top of page

הפודקאסטים של מערכות - טרור היברידי

Updated: Dec 5, 2023


תקציר: "אני ב־7 באוקטובר עברתי בחלק לא מבוטל מזירות הלחימה. מה שראיתי זה לא טרור היברידי, מה שראיתי זה צבא לוחם". אלוף (במיל') יאיר גולן מסביר בראיון ל"קול המערכות" על מהו טרור היברידי והאם מה שקרה בשבעה באוקטובר היה אירוע שכזה.

 

ד"ר אמיר גילת: אלוף במילואים יאיר גולן, לשעבר סגן הרמטכ"ל, לא ראה טרור היברידי כאשר הגיע לשטח ב־7 באוקטובר. הוא ראה צבא לוחם ועוד איזה צבא.


יאיר גולן: הצבא שהתארגן כנראה נכון מאוד לצורת הקרב שהכין לעצמו, קרי פשיטה והיקף סד"כ גדול מאוד בו זמנית, התנפל על יעדים אזרחיים ויעדים צבאיים בו זמנית, כאשר ביעדים האזרחיים זה פשוט למטרות הרג, רצח וחטיפה, וביעדים הצבאיים הוא כיוון את כוחו מראש דווקא למוקדי הפיקוד והשליטה שלנו. במקרה של מפקדת האוגדה למרכיב, למפקדת החטיבות הותקפו איפה שהותקפו, וגם מפקדת מחוז דרום של פיקוד העורף, גם היא הותקפה. כלומר, הוא ממש כיוון את מאמציו לפו"ש שלנו.


ד"ר אמיר גילת: שלום, אתם מאזינים לקול המערכות, סדרת הפודקסטים של "מערכות". בפרק היום ננסה להבין באמצעות האורח שלנו, אלוף במילואים יאיר גולן מהו טרור היברידי, והאם מה שקרה ב־7 באוקטובר היה אירוע שכזה. כבר התחלתם להבין שלא. יאיר גולן אומר שלא מקרי שמפקדת האוגדה ומפקדות החטיבות הותקפו במסגרת פעילות החמאס. כך גם מפקדת המחוז הדרומי של פיקוד העורף, כלומר חמאס ממש כיוון את מטרותיו לרכיבי הפו"ש של צה"ל.


יאיר גולן: כשאני מנסה להיכנס לראשם של מתכנני חמאס, הם אמרו ככה: צה"ל ערוך בסד״כ יחסית קטן. ואם נשים בפניו אתגר מוגדל כוחות העתודות שלו יוקפצו. אבל אם אנחנו נפשוט בסד"כ גדול מאוד, ובהרבה מקומות נתקוף בו זמנית, למעשה אנחנו ננטרל את היכולת של צה"ל להגיב. ואם נכוון את חלק מהמאמצים שלנו ליכולות האיסוף שלו וליכולות הפיקוד והשליטה – גם נעוור אותו וגם ננטרל את יכולת הפו"ש שלו, שזה תמיד צה"ל התהדר שזה אחד מתחומי היתרון המובהקים של צה"ל על כל גורם אחר במרחב. צריך לומר שבכל הממדים האלה, של הבו זמניות, הקרסת המודיעין והטיפול במערך הפו"ש שלנו, לצערנו הרב נחל להצלחה.


ד"ר אמיר גילת: בוא נבחן איפה אם האירוע של 7 באוקטובר היה טרור היברידי.


יאיר גולן: אני חושב שהמילה טרור היא מאוד רלוונטית פה במובן הזה שנבחרים יעדים אזרחיים, וצורת הפעולה, כולל הזוועות שבוצעו, נועדה להכניס חרדה עמוקה בלב כל אזרחי ישראל. זה לא משפיע רק על אזור העוטף. זה כמובן דבר אחד. אבל דרך המימוש באופן צבאי לחלוטין, שיטה של כוחות סדירים אני לא יודע אם היו מבחינת ההצטיידות שלהם, האימון שלהם, אמצעי לחימה שהם עשו בהם שימוש, אני ראיתי אותם שם בשטח ובאמת מיטב של החימוש האפשרי, כולל מוקשים, כולל טילי נ״מ, כולל טילי נ״ט, כולל מטולי רקטות, מקלעים בקליברים שונים. הפעילו שם באמת הכול, כל מה שניתן להעלות על הדעת בהקשר של כוח פושט מהיר שמסתמך על רכבי 4 על 4 ועל אופנועים.


ד"ר אמיר גילת: אז נגענו במושג טרור מה לגבי ההיברידי?


יאיר גולן: ההיברידי זה אומר שמצד אחד ביעדים שלך, במטרות שלך, רוצה להשליט טרור על אוכלוסייה שלמה. לכן בחירת היעדים היא לאו דווקא יעדים צבאיים, אלא יעדים אזרחיים, אבל דרך המימוש נסמכת יותר ויותר על יכולות צבאיות ועל תורת לחימה צבאית, כמובן הכי פחות שלה. מה שעשה חמאס זו פשיטת ענק עם הרבה, צריך לומר, חשיבה מקורית והפעלת כוחות בהתאם לכל מה שכתוב בספרי התו"ל בנוגע לפשיטה.


ד"ר אמיר גילת: יאיר גולן אומר שב־7 באוקטובר הוא לא נלחם פנים אל פנים עם המחבלים, לא ירה כדור אחד וגם לא חילץ פצועים תחת אש, כי לא ירו לעברו. "אל תקשור לי כתרים לא לי", הוא אומר, אבל אנחנו יודעים שהוא היה בשטח ולכן אנחנו שואלים האם בכל זאת הוא למד שם משהו חדש ששינה את התפיסות הישנות שלו.


יאיר גולן: אני אגיד לך את זה בצורה הכי ברורה אני חושב שבנינו תורת לחימה שנסמכת מאוד על התרעה מודיעינית. עשינו את זה ב־73', ולקראת 73' ועשינו את זה שוב. והתפיסה הזאת היא תפיסה שגויה במובן הזה שאנחנו צריכים להיערך, במיוחד שהקונפליקט הוא מתמשך, והקונפליקט הוא מול גורם שאינו בר פיוס – אתה לא יכול להגיע איתו לאיזושהי הסדרה, לאיזו שהן הסכמות, אנחנו צריכים להיערך מול יכולות ופחות מול כוונות עכשיו, תמיד זה לא 0 או 100, זה לא שאתה נערך רק מול כוונות או רק מול יכולות. אבל באיזון העדין, נסמכנו יותר מדי על הערכות מול כוונות, אבל היינו צריכים הרבה יותר להיות במקום של הערכות מול יכולות, וזה השפיע עלינו רע מאוד. אני בתחושה שב־7 באוקטובר בבוקר, אפילו סדרי כוננות פשוטים, שכוחות בהגנה צריכים לנקוט אותן אני לא בטוח שהן באמת יושמו בשטח.


ד"ר אמיר גילת: לסיום, אני רוצה דווקא לחזור לטקטי ולמה שאתה חווית ב־7 באוקטובר. האם מזה אתה יכול ללמוד או ללמד משהו על התפיסות?


יאיר גולן: אני יכול להגיד לך שאני חושב שכן הבנתי לעומק מה בדיוק האויב עשה, איך הכוחות שלנו הגיבו. גם יצא לי לדבר עם לא מעט מפקדים בשטח, גם ב־7 באוקטובר וגם בימים שלאחר מכן, ואני חושב שיש לי תמונה בוודאי חלקית אבל עדיין לא רעה מבחינת איפה היו הכשלים. כמה מעשי גבורה בוצעו בשטח, היו כאלה בלי סוף, ולכן הייתי אומר שיש לנו פה ים של נושאים לתחקור. אחד הדברים שבעיניי הוא האתגר המרכזי של צה"ל אחרי המבצע הזה, זה לתחקר את אירועי 7 באוקטובר לעומקם, ללא כחל ושרק בכל הרמות. מן הדרג המטכ"לי ועד הדרג המוצב הבודד והכוח הבודד.


ד"ר אמיר גילת: אלוף יאיר גולן, תודה רבה לך.


יאיר גולן: תודה.

4 views0 comments

Comments


bottom of page