוא אמצעי תחבורה נוח ביותר, לידיעתכם. 

או קוסמי כאוס, Chaos Magicians, הם מסוגלים להשתמש בכשפים שלהם כדי להקפיא את הזמן(**), מה שנותן להם, בפועל במשחק, אפשרות לקבל עוד תור.

(מעברון 1)

אז טרה מיסטיקה לא ממציא הכל מאפס, המשחק מסתמך על מיתוסים של יצורים קסומים שהיו קיימים עוד הרבה הרבה לפניו, והייתי רוצה לדבר על חלק מהם. כולנו שמענו על לפחות חלק מהיצורים האלה, אבל אני רוצה לנסות להגיד ולספר עליהם דברים שאולי לא ידעתם. 

אז אני אתחיל מאחת הדמויות העל-טבעיות החביבות ביותר עליי: המכשפה (צחוק נשי רגיל). בטרה מיסטיקה אלה נשים שחיות ביערות ושולטות באוויר, ושנפגשות בערי מכשפות כדי לסחור ביניהן בשיקויי אהבה ובקללות.

ב"מציאות", אנחנו מכירים את הדמות הקלאסית של המכשפה כאחת לא מאוד חיובית - היא אישה זקנה ומכוערת עם אף עקום וצחוק מרושע (צחוק מרושע), שרוכבת על מטאטא, ושבדרך כלל אוכלת ילדים או פוגעת באישה הצעירה והיפה והטובה, אתם יודעים, זו שמשיגה את הנסיך בסוף, ומתחתנת ומולידה ילדים, "כמו שצריך". בציד המכשפות, של ימי הביניים והלאה, צדו הרבה פעמים את הנשים העצמאיות והחזקות, כמו נשים שלא התחתנו מעולם ולא הביאו ילדים, או אלמנות, או גרושות, רחמנא ליצלן. אלה שלא היה להן גבר. הדמות של המכשפה היא הפוכה מזו של האישה שמתחתנת בסופו של דבר ונהיית אמא, היא אוכלת ילדים, או שיש לה שדיים מברזל, או שדיים שמפיקים רעל במקום חלב אם. 

גם ביהדות יש התייחסויות למכשפות ככאלה שפועלות באופן שהפוך לתפקיד המשפחתי והאימהי של הנשים. לדוגמה, במסכת סוטָה שבסדר נשים בתלמוד, מסופר על יוֹחְני בת רָטיבְי, שרש"י מספר לנו בפירוש שלו שהיא הייתה אלמנה מכשפה. כשאישה הייתה יולדת, היא הייתה מעכבת באמצעות כשפים את הלידה, ואז היא הייתה באה ומציגה את עצמה כאישה צדיקה, ואומרת לאישה הנה, אני אתפלל בשבילך. אז, היא הייתה מסירה את הכישוף, וזה היה נראה כאילו היא אישה טובה והכל בזכותה. יום אחד, כשיוֹחְני בת רָטיבְי הלכה לבית של אישה שיולדת, היה בבית שלה מישהו שהיא שכרה, והוא שמע רעש מוזר שהגיע מכלי סגור, כאילו משהו מנסה להיחלץ משם, כמו עובר שמנסה להיחלץ מהרחם בלידה. האיש הזה פתח את הכלי, ופתאום הכשפים יצאו ממנו, והתינוק של האישה שיוֹחְני בת רָטיבְי הייתה אצלה נולד מיד. מאז, כולם ידעו שהיא בעצם מכשפה.

נראה לי שמכל הסיפורים האלה זה לא יהיה מופרך להגיד שבמיוחד בחברה פטריארכלית כמו שלנו אנשים, ובמיוחד גברים, פחדו תמיד מנשים חזקות, כאלה שלא משחקות את התפקיד המסורתי, ה"רגיל" כביכול והנוח של הנשים בבית ועם הילדים, ודמות המכשפה הייתה דרך טובה להוציא להן שם רע, ובמקרים מסוימים ממש לפגוע בהן ו… להעלות אותן על המוקד (אש).

אגב, הרבה פעמים הנשים שנרדפו בציד המכשפות היו אדומות שיער - שיער אדום נחשב כסמל של חטא וחוסר מוסר, שוב יש כאן איזשהו פחד מהלא-נודע, כי ג'ינג'יות וג'ינג'ים הם מיעוט, הם לא ה"נורמלי", במרכאות כפולות ומכופלות כמובן, וזה מפחיד. גם דמות המכשפה שבטרה מיסטיקה מופיעה כג'ינג'ית, המאפיין הזה התקבע גם בייצוגים מודרניים של מכשפות, הדמות הזו של המכשפה עם השיער בצבע… שָני. 

בעידן המודרני הדמות של המכשפה עברה שינוי משמעותי, והיא מוצגת הרבה פעמים כיישות חיובית וקסומה וטובה. יש לזה לא מעט דוגמאות, אפשר למנות למשל דמויות טלוויזיוניות כמו סמנתה מ-betwitched, הסדרה משנות ה-60 וה-70 על מכשפה שנשואה לבן תמותה, ובשנים מאוחרות יותר את האחיות המכשפות לבית האליוול מהסדרה מכושפות, והדמויות הנפלאות של ווילו וטארה מבאפי. גם מחוץ לטלוויזיה להיות מכשפה הפך למשהו אחר - הוויקה, שהיא דת מודרנית של כישוף, עם ביסוס בשורשים עתיקים יותר, הוויקה קיבלה הכרה כדת רשמית בארה"ב ב-1986, והמכשפים והמכשפות הוויקאנים, כמו שהם לרוב מגדירים את עצמם, הם מטילים כשפים, ומשתמשים בכלים מאגיים, ועורכים טקסים בירח המלא ובחגים פגאניים, שקשורים לטבע ולעונות השנה, וכל זה בלי שיעלו את חברי הדת הזו בהמוניהם על המוקד.

(מעברון 2)

היצור הקסום הבא שאני רוצה לדבר עליו הוא הגמד. גמדים מופיעים במיתולוגיות שונות מרחבי העולם, מהנורדית ועד הפרסית, ומעניין לציין שלמרות התפיסה שלנו של גמדים כיצורים, וול, נמוכים, זה לא בהכרח תמיד היה ככה. במקורות המוקדמים של המיתולוגיה הנורדית לא מתואר בשום מקום הגובה של הגמדים, רק בשלב מאוחר יותר, כנראה סביב המאה ה-13, התגבשה הדמות שלהם כיצורים נמוכים יותר מבני האדם. 

בטרה מיסטיקה הגמדים מוצגים כיצורים שתמיד חופרים (ברקע: חפירה, מתמשך) מחילות על גבי מחילות באדמה בחיפוש אחרי אוצרות, ומחצבים יקרי ערך. ובאמת, הגמדים בפולקלור האירופאי מוצגים פעמים רבות ככורים. 

הדמויות של הגמדים, או הגמדאים, הם גם אחד הגזעים הבולטים בספרי שר הטבעות, של טולקין, ששאבו הרבה ממיתולוגיות אירופאיות. אצל טולקין הם יצורים מזוקנים וחסונים שלא צריכים לישון הרבה. בספר ההוביט מסופר על גמדים שהוגלו מהעיר שלהם על ידי הדרקון סמוג, שלקח את האוצרות של הגמדים, והעלילה של הספר היא המסע לקחת את האוצרות בחזרה. מעניין לדעת שטולקין הודה בראיון שהגמדאים מבוססים על היהודים. לפי טולקין, הגמדאים הם כמו היהודים של אז, של לפני קום המדינה, שהם היו בעיניו מקומיים אבל גם זרים, והם דיברו את השפה המקומית - אבל עם מבטא, כי הייתה להם גם שפה משלהם. טולקין אמר שהמילים בשפה של הגמדאים, שנקראית khuzdul, המילים בשפה הזו נבנו כך שהן יהיו שמיות. יכול להיות שיש בזה משהו, אם נסתכל על משפטים ב-khuzdul כמו קריאת הקרב הגמדאית  Baruk Kazâd! Kazâd ai-nu! - שזה אומר גרזני גמדאים! גמדאים עליכם!

(מעברון 3)

יצור קסום מעניין אחר הוא בנות הים, או בתולות הים (מים, צחוק נשי 2). התיאור המוכר של בתולות ים הוא של נשים עם זנב ארוך של דג במקום רגליים, שיש להן קול שירה יפהפה - בקיצור, בת הים הקטנה. גם בטרה מיסטיקה בת הים היא יצור ימי שהוא חצי אישה וחצי דג, והן מהלכות כשפים על יצורי האדמה. מה שמעניין לדעת בהקשר הזה זה שמה שאנחנו תופסים היום כבנות ים זה בעצם מיקס של שני יצורים קסומים שונים ונפרדים לחלוטין, שהתאחדו והתערבבו מתישהו במהלך ההיסטוריה. האחד הוא בתולות הים, הנשים עם זנב הדג, שבמקור ממש לא שרו. והשני הוא הסירנות, שבהחלט שרו - אבל היו במקור בכלל יצורים עם גוף של ציפור, וראש, ולפעמים גם חזה, של אישה. 

במיתולוגיה היוונית, למשל, בתולות הים מופיעות בתור הנֵרֵאִידות, נימפות הים, נשים יפות עם זנב דג. הנראידות גם התערבבו עם בני האדם, והגיבור המיתי אכילס, למשל, הוא היה בן של נראידה ובן אנוש. למעשה, יש משפחות יווניות שטוענות עד היום שהן צאצאים של בנות ים. 

הסירנות, לעומת זאת, אלה שאין להן במקור זנב דג, הן פחות סימפטיות. כשהן שרות הקול שלהן יפהפה (קול נשי יפהפה), ומלחים, יורדי ים ששומעים אותן שוכחים מה הם עושים ופשוט מקשיבים להן, עד שהספינות שלהם פשוט מתרסקות על הסלעים. הסיפור כנראה הכי מפורסם על הסירנות הוא זה מהאודיסאה: אודיסאוס, גיבור האפוס, עובר במסעותיו ליד הסירנות, והוא עושה להן טריק: הוא אומר למלחים של הספינה שלו לסתום את האוזניים שלהם, כדי שהם לא ישמעו את השירה של הסירנות, והוא אומר להם לקשור אותו טוב טוב לספינה, כך שהוא לא יוכל נגיד לקפוץ למים אל הסירנות ואל מותו. וככה הוא מצליח לשמוע את השירה של הסירנות - וגם להישאר בחיים. 

(מעברון 4)

היצור הקסום האחרון שאני רוצה לדבר עליו היום הוא הענק. בטרה מיסטיקה (צחוק מטומטם ברקע) הענקים הם יצורים גדולים וחזקים שנהנים לתלוש עצים מהאדמה או לשטח הרים בקלות , וגם הענקים מופיעים במיתולוגיה היוונית, במיתולוגיה הנורדית, בתנ"ך היהודי יש לנו למשל את עוג מלך הבשן ואת גוליית הפלישתי מגת. אבל אני רוצה לדבר דווקא על הענקים שחיים בינינו, במציאות שבהווה. אז כמו גמדוּת, שהיא כידוע תופעה בריאותית אמיתית, גם ענקות, או קומה גבוהה, היא מחלה, נדירה, שגורמת לאנשים להיות גבוהים במיוחד. ענקות נגרמת בגלל הפרשת יתר של הורמוני גדילה, לעיתים קרובות בגלל גידולים בהיפופיזה, הבלוטה במוח שמשחררת הורמונים לזרם הדם. יש כמה מקרים מפורסמים של ענקים, כמו למשל אנדרה דה ג'יאנט, שהיה מתאבק מפורסם, אפשר להבין למה, ושמוכר מתפקידו הבלתי נשכח 3> בתור הענק Fezzik בנסיכה הקסומה. האא. 

סיפור חיים מעניין אחד הוא של Anna Haining Bates, ענקית קנדית ממוצא סקוטי שהתנשאה לגובה של לא פחות מ-2 מטרים ו-43 סנטימטר. אם אני חשבתי שאני אישה גבוהה כי אני בגובה מטר שבעים, אז… כן. אנה נולדה ב-1846 והיא הייתה אחת מתוך 13 ילדים, כשכל האחים והאחיות שלה היו בגובה רגיל. כשהיא נולדה היא שקלה כ-8.2 ק"ג. כבר בגיל 11 היא הייתה בגובה מטר 88, והיא המשיכה והתארכה. אורך כף הרגל שלה כשהיא הייתה בוגרת עמד על 34 סנטימטר. מדדתי עכשיו את כף הרגל שלי כדי שיהיה לנו משהו להשוות את זה אליו, כי… מה לא עושים בשביל המאזינים (!!), ואני מידה 39-40 בנעליים ואורך כף הרגל שלי הוא 23 סנטימטר. והיא 34, זה יפה. 

אז מספרים שאנה הייתה בחורה אינטיליגנטית, שהיא הצטיינה בספרות, במוזיקה ובמשחק על במה. יום אחד, כשהיא ביקרה במופע קרקס (קרקס, רקע) היא פגשה שם את מרטין ואן-ביורן בייטס, שהיה ענק אחר, שהוצג כחלק מהקרקס. חלקכם אולי מכירים את זה, זה משהו שהיו עושים אז, מציגים אנשים "משונים" כביכול כאלה ואחרים בקרקסים נודדים. מרטין, אגב, נלחם מוקדם יותר בחייו בצד של הדרום במלחמת האזרחים האמריקאית, והוא מהר מאוד התקדם לדרגת סרן - לא מפתיע, בהתחשב בגודל שלו שיכול להיות מאיים, אני מדמיינת אותו כמין גוליית כזה בשדה הקרב. 

בקיצור, בקרקס, (קרקס, רקע) המארגן של המופע התלהב מאנה וליהק אותה לקרקס שלו, והיא ומרטין היו אטרקציה, שני הענקים, ובשלב מסוים הם גם הפכו לזוג של ממש, התאהבו והתחתנו. הגובה של מרטין, אגב, היה 2 מטר ו-41 סנטימטר, כששל אנה היה כאמור 2 מטר ו-43 סנטימטר. גם גברים ענקים מתחתנים לפעמים עם נשים גבוהות מהם :) [זה טוב]. אנה ומרטין רכשו להם חלקת אדמה ובנו בה בית בממדים ועם רהיטים שמתאימים לגבהים שלהם. גובה התקרה בסלון, למשל, עמד על 4.3 מטר. החלק האחורי של הבית היה במידות רגילות, בשביל המשרתים ובשביל אורחים. לבני הזוג נולדו שני תינוקות, שניהם ענקים בעצמם, אבל למרבה הצער שניהם לא שרדו יותר מכמה שעות. התינוקת הראשונה מתה בלידה, והשני, שנולד בלידה קשה במיוחד שנמשכה יותר מ-36 שעות, שרד 11 שעות. הגובה של התינוק הזה היה 76 סנטימטר והוא שקל 10.8 קילוגרם. הוא מחזיק עד היום בשיאי גינס לתינוק הארוך והכבד ביותר אי-פעם. 

כמו לא מעט ענקים, אנה נפטרה בגיל צעיר - יום לפני יום ההולדת ה-42 שלה. היא מתה בשנתה, כתוצאה מאי-ספיקת לב - שזו אגב הייתה גם סיבת המוות של אנדרה דה ג'יאנט שהזכרתי קודם, שנפטר בגיל 46. מרטין הזמין לאנה ארון קבורה מיוחד שמתאים לממדים שלה, אבל מי שהכינו אותו היו בטוחים שמדובר בטעות במידות ושלחו ארון קבורה רגיל, מה שעיכב את הלווייה בשלושה ימים. בהמשך חייו מרטין התחתן שוב, הפעם עם אישה בגובה ממוצע יותר, והוא חי עד גיל 81. 

(מעברון, סיום 5)

אז! עד כאן פרק נוסף של "לשחק עם העובדות", אני לא יודעת מה איתכם, לי היה כיף. זה עובר מהר! והיו סיפורים מגניבים, נכון? :) אז בקיצור נמרץ אני מזמינה אתכם לעשות סאבסקרייב או פולואו וכו' לפודקאסט באפליקציית הפודקאסטים שלכם, ולעשות לי לייק בפייסבוק, "רחלי עושה דברים", או להירשם לעדכונים או סתם לשוטט באתר שלי, שזה "רחלי עושה דברים" בגוגל, או racheli, r-a-c-h-e-l-i נקודה rf נקודה gd, ואם עשיתי לכם חשק לקנות טרה מיסטיקה, לעצמכם או למישהו אחר, יש לינק לאיביי בתיאור הפרק. בחודש הבא אני אהיה כאן עם עוד משחק קופסה ועוד סיפורים ועובדות מגניבים שיוצאים ממנו. ולא, אני לא הולכת לדבר על פנדמיק. אז עד לפעם הבאה, אני הייתי ועדיין וכנראה שתמיד אהיה רחלי ווקס, תודה שהאזנתם, ואיזה כיף, ונשתמע, ו… ביי ביי. 

סגיר

Baruk Kazâd! Kazâd ai-nu!


0 views0 comments

Comments


bottom of page