top of page

הכותרת - מה לפיד הציע לנתניהו בקריה ב-7/10 - ואיך הוא הגיב?

הכותרת מארח את פרק הבכורה (חדשה-ישנה) של "120 ואחת" עם מורן אזולאי! ראש האופוזיציה חוזר בשיחה מיוחדת לבוקר מתקפת הפתע, לנאום האזהרה שבועיים לפני וגם: מה היה עושה אם רם בן ברק היה מנצח אותו בפריימריז שהוכרעו על 29 קולות בלבד?


 

תאריך עליית הפרק לאוויר: 04/04/2024.

[פתיח]

קריינית: אתם מאזינים ל-Ynet פודקאסטים.

[מוזיקת רקע]

יאיר לפיד, יושב ראש "יש עתיד", ראש האופוזיציה: "אני רואה את החומר המודיעיני, כראש אופוזיציה אתה יכול לראות את החומרים… מה שנקרא "החומרים השחורים". אני יושב פשוט כמה שעות טובות וקורא וקורא וקורא, ולאט לאט מתחילה להצטייר לי תמונה, שאני אומר זה הולך להתפוצץ".

מורן: זה, יאיר לפיד, ראש האופוזיציה.

יאיר: "והצוות שלי שיודע בדיוק את מה שאת תיארת עכשיו, אומר לי: השתגעת? א', זה לא מעניין אף אחד, אנחנו בתוך הפיכה משטרית. אתה תחטוף משני הצדדים. ואני אומר להם, אני לא עושה את זה הרבה, אני כופה דעתי, "אני מודיע לכם תארגנו מסיבת עיתונאים, ירצו לבוא יבואו, לא ירצו לא יבואו, אבל זה חובתי להתריע אם אני יודע שהולך לקרות משהו".

מורן: בכל שבוע דמות מרכזית מהפוליטיקה הישראלית תגיע להתארח אצלי, מורן אזולאי, לראיון שיזרוק את דף המסרים לפח. עד כמה אתם באמת מכירים את מה שקורה מאחורי הקלעים בכנסת? את מי שמסתתר מאחורי החליפה והעניבה והפודיום? 120 חברי כנסת, מאות יועצים ודוברים, האנשים שקובעים את סדר היום שלנו כל יום, יגיעו לכאן לשיחה פתוחה איתי, על מה שמתחולל מאחורי הכותרות.

אני מורן אזולאי, ואתם מאזינים ל-"120 ואחת".

יושב ראש "יש עתיד" יאיר לפיד, שלום.

יאיר: שלום.

מורן: טוב, צריך להגיד שאנחנו מפגשים כאן בימים לא פשוטים. עזוב את הפוליטי. אני מדברת על המועקה שכל אחד מסתובב איתה.

יאיר: נכון.

מורן: גם רגע לפני הפגרה, וגם בכלל האווירה הלאומית היא לא משהו.

יאיר: יש איזה עצב, יסודי. קשה להסביר אותו. אתמול פגשתי איזה קבוצה של חברי קונגרס אמריקאים, ועכשיו, איך מסבירים עצב? אז בסוף אמרתי להם שהדבר הכי עצוב בעולם זה אופטימיסט מדוכא. שזה קצת מצבי, אני אופטימיסט מדוכא. טיפה, לא מאוד מדוכא, אני בן אדם של המעשה, אבל, אבל כן.

מורן: דקה לפני שהתחלנו להקליט דיברנו דווקא על הרגע האופטימי שהיה לך השבוע.

יאיר: כן

מורן: הפכת לסבא.

יאיר: הפכתי לסבא, כן.

מורן: איך זה נראה?

יאיר: זה התאהבות מיידית. ואמרתי לך, ואני חוזר על זה בשידור, אני מיד זרקתי הצידה את הילדים, אני לא אוהב אותם יותר, אני אוהב רק אותה. היא מאוד מוצאת חן בעיני.

מורן: היא בת חמישה ימים?

יאיר: חמישה, כן, היום היום השישי.

מורן: ואתה מצליח להיות מעורב?

יאיר: אני, עוד דקה, הם זורקים אותי מהשכונה, הם מציבים מחסומים בשכונה, כדי שסבא יפסיק להגיע.

מורן: אתה פשוט מגיע כל יום.

יאיר: כן.

מורן: טוב, בוא נחזור רגע לרגע פחות אופטימי, אפרופו האווירה הקשה שתיארנו. בסוף אנחנו כולנו חיים פה עדיין בטראומת השביעי באוקטובר.

יאיר: כן.

מורן: מחזירה אותך רגע לבוקר הזה, איפה זה תופס אותך?

יאיר: בבית, אני מתעורר מאזעקות. אני רואה ש... כשאני מתעורר אני רואה שהיו כמה טלפונים שחיפשו אותי.

מורן: אנחנו מדברים על שש וחצי בבוקר.

יאיר: כן. ואז המחשבה הראשונה שלי זה יעלי, יעלי אצלנו. יעלי, ביתי, שהיא ילדה… לא ילדה, אישה צעירה עם צרכים מיוחדים. בגלל שזה שבת היא ישנה אצלנו. ואני אומר 'איפה היא?', ואני הולך לחדר שלה והיא לא שם. יש אזעקות, ו… ו... ואז אני הולך למטבח היא יושבת עם אוזניות. ואני אומר לה 'יעלי אנחנו צריכים לרדת למקלט'. שזה מסובך, כי יעלי לא מדברת. ואין לי… אין לי מילים להסביר לה מה קורה. במקביל, אני נזכר ש… הרי יש לי אבטחה בבית. אז זה חבר'ה צעירים, אני אומר, הבוטקה לא יגן עליהם, אז צריך להכניס גם אותם. זה… אז... ואני מבין שאני לא יכול עכשיו להגיד ליעלי 'בואי, בואי', כי זה רק ילחיץ אותה יותר. אז אני מתיישב מולה, אזעקות ברקע, ואני אומר לה 'יעלי אנחנו צריכים לרדת ביחד למקלט, לא לפחד הכל יהיה בסדר, רק בוא איתי', וזה… והיא קמה ובאה איתי. עכשיו, אני… המקלט הוא גם חדר העבודה שלי. אז אני מתחיל משם להרים טלפונים, לנסות להבין מה קורה.

מורן: זה לא דבר רגיל שאנחנו… שמתעוררים בתל אביב לאזעקה. אתה… ויש לך איזה הקשר לדבר? או שאתה כמו… כמוני, כשאני התעוררתי בבוקר בשש וחצי בבוקר?

יאיר: כמו… כמוך, כמו הרמטכ"ל, שר הביטחון, ראש אמ"ן וכל מדינת ישראל. אבל, אני כן אומר לעצמי, זה עזה. זה היקף, זה עוצמות של עזה. ואז אני בשלב מסוים, יש שני… לא הכל מסודר, את יודעת, בגלל שזה סערה ובוקר וזה, אבל שני דברים קורים, אני לא יודע להגיד לך מה קודם. אחד זה שליהיא בסלון מול הטלוויזיה אומרת לי: 'יש כבר ארבעים הרוגים. זה נורא, זה נורא'. אני אומר לה: 'ליהיא, הולכים להיות הרבה יותר מארבעים הרוגים'.

מורן: אתה מבין את זה ישר, שאנחנו בקטסטרופה.

יאיר: כן, את זה אני מבין. ו… הדבר השני מצלצלת אליי דבי ביטון. דבי ביטון, חברת הכנסת דבי ביטון, היא תושבת שדרות. הבית שלה הוא מאחורי תחנת המשטרה. והיא לוחשת. היא אומרת [בלחש] 'יאיר, יורים לי ליד הבית'. ואני אומר לה 'דבי, יהיה בסדר' הכל, זה... ואני נשאר איתה על הקו. ו...

מורן: אתה מבין מה היא מתארת לך?

יאיר: כן,

מורן: זה הרי נשמע סיפור...

יאיר: זה הרגע שאני מבין שזה, זה הרבה יותר גדול ממה שמישהו חושב. אני… יש מחבלים כאילו… מה אני מבין? אני מבין שדברים קורים במקביל. זאת אומרת, יש גם מחבלים שהגיעו עד שדרות, וגם טילים, זאת אומרת, זה פעולה גדולה.

בתשע וחצי בבוקר בערך, אני כבר אחרי סבב טלפונים, אנחנו מוציאים הודעה של… מטעם כל האופוזיציה, כראש האופוזיציה, שאומרת, 'אנחנו נתמוך בכל פעולה'. עכשיו, הכל מאוד כאוטי, ואני אומר לעצמי, התפקיד שלך במצב כזה זה לעשות סדר לסביבתך. אני עושה...

מורן: למרות שאני מניחה שאתה מבוהל בעצמך, אני לא חושבת שהיה בן אדם בישראל שלא היה בהלם ממה שאנחנו שומעים ורואים.

יאיר: כן, זה, זה איזה מין שילוב של זה ש… אני לא יודע אם מבוהל זה המילה. זה לא בגלל…

מורן: כן,

יאיר: לא משחק אותה גיבור, אלא רק… יש משהו, אני… בתוך מצבים כאלה מ… כבר יותר מעשור, אני הייתי חבר קבינט ב"צוק איתן". ואתה מלמד את עצמך, יש לזה ביטוי באנגלית, אין לזה מילה מדויקת בעברית, זה נקרא compartmentization, [כך במקור] זה היכולת לשים את הרגשות במגירה, זה מ-compartment, מגירה באנגלית. לשים את הרגשות במגירה ולהגיד תהיה עכשיו תפקודי, זו המשימה. אני… כן, עכשיו יש אגף אצלי בפעולה ובלב שעושה… כל הזמן מתעסק עם יעלי. עם זה שהיא לא תפחד ואיך להסביר לה ומה… זה… זה גם מחבר אותך, כי אז יעלי שלא מבינה, ודבי שבשדרות, ודבי דואגת לילדות שלה, דבי יש לה שתי בנות עיוורות. ואחת מהן גרה בנחל עוז. אז היא כבר, היא משייטת בשיחות איתי בין הפחד של זה שיורים לה ליד הבית לבין הפחד על הבנות, שאחת מהן לא עונה לה.

ואז מצלצלת עוד חברה שלנו, אפרת, מנתיב העשרה. וכמו כל בית בישראל, אנחנו הופכים להיות איזה סוג של חמ"ל, כי אני גם רוצה לדעת שאחותי ואחייניות שלי בסדר, ואז אמא שלי לא עונה לי איזה חצי שעה. אמא שלי בת שמונים ותשע. תשרוד את כולנו, שלא יהיה טעות [כך במקור]. חדה כתער, אומרת לי 'לך תתעסק במה שחשוב'.

בצהריים אני עושה שיחת ועידה גדולה. זה מעניין, אני לא בטוח כמה זה… התעסקנו בזה, אפילו את ואני שמדברים על התקופה. ואני אומר להם תקשיבו, אני רוצה לעשות מאמץ להקים מה שיותר מהר ממשלת אחדות.

מורן: כבר בצהריים אתה אומר את זה?

יאיר: כן, אני אומר את זה בשיחת ועידה עם הצוות.

מורן: שלך, של "יש עתיד".

יאיר: כן, הנהלה בכירה. [מורן מהמהמת] ואני אומר להם… כי בשלב מסוים ברור שאני הולך לפגוש את נתניהו, ואני אומר להם אני הולך להציע לו את זה. סתם, בגלל שבסוף לא נכנסתי לממשלה אז אף אחד לא זוכר שאני הראשון שהציע את ממשלת האחדות הזו. ואנחנו מנהלים דיון ואני אומר להם, תראו צריך להוציא משם את בן גביר וסמוטריץ' כי עם המטורפים האלה לא נוכל לנהל מלחמה, וזה הולך למלחמה. אנחנו… זה לא מבצע, זה לא… זה, אנחנו בתוך מלחמה.

ו… אני מקיים עוד דיון אחד עם המזכיר הצבאי, על הזירות הנוספות. ואני שואל, כאילו, זה בעצם התייעצות. הם גם בתוך עצמם, הדברים התארגנו יותר מאוחר, אבל היה שלב שבו בתוך לשכת ראש הממשלה ובדרגים הבכירים של הצבא הם פשוט אמרו, אוקיי, מי מנוסה ואפשר לדבר איתו? אז היה איזה מין סבב טלפונים כזה, של בעלי השיער הלבן, שאומרים מה צריך לקרות. ואני אומר להם, אנחנו צריכים, צריך לזכור שאתם לא יכולים להוריד את כל הכוחות לעזה, צריך להשאיר מה שיותר… מה שיותר כוחות שאפשר בנסיבות האלה בצפון. בינתיים מתחיל לעלות הסיפור של "נובה".

אנשים אומרים, תדעו היה שם, זה לא רק היישובים, יש איזה פסטיבל מוזיקה כנראה קורים שם דברים נוראים. זה הכל, אני חושב שסידרנו לעצמנו את היום הזה בדיעבד, בשלב הזה זה הכל שברירי מידע ושמועה וסיפור, זה לא דברים קוהרנטיים עדיין. אחר הצהריים, אני הולך לפגוש את נתניהו בקרייה בתל אביב.

מורן: הוא מתקשר אליך?

יאיר: המזכיר הצבאי תיאם את הפגישה.

מורן: [מהמהמת בהבנה]

יאיר: ואנחנו יושבים, אני לא יכול להגיד לך אני מניח שזו השאלה, אני לא יכול להגיד לך איך הוא היה, כי זה לא הוגן.

מורן: אני… אתה יודע אני רק יכולה לשער, וגם ממה ששמעתי, שהוא היה בהלם.

יאיר: זה הגדרה טובה.

מורן: ראית בן אדם בהלם?

יאיר: זה… כן…

מורן: שלא מבין איך זה קרה לנו. צריך להגיד, גם אני הייתי בביתי בהלם,

יאיר: מדינה שלימה.

מורן: ולא מבינה איך זה קרה לנו.

יאיר: מדינה שלמה בהלם, זה סותר את כל מה שאמרנו לעצמנו על עצמנו. ואני אומר לו, אני אומר לו, תקשיב זה הולך להיות גדול, זה הולך להיות ארוך. זה מחייב איזה איחוד כוחות, כל המריבות הישנות צריכות לעוף מהחלון אבל את הדבר הזה צריך לעשות מסודר, ואי אפשר… אי אפשר, המטורפים לא יכולים להיות חלק מזה. ועל זה הוא אומר לי 'לא'.

מורן: במקום.

יאיר: במקום. והיות ואנחנו… גם זו סיטואציה לחוצה, גם אנחנו מכירים אחד את השני המון שנים וטוב מאוד, אני יודע מתי זה לא מעניין אותו משהו. זה… בזה האינסטינקט הפוליטי שלו עוד היה. זאת אומרת, היה ברור לגמרי שאין על מה לדבר, עברנו לנושאים אחרים. זה אפילו, בדרך כלל כשאתה מדבר על משהו שאינו ביטחון נטו, אתה מבקש מה… אני מבקש מהמזכיר הצבאי לצאת, פה אפילו לא הספקנו. היה כל כך ברור שאין על מה לדבר.

יצאתי משם, אני זוכר צלצלתי לצחי הנגבי, ואמרתי אני רוצה לעדכן אותך לשיחה עם ראש הממשלה שיהיה אצלך ב-record. אמרתי לו הכל, גם את החלקים הביטחוניים, שהשיחה שרובה היה כמובן 'מה עושים', אבל גם אמרתי לו את החלק הפוליטי, אמרתי לו 'צחי אני חושב שאתם עושים טעות מסוכנת'. זה… אתם תהיו כל הזמן עבדים של הפוליטי, אם לא יהיה לכם ממשלה שהיא ממשלת מרכז. או שלא של מרכז כמו… פוליטי, של המרכז הישראלי, של המיינסטרים הישראלי.

יצא… חזרתי הביתה, אני חושב שליאורי הגיע מתישהו. היינו, עכשיו… כל זה מוקף בזה שאני עושה מה שעושה כל ישראלי. וזה מדבר עם אמא שלי, מדבר עם הילדים שלי, מדבר עם אחותי, מדבר עם האחיינית שלי. כולנו עשינו את אותם… אותו סבב טלפונים אינסופי וטלוויזיה כל הזמן ברקע. אצלי בבית, אני לא יודע איך זה אצלך, אני יודע שרוב הבתים הישראלים, במילא הטלוויזיה פתוחה כל הזמן ברקע. אצלי לא. תמיד אמרתי, חבר'ה, בואו, בסוף, בגלל העבודה שלי, עדיף שלא יהיה…

מורן: כן.

יאיר: שלא תהיה כל הזמן טלוויזיה פתוחה. אבל ביממה הזו כמובן כל הזמן מהמסך נופלים עלינו אסונות בקצב ובעוצמות. וב…

מורן: אבל אז אני רוצה להתעכב רגע על ה… על העובדה שאתה פועל באופן די מתוכנת עם רגש בצד. כי מגיע רגע שאנחנו רואים את מספר ההרוגים, שאנחנו מבינים את ממדי האסון, שאנחנו רואים עד כמה לא היה צבא, לא היה מי שיגן, אנשים חוצים את הגבול באין מפריע, ישראלים פשוט מטיילים עם תינוקות. אתה לא תופס את הראש ומתחיל להיות חרד למה שעוד יכול לקרות? כי היה רגע כזה שאני אמרתי, לאן זה עוד יגיע?

יאיר: נכון. אני לא תופס את הראש, אני כן חרד ממה עוד יכול לקרות. אבל זה… זה היה ממוקד, כי את יודעת, אתה יודע מה עוד יכול לקרות. מה, איזה עוצמות יש לחיזבאללה, מה יכולה להיות מידת המעורבות האיראנית. מה זה אומר על הגבול הסורי? זה שנים של… של עיסוק בנושאים האלה. אני אז חשבתי ש… עכשיו גם צריך לזכור, כל תוכניות הפינוי, אני מכיר אותן. וידעתי שתהיה דילמה מה יופעל ומה לא יופעל. אני חשבתי אז, ולשמחתי התבדיתי, שזה עלול להיות מלווה בהתפרצות חזקה מאוד באיו"ש,

מורן: [המהום הסכמה]

יאיר: ואפילו במזרח ירושלים, זה לא קרה. לא שזה הפך...

מורן: אני רוצה להתעכב על זה רגע כי, ולהחזיר אותך שנייה לערב יום כיפור. אתה מפרסם וידאו, חריג מאוד. אני לא זוכרת מתי אתה מפרסם שירות לציבור ומתריע מפני איזשהו מצב ביטחוני.

יאיר: נכון.

מורן: קח אותי ממש לשנייה שאתה מחליט להקליט וידאו כזה. אנחנו לפני שמחה תורה, אתה אומר 'אזרחי ישראל, אני מבקש להתריע מפני הידרדרות אלימה ומסוכנת שעלולה פה להגיע'. אני ממש זוכרת את המילים המדויקות.

יאיר: נכון.

מורן: למה אתה עושה את זה?

יאיר: כי אני רואה את החומר המודיעיני. אני נמצא, יש לי פגישת עדכון אצל ראש הממשלה, המזכיר הצבאי פורס לי את הסיטואציה כמו שהם מבינים אותה, ואנטנה עולה. אני הולך משם לועדת חוץ וביטחון. כראש אופוזיציה אתה יכול לראות את החומרים… מה שנקרא 'החומרים השחורים' של ועדת חוץ וביטחון. זה לא החומרים של מליאת הועדה זה חומרים של ועדת המשנה למודיעין.

מורן: משנה.

יאיר: שהייתי חבר בה הרבה שנים. ואני יושב פשוט כמה שעות טובות וקורא וקורא וקורא, ולאט לאט מתחילה להצטייר לי תמונה, מאוד… שאני אומר: זה הולך להתפוצץ.

מורן: במיידי? אתה מבין שזה יתפוצץ מיידי?

יאיר: כן, כן. אני יוצא משם, אני עושה שיחת ועידה עם ניב שנמצא פה מאחורי הזכוכית ועם כל צוות… דווקא צוות תקשורת, אני אומר להם 'תקשיבו, אני רוצה לעשות מסיבת עיתונאים להתריע מהתפוצצות', והם...

מורן: אבל אנחנו מדברים על רגע שבכל…

יאיר: המדינה בשלווה!

מורן: …מערכת הביטחון אומרת חמאס מורתע,

יאיר: נכון.

מורן: יושב ראש הממשלה ועדת חוץ וביטחון אומר שלא ידע משום דבר, ראש הממשלה יודע שלא… ואתה יוצא משם ורוצה לכנס מסיבת עיתונאים ולהתריע.

יאיר: כן. והצוות שלי שיודע בדיוק את מה שאת תיארת עכשיו, אומר לי 'השתגעת?' זה, א', זה לא מעניין אף אחד, אנחנו בתוך הפיכה משטרית. אתה תחטוף משני הצדדים. השמאלנים יגידו שאתה לא מתעסק במה שחשוב שזה ההפיכה המשטרית, הממשלה תגיד שאתה לא יודע על מה אתה מדבר, זה פשוט לא מסיבת עיתונאים שצריך לעשות. ואני אומר להם, אני לא עושה את זה הרבה, אני עושה… אולי אני עושה לכם עכשיו… אני כופה את דעתי, אני מודיע לכם תארגנו מסיבת עיתונאים, ירצו לבוא יבואו, לא ירצו לא יבואו, אבל זה חובתי להתריע אם אני יודע שהולך לקרות משהו. ולזכותם יאמר שלמרות… [צוחק] את יודעת לפעמים כשאנשים יש להם התנגדות פנימית, אז הביצוע...

מורן: הוא כושל לפעמים. [צוחקת]

יאיר: לא כושל, אבל פחות נלהב,

מורן: מקרטע.

יאיר: אבל שלחתי להם טקסט, הוויכוח היחיד היה זה שהם אמרו לי… ביקשתי מהם רשות לספר את זה והם אישרו לי, זה שאני בטקסט המקורי כתבתי: "הולכים להיות מאות הרוגים" והם אמרו לי 'תשמע אתה לא יכול דקה לפני חג להגיד לאנשים יהיו מאות הרוגים, אנחנו גם יום כיפור, ויום כיפור זה מלחמת יום כיפור, זה כבר מורבידי מדי. תוריד את המשפט הזה'. והורדתי אותו. והשארתי את האזהרה כמו שאת ציטטת אותה. אני אומר, זה היה מושתת חומר מודיעיני, וזה חלק מהעובדה שהסיבה שנתפסנו לא מוכנים, היא לא בגלל שלא היה מודיעין היא בגלל שלא קראו נכון את המודיעין. לא… זאת אומרת, זה באמת טעות של קונספציה, ולא טעות של איסוף מידע. במודיעין יש איסוף מידע…

מורן: ויכול להיות שהטעות הייתה כי חשבנו, או יותר נכון, ההתפרצות דיברה על יהודה ושומרון ודווקא לא על עזה, שעזה חשבנו שהכל שם רגוע וחמאס מורתע?

יאיר: תראי, א', אני במסיבת עיתונאים הזאת מדבר גם על עזה. אני אומר יהודה ושומרון, ואני אומר 'ועזה'. כן התחילו שמה ריצות על הגדר, חזרו לבלוני נפץ, זאת אומרת היה ברור שגם שם מתלקח משהו [מורן מהמהמת בהסכמה] כל זה היה.

אבל כמו שקרה יותר, לא המון, אבל קרה לא פעם אחת בהיסטוריה של צבאות ושל ממשלות, כשיש לך איזה רעיון מסדר מאוד מאוד חזק אז אתה… אתה מזיז הצידה את כל האינפורמציה שלא מתארגנת איתו.

אני חושב שאחת הסיבות שזיהיתי את זה, זה מפני שאף פעם לא האמנתי כל כך ברעיון. אני לוקח אותך שנתיים קודם. אני שר החוץ, ואני הולך ל... "רייכמן". יש כנס טרור. ואני מציג שם תוכנית שאני קורא לה "כלכלה תמורת ביטחון", שבה אני אומר חבר'ה תשמעו, אי אפשר להמשיך ככה עם עזה. הרעיון הזה של לסמוך על החמאס הוא לא נכון. אנחנו צריכים לחזק את הרשות ולבנות תוכנית של כלכלה תמורת ביטחון. אחרת אנחנו סתם יושבים ומחכים כל פעם לסבב הבא.

מורן: אתה יודע מה אני רוצה להגיד לך עכשיו על זה?

יאיר: נו,

מורן: ממשלת השינוי. היית שם.

יאיר: לא, לא. זה בזמן הממשלה. אני מנהל על זה סדרה של דיונים, מרתקים.

מורן: כראש ממשלה?

יאיר: לא, כשר חוץ.

מורן: כשר חוץ.

יאיר: כשר חוץ. אני מדבר על זה הרבה עם בנט, שהוא איש טוב לחבוט איתו מצחים, להתווכח איתו, שמתווכח איתי. אומר לי, תשמע אי אפשר לחזק את הרשות. וזה דיון מעניין. הוא לא מבשיל. אני מנהל… אני מציג את עיקרי התוכנית לשני אנשים, אחרי שהעברתי את זה גם מול שר ביטחון אז, שזה היה גנץ, ו… אחד קוראים לו אנתוני בלינקן הוא מזכיר המדינה האמריקאי, והשני נקרא לברוב שהוא שר החוץ הרוסי. כי מעניין אותי לשמוע מה הם יחשבו על זה, והם… יש איתם דיאלוגים מעניינים סביב הנושא הזה.

בשלב מסוים אני מבקש מבני, ואנחנו עושים דיון גדול במשרד הביטחון. בסיוק ראש אגף מבצעים, חליוה ראש אמ"ן, רסאן שהיה מפקד המתפ"ש, כולם סביב השולחן. אני מציג להם את עיקרי הדברים ואנחנו מתחילים דיאלוג שאומר: צריך לדון בזה ברצינות כי ה… כי הדרך הנוכחית להסתכל על המציאות היא לא טובה. ואז הממשלה נופלת. ועידית סילמן עוברת צד, וניר אורבך… את יודעת, דברים כאלה שאתה מסתכל עליהם אחורה, בתוך הטרגדיה החונקת שבתוכה אנחנו נמצאים עד עכשיו, נראים לך מטורפים ולא חשובים, או חלק מהטירוף של זה ששקענו בלא חשוב והתעלמנו ממה שחשוב. אבל ממשלה נופלת זה ממשלה נופלת, והכל נעצר.

מורן: בדיעבד אתה אומר אם הייתי יכול להמשיך הלאה את הדיונים ואת מה שהתחלתי, יכול להיות שהיינו במצב אחר? זו אמירה שמעצבנת מאוד את הימין, אבל אני בכל זאת שואלת אותך.

יאיר: אני… שיתעצבנו. זה קרה במשמרת שלהם. זה שהניסיון הזה, שנשכח כולנו, מי היה בשלטון כשנרצחו 1,200 איש, כשנשים צעירות הלכו לרקוד בפסטיבל מוזיקה ונאנסו ונשרפו בחיים, וכשיישובים שלמים נכבשו. אתם הייתם בשלטון, אתם אחראיים, אין לנו שום כוונות לשכוח את זה, ואתם לא תצליחו להסיר מעל עצמכם אחריות.

זה… זה… הדבר הזה שהזמן עובר והטירוף מתנרמל. אנחנו כולנו לאט לאט… את יודעת, אני מניח ובצדק שמתישהו בחצי שנה האחרונה אמרת לעצמך, טוב, פעם אחת אני חייבת ללכת למסעדה עם הילדים. אני אשב במקדונלדס, או איפשהו. כי… כי יש גבול כמה אני אחייה בתוך עננה של טירוף. וזה התנהגות נורמלית, רק המצב הוא לא נורמלי. והמצב הלא נורמלי זה שהאנשים האלה עדיין בשלטון במדינת ישראל, אחרי שזה קרה במשמרת שלהם.

מורן: אני לא רוצה לחזור לטיעונים השחוקים של 'אוקיי זה הזנחה של שנים, כל ממשלות ישראל, כולל אותכם'...

יאיר: לא מקבל אותם.

מורן: 'כולכם הייתם בתפקידים כאלה ואחרים', אבל… אבל אני כן רוצה, אני יודעת שאתה לא מקבל את זה, ואני כן רוצה לשאול אותך ברמה האישית, אתה הולך לישון בלילה, זה רק אתה עם עצמך, אין אף אחד, אתה אומר יכול להיות שיכולתי לעשות משהו אחר? יש לך איזה חשבון נפש בימי הרפורמה הפרועים, בימים שאחרי… אני לא יודעת, משהו שאתה אומר יכולתי לעשות אחרת.

יאיר: ה... עצם הטיעון… הדיון הזה מרתיח אותי.

מורן: למה?

יאיר: כי זה חלק מהניסיון להסיר את האחריות מהאנשים שאחראים. זה, הרי מה, מה... כשאתה לא יודע מה, בחיים פוליטיים, בטח החבורה הזו והמכונה המקיפה אותם, כשאתה לא יודע, אין לך מה לעשות, אתה אומר, אני לא יודע איך להתמודד עם הסיפור. הסיפור הוא… מה שקרה…

מורן: זה לא בהכרח מוריד מהם, אבל יכול להיות שזה מושג רחב מאוד שלכולם יש מקום בתוכו.

יאיר: לא, זה לא מושג רחב.

מורן: במינונים משתנים אולי.

יאיר: זה לא מושג רחב. החיים בפוליטיקה, עזבי בפוליטיקה, בדמוקרטיה יש עיקרון יסוד. עיקרון יסוד, זה מעניין, שאין לו מילה עברית מדויקת המילה האנגלית היא accountability. שזה קבלת אחריות. שזה השאלה 'מי אחראי?', כי מי שאחראי, הוא זה שנותן דין וחשבון.

מה שמדהים בדמוקרטיה, לעומת כל שיטת משטר אחרת, זה שהאזרחים יותר חשובים מהשלטון והשלטון אחראי לאזרחים, לא האזרחים לשלטון. ב… אם המלחמה של רוסיה באוקראינה נכשלת, אז מבחינת פוטין, האזרחים לא היו מספיק טובים, או הלוחמים לא היו מספיק טובים.

מורן: אבל אז אני אגיד לך, בסדר, אני לא מסירה מנתניהו את האחריות, יכול להיות שבאמת… אבל משום שאתה פה ולא הוא, אז אני כן רוצה לשאול אותך. אנחנו עוברים שנים שאתה בקבינט, היית שר אוצר, היית… הקמת את ממשלת השינוי, בסוף היה איזה תפקיד מיניסטריאלי. השאלה אם אתה אומר, זה לגמרי לא אני.

יאיר: אני אומר שעצם הדיון, הוא חלק מניסיון להסיר אחריות.

מורן: [המהום הבנה]

יאיר: אבל יש את השאלה הקשה יותר. כי אם כבר, אז תשאלי אותי, אם אתה היית ראש ממשלה, האם אתה חושב שזה היה קורה? והתשובה היא לא.

מורן: למה? מה היית יכול לשנות בזה?

יאיר: את ההתנהלות. בסוף, גם נפתלי וגם אני. ואת יודעת מה, גם שרון, וגם אולמרט, וגם נתניהו, אפילו לא שנה או שנתיים, בעשור הראשון, שבו הוא היה ראש ממשלה. כולנו התעוררנו מוקדם בבוקר, הדבר הראשון שרצינו… הבן אדם הראשון שרצינו לפגוש היה המזכיר הצבאי, הדבר הראשון שרצינו לראות, יש, כשאתה ראש ממשלה, אפילו כשאתה שר חוץ אבל עוד יותר כשאתה ראש ממשלה, בבוקר מכניסים לך תיק עור שחור. אני חושב שזה עור לא אמיתי, לטובת חובבי בעלי החיים. ובתוכו יש דו"ח המודיעין היומי, והוא הדבר הכי חשוב ביום שלך.

ה… עשר דקות, רבע שעה הראשונה, שבהם אתה יושב עם הקפה, השני, כי הראשון שתית אותו איך שהתעוררת, אתה יושב עם הקפה השני וקורא את הבסיס של הבסיס של התמצית של התמצית, של מה קורה ברמה המודיעינית, וזה מנהל את יומך, וזה מנהל את הערנות שלך.

מורן: זה גם מה שגורם לאנשים להתאהב בלשכה החשובה במדינה, כי אנשים מתארים את זה ממש כמו חיידק, כשאחר כך לא עוזב.

יאיר: אני לא יודע, אני מכיר את אלה שזה לא עזב אותם, אני לא... האובססיות שלי, כאמור, הן נכדים וילדים, ואני בן אדם נורמלי. אבל כן. בסוף, מה שקרה קרה בגלל מערכת שלמה, מ… אבל זה מתחיל מהראש שלה, שנרדמה. היא נרדמה, היא הייתה עסוקה בלנסות לפרק את בית המשפט העליון, בלריב עם שמאלנים בהפגנות, בכל מיני דברים. הם לא עסקו במה שחשוב, והם סירבו להקשיב. היה פה… זה לא שלא היו התראות. את אומרת, וואו, זה מדהים… או לא אמרת, וואו, את אומרת: אכן הִתְרַעְתָּ שבועיים לפני עם חומר המודיעין. אני לא היחיד שהתריע.

כל מערכת הביטחון צעדה לתוך לשכת ראש הממשלה, לחדר הקבינט, לחדר הממשלה, ואמרה: 'תקשיבו, אתם צריכים להבין שהביטחון הישראלי נפגע, אתם צריכים להבין שאויבינו מבינים'.

מורן: אז מאיפה…

יאיר: 'שהחוסן הישראלי, הוא כבר לא מה שהיה, ואתם לא יכולים להמשיך להתעלם'.

מורן: אוקיי, אז אפרופו החוסן, אני רוצה לשאול אותך, ולחזור רגע לימי הרפורמה שבאמת גרמו פה לאווירה מאוד מאוד קשה. ולשאול אותך על החלק שלך. בדיעבד, היית מאפשר שוב מצב של ראש ממשלה עם שישה מנדטים? ציבור גדול בישראל זה לא עבר לו בגרון, מבחינתו זה דבר לא לגיטימי. גם אנשים שאולי תמכו בכם, זה דבר לא טוב, לא בריא.

יאיר: בדיעבד, הייתה פה ממשלה טובה, יעילה, מתפקדת. שמרה על הביטחון, שמרה על הכלכלה.

מורן: נניח שזה נכון.

יאיר: במבחן התוצאה, זה הייתה ממשלה טובה. ואם זה הייתה ממשלה טובה… ואת יודעת מה? שוב, אני בכוונה לא מרפה מזה. עובדה היא שהממשלה הזאת… הרי זה לא שאת שואלת את עצמך האם החמאס רצה להרוג יהודים ב-2022. כן, הוא רצה להרוג יהודים גם ב-2022. והוא רצה להרוג יהודים כשאני הייתי ראש ממשלה, והוא רצה להרוג יהודים כשנפתלי היה ראש ממשלה. הוא רק חשב שהוא לא יוכל. והוא חשב שהוא לא יוכל, כי הייתה ממשלה מתפקדת, שעסקה קודם כל בביטחון.

מורן: אבל ה… מה שזה משדר, הרעיון הזה של ראש ממשלה עם שישה מנדטים, שכביכול, אני יכולה להבין שאתה מסיים את המשא ומתן עם בנט, ואתה ראש ממשלה, אתה זכית לתמיכה של העם, זה חלק מהעניין הדמוקרטי. פה הייתה תחושה של… אני אגיד את זה בלי לכבס את המילה, של קומבינה.

יאיר: יכול להיות, אני לא חושב שזה… תראי, זה במסגרת חוקי המשחק הדמוקרטי. זה בוודאי יותר לגיטימי מראש ממשלה עם כתבי אישום…

מורן: נכון זה כָּשֵׁר, אבל אולי טיפה מסריח.

יאיר: לא כמו ראש ממשלה עם כתבי אישום חמורים, שמתעסק בניסיון לרסק את מערכת המשפט ששופטת אותו, במקום להיות ראש ממשלה. אני אגיד, בכלל, זה נכון בחיים, וזה נכון עוד יותר בשלטון. אתה מתעסק בעיקר בברירות רעות. אני אגיד משהו על החיים בכלל. לטובת היום שבו נעמי נכדתי תשב ותקשיב לסבא שלה מדבר בפודקאסט. דילמות זה או בין רע לרע, או בין טוב לטוב. אין דילמה בין רע לטוב. אם יש לך אפשרות רעה ואפשרות טובה, החלטנו כבר, נכון?

דילמות זה רק בין רע לרע. היה לנו אפשרויות רעות, רק אפשרויות רעות בין… את יודעת מה, בכל המהלך שבו נולד בנך עידו מ-2019, ואילך. היה לנו רק אפשרויות גרועות. ושיחקנו עם הקלפים הגרועים מאוד שהעולם חילק לנו, ושיחקנו איתם מצוין.

מורן: כן? בדיעבד אתה מסתכל, אתה אומר זה היה טוב?

יאיר: כן, הקמנו ממשלה טובה. אני חושב שיש היום… זה… זה… יש היום סנטימנט חזק גם אצל אנשים שמאוד לא אהבו את הממשלה הזו, שאומר, אבל תשמעו לפחות היה התחושה שאתם קמים בבוקר לעבוד ומתעסקים במה שחשוב. אני לא, אני שוב, אני לא ממליץ את זה כשיטה.

מורן: לא… היית חוזר על זה? שוב להמליך אדם עם שישה מנדטים, שעה שאתה המפלגה הגדולה שקיבל את אמון העם במחנה?

יאיר: אני אגיד לך את זה זה הפוך. אם יש משפט שאני שונא, זה שמסבירים לי מה נתניהו היה עושה אם הוא היה עכשיו ראש האופוזיציה, איך הוא היה שורף את ביתי עליי. ואני, התשובה הקבועה שלי על זה היא, כן, אבל אני לא רוצה להיות נתניהו יש אחד כזה, וגם זה יותר מדי בעיני.

מורן: כן, אבל השיעור הפרטי שלך מהאירוע עם בנט.

יאיר: אבל, אבל אני כן מאוד בעד נחישות. ופה הייתי צריך להקים ממשלה. הייתי צריך להקים ממשלה משמונה מפלגות. וזו הייתה הדרך היחידה להקים אותה.

מורן: [המהום הבנה]

יאיר: אז הלכתי והקמתי אותה כי אני חושב שזה מה שצריך לעשות אם אפשר. לא אידיאלי. אני אשמח מאוד אם בפעם הבאה ליש עתיד יהיו 487 מנדטים ונקים ממשלה שרק מאיר כהן יהיה כל השרים. [צוחק]

מורן: [מגחכת] אוקיי, עכשיו אני רוצה להתעכב על עוד משהו. כי דיברנו באמת על הקרע בעם, ועל הרפורמה, ואתה יודע כל צד שאתה תשאל אותו, בעצם כולם משוכנעים מאוד מאוד בעמדתם. צד אחד שחושב שאתם אלה שהובלתם לקרע, אתם, המחנה שלך שבטוח שזה הצד השני שהוביל. ואני רוצה רגע להתעכב על מה שלדעתי יכולה להיות גם הסיבה למה שקרה. בסוף, אנחנו מסתובבים פה בשנים האחרונות בפלונטר פוליטי, שגורם לכך שממשלות קמות על מפלגות קצה. אתם עשיתם את זה עם רע"ם שהיא מפלגת קצה משמאל, והם עשו את זה עם מפלגת קצה מימין, בן גביר. וזה גורם למצב שהרבה מאוד… שציבור גדול מאוד בישראל מרגיש לא מיוצג ואולי אפילו נבגד. יכול להיות שהרעיון הזה מיצה את עצמו, שממשלות לא יכולות יותר לקום בצורה הזו?

יאיר: תראי, סתם אני רק בשביל ה-record, רע"ם היא אולי מפלגת קצה, היא לא מפלגת שמאל. רע"ם היא מפלגה דתית.

מורן: אבל היא כן קצה, היא מייצגת…

יאיר: היא קצה, לא, לא, אני… היא קצה במובן זה שזה היה פעם ראשונה שמפלגה ערבית הייתה חלק מהשלטון, אבל היא לא מפלגת שמאל. זה אי אפשר להגיד על התנועה האסלאמית שהיא שמאלנית. היא לא, היא דתית. זה הדבר הכי קרוב לש"ס מוסלמי.

מורן: היא, בחישוב הקר, היא חלק מגוש השמאל.

יאיר: אנ'לא… יכול להיות, למרות שאני מזכיר שנתניהו ניהל איתם משא ומתן מאוד אינטנסיבי, כי הוא הבין אותם בתור ש"ס ערבי.

מורן: אבל השאלה…

יאיר: אבל זה לא, זה לא הייתה השאלה שלך. כן, בוודאי שהרעיון של מפלגות, של ממשלות אני… כשאני הקמתי את יש עתיד לא היו מפלגות מרכז בישראל. ואני אגיד לך יותר מזה. במקור, המפלגה הכי קרובה אלינו אידיאולוגית הייתה כנראה הליכוד. הליכוד המקורי, הליכוד שאומר 'אני מפלגה לאומית ליברלית'. אז לא צריך לשכנע אותי שהתפיסה הלאומית ליברלית היא זו שצריכה להוביל את המדינה, והמרכזיות היא הדבר שצריך להוביל מדינה. אני ב-2013 הקמתי ממשלה עם נתניהו. ויצרתי אז את "ברית האחים" כדי להקים את הממשלה הזאתי, וכדי שהמיינסטרים הישראלי יוביל אותה. זה… זה… אני מאוד מאמין בזה, אבל לא תמיד אפשר. כי הבוחרים הם מה שהם, והם לא… יש פה… אין דבר מסוכן יותר מאשר העובדה שהקיצוניים שולטים בחיינו. אני בזה מסכים איתך לגמרי. ואת יודעת מה? אין דבר יותר מסוכן מאשר הנרמול שלהם. ההבדל בין זה שאנחנו עשינו ממשלה עם רע"ם, לבין זה שנתניהו עשה ממשלה עם בן גביר, זה שמנסור עבאס לא חושב שהוא יהיה אי פעם ראש ממשלת ישראל. בן גביר כן חושב שהוא יהיה ראש ממשלת ישראל.

מורן: עדיין, אנחנו מדברים על מידת השפעה בתוך הרכב פוליטי,

יאיר: כן,

מורן: אבל אפשר להגיד שההבנה הזו, שמת עליה וי? העניין הזה של להקים ממשלה עם מפלגה של… הרבה מאוד בציבור קשה איתה, זה מיצה את עצמו.

יאיר: תראי, מה זה מיצה את עצמו?

מורן: תקים שוב ממשלה עם רע"ם? בוא נשאל את זה פשוט.

יאיר: אני… אני לא מנוסה מדי בשביל לנהל הקמות ממשלות תיאורטיות.

מורן: [מהמהמת]

יאיר: אני יכול להגיד לך, אגב, שמנסור היה שותף אחראי מאין כמותו. אני רוצה להזכיר לך את הדבר המדהים הזה שב"שומר חומות" הוא נסע ללוד לעזור לצבוע מחדש בית כנסת שנשרף.

מורן: כן אבל עזוב, זה מה שהוא מייצג בסוף,

יאיר: לא, אבל אני רוצה שנגיד...

מורן: …בעיני הימין.

יאיר: כן, זה לא בעיני הימין. הימין הישראלי תמיד כיבד את המיעוט הערבי. יש היום משהו שחדר למיינסטרים שאומר: אנחנו פוסלים אנשים כי הם ערבים. זה... זה… שנאה גלויה לאנשים בגלל מה שהם. ואני חושב שיהודים לא יכולים להרשות לעצמם להתנהג ככה, או לדבר ככה, או לחשוב ככה. כי אנחנו הקורבנות הכי גדולים בהיסטוריה האנושית של זה ששונאים אותך, לא בגלל משהו שעשית, לא בגלל משהו שאמרת, אלא בגלל מה שאתה.

מורן: אז מבחינתך זה עדיין לגיטימי?

יאיר: אז השאלה היא, אני אומר שוב, אם יש מישהו, מישהו בעולם, שאומר: אני מקבל את הקיום של ישראל כמדינה יהודית, אני קורא לשמור על חוק, אני תמיד… אני מנהל משא ומתן אחרי בחירות, גם עם הליכוד וגם עם לפיד, להגיד שאני פוסל אותו רק כי הוא ערבי, זה בעיניי מעשה לא מוסרי.

הבעיה שלי עם בן גביר זה לא שהוא יהודי. אין לי בעיה עם יהודים, אני יהודי. הבעיה שלי עם בן גביר זה שזה תנועה של... נאו-פשיסטית מסוכנת, שלא צריכה להיות חלק משום שלטון במדינת ישראל.

מורן: טוב, לצערי, הזמן שלנו הולך ומתקצר ואני כן בכל זאת רוצה לגעת אפרופו השיחה הזו שלנו שנוגעת בבעיות של החברה ובכל מה שנפיץ בה, להתייחס ליחסי האהבה-שנאה שיש לחברה החרדית איתך.

יאיר: [מהמהמם] כן.

מורן: ידעת איתם עליות ומורדות, צריך להגיד. גם היום, אני לא יודעת עד הסוף להגיד, להגדיר את מערכת היחסים הזאת.

יאיר: אני… אני אנסה. אני… אני מתראיין יותר ממה שהגיוני בתקשורת חרדית. הרי אין... לא יהיה לי כנראה מנדטים של חרדים שאומרים: 'אנחנו חייבים להצביע לפיד'.

מורן: צריך להגיד לטובת גם מאזיננו, שאני רואה אותך מיודד עם גפני, למשל.

יאיר: בהחלט.

מורן: היה שם איזה ביקור ביום ההולדת שלו לדעתי, שהגעת.

יאיר: ביום הולדת, ואני… זה הזדמנות להתנצל כי הוא חיפש אותי לברך אותי על הנכדה ועוד לא הספקתי לחזור אליו. אני אחזור אליו. וארבל הוא איש ראוי, ועם בוסו אנחנו עובדים טוב. זה כל… שרים חרדים. יש, אני מתמודד עם משהו ולא תמיד יש לי תשובה טובה לגביו. אני יש לי ויכוח עם החברה החרדית על נושא הגיוס והיציאה לעבודה. הוא ויכוח אידיאולוגי, הוא ויכוח עקרוני, הוא ויכוח... הוא ויכוח על יותר מכל דבר אחר על ניתוח הנתונים של העתיד. על השאלה איך ייראה עתידנו. יש לנו מצב שבו אין לנו מספיק חיילים לצבא, ואין לנו מספיק כלכלה בשביל לתמוך בציבור כל כך גדול אם הוא לא יהיה חלק משוק העבודה. זה… אלה הנתונים, אפשר לקיים עליהם כל מיני סוגים של דיונים. היות וזה לא דיון נוח להם. כי הם לא יודעים מה לענות על השאלה שאנחנו אומרים להם: 'תקשיבו, יורים בנו ואין לנו מספיק חיילים, אנחנו צריכים את הצעירים, אפילו לא אומרים את כולם. יש לכם שני שליש, זה נתון שאתם מכירים בו. שני שליש מהצעירים שיושבים בישיבות הם לא גאונים שלומדים תורה, אלא הם נתקעו שם. בואו, אנחנו צריכים אותם בצבא'. הם לא יודעים מה לענות על זה. אז התשובה הכי קלה זה "לפיד שונא חרדים".

מורן: לא, אבל אני אגיד לך יותר מזה, כי יש עוד כל מיני אנשים שמחזיקים בדעה שלך במערכת הפוליטית, אבל הם לתפיסתי מסתכלים עליך, והם… אתה מייצג משהו שהם לא… שהם סולדים ממנו, נניח.

יאיר: אני אגיד לך מה, לא יודע אם סולדים או מפחדים, הם קצת רואים את אבא שלי.

מורן: יכול להיות.

יאיר: והיות ואני אהבתי מאוד את אבא שלי, אז לא בא לי להגיד להם: 'לא, לא, תשמעו אני לא אבא שלי'. אני… בואי, מספיק… חצי…

מורן: יכול להיות שזה העניין? שזה מקור ה…

יאיר: זה חלק מזה, אני לא יכול להגיד, אני לא... חצי, ככל הידוע לי מדעית, חצי מה-DNA שלי זה ממנו אז אני לא, לא אתכחש לו. אבל אני אומר זה בעיקר אזור הנוחות של הפוליטיקה החרדית. כי החרדים הצעירים שאני פוגש הם סקרנים... אני מסקרן אותם יותר ממרגיז אותם. אבל אזור הנוחות של הפוליטיקה החרדית זה "שונאים אותנו". אנטישמיות. אתה אומר להם מה אנטישמיות? מה אני? מה עשיתי? אני עושה קידוש ביום שישי. איך הגעתם לאנטישמיות?

תראי שיהיו לך המון תגובות על זה שאמרתי עכשיו שאני עושה קידוש ביום שישי, של אנשים שיגידו לך 'תבדקי איתו אם זה באמת, הוא התכוון...'. כן, באמת התכוונתי. ויש לי מזוזה בבית. תרגיעו את כל הטירופים.

ה… עובדתית הבעיה המרכזית ביחסים שלי עם המפלגות החרדיות זה שהם לא רוצים לקיים איתי את הדיון שאני רוצה לקיים איתם. אבל לא תהיה ברירה כי המציאות חזקה מהם וממני.

מורן: אוקיי. טוב, לקראת סיום אני רוצה לשאול אותך עד כמה הופתעת מהעובדה ש-29 קולות בלבד הפרידו בינך ובן רם בן ברק. מה, איך אתה, ברגע הזה שמבשרים לך עד כמה הפער הוא קטן, אתה אומר לעצמך 'מה, הייתי שאנן…'?

יאיר: לא, לא, תראי, אתם הופתעתם.

מורן: מאוד.

יאיר: אני לא. עכשיו אני אסביר למה אתם הופתעתם ולמה אני לא.

מורן: אבל אז המפלגה… בסוף, המפלגה היא אתה, אתה היא המפלגה.

יאיר: זה ש…

מורן: אנחנו כולנו חששנו ממצב של 95% מול 5.

יאיר: כי, אני אגיד למה. כי אתם, אתם, זה לא פייר להגיד 'אתם' לאף אחד. אבל אתם, התקשורת הפוליטית, לא היה את מה שאתם מכירים. אנשים, העין הולכת, אפרופו תחילת שיחתנו, ואיך תמיד המוח האנושי בנוי על מה שהוא מכיר. לא היה קבלני קולות, לא היה מפקדי ארגזים. לא רבנו, לא הכפשנו, לא שיקרנו.

מורן: לא, אני גם ביקרתי אותך ביום הבחירות שאתה פרסמת מודעה שעל המודעה היה גם את הפתק של רם בן ברק וגם את הפתק שלך.

יאיר: נכון.

מורן: ואני אמרתי, איזה מועמד שם את הפתק של יריבו על המודעה?

יאיר: מפני שהוא לא יריבי. הוא איש בכיר במפלגה. הוא אדם שאמר, אני מציע גם את עצמי למועמדות, שהציג את היתרונות שלו. כמו שאני הצגתי את היתרונות שלי. ובכלל הוויכוח היה במקום אחר. הוויכוח בתוך הוועידה היה על השאלה אם יהיה או לא יהיה פריימריז לרשימה. זה הדיון על… על המבנה של "יש עתיד" בשנים הקרובות.

מורן: אבל אתה… אני חייבת... אני חייבת להתעכב על זה רגע. זה... זה לא היה חסר הרבה שהדבר הזה היה יוצא משליטה. אתה היית מאבד את המפלגה, ומה אז?

יאיר: אז טוב שניצחתי. ואני רוצה להגיד לך מה היה קורה. את יודעת מה היה קורה אם רם היה מנצח? הייתי מתגייס לקמפיין וקורא לאזרחי ישראל להצביע בעדו. כמו שהוא אחרי... הדבר הראשון שהוא אמר בראיון…

מורן: זה מה שהיה קורה? [מגחכת בהפתעה]

יאיר: כן. כמו שהוא מיד אחרי הבחירות קם ואמר: 'אני אומר לכם, יופי, הבחירות זה מאחורינו ועכשיו התפקיד שלנו זה לוודא שלפיד יהיה ראש הממשלה הבא'. כאלה אנחנו. זה היה דווקא הזדמנות להיזכר איזה קבוצה מלהיבה זאת "יש עתיד" הזאת, ואיזה שינוי מדהים היא עשתה בפוליטיקה הישראלית.

מורן: אבל בפעם הבאה תעבוד יותר קשה. אפשר להגיד את זה?

יאיר: עבדתי קשה, אני חושב… אני אומר שוב... כמה…

מורן: לא, אתה לא עבדת קשה ב-52%.

יאיר: יכול להיות, אבל כמה תלונות יכולות להיות לזה שניצח? [צוחק]

מורן: אוקיי. [צוחקת] יאיר לפיד יושב ראש "יש עתיד", תודה רבה על השיחה.

יאיר: תודה רבה.

[מוזיקת סיום]

מורן: אנחנו מסיימים פרק ראשון של "120 ואחת". וזה הזמן לעקוב אחרינו באפל או בספוטיפיי. מוזמנים לדרג אותנו, להגיב, ונשמח לקרוא. את הפודקאסט "120 ואחת" אפשר למצוא גם באתר Ynet, או באפליקציה, בנייד וברכב.

אני מורן אזולאי, מאחלת לכם ימים שקטים.

 

לעוד פרקים של הפודקאסט לחצו על שם הפודקאסט למטה

1 view0 comments

Comments


bottom of page