top of page

הכותרת - השיקולים של איראן לקראת נקמה | רון בן ישי

יותר משבוע חלף מאז חוסל מפקד בכיר בכוח קודס והאיומים וההצהרות והאיומים של טהרן עדיין רק באוויר. מה הסיכוי שאיראן לא תגיב לשורת החיסולים שיוחסו לישראל? איזו תגובה תחייב התערבות האמריקנית? ולמה האייתוללות לא רוצים עכשיו מלחמה אזורית?

 

תאריך עליית הפרק לאוויר: 09/04/2024.

[פתיח]

קריינית: אתם מאזינים ל-Ynet פודקאסטים.

[מוזיקת פתיחה]

[ברקע מוזיקה וקולות רחוב לאחר פיצוץ]

[הקלטה] שדרן:

“Tonight the fiery aftermath of what appears to be a targeted strike in syria. Smoke and flames blowing from an Iranian diplomatic building in Damascus. Debris scattered on the streets. Iran says the blast killed two generals and five officers from its Revolutionary Guard, and it's blaming Israel and vowing revenge”.

שרון: ישראל נמצאת בדריכות מאז חיסולו בשבוע שעבר, של מפקד "כוח קודס" של משמרות המהפכה האיראנים בסוריה ולבנון. חסן מהדווי, או בשמו המקורי מוחמד רזה זהדי, שחוסל בשגרירות האיראנית בדמשק. התקיפה הדרמטית הביאה לתגובה ברורה מחמינאי, על כך כי ישראל תתחרט, והערכה של המודיעין האמריקני הייתה כי זה יקרה בתום הרמדאן. אלו בדיוק הימים הקובעים, אם איראן תוציא לפועל תרחיש של הסלמה באזור, שיגרור אפילו את ארצות הברית, או שאיומים לחוד ומציאות לחוד.

מי הייתה הדמות הבכירה הקרובה לנסראללה וחמינאי שחוסלה? האם יש תרחיש בו איראן, על אף האיומים, לא תפעל? ואיזה סוג של תגובה תחייב את האמריקנים להתערב?

אני שרון כידון, וזאת הכותרת.

פרשננו לענייני ביטחון, רון בן ישי שלום לך.

רון: שלום וברכה.

שרון: באיראן התקבלה החלטה כי עליה להגיב ישירות על התקיפה האווירית בדמשק, תקיפה המיוחסת לישראל, בה נהרגו מפקד כוח קודס בלבנון וסוריה, סגנו ועוד שישה אנשי משמרת המהפכה. ישראל לא לקחה אחריות כמו במקרים אחרים.

רון: כן, יש מקרים נדירים שבהם ישראל כן לוקחת אחריות, אבל גם זה במשתמע. זה לא בהודעה "חיסלנו את זה וזה", אלא בדרך כלל יוצא איזה שר, או יוצא איזה קצין שמאשר בעקיפין שזה אנחנו עשינו. בקיצור, זה משחק שלם שנועד לאפשר לצד השני, לצד הנתקף, להתעלם אם הוא בוחר לא להגיב. כלומר, לאפשר לו לא להגיב בלי לאבד פנים, כמו שזה נקרא באזורנו.

[מוזיקה]

[הקלטה] שדרן:

“Mohsen Fakhrizadeh’s convoy was ambushed by assassins in the small town of Absard over 40 miles east of Tehran.”

[הקלטה] ראש הממשלה בנימין נתניהו:

“…This is how Dr. Mohsen Fakhrizadeh, head of project ‘Imad’, put it. Remember that name, Fakhrizadeh.”

[הקלטה] ברקע דברי ראש הממשלה נתניהו - שדרן:

“In 2018 prime minister Benjamin Netanyahu named him as director of Iran’s nuclear program, making it clear he was in Israel’s sights”.

[מוזיקה]

שרון: ההתנגשות באיראני הבכיר ביותר, עד כה, שיוחסה לישראל הייתה הפגיעה בפחריזאדה. המעמד של מהדווי דומה?

רון: מהדווי הוא, ממה שנקרא, מוותיקי כוח קודס ומוותיקי משמרות המהפכה. הוא עוד נלחם במלחמת איראן-עיראק, מאוד מנוסה ומאוד ותיק. תפקידו במשמרות… האחרון במשמרות המהפכה, כי היו לו תפקידים קודמים, הוא למשל היה מפקד הכוח האווירי של משמרות המהפכה בשעתו, והוא היה מנהל מבצעים בכל מיני מקומות. בקיצור, לאיש יש רקורד עשיר. אבל הרקורד מבחינתנו הוא רקורד טרוריסטי, כי הוא אירגן לא רק את חיזבאללה כצבא טרור, ועזר לחיזבאללה, לצייד את חיזבאללה, ו… הוא עזר לסולימאני, הוא היה יד ימינו של סולימאני. אלא גם לאחרונה, בשנים האחרונות הוא עבד עם המיליציות השיעיות שפועלות בסוריה וגם בעיראק. יש כמה מיליציות בסוריה, חלקן מיליציות שיעיות סוריות וחלקן מיליציות זרות, למשל מיליציית האימאם חוסיין, שפועלת נגדנו הרבה והיא מורכבת מזרים, והוא מנהל אותם. הוא המפקח העליון מטעם "כוח קודס" שמפקד על כל האופרציה הזאת, ובתור שכזה יש לו קשר להרבה מאוד פיגועי טרור, כולל ירי רקטות לשטח ישראל שה-proxies של איראן ביצעו נגדנו, וגם איראן ביצעה ישירות נגדה, זאת אומרת אנשי "כוח קודס". הוא גם מפקד על כוחות קודס שנלחמים כעת באזור אידליב, במשטר… נגד המורדים שהתבצרו באזור אידליב בסוריה, בצפון מערב סוריה, שעדיין זה כיס ההתנגדות העיקרי נגד משטר אסד. אז כוחות קודס, או יותר נכון היועצים של "כוח קודס" שנמצאים שמה, אז הוא מפקד עליהם. בקיצור, האיש רב פעלים ויש לו עמדה בכירה, עמדה קובעת, בכירה. בלעדי מה שנקרא ברכתו, נסראללה לא יוצא למלחמה נגד ישראל.

[הקלטה בערבית] נאום נסראללה.

שרון: אבל ראינו אפילו את הקשר הרגשי של נסראללה אליו, כשהוא בוכה במהלך הנאום. מה סוד הקשר בין השניים?

רון: שיתוף פעולה הרבה שנים. שני אנשים שעובדים ביחד, המון שנים ביחד, וזקוקים אחד לשני ונדברים, ו… הוא לא היה איש הקשר. הוא היה מעין מפקד המבצעים העליון בזירת לבנון וסוריה, מטעם איראן. תראי, סולימאני היה מפקד "כוח קודס" כולו. מהדווי, זה בעצם כינויו, כינוי המלחמה שלו, אבל שמו מוחמד רזה זהדי, זה השם שכתוב בתעודת הלידה שלו. אבל הוא היה יותר איש הקשר לחיזבאללה ולמיליציות. כשהאיראנים רצו שנסראללה יעשה משהו או זה, מהדווי היה האיש שאמר את זה לנסראללה.

[מוזיקה]

שרון: סוף השבוע המתוח שאחרי החיסול עבר בשלום, העתיד עוד לא ברור. על מה מתבססת ההתראה האמריקנית מפני תקיפה איראנית? האם הפאניקה בישראל מוגזמת? ולאיזה עיתוי האיראנים שומרים את נחת זרועה של חיזבאללה?

כבר ממשיכים, אבל רגע לפני זה יש לנו המלצה חמה עבורכם לעקוב אחרינו, לדרג אותנו ולהגיב לנו בספוטיפיי ואפל פודקאסט.

[הקלטה] ברקע תקתוקי מצלמות - דונלד טראמפ:

“Last night, at my direction, the United States military successfully executed a flawless precision strike that killed the number-one terrorist anywhere in the world, Qasem Soleimani”.

[הקלטה] שדרן:

“...Iran, and its actions overnight, launching a ballistic missile attack on air bases housing U.S. forces in Iraq. The Pentagon says at least two sites were hit in Abil and in Alassad west of Baghdad. it says the missiles were launched from Iran itself…”

שרון: הזכרת את החיסול של קאסם סולימאני, שעליו ארצות הברית לקחה אחריות. ואם אנחנו מסתכלים על התגובה האיראנית, להתנגשות הזו שכללה שיגור טילים לעבר בסיסי ארצות הברית בעיראק, שגרמו לפציעתם של יותר מ-100 חיילים, אנחנו מצפים לתגובה דומה, או האמריקאים מעריכים שתהיה תגובה דומה?

רון: האמריקאים מעריכים שתהיה תגובה דומה וגם אנחנו מעריכים שעשויה להיות תגובה דומה. אבל אני רוצה למתן קצת. את מדברת על עשרות פצועים אמריקאים. זה אנשים שזעזוע מוח קל, זה הפציעה של האנשים. לא… כמעט לא נהרגו או נפצעו באמת. כי האמריקאים, הייתה התראה, ויש אומרים שאפילו האיראנים דאגו שהאמריקאים ידעו מראש שהם הולכים לירות, והאמריקאים נכנסו לבונקרים, ובעין אל-אסד, ועוד מחנה אחד שהאיראנים באזור אירביל שהאיראנים ירו עליו. בזה זה נגמר. השאלה היא איך, כשהאיראנים אומרים אנחנו ננקום, אנחנו נגיב, כשאין לך מידע מבוסס, מה הם הולכים לעשות. ואחת הסיבות שאין לך מידע מבוסס, זה שיש הערכה די מבוססת, גם אצלנו וגם כנראה אצל ארצות הברית, שהאיראנים עוד לא החליטו. האמריקאים הולכים לפעולה האחרונה המוצלחת שהאיראנים עשו באופן ישיר. כי צריך להבדיל בין פעולה שהאיראנים עושים באמצעות השלוחים שלהם, ה-proxies: חות'ים, המיליציות העיראקיות, ה…

שרון: חיזבאללה כמובן,

רון: חיזבאללה, who ever. או פעולה ישירה. אז הפעולה שהצליחה מאוד וגרמה למהפך תודעתי באזור לגבי מידת המסוכנות של איראן והיכולות הצבאיות שלה, הייתה ב-2019. כשהאיראנים תקפו באמצעות כטב"מים, כלי טייס לא מאוישים או כטב"מים מאוישים מרחוק, וטילי שיוט, מתקני נפט, מתקני זיקוק נפט של ערב הסעודית.

[הקלטה] שדרן:

“A twin attack at night with drones on two major Saudi oil facilities, one of them the largest in the world. This was an extraordinary operation: the scale, the method and the impact. for the Yemeni rebels army who carried it out it was so successful that it has reportedly forced Saudi Arabia to shut down half its oil production.”

רון: וזה גרם להשבתת 50% מיצוא הנפט הסעודי למשך מספר לא קטן של שבועות, חודשים. זה היה נזק רציני ביותר, והפעולה גם נעשתה באופן מאוד מתוחכם. כלומר, זה לא כטב"מים שהמריאו מאיזשהו מקום באיראן וטסו ישר למתקנים של חברת "ארמקו" הסעודית במרכז סעודיה, אלא הם עשו מין מעקף שאיפשר להם לעקוף את מתקני ההתראה ואת סוללות היירוט האמריקאיות שנמצאות על החוף הסעודי בדיוק מול עיראק. זאת אומרת, הם עשו עיקוף גדול דרך עיראק, דרך שטח עיראק. הם טסו ואז פנו וירדו דרומה לעבר המתקנים בערב הסעודית. כלומר, הם הגיעו מכיוון לא צפוי, הכטב"מים וטילי השיוט. הם תוכנתו, והם פגעו בול בפוני.

שרון: זה מזכיר לי קצת את המתקפה על הכור בעיראק.

רון: בכור בעיראק הפגיעה הייתה מדויקת, אבל זה לא פגיעה מדויקת. בכור בעיראק, ישראל פשוט דאגה שהטילים והפצצות יכנסו וירימו, פשוט יוציאו את הכור מהמקום. פה הם פשוט פגעו ישירות במתקני הזיקוק וההפקה, והשביתו אותם. אבל בדיוק… כשאתה חושב על זה שהכטב"מים האלו טסו יותר מאלף קילומטר.

שרון: אבל כשאתה מסתכל על תקיפה מהסוג הזה ואתה מנסה לתרחש מה יהיה כאן,

רון: כן.

שרון: אז המחשבה היא שבאמת הם יעתיקו את אותו מודל של פגיעה במתקנים אסטרטגיים…

רון: זה מה שהאמריקאים חושבים.

שרון: …ולא באוכלוסייה אזרחית?

רון: תראי, הם ישתדלו לא לפגוע באוכלוסייה אזרחית מפני שזה הקו שלהם בכלל. זאת אומרת, כשאיראן מגיבה ישירות, היא לא פוגעת באוכלוסייה אזרחית כדי לא להזמין פגיעה באוכלוסייה אזרחית שלה. נגיד כשחיסולים שמיוחסים לישראל, של מדענים, האיראנים תמיד מדגישים את זה שאתם פוגעים באוכלוסייה אזרחית. כשהם פוגעים באוכלוסייה אזרחית הם דואגים שזה ה-proxies יעשו בשבילם. כשהם רצו להרוג לנו תיירים ישראליים בבורגוס בולגריה, אז חיזבאללה עשה את זה בשבילם. חיזבאללה אירגן את כל העניין ואת כל הדבר.

שרון: אז הזכרת כאן עוד פעולה אפשרית שלהם, שגם אליה מתייחסים. סגירת שגרירויות ברחבי העולם וכל הנציגויות הישראליות מתוך מחשבה שגם יכולה להיות פעולה נגד…

רון: זה לדעתי,

שרון: …גורם ישראלי בחו"ל.

רון: זה לדעתי הדבר הסביר יותר. והדבר הסביר יותר, מפני שלאיראנים כמו מזרח תיכוניים עם מסורת ידועה: "עין תחת עין" - אתם פגעתם לנו בשגרירות, אנחנו נפגע לכם בשגרירות. אתם פגעתם לנו באנשי צבא, אנחנו נפגע באנשי צבא. ומכאן, הדברים שנאמרו בתקשורת על ידי כל מיני פרשנים, כי סביר ביותר שזה לא תהיה פגיעה באזרחים, אלא תהיה פגיעה באנשי צבא. אבל זה הכל בערבון מוגבל, וזה מבוסס על דפוסי הפעולה הרגילים של האיראנים שהם אומרים: 'אתם פגעתם לנו ככה אנחנו פוגעים לכם ככה'. למשל, בפעם הקודמת שהם רצו להעניש אותנו, זה פשוט חומק קצת מתחת לרדאר של אזרחי ישראל, אז הם ירו טילים על בית של איש עסקים כורדי באזור הכורדי החופשי, האוטונומי, בצפון עיראק, שהם טענו שהוא עובד עם המוסד. אז הם ירו טילים על הבית שלו, והרסו אותו, והרגו את משפחתו, כי טענו שזה המפקדה של המוסד, וזה מרכז ההדרכה. בכלל, הם מאוד אוהבים את האזור האוטונומי הכורדי, כי כשהם יורים שמה, אף אחד לא מאיים עליהם בחזרה.

שרון: אני רוצה התייחסות למוכנות של ישראל לתרחיש באמת, אותו תרחיש של טילי שיוט וכטב"מים. זה לא משנה אם נגד מתקנים אסטרטגיים, או יש לזה משמעות גם לאוכלוסייה אזרחית.

רון: תראי, אנחנו מוכנים הרבה יותר טוב מהסעודים. לסעודים היו סוללות פטריוט אמריקאיות בודדות, שהיו על החוף המזרחי של סעודיה, מול איראן, ולא היה להם את אותו מערך מאוד מאוד מאוד צפוף של אמצעי גילוי ואמצעי יירוט. ואני כבר רוצה להסביר. במתווה הזה של כטב"מים וטילי שיוט, האמצעי הכי חשוב זה לא סוללות היירוט ולא טילי היירוט, אלא מערך הגילוי. אם אתה יודע לגלות, אז לרוב זה מסתיים טוב מבחינתנו.

[מוזיקה]

שרון: אנחנו זוכרים את האמריקאים מביאים לכאן בכל זאת את נושאות המטוסים לאזור כשהם חשבו שתהיה מתקפה מצפון. ועכשיו הנושאות מטוסים לא נמצאות כאן.

רון: זה לא נושאות מטוסים.

שרון: לא, המערכות של AGS.

רון: הייתה נושאת מטוסים אחד עם כוח משימה וה-AGS היו עוד כאילו עוד סוללות טילי יירוט לצורך ה…

שרון: אבל עכשיו הם לא כאן באזור, אנחנו עדיין מוגנים?

רון: כשאת אומרת מוגנים, אז אני מיד, כמו יהודי טוב, אשאל אותך: כמה מוגנים? זאת אומרת, תמיד, כמו כל מערכת טכנולוגית שהיא הכי מוצלחת בעולם, יש לה מגבלות טכניות, כשלים טכניים. ויש לה גם מגבלות, זאת אומרת אם הם יורים 200 אלף טילים, סתם אני אומר, כולם מדויקים. אז הסיכוי שלנו ליירט, ואפילו אם כל כוח המשימה של האמריקאים נמצא פה, הוא יחסית קטן. אנחנו רואים שהכוח משימה האמריקאי עם נושאת המטוסים השנייה שביידן שלח עם "אייזנהאור" שנמצא באוקיינוס ההודי ובים האדום, הוא לא מצליח ליירט את הכל, כלומר יש אחוזי יירוט. אז מוגנים? יחסית כן, יש הגנה. זה שיהיו זליגות, אני, אני לא אוהב את המונח זליגה, זליגה זה כאילו אחד ל… זה. יכולים להיות מקרים שהם יצליחו ל… להיות, וגם מביאים את זה בחשבון.

שרון: אז הפאניקה הישראלית מוגזמת? כבר מדברים על תרחישי עלטה,

רון: הפאניקה הישראלית…

שרון: …ותרחישים שבו אנחנו מספר ימים נהיה בלי עזרה, ושיפילו בניינים.

רון: זה לא פאניקה.

שרון: זה לא פאניקה?

רון: לא, לדעתי זה בהחלט… זה פאניקה לגבי מתקפה מלבנון.

שרון: כי אחד התרחישים הוא שנסראללה יעשה את העבודה של האיראנים, אז לכן.

רון: לא, זה לא תרחיש, הם לא לא יבקשו מנסראללה לעשות את זה. [שרון מהמהמת בהבנה] ופה אנחנו נכנסים… את נגעת בנקודה מעניינת, ופה אנחנו נכנסים באמת, מה הם המניעים ומה הם השיקולים האיראנים. אז ראשית כל נתחיל מהמניעים. המניע האיראני לרצות עכשיו על מהדווי נקמה. א', הוא מאוד רם דרג ומאוד הוא מהוותיקים מהחבר'ה מה שנקרא. גם חמינאי מכיר אותו, הוא חלק מהגוורדיה הוותיקה של זה… אבל זה בא בסוף סדרה של ארבעה חיסולים של בכירים איראנים שישראל חיסלה לפי פרסומים זרים. אז זה סיבה אחת. אבל הסיבה האמיתית היא, שזה היה קש ששבר את גב הגמל האיראני מבחינה פנימית, מבחינת תדמית המשטר. והם הבינו שכל פעם שאנחנו מחסלים, ועוד אחד ועוד אחד ועוד אחד, לפי פרסומים זרים, אז זה מציג אותם, א', כחדורים מודיעינית, שהם לא מסוגלים לסתום את הפרצות המודיעיניות, שאנחנו יודעים בדיוק איך הוא נע איך הוא זז, המהדווי הזה. בא מאיראן לדמשק, לישיבה, ובשעות המעטות שהיו שמה כבר, זה… אז א', זה מראה כמה אתה חדור מודיעינית. וב', כשאתה לא מגיב במזרח התיכון,

שרון: אתה חלש.

רון: אתה חלש, פשוט חלש. ואם אתה חלש, אתה מזמין עוד בדיקות אם אתה כזה חלש וזה… והמשטר מאוד רגיש לתדמית הזאת של חולשה. לכן למשל הם הגיבו על סולימאני כמו שהם הגיבו. ולכן הם נחושים מאוד. וגם את צריכה לזכור, והציבור צריך לזכור, שזה בא על רקע יום השנה לחיסול סולימאני. שבו על קברו של סולימאני, דאעש ביצע פיגוע שנהרגו בו יותר מ-100 איראנים, כמעט 200, אזרחים איראנים, נורא ואיום.

[הקלטה] שדרן:

“Reports from Iran say more than hundred people have been killed after two blasts near a cemetery, where a ceremony was being held to mark the death of the country top military commander. Kasem Solemani was killed in a…”

רון: בעצם היום, למחרת חיסול מהדווי, דאעש תקף שוב באזור בלוצ'יסטן, שזה מזרח איראן, והרג עוד כמה אנשי משמרות המהפכה, עשה התקפה על תחנת משטרה. זאת אומרת, המשטר מרגיש שהוא מאותגר מאוד בתחום ביטחון הפנים. הבושה, היא משחקת פה תפקיד גדול, והם מבינים שאם הם לא יגיבו עכשיו, אז זה יראה חולשה. הם גם הבטיחו תגמול על פחריזדה ולא הצליחו ו...

שרון: אז זה למה כן להגיב. למה לא להגיב? כי הם מפחדים לגרור את האמריקנים? כי הם מפחדים על מתקני הגרעין?

רון: לא, אין למה לא להגיב.

שרון: אוקיי.

רון: להגיב ולנקום. זה לא להגיב. אנחנו מדברים על לנקום. כלומר, הם רוצים לנקום. משהו שיכאיב. איפה המגבלה של הכאב שהם יכולים להסב לנו? הם לא רוצים מלחמה אזורית. הם לא רוצים מלחמה אזורית, זה דבר אחד. מפני שהאמריקאים פה איתנו ומלחמה אזורית יכולה בקלות להידרדר לזה שישראל וארצות הברית יתקיפו ביחד את מתקני ה… יאמרו באותה הזדמנות שאוסישקין מת, אז גם יתקפו את מתקני הגרעין באיראן. וזה מאוד לא טוב להם כרגע מלחמה אזורית. הם יהיו מוכנים להתעמת איתנו ועם ארצות הברית, כשיהיה להם פצצה גרעינית. כשישראל תצטרך לשקול פעמיים מה היא עושה באיראן ואיך היא עושה באיראן, והאמריקאים ישקלו עשר פעמים, בדיוק כמו צפון קוריאה. איראן רוצה להגיע למעמד שיש… לחסינות שיש לצפון קוריאה, בגלל שיש לה נשק גרעיני וטילים. אז האיראנים אומרים, עד שלא נהיה במצב הזה, אנחנו לא רוצים להתעסק עם ארצות הברית וישראל, שיסכלו עוד את היכולת שלנו גם להפוך למעצמה גרעינית. הם לא רוצים מלחמה אזורית, לא רוצים. ולכן גם כשהמיליציות העיראקיות, למשל, הרגו שלושה אנשי צבא אמריקאים בבסיס בירדן, אז שלחו את מפקד "כוח קודס" להגיד למיליציות האלו, מספיק. ובכלל ארצות הברית ואיראן מדברות ביניהן, אז איראן לא רוצה מלחמה אזורית. אז תגידי, אוקיי, ומה עם חיזבאללה?

שרון: ומה עם חיזבאללה כשלוח או proxie שלהם? למה הם לא? הם אוהבים לשלוח אותם לעשות את העבודה.

רון: את חיזבאללה הם שומרים ליום שנתקוף. חיזבאללה הוא זרועה הארוכה של איראן, ש… החרב שתלויה מעל ראש הישראלים. שאם יום אחד ישראל תחליט לפעול נגד איראן, אז חיזבאללה יפעל. ולא רק בגלל ההרס שזה יגרום לישראל, אלא יש לזה משמעות פרקטית והיא שאם חיזבאללה יתקוף אותנו כשאנחנו נתקוף את איראן, אנחנו נצטרך לפצל את הכוח האווירי שלנו. ישראל לא תוכל להפעיל את כל הכוח האווירי שלה. ונגיד, מטרה שתקפנו ולא השמדנו, לשלוח עוד גל של… זה לא פשוט. ואם אתה עוד נאלץ להפציץ את חיזבאללה בצפון, אז אתה נאלץ לפצל את הכוח האווירי. זאת אומרת, לחתוך אותו בחצי, לפחות. כלומר, יש לחיזבאללה תפקיד מאוד חשוב.

שרון: אבל זה לא התפקיד, עכשיו.

רון: אבל זה לא לנקום, להפך. האיראנים היו מרוגזים על נסראללה ב-2006, וזה ידוע, שנסראללה ביצע, כשהוא חטף את גולדווסר ורגב זיכרונם לברכה, כדי לשחרר את סמיר קונטאר, האיראנים מאוד כעסו עליו, מאוד כעסו עליו. שלחו אז את מהדווי להגיד לו 'מעכשיו אתה לא משתולל כמו שדיברנו… כמו שעשינו'. וזה היה ב-2006 ואז נסראללה גם אמר בראיון, 'אם הייתי יודע שככה ישראל תפעל, אז לא הייתי פועל', וכל זה. זה הכל בגלל שהאיראנים… הוא קיבל נזיפה גדולה מהאיראנים. 'אנחנו צריכים אותך בשביל הדברים הגדולים, לא צריכים אותך בשביל הדברים הקטנים', זהו. ולכן, המגבלה שאיראן שמה לה זה, שזה לא יהיה אזורי, שזה לא יצית מלחמה אזורית, ולא יבזבז, את הארסנל של חיזבאללה, ויגרור את לבנון למלחמה רבתי.

[מוזיקת סיום]

שרון: רון בן ישי, תודה רבה לך.

רון: על לא דבר.

ועד כאן הכותרת להפעם. אם עדיין לא נרשמתם לעקוב אחרינו באפל או בספוטיפיי, כדאי לכם. אתם מוזמנים לדרג אותנו, להגיב לנו, אנחנו נשמח לקרוא. את הכותרת אפשר למצוא גם באתר Ynet, או באפליקציה, בנייד וברכב.

ואם כבר הזכרנו את הצרות של איראן מבפנים עם דאעש, יש מדינה נוספת שהתמודדה לאחרונה עם טרור רצחני, מבית ארגון המדינה האסלאמית. חפשו את הפרק: "מי באמת אחראי לפיגוע ברוסיה?".

תחקיר הפקה ועריכה, גיא סאלם ועדן דוידוב.

אני שרון כידון, שימרו על עצמכם.

 

לעוד פרקים של הפודקאסט לחצו על שם הפודקאסט למטה

10 views0 comments

Comments


bottom of page