top of page

הכותרת - הציפייה והאכזבות: סערת השחקנים הזרים


תקציר: ליגת העל שבה בסערה, אחרי ששחקנים זרים במכבי חיפה לא החזיקו בשלט שקרא לשחרור החטופים. האם מדובר בצעד אנטי-ישראלי או אי-הבנה? איך ניתן היה למנוע את הסיטואציה? ומה אנחנו מצפים מזרים שגרים בארץ בזמן מלחמה? // מגישה: שרון כידון // תחקיר הפקה ועריכה: גיא סאלם ועדן דוידוב. סאונד: עמרי זינגר ונדב ברכה [Support the show: https://www.ynet.co.il/radio](https://www.ynet.co.il/radio) See [omnystudio.com/listener](https://omnystudio.com/listener) for privacy information.

 

חסות - שופרסל

אתם מאזינים לווינט פודקאסטים

שרון כידון: משחק ההפתיחה של החזרה לשגרה של ליגת העל בכדורגל בין מכבי חיפה להפועל פתח תקווה, נפתח עם דקת דומיה לזכר הנרצחים והנופלים במתקפה הרצחנית של חמאס בשבעה באוקטובר.

לפני שריקת ההפתיחה, התייצבו שחקני הקבוצות על הדשא והחזיקו שלט הקורא להחזרת החטופים - "Bring them home now".

עם זאת בזמן שכל שחקני הפועל פתח תקווה אחזו בשלט, כחצי משחקני מכבי חיפה בחרו לא לעשות זאת. השחקנים שסרבו להחזיק את השלט הם שחקנים זרים, אלו ששבו לישראל אחרי שעזבו עם תחילת הלחימה ואלה שנשארו כאן לאורך כל התקופה.

האם מדובר במשבר מול השחקנים הזרים שהגיעו לישראל?

איך אנחנו מצפים מהם להגיב?

האם הקריאות של פוליטיקאים לשלול מהם אזרחות הן פופוליסטיות?

איך זה ישפיע על הכדורגל הישראלי?

והאם הוא מסוגל להתקיים גם בלעדיהם?

אני שרון כידון, וזאת הכותרת.

ניר צדוק כתב ידיעות אחרונות וויינט, מה בעצם קרה שם באותה שבת בחזרה לליגת העל?

ניר צדוק: אז בעצם זה המשחק הראשון שליגת העל חוזרת לפעילות מאז השביעי לעשירי, אחרי אם אני לא טועה שמונה או אפילו תשעה שבועות הפסקה,

ובעצם לקראת המשחק בין מכבי חיפה להפועל פתח תקווה, בעצם השחקנים של שתי הקבוצות עולים למגרש עם שלט שכתוב עליו bring them home now, הכוונה כמובן לחטופים שנמצאים בעזה, וחלק מהשחקנים של מכבי חיפה בחרו שלא להחזיק את השלט,

זאת אומרת הם עמדו שם כמו כולם, היו שם עם סרטים שחורים ועם דגל ישראל על החולצה, אבל את המחווה הסופית והקטנה הזאת של החזקת השלט לא כולם ביצעו,

מדובר בעצם על שחקנים הזרים של מכבי חיפה,

ועל ענן חלילי, שחקן ערבי ישראלי, שהחזיק את השלט עם כמה אצבעות,

אני לא רוצה לשפוט אותו לכף חובה ולומר שהוא לא החזיק בכלל

אבל בעיקר מדובר על שחקנים הזרים.

שרון כידון: אז האירוע הזה מביא לאיזשהו משבר עם שחקנים זרים בכלל עם תפיסת השחקנים הזרים בספורט.

ניר צדוק: אני לא יודע אם אפשר להגיד שזה מביא למשבר אבל אני חושב שמי שזה העלה על המוקד לדעתי יותר זה את מכבי חיפה באופן ההתנהלות שלה.מכיוון שמיד לאחר האירוע, או אפילו במהלך המשחק מה שקצת אומר שהם הבינו שיש משבר מאוד גדול שמוצאים הודעת דובר מאוד דחופה , שמבקשים להבין את השחקנים, שהם אומנם מאוד מאוד מזדהים עם המטרות של חברה בישראל וגם הביעו את תמיכתם בשחרור החטופים,אבל יש להם משפחות במדינות אחרות פחות אולי סימפטיות לישראל, פשוט חוששים.

אחרי זה דובר על זה שהם לא ממש הבינו מה כתוב על השלט בקיצור די זיגזגו שם

אני חושב שההתנהלות הייתה מאוד לא טובה ואני חושב שאת רוב הביקורת סופגת מכבי חיפה על כך שהיה מקום, או לברר את הנושא הזה מראש אם חושבים שיכול להיות שיהיה איזה שהוא מצב חוסר של חוסר נעימות כזה, או שלמעשה לחייב את השחקנים, להחזיק את השלט. ומי שלא מחזיק, שלא ישחק.

כי האסון נקרא לזה יחסי ציבור, הוא ככה חרדים לאיך אנחנו נתפסים בעולם ולתמיכה של העולם, זה מאוד לא נראה טוב בעולם אם אפילו שחקנים שמשחקים בישראל לא מוכנים לזדהות עם מסר הומניטרי כל כך מובן מאליו.

שרון כידון: כשאנחנו רואים את השר לביטחון לאומי, בן גביר, שולח מכתב לשר ארבל, לשר הפנים, ובו הוא דורש לשלול את האזרחות של מי שסרב להרים את השלט,

זה מהלך פופוליסטי? או שזה מהלך שבאמת צריך אולי לייצר הרתעה למי שמגיע לכאן וצריך להיות מזוהה עם מה שקורה בישראל.

ניר צדוק: את כרגע בעצם שאלת אותי אם משהו שאיתמר בן גביר עשה הוא מהלך פופוליסטי…

אז כן, התשובה היא שזה מהלך פופוליסטי. אני לא חושב שאפילו המבקרים החריפים של האירוע חושבים שעל, סוגיה של החזקת שלט כן או לא עם כמה אצבעות יש מקום לפסול אזרחות שניתנה מסיבות רציניות יותר. המהלך הזה הוא כמובן פופוליסטי וגם השר ארבל להבנתי דפדף אותו מהר

פשוט זה מסוג הדברים שאיתמר בן גביר עט עליהם כי הוא מבין שהם בתחום החוסר ממשות זאת אומרת הוא מבין שזה לא יקרה, לכן אין לו בעיה גם לעשות את זה, כי הוא מייצר איזשהו רווח אלטרנטיבי עבורו.

לא, אין טעם לשלול אזרחות. אבל כן יש טעם לשאול, ושאר קבוצות הכדורגל בישראל יצטרכו להתעמת עם השאלה כי שאר הקבוצות ישחקו בשבת הקרובה.

איך נמנעים מהדבר הזה? כי הרי עוד יהיו התנגשויות יש עוד שחקנים זרים יש גם שחקנים ערבים

.ויצטרכו לראות איך נמלטים מזה. אני חושב שהסיפור של מכבי חייפה די י חישק את הקבוצות האחרות, כי כרגע זה תחם את גבולות הגזרה של מה מתבקש מקבוצות אחרות.

אי אפשר יהיה למצוא איזשהו פתרון אלטרנטיבי של ניתן לילדים להחזיק, נניח את השלט על הרצפה על הדשא שזה אולי דבר שיכול לקרות לפני שראינו את הסיפור הזה.

בעצם אנחנו יודעים מה מצופה ומה מקובל. מה מתבקש משחקנים. ואני חושב שזה יגביר את הלחץ על קבוצות מסוימות שלהם אולי יהיה קשה לעמוד בזה. אבל חבל לי מאוד שזה הדבר שיזכר מהחזרה של הכדורגל כי.אני מהזווית של השחקנים דבר אחד שאני לא מבין

ולמה למעשה לא הובהר להם שלחזיק את השלט זה ייצר איך נגיד בעיה רק בישראל ולא בעולם כי אם אני מתנגד ישראל מדינות המוצא של השחקנים האלו. לא הייתי מחכה עד רגע חזקת השלט כדי לבקר אותם . זאת אומרת היה בוער לי כבר שמשחקים בישראל שיש להם דגל ישראל החולצה שלם סרט שחור שבכלל עומדים בקרבת השלט הזה.

זאת אומרת, זה לא שאני הייתי מתעצבן עליהם רק ברגע שהיו מניחים את הידיים על השלט היה מקום פה לכנס אותם לפני להבין שיכולה להיות סיטואציה בעייתית ולהגיד להם.

לטובתכם ומבחינת השכל הישר לא תהיה שום בעיה שתתעורר רק בגלל החזקת השלט.

שרון כידון: האם הטעות בעיניך באמת היא של המועדון של למעשה צריך לתאם את כל האירוע הזה לפני.

ניר צדוק: מועדון לא יכול להתפס לא מוכן ואנחנו אגב יודעים בכדורגל ישראלי שכבר היו מקרים אמנם לא מסוג הזה, אבל די דומים עם מסרים. שאנחנו חשבנו אולי שהם גלובליים ואף אחד לא התנער מהם למשל את דגלים של תמיכה בקהילה הלהט"בית שראינו שחקנים בעבר.שלא החזיקו בהם או שקיפלו את החולצה שעלו איתם.

זאת אומרת אנחנו כן יודעים שמה שאנחנו טעינו לחשוב בעבר קונצנזוס, מסתבר כלא קונצנזוס לכן בנקודה כל כך כל כך רגישה כמו נקודה שבקבוצה שיש בה.שחקנים ערבים, שחקנים יהודים שחקנים זרים, מדינות כמו צרפת הולנד.ומקומות אחרים, היה מקום פשוט לוודא כדי לא להתפס לא מוכנים.

הקלטה באנגלית של ההמנון האמריקאי- לא תורגמה

שרון כידון: ישמי שמשווים את זה למקרה של שחקן הפוטבול האמריקני קולין קפרניק שהחליט לכרוע ברך בזמן שירת ההמנון האמריקאי. הוא אמר אני לא יכול לעמוד. זו מדינה שמדכאת את אנשים שחורים.

אז יש כאלה שראו את זה כאיזשהו אקט ביקורת. ולא כפי שאתה אומר כפירה אולי בסמלים הישראלים אפשר להשוות את הדברים?

ניר צדוק: לטעמי ממש לא. אני חושב שפעולה של קפרניק זה פעולה אקטיבית לאיזשהו מסר נוגד. אם אני הייתי רואה פה. שחקן של מכבי חיפה כורע ברך ועושה משהו אקטיבי מובהק ומפגן שעלול להשתמע ממנו שהוא תומך בהפך.

אז הייתי יכול לומר דבר כזה, אני לא הייתי שם אותה במקום הזה, אני חושב שהייתה פה פשוט ניסיון מגושם להימנע ממשהו שהם.פרשו כמה שיכול לעשות להם בעיות.

קפרניק הרבה יותר מופגן מזה, הרבה יותר מוחצן מזה. אני לא הייתי שם שחקנים של מכבי חיפה אני בטוח שבתוכם הם מזדהים המסר האוניברסלי הזה.

זאת אומרת אני לא חושב שהם מתנגדים לרצון לראות את החטופים חוזרים לישראל משהו ב….איך אני אגיד זה, צופים מוחצנים לדבר, לא הסתדר להם. ולכן אני חושב שהיה פה מקום כאן מבחינת המערכת להסביר להם שפה לא מתחילה הבעיה .

זאת אומרת זה לא תהיה בעיה מבחינתם, פשוט שתפו עם זה פעולה כי.לא זה מה שיוביל לפיצוץ מבחינתכם.

שרון כידון: אולי יש חשש מפני איום על המשפחות שלהם. השאלה אם הם מאוימים במדינות שלהם.

יש את הדוגמה של פייר קורנום עם מכבי חייבה שהיה צריך לשקר על המשפחה שלו לשחק. חוזה רודריגס מהפועל תל אביב שאמר שאם יקרה לו משהו או למשפחה שלו זה באחריות וופא.

ניר צדוק: אני מבין פחד, אני לא יכול להגיד שאין פחד.

עם כל הזהירות כמי שלא לא הם עצמם אני חושב ש.

אוקיי אז אם יש פחד, והפחד מנהל, הוא לא היה אמור למנוע מהם לחזור לשחק בישראל?

הוא לא היה אמור למנוע מהם לעמוד בקרבת השלט?

הוא לא היה אמור למנוע מהם להופיע עם דגל ישראל על החולצה?

לא היה אמור למנוע מהם לעלות עם סרט שחור על הזרוע ?

זאת אומרת עד אקט אחזקת השלט היו כל כך הרבה צעדים שיכולים היו להתפרש כהזדהות בעייתית עם ישראל.שאותם כן צלחו. אז אני חושב שמבחינתם אני חושב שזה היה משהו שאפשר היה להמנע ממנו כי שוב.

הבעיה לא התחילה כאן.

מבחינת המועדון היו צריכים להסביר להם שהסדרת פעולות שלהם עד עכשיו כמוה כזדהות עם ישראל. זאת אומרת אי אחזקת השלט לא תייצר בעיה מיוחדת במדינות המוצא שלהם, אבל כן תייצר, עלולה לייצר בעיה מיוחדת כאן בישראל.

שרון כידון: אבל כשאנחנו מסתכלים על הקבוצות הגדולות באירופה והייתה לא מעט ביקורת כלפיהן, אז אם השחקנים הזרים של הקבוצות הכי גדולות בישראל לא עושים את זה מה אנחנו מצפים מהליגות באירופה?

ניר צדוק: מסכים איתך לגמרי. מכבי איפה שיחקה נגד קבוצת ויאריאל מספרד לפני כמה שבועות מסגרת הליגה ליגה אזורית באירופה. ושני שחקנים ממוצא מוסלמי של ויאריאל לא עמדו בדקת הדומיה

ויאריאל עלתה עם תשעה שחקנים לדשא בזמן דקת דומיה לטבח בשביעי לעשירי. ואנחנו בצדק הזדעקנו הזדעזנו.

אנחנו מאוד נפגענו מזה אוקיי. שאני לא משווה את הבוטות, זה זה מבחינתי אקט שהוא דומה לקפרניק זאת אומרת להיעדר לחלוטין מהאירוע.

אנחנו הזדעזנו מזה ונפגענו. ואני חושב שאני לא שם אותם באותו אירוע, אבל איך אנחנו יכולים להלין על אנשים אחרים שלא קשורים אלינו בשום מצב הרי מוסלמים משחקים בספרד.

אם אנשים שמשחקים כאן בישראל לא יכולים להזדהות עם מסר שהוא הומניטרי לחלוטין

בשלט הזה לא היה כתוב

לשטח את עזה,

לכבוש את הרצועה,

להמשיך את הסבל של הילדים העזתים

או אני לא יודע מה. יש שם מסר ישראלי, פנימי, טוטאלי, וממש פספוס פה של כל המעורבים. ואני כבר ראיתי שכמה שחקנים ביקשו להביע שמצטערים או שלדייק את העובדות אנחנו כן תומכים בזה .

אני חושב שמכבי חיפה תדע, מן הסתם בגלל שנהיה פה איזה שהוא אסון יחסי ציבור די רציני מבחינתם. תדע לעשות פעולות. משהו משחק הבא של מכבי חיפה שאמור להיות , אם אני לא טועה ביום ראשון הבא, אנחנו כבר נראה אחידות נקרא לזה ככה.

שרון כידון: יש כאלה שקוראים אפילו להעיף את הזרים. אז בוא נדבר על זה מבחינה מקצועית. איך הכדורגל שלנו יראה בלעדיהם ? אנחנו בכלל יכולים להגיע לרמות אירופאיות בלי שחקנים זרים?

ניר צדוק: זה יהיה אקט התאבדותי מבחינת מכבי חיפה. ואני מניח שהיא לא תחליף זרים האלה בשביל להביא זרים אחרים. שאחד מהדברים שישאלו אותם לפני שמגיעים, זה תגידו בהנחה ויהיה שלט לשחרר חטופים האם תסכימו להניח את האצבעות שלכם עליהם.

אז אני חושב שלא יחליפו זרים. הזרים האלה לא ממציאים איזושהי בעיה שייחודית רק לזרים של מכבי חיפה. זאת אומרת אני מבין שבמדינות שמהם הם מגיעים יש איזה שהוא סנטימנט אנטי ישראלי. אז ככה שלהיות בלי זרים בכלל אי אפשר, זה לא באמת יקרה.

ולכן המטרה שמכבי חיפה תהיה עכשיו לא להעיף אותם מהקבוצה אלא להרגיע איזה שהם להבות.וביקורות ולנסות קצת להשכיח את האירוע הזה.

ואני ..עם הרבה עבודה אני מאמין שיצליחו

שרון כידון: ומה לגבי הלכידות של כל קבוצה? אולי זה גרם לקרע פנימי ,אפשר להישאר מאוחד ולשחק יחד אחרי דבר כזה?.

ניר צדוק: אני חושב ששוב, בגלל שלא מדובר פה באיזה שהיא התבטאות פרו פלסטינית מובהקת אלא פשוט בפסיביות מסוימת, אז אני חושב שלא זורקים על זה חברות והיכרות פנים קבוצתית שכבר נמשכת שלוש או ארבע שנים במקרה של חלק מהשחקנים זה כבר שחקנים שנמצאים שם. שנה שלישית ברובם, חלקם גם שנה רביעית וחמישית זה לא ימוטט את מכבי חיפה.

אבל זה כן אירוע שיצריך בעיקר ממכבי חיפה החוצה, לא ממכבי חיפה פנימה.

אם היה לנו פה שחקן מכבי חיפה שהיה אומר לא להחזיר את החטופים עד שתפסק הלחימה לחלוטין, או מה לגבי הסבל של העזתים אני חושב שהיה לנו פה עניין אחר.

אבל זה האשמה פה היא פסיביות. פסיביות בוטה מבחינתנו אבל לא משהו שאי אפשר לחיות איתו או להשכיח אותו לדעתי.

שרון כידון: אז אולי נתקוף את זה מהצד ההפוך. למה בעצם שחקנים זרים שבאו לשחק כדורגל או כדורסל זה לא משנה, הם בסך הכל באו לעבוד במקצוע שלהם, למה אנחנו בכלל מצפים להם להביע נאמנות?.

קולות רקע של אוהדים המגרש כדורגל

ניר צדוק: אני לא חושב שזה הבעת נאמנות. אני חושב שיש פה משהו מאוד טקסי פורמלי.

שקבוצות עולות למגרש הם עולות ביחד והרבה פעמים מחזיקים שלטים או מביעים איזה שהוא מסר מסוים כמובן בעיקר בנושאים קונטנזואלים.

ואנחנו לא היינו מצפים שיעלו לשם חמישה שחקנים של מכבי חיפה, כי אם לא היו שם שחקנים זרים זה היה עוד יותר בוטה מה שזה עכשיו.

מוזיקה מתנגנת ברקע

אני חושב שיש פה בעיקר חוסר שימת לב לפרטים. או איזשהו חפלפיות של מכבי חיפה. כי הם פשוט לדעתי לא העלו בדעתם,

א' או שלא יגובו או שלא יחזיקו את השלט

ב' שאם לא יחזיקו את השלט זה יתפס כמשהו כל כך בעייתי,

ולכן זה קרה. אני חושב שזה לגיטימי לגמרי מבחינתנו כחברה לצפות ממי שמגיע לעבוד כאן להתפרנס כאן, להיות חלק מהחיים בישראל, לתמוך במשהו שהוא בנפשנו, זאת אומרת לא הייתי מצפה ואו דורש מהם לומר משהו שהוא אחוז אחד יותר קונטרוברסלי מזה

אבל זה, אני חושב שאני יכול.

שרון כידון: היית מצפה מקבוצות מעורבות כמו בני סכנין ובני ריינה, לתגובה סולידרית כאשר הם ייעלו על המגרש ?

היית מצפה מהם במחזור הקרוב להראות שהם חלק ממה שקורה כאן ?

ניר צדוק: בוודאי. ואני שוב בגלל זה מה שאמרתי מקודם עם הסיפור של מכבי חיפה. זה ממש מחשק את שחקנים של סכנין ורינה לא רק הם, בכלל שחקנים זרים בקבוצות אחרות שחקנים ערבים בקבוצות אחרות, כי עכשיו שימת הלב תהיה הרבה יותר. ממש יסתכלו בזכוכית מגדלת.

אני חושב שיצטרכו לראות שחקנים שלוש אצבעות חמש אצבעות, ירצו לראות שמחזיקים את זה כמו שצריך, מכבדים את זה, זה אולי נשמע קצת סמליות מוגזמת אבל זה בנפשנו וזה המינימום שאנחנו דורשים.

אני מבין למה הם אולי מבחינתם תופסים את זה כרוע בעייתי אבל אני חושב שאין ברירה, וגם זה עלול לעלות במשהו על ידי אנשים אחרים אין ברירה אלא לעשות את זה ואני מקווה שיעשו את זה כי אחרת יהיה פה יהיה פה בלגן

שרון כידון: לסיכום נרצה ניר צדוק , אולי תנסח לנו איזה שהיא אמנה שהיית מצפה מהשחקנים הזרים וגם אפילו שחקנים מהחברה הערבית. איך בכל זאת, עם השקפת העולם שלהם להתחבר לזה שמשחקים בליגה העל ישראלית.

ניר צדוק: מילה כמו השקפת עולם היא פשוט זרה לי בקונוטציה הזאת. כי. אני רוצה להאמין שגם מי שאני חושב שאנחנו נמצאים בקבוצות שהם קבוצות נגד לחברה הישראלית, וממדינות אחרות ותרבויות אחרות. לא יכולים להתכחש לדרישה או לציפייה לשחרור החטופים.

אני חושב שגם גדולי המתנגדים למלחמה בעזה בקרב שונאי ישראל, לא שואפים שחטופים ישארו בעזה.

זאת אומרת לא חושב שזה ברמה של לדרוש משהו לנסח אמנה. אני רוצה להאמין שזה בנפשו של כל אדם הגון. ולכן אני לא רואה סיבה להזדהות עם המסר הזה גם אם אתה צרפתי, הולנדי ערבי ישראלי, אפריקאי.

שרון כידון: ניר צדוק, תודה הרבה על השיחה

ניר צדוק: תודה רבה שרון.

מוזיקה ברקע

שרון כידון: ועד כאן הכותרת להפעם

אם עדיין לא נרשמתם לעקוב אחרינו באפל או בספוטיפיי , כדאי לכם.

אתם מוזמנים לדרג אותנו להגיב לנו.

את הכותרת אפשר למצוא גם באתר וויינט או באפליקציה בנייד או ברכב.

אם הגעתם עד פה, אתם מוזמנים להאזין לפרק נוסף שלנו שיכול למנוע מחמאס לראות כדורגל למה ישראל לא מנתקת את האינטרנט בעזה?.

תחקיר הפקה ועריכה גיא סלם ועדן דוידוב. סאונד עומרי זינגר ונדב ברכה

אני שרון כידון

שימרו על עצמכם.7 views0 comments

Commentaires


bottom of page