top of page

בית הספר לקארמה טובה - האשה הנרקסיסטית - קווים לדמותה

פרק 77 של הפודקאסט בית הספר לקארמה טובה הוקלט לאחר פניות רבות של גברים שביקשו פרק שיעסוק גם בפן הנשי של העולם הנרקיסיסטי. מחקרים מדווחים סטטיסטית על יותר גברים נרקיסיסטים מנשים נרקיסיסטיות, אך גבר שמתמודד עם אשה נרקסיסטית אינו מתנחם בסטטיסטיקה, לו צפויה 100% התמודדות.


בפרק זה, נסקור יחד את מאפייני האשה הנרקיסיסטית, נדבר על מה מניע ומפעיל אותה, ועל הדרכים בהן היא מנהלת את סביבתה, מתעמרת בקרוביה, ובעיקר על האופן שבו יש לנהוג מולה. בפרק זה התמקדנו בשאלות: מהו היחס המגדרי בין נשים לגברים נרקיסיסטים? האם ניתן לצפות מראש מהלכים של נרקיסיסטית? ממה הנרקיסיסטית מפיקה הנאה? איזה שימוש תעשה האשה הנרקיסיסטית בסודותייך? למה חשוב לשמור על קור רוח מול נרקיסיסטית? איזה משקל מייחסת האשה הנרקיסיסטית להופעה החיצונית? מהו יחסה של האשה הנרקיסיסטית לכסף? מה קורה כשאדם נתפס כאיום בעיני האשה הנרקיסיטית? האם יש סיכוי לקבל התנצלות מאשה נרקיסיסטית? כיצד מתמודדת האשה הנרקיסיסטית עם ביקורת? ולסיכום, איך כדאי להתנהל מול האשה הנרקיסיסטית באופן שימזער נזקים?


 

תאריך עליית הפרק לאוויר: 26/01/2023.

האישה הנרקיסיסטית משתמשת בדפוסי פעולה קבועים. אם תלמדו לשים לב לטקטיקות הספציפיות שבהן היא משתמשת, תוכלו לזהות מראש, וגם די מהר, מתי היא מתכננת את הפעולה הבאה שלה.

[מוזיקת פתיחה]

שלום וברוכים הבאים לעוד פרק בפודקאסט "בית הספר לקארמה טובה". אני עורכת הדין רות דיין-וולפנר ואני אדבר איתכם על גירושים, על זוגיות וכמובן על קארמה, שהיא בעצם תוצאה.

היי, ברוכים הבאים לעוד פרק בפודקאסט "בית הספר לקארמה טובה", והיום על נשים נרקיסיסטיות. והפרק הזה מוקדש לנשים נרקיסיסטיות בגלל שהמון גברים פנו אליי ושאלו - למה את לא עושה פרק על נשים נרקיסיסטיות? אז הנה, הפרק הזה מוקדש לכל אלו שיש להם אישה נרקיסיסטית בחיים, או בת זוג או בת זוג לשעבר או האקסית של בן הזוג או שהיא חברה טובה או שהיא בוסית, והיא גם יכולה להיות האמא או האחות שלכם, צר לי, לפעמים גם החמות.

כבר עכשיו אני אומר לכם שתסמינים נרקיסיסטיים יכולים להופיע בצורה שונה ופחות חמורה אצל נשים ביחס לגברים, ומחקרים מראים כי רק 20% מכל הנרקסיסטים הם בעצם נרקיסיסטיות. אבל הסטטיסטיקות פחות מעניינות את מי שיש לו נרקיסיסטית בבית. עבורו מדובר ב-100% של קושי, דרמות וסיוטים.

אז בואו נדבר על המאפיינים של נשים נרקיסיסטיות ועל ההבדלים בין גברים נרקיסיסטים ונשים נרקיסיסטיות. המאפיין הראשון שאני יכולה לומר לכם הוא שנרקיסיסטית חסרת אמפתיה ומפיקה הנאה מכאב של אחרים. אין לה שום יכולת להרגיש אמפתיה אליכם או להבין את הכאב שלהם. להפך, היא אפילו מפיקה הנאה ולפעמים נהנית לדקור אחרים, להשפיל אותם, לגעת בנקודות רגישות בשביל לתת להם להרגיש חסרי אונים או לחוש כאב.

נרקיסיסטית גם עוברת במהירות מאהבה לשנאה. יש לה יכולת לרומם את הקורבן שלה ובמהירות להוריד אותו, להשפיל אותו ולהקטין אותו בלי לחשוב פעמיים. ברגע שהיא סיימה להפיק טובת הנאה ממערכת יחסים, היא מסיימת אותה. בגלל שהיא לא מסוגלת לנהל מערכות יחסים בריאות ומספקות, היא גם מפיקה הנאה מלהרוס מערכות יחסים של אנשים אחרים סביבה. אם היא תראה זוגיות נורמלית או חברות נורמלית, היא תעשה מה שהיא יכולה בשביל לחבל. היא גם מאוד תחרותית. בגלל שהיא חייבת להיות האישה הכי יפה, הכי שווה, הכי מצליחה והכי מדהימה מכל החברות שלה, היא תקלוט במהירות מי מהחברות מהווה איום לגביה, בכל מה שנוגע לאיך שהיא נראית, לסטטוס שלה או לאישיות שלה, והיא תדאג להפוך אותה לשעיר לעזאזל ולהעיף אותה מהסביבה שלה. ואם אפשר שזה גם יהיה כרוך בהשפלה, יותר טוב. יתר החברות יישארו קהל מעריץ, אבל ברגע שהיא תחשוב שהיא לא יכולה לנצל אותם יותר, היא תעיף גם אותם כי היא לא באמת מקיימת קשרי חברות אמיתיים.

נרקיסיסטיות גם נוקטות במדיניות של הפרד ומשול, ומסיתות את החברים ואת הקרובים שלהן, האחד כנגד השני, מתי שהן רק יכולות. אין לה שום בעיה לרכל, לדבר סרה מאחורי הגב, ולעשות שימוש בדברים שאמרו לה בדיסקרטיות, בשביל לסכסך, בשביל לזרוע שנאה ובשביל להסית. למה? כי ככה היא מרגישה בשליטה על הסיטואציה, וככה היא יכולה לשלוט על כולם.

אני רוצה לספר לכם על קרני, שהגיעה למשרד שלי לפני לא הרבה זמן, בשיאו של משבר משפחתי עצוב וכואב. אבא של קרני, שלמה, נפטר לפני שנתיים בשיבה טובה, והותיר אחריו רכוש רב מאוד, הרבה מאוד נכסי נדל"ן יוקרתיים בכל רחבי תל אביב, נכסים שהוא צבר במהלך החיים. קרני ואבא שלה היו ביחסים מעולים. הם נהגו לשבת לשתות קפה יחד בכל יום חמישי אחר הצהריים, הם החליפו חוויות וסיפורים ממה שהיה בשבוע הקודם. היו לקרני, לא היו, עדיין יש לה, שני אחים - עידן, אח שצעיר ממנה בחמש שנים, ותמר, אחותה הגדולה ממנה בשנתיים, שאני כבר אומרת לכם, נרקיסיסטית. כל החיים קרני סבלה מתמר, תמר קינאה בה מאוד. היא כל הזמן הייתה מתלוננת בפני אמא שלהן שקרני היא הילדה המועדפת, בעיקר על אבא שלה, שלמה. באמת, ככל שחלפו השנים, על פני השטח, איכשהו שהן התבגרו הן היו חברות טובות, הן דיברו, לפעמים הן גם יצאו לבילויים משותפים, וקרני סמכה על תמר בעיניים עצומות, ולכן היא לא חשבה פעמיים לפני שהיא סיפרה לה שיש לה בת זוג - ענת.

הקטע הזה עם זוגיות עם אישה היה חדש, וקרני הייתה לה רק בקשה אחת מתמר - אל תספרי לאבא. אבא שלהן היה אדם מסורתי, וקרני לא רצתה שהוא יתאכזב. היא תכננה באיזשהו שלב לספר לו על הזוגיות שלה עם ענת, אבל היא רצתה לעשות את הדברים בקצב שלה ובצורה הדרגתית, אבל למרבה הצער אבא שלה נפטר לפני שהיא הספיקה לעשות את זה. ואחרי שהוא נפטר, קרני נדהמה לגלות שאבא שלה חילק את הרכוש בצורה ממש לא שוויונית. שני האחים, תמר ועידן, ירשו משמעותית יותר ממנה. היא פנתה לאמא שלה נסערת ובעיקר כאובה, כי אתם יודעים כבר מה קורה כשמישהו מנושל, והיא גם לא הבינה מה קרה בינה לבין אבא שלה. ואחרי הרבה מאוד ניסיונות להתחמק מתשובה, אמא שלה אמרה לה בלחש שחודשיים לפני שאבא נפטר תמר סיפרה לו על הזוגיות של קרני עם ענת, וככל שחלף הזמן, קרני הבינה שלא רק שתמר סיפרה לאבא שלהן על הזוגיות, למרות שהיא השביעה אותה שלא תעשה את זה, היא גם הוסיפה ואמרה שקרני חושבת שהוא אדם חשוך ופרימיטיבי, ובגלל זה הוא לא יקבל את הזוגיות בינה לבין ענת. כמובן שזה היה שקר מוחלט, ושתמר היא נרקיסיסטית שפעלה אפילו כנגד אחותה הקרובה. ככה הם. זה הטבע שלהם.

לנרקיסיסטיות גם מאוד חשובה ההופעה החיצונית שלהן, והן ישקיעו בזה המון. נרקיסיסטיות הרבה יותר ביקורתיות ביחס למראה החיצוני שלהן, המשקל שלהן והאטרקטיביות שלהן, מגברים נרקיסיסטים. עד כדי כך שהן לא יהססו לבצע פרוצדורות קוסמטיות מוגזמות ודיאטות רצח, כי ההופעה החיצונית היא סופר-חשובה.

נרקיסיסטיות הן גם מאוד חומרניות. בעוד שגברים נרקסיסטים עסוקים בלעשות כסף, נשים נרקיסיסטיות מאוד אוהבות לבזבז אותו, ואם אפשר שזה יהיה על מותגי יוקרה, על בגדים, על תכשיטים, על בשמים, על רכבי יוקרה, על נעליים של מותגים. היא תפנק את עצמה, או שהיא תדאג שיפנקו אותה במתנות יקרות, כי אצל אישה נרקיסיסטית הנראות הרבה הרבה יותר חשובה ממה שיש בפנים.

נשים נרקיסיסטיות גם ירצו שכולם סביבן ידעו כמה שהן עשירות ומצליחות. הן ישקיעו מאמצים מאוד גדולים בלבסס את המעמד החברתי שלהן, את המוניטין שלהן ואת ההצלחה שלהן. הכל בשביל שכל הסובבים אותן יחשבו שהן הכי עשירות, הכי מצליחות והכי הכי יפות.

לפעמים נשים נרקיסיסטיות גם ישימו דגש על התדמית של הילדים שלהן, בשביל לשפר ולהדגיש את התדמית שלהן. אתם יודעים, לא פשוט להיות ילד של אישה נרקיסיסטית.

אישה נרקיסיסטית גם נוהגת להתעלם מגבולות. אף אחד לא יציב לה גבולות, ואם כן, היא תדאג לשבור אותם לאט לאט ובהתמדה. היא תישאר בקשר עם האקסים שלה, או שתהיה לה עדת מעריצים כדי לגרום לקנאה בכוונת תחילה, במערכת היחסים הנוכחית שלה. אם אחת מהחברות שלה תנסה להתרחק ממנה, היא תכריח אותה להיות בקשר איתה, ובכל פעם שהיא תנסה להציב לה גבול, היא תפרוץ אותו בנחישות, ואפילו תגרום לה להרגיש לא בסדר שהיא ניסתה לשים לה גבולות.

אני אספר לכם סיפור קטן בעניין הזה. באחד המקרים שטיפלתי, אני ייצגתי אישה שהייתה לה חמות נרקיסיסטית, שהייתה מגיעה אליה הביתה, מסדרת מחדש את הרהיטים ואת כלי הבישול, בטענה שלא ככה מסדרים בית, מכבסת את הכביסה הנקייה, בטענה שהכלה לא יודעת לעשות כביסה, ומטיפה לה באופן קבוע שהיא לא יודעת לגדל ילדים כמו שצריך. אפס גבולות. לכם אני אומר כמובן שההתנהגות של החמות נטועה גם באמונה שהיא המומחית הבלעדית בהכל, וגם בקנאה שלה בכלה. לא פשוט בכלל להתנהל עם חמות נרקיסיסטית.

אישה נרקיסיסטית גם מצפה ליחס מועדף. היא יוצאת מנקודת הנחה שהיא, מגיע לה, מגיע לה יחס מועדף, מגיע לה תהילה, מגיע לה עושר, מגיע לה הצלחה, גם אם זה על חשבון אחרים, וגם אם היא צריכה בשביל זה לדרוך בדרך על גופות. יש לה איזושהי תחושה של חשיבות עצמית מוגזמת, והיא משוכנעת שהיא הרבה יותר חשובה מכל מי שסביבה.

נשים נרקיסיסטיות הן גם קנאיות. למרות שכאילו הן נראות בהתחלה כבעלות ביטחון עצמי רב, בפנים היא בעלת ערך עצמי נמוך, ולכן היא מאוד מאוד מקנאה באחרים, גם אם היא דואגת להסתיר את זה, או מתייחסת באופן מגעיל ומתנשא לאלו שהיא מקנאה בהם. היא משוכנעת, יחד עם זאת, שכולם מקנאים בה, והיא עושה בזה איזשהו שימוש כתירוץ לכך שאין לה הרבה חברים קרובים ואינטימיים. למה אין לה חברים? כי כולם מקנאים בה. וכשהחברים שלה מגיעים להישגים או מצליחים, היא תמצא דרך להקטין את ההצלחה ותטען שהם עושים הכל בשביל לחקות אותה, או שהם פועלים מתוך קנאה אליה, או שהם לא באמת מצליחים אלא מישהו נתן להם את הכסף. היא תעשה הכל בשביל להקטין אותם.

נרקיסיסטיות בחיים לא טועות, הן מושלמות. ואם משהו קרה, מישהו אחר אשם. הן בחיים לא מרגישות רגשות אשם, כי הן פשוט לא אשמות בכלום. למעשה, הן מושלמות לדעתן. זו גם הסיבה שהיא בחיים לא תתנצל, היא הרי לא אשמה ולא אחראית, אז אין שום סיבה בעולם שהיא תתנצל.

נשים נרקיסיסטיות גם פועלות בחוסר יציבות בחיים האישיים והמקצועיים שלהן, וגם במערכות היחסים שלהן. הן יכולות להיות מאוד שמחות או מאוד מתוסכלות, בלי יותר מדי מצבי ביניים. ההתנהלות היא קיצונית, לכאן או לכאן. מאהבה לשנאה במהירות הבזק, ומשמחה להתקף זעם תוך שנייה. בנוסף, הן הרבה פעמים לא מצליחות להחזיק עבודה קבועה, הן לא מצליחות לחסוך כספים, הן לא מצליחות לפתח חברויות וקשרים ארוכי טווח.

נשים נרקיסיסטיות הן גם מאוד מאוד מאוד רגישות לביקורת. אם היא מרגישה שמישהו מבקר אותה, או אומר משהו קטן נגדה, או לא מתלהב ממשהו שהיא אמרה או שהיא עשתה, וואי וואי. היא תצא לקרב, והיא תנהל נגדו מלחמת עולם. בדרך כלל בכלל אין הלימה בין עוצמת הפגיעה, או בין הביקורת שהיא קיבלה, לעוצמת התגובה שלה, והיא תהפוך כל דבר קטן, כל עכבר להר, ותגיב ממש בקיצוניות לכל שטות. זו גם הסיבה שאנשים שחיים איתה לומדים ללכת על קליפות ביצים, בשביל לא לעורר את זעמה. וכמובן, חס וחלילה לא להגיד לה שום דבר, לא לבקר אותה, כי אחרת הם יחטפו.

בנוסף, נרקיסיסטיות הן גם חסרות דרך ארץ וכבוד. הן מאמינות שעצם הנוכחות שלהן בעולם זה ממש מתנה למין האנושי, ושהן הופכות את היקום לשלם ולמושלם, ולכן אין שום סיבה להתייחס לאחרים בכבוד, בנימוס או בדרך ארץ.

נרקיסיסטיות גם מאוד אוהבות להעניש את בני הזוג שלהן. או שהן עושות טיפולי התעלמות, או טיפולי שתיקה ארוכים, או טיפולי מניעה - מניעת סקס, מניעת מגע, מניעת גילויי חיבה. זה עונש.

נשים נרקיסיסטיות גם מאוד אוהבות לדבר על עצמן ועל החיים שלהן, מבלי שבכלל עובר להן בראש האפשרות לשאול אחרים מה שלומם, להתעניין באחרים, לעשות follow-up מה קורה עם אחרים. רק הן מעניינות, ואין שום סיבה להתעסק בחיים של יתר האנשים בשיחה. כשהאדם שמולה יאזור אומץ וינסה להפנות את הזרקור ולדבר על עצמו, היא פשוט לא תגלה שום עניין בדבריו, ומהר מאוד היא תנסה להחזיר את מוקד השיחה, כמובן, אליה.

לפעמים נשים נרקיסיסטיות גם ישחקו את תפקיד הקורבן, ויתנהגו כאילו הן חסרות אונים, והן עושות את זה בשביל או להשיג דברים, או לפתות אנשים שיעשו את מה שהן רוצות. האישה הנרקיסיסטית תִּטֶּה להציג את עצמה כקדושה מעונה, שהכאב והסבל שלה גדולים מהכאב והסבל של כל שאר האנשים מסביבה, או בכלל בעולם.

ואני רוצה לספר לכם על שי, שהגיע להתייעץ איתי, ופתח את השיחה בכך שהוא אמר שהוא לא מצליח לחשוב בהיגיון, הוא צריך שאני אעשה לו סדר, או לפחות לעזור לו לעשות סדר במחשבות שלו. הוא ומיכל הכירו בצבא. הוא בחור ממשפחה מבוססת מאוד, והיא בחורה שגדלה בשכונה קשה לאם חד-הורית. ואחרי השחרור מהצבא הם עברו להתגורר יחד בדירה שהייתה שייכת למשפחה שלו. ההורים שלו עשו להם קניות, הזמינו אותם למסעדות, מימנו להם טיולים יוקרתיים בחו"ל, ובמהלך כל החיים המשותפים שי היה, תכלס, בעל מושלם. הוא אהב את מיכל אהבת נפש. הוא חשב שהיא האישה המושלמת ביותר בשבילו, והוא דאג להגיד לה את זה ולהביע את התחושות שלו בכל דרך אפשרית. היא, לעומת זאת, גם דאגה להסביר לו בכל הזדמנות איזה מזל יש לו שהוא זכה באישה מדהימה כמוה. פשוט מפעל הפיס.

ככל שעברו השנים ואחרי שלושה ילדים, שי פתאום הבין איכשהו שמיכל בוגדת בו ומנהלת כבר תקופה ארוכה רומן עם חבר ילדות שלה. שי היה ממש מופתע, כי הוא לא העלה על דעתו שמיכל תעשה כזה דבר, והוא שכר שירותיו של חוקר פרטי, ושהוא קיבל לידיו תמונות שלא משאירות מקום לספק, הוא החליט לספר למיכל שהוא יודע בדיוק מה היא עושה ועם מי היא עושה, והוא אמר לה שהוא חושב שאין ברירה, אלא צריך להיפרד. מאותה שיחה, מיכל נכנסה לדמות הקורבן, במלוא מובן המילה. עוד, כבר בשיחה הראשונה היא בוכה בכי תמרורים, והיא אומרת לשי שהיא לא מבינה איך הוא יכול לעשות לה דבר כזה, ושהיא לא יכולה להעלות על דעתה שבגלל כזאת טעות קטנה, הוא יעזוב אותה.

ובימים שאחרי השיחה, היא התחילה להגיד לו בעצם שהוא הסיבה לבגידה, כי הוא כבר שנים גורם לה להרגיש שבלעדיו ובלי הכסף של ההורים שלו היא לא הייתה מגיעה לשום דבר בחיים. בשלב הזה, תוך שאני מסתכלת בעיניים שלו כשהוא ממש בוכה, הבנתי שהוא כל כך מבולבל, כי הוא התחיל להאמין לה, ולפקפק בהתנהגות שלו לאורך החיים המשותפים - אולי אני אשם שהיא בגדה. אבל לי היה ברור שמיכל היא לגמרי נרקיסיסטית, שמנסה לתמרן אותו, שעושה לו מניפולציות, שתופסת את עמדת הקורבן, ושמאשימה אותו בדברים באמת חסרי בסיס. פשוט אפס לקיחת אחריות.

האישה הנרקיסיסטית גם מאוד אוהבת להשקיע ברשתות החברתיות. היא מפרסמת בלי סוף תמונות של עצמה בכל מיני פוזות, היא מבלה שמה שעות, והיא אובססיבית לגבי הלייקים שהיא קיבלה, והעוקבים שלה, וכמה אנשים ראו את הסטורי שלה, והיא תצא ממש לטיולים ולנסיעות לחו"ל שיראו טוב באינסטגרם. זה התמכרות של ממש למציאות וירטואלית, וזה מאוד מאפיין נרקיסיסטיות. אבל לא כל מי שמכורה לאינסטגרם היא נרקיסיסטית, כן? שימו לב, יש פה הרבה מאוד מאפיינים.

נרקיסיסטיות גם הרבה מאוד פעמים עושות שימוש במיניות שלהן ובאטרקטיביות החיצונית שלהן. בגלל שבפנים הן חסרות ביטחון, נשים נרקיסיסטיות זקוקות להרבה מאוד אישורים ושבחים שירגיעו אותן, ויגרמו להן להרגיש שהן נאהבות. ללא האישורים האלה והשבחים האלה הן יכולות לחוות התפרצויות וסערות רגשות, ודברים מאוד מאוד קשים. מחקרים גם מראים שכשהאישה במערכת היחסים היא הנרקיסיסטית, שני בני הזוג מתנהלים בצורה תקיפה ומרושעת יותר. ההסבר לזה הוא שההתנהגות הנרקיסיסטית גורמת לבן הזוג להפגין התנהגות עוינת וכועסת יותר. להבדיל, כשהגבר הוא הנרקיסיסט, זה לא בדיוק ככה.

כשאישה נרקיסיסטית מתמודדת עם הרבה לחץ, למשל כשהיא מצויה בוויכוח או במריבה עם בן הזוג שלה, היא מנתקת את עצמה מכל רגש חיובי שיש לה כלפי בן הזוג, ונותנת מקום רק לרגשות שליליים כלפיו. זה איזושהי חשיבה קוטבית, ומבחינתה בן הזוג הוא או רע או טוב, או שחור או לבן.

נשים נרקסיסטיות גם לא מאמינות שהן יכולות לטעות או לעשות רע. לכן הן אף פעם לא ירגישו בושה או חרטה ביחס להתנהגות שלהן. הן בחיים לא יתנצלו, אמרנו את זה כבר, כי הן פשוט לא מצליחות לקבל את זה שאולי הן היו לא בסדר. זה לא עובר להן בראש.

והדבר האחרון זה שהאישה הנרקיסיסטית היא ממש דרמה קווין. ההתנהגות שלה בלתי צפויה, התגובות שלה ממש מוגזמות, והיא כל הזמן פועלת באופן קיצוני. לפעמים אנשים מזדעזעים מההתנהגות שלה ומהאופן שבו היא מתייחסת לאנשים שמסביבה, אבל היא מתה על התגובות האלה.

ועכשיו בואו נדבר על ההבדלים בין נשים נרקיסיסטיות לגברים נרקיסיסטים. כמו שכבר הזכרתי בתחילת הפרק, נרקיסיזם נפוץ יותר בקרב גברים מאשר בקרב נשים, ויש כמה סיבות לפער הזה, ואני אמנה כמה מהם בקצרה. קודם כל, קשה יותר לזהות נרקיסיזם נשי מאשר נרקיסיזם גברי, כיוון שהמדע כולו מושתת על אמות מידה גבריות. הנרקיסיזם הקלאסי מאפיין לרוב גברים, והנרקיסיזם שמאפיין נשים יהיה מוסווה יותר. חוץ מזה, נשים נרקיסיסטיות הן יותר רגישות ותגובתיות מאשר גברים נרקסיסטים, ולכן יותר קשה לזהות אותן או לזהות את המאפיינים הנרקסיסטיים שלהן. גם נשים נרקיסיסטיות וגם גברים נרקיסיסטים מנצלים אנשים אחרים בשביל להפיק רווח אישי ולשרת את האינטרסים של עצמם, את זה אנחנו יודעים. אבל הדרך שבה הם עושים את זה היא דרך שונה. גברים נרקיסיסטים משתמשים בכוח, בהפחדה או בתוקפנות בשביל להשיג את מבוקשם. נשים נרקיסיסטיות יִטּוּ יותר להפעיל מניפולציות בשביל לעשות את זה.

נשים נרקיסיסטיות יענישו את הסובבים אותן באמצעות, למשל, מניעת תשומת לב וחיבה. חשוב לי להדגיש שהעובדה שנשים נרקיסיסטיות לא משתמשות בתוקפנות פיזית לא אומרת שהן פחות מסוכנות. להיפך, נשים נרקיסיסטיות משתמשות בתוקפנות מסוג אחר. הן מפיצות שמועות ורכילות, הן מפנות כתף קרה לסובבים אותן, והן ישתמשו במגוון דפוסי התנהגות של התעללות, שיכולים להזיק לא פחות מהתוקפנות הפיזית שמאפיינת גברים. חוץ מזה, יש מחקרים לפיהם לא בטוח בכלל שנשים נרקיסיסטיות לא משתמשות בתוקפנות פיזית, אלא שהגברים, שהם הקורבנות שלהן, בדרך כלל מתביישים לספר על זה.

כל הנרקסיסטים נוטים להיות רגישים לביקורת, אבל נשים נרקיסיסטיות יִטּוּ להיות רגישות יותר מגברים נרקסיסטים. הן ייעלבו וייפגעו יותר, וכפועל יוצא מכך הסיכויים שלהן להתפרץ ולהיות רגישות במיוחד גבוהים יותר.

עוד דבר זה שגם נשים וגם גברים נרקיסיסטים מנסים להשיג שליטה וחיבה מהאנשים שסביבם. אבל בעוד שגברים נרקסיסטים ינסו על פי רוב להשיג שליטה וחיבה מהאנשים שהם מנהלים איתם קשרים רומנטיים, זאת אומרת, במסגרת מערכת יחסים זוגית, נשים נרקיסיסטיות יכולות לרצות להשיג שליטה וחיבה מהילדים שלהן. יש חוקרת בשם בביטה ספינלי שאומרת שהאישה הנרקיסיסטית רואה בילדים שלה שלוחה שלה עצמה, והגבר הנרקסיסט לא נוטה לעשות את זה. להרבה מאוד אמהות נרקיסיסטיות יש אישיו שלם לאורך שנים במערכות היחסים עם הילדים שלהן.

והדבר האחרון שרציתי לדבר עליו זה איך להתמודד עם אישה נרקיסיסטית. כמו שהבנו יחד בפרק הזה, ההתמודדות יכולה להיות לא פשוטה בכלל, שלא נאמר קשה. גם קשה לזהות את המאפיינים, וגם הרבה פעמים אנחנו לא לגמרי בטוחים שיש בעיה, כי המאפיינים יכולים להיות חמקמקים. אז איך בכל זאת, עם כל הקושי, ניתן לנסות להתמודד עם נשים נרקיסיסטיות בחיים שלכם? הדבר הראשון שנכון בכלל לנרקסיסטים זה תלמדו את דפוסי ההתנהגות שלהם. האישה הנרקיסיסטית משתמשת בדפוסי פעולה קבועים. אם תלמדו לשים לב לטקטיקות הספציפיות שבהן היא משתמשת, תוכלו לזהות מראש, וגם די מהר, מתי היא מתכננת את הפעולה הבאה שלה.

אתם צריכים לשמור על מרחק בטוח, ככל שאתם יכולים, בשביל לא לתת לדפוסי ההתנהגות הפתיינים למשל, להטעות אתכם. אתם צריכים להזכיר לעצמכם כל הזמן את הטקטיקות שלה, ולתפוס מרחק ביטחון מהם. בנוסף, תנסו להגביל את התדירות שבה אתם מקיימים, ככל שאתם יכולים, אינטראקציה עם האישה הנרקיסיסטית, בשביל לא להפוך למטרה עבורה. אתם צריכים לשמור על אינטראקציה ידידותית, אבל שטחית, ולא לספק לה מידע אישי עליכם, בגלל שהיא תמיד תעשה שימוש במה שהיא יודעת נגדכם. וגם אל תתחרו איתה. כמו שהסברתי בתחילת הפרק, נשים נרקיסיסטיות מתות על תחרות, והן כל הזמן מחפשות להיכנס לתחרות כזאת. אבל להיכנס איתן לתחרות זה ממש לא רעיון טוב כי היא מגדילה את הסיכויים שתיתפסו בעיניהן כאיום ממשי ותהיו חשופים להתעללות מצידן. לכן, כמה שאתם יכולים, תנסו להתרחק מתחרות עם האישה הנרקיסיסטית בחיים שלכם. תשמרו על רף ציפיות הגיוני מהאישה הנרקיסיסטית. הרבה פעמים נרקיסיסטים מתקשים להיות בוגרים רגשית ולא אנוכיים לגמרי. אם תצליחו לשמור על ציפיות תואמות, תבינו שאתם לא יכולים לצפות מנרקסיסטית להיות אמפתית, להכיל אתכם, להפסיק את המניפולציות, להפסיק להיות דרמה קווין. ברגע שאתם לא מצפים, והציפיות שלכם תואמות את המציאות, יהיה לכם יותר קל להימנע מתסכול ומאכזבה מההתנהגות שאתם חווים.

ודבר נוסף זה, תימנעו מלהעביר ביקורת על האישה הנרקיסיסטית. היא מאוד רגישה לכל ביקורת, בגלל שהביקורת מאיימת על ההערכה העצמית שלה, שממילא לא גבוהה. לכן, כמה שאתם יכולים אל תעבירו עליה ביקורת, בשביל לא להיתפס בעיניה כמטרה. אתם צריכים גם לדעת לשמור על קור רוח. תקשורת עם אישה נרקיסיסטית יכולה להיות קשה וממש מתסכלת. אבל אובדן קור רוח רק גורם לה להרגיש כוח ושליטה, בגלל שהיא מקבלת יותר אינפורמציה על האופן בו היא יכולה להוציא אותך מדעתך. לכן תעשה מאמץ להימנע מלתת לה את הקלף המנצח הזה. תשמור על קור רוח.

ודבר נוסף זה, תנסו להגיע לעמק השווה. בשביל לנהל משא ומתן או דין ודברים או איזשהו ויכוח עם אישה נרקיסיסטית, צריך לנסות להגיע איתה לפשרה. לראות מה היא רוצה, לראות כמה אפשר לסגור איתה בטוב, בשביל להימנע מהתנהגות פוגענית מצידה. צריך לנסות למצוא פתרונות ביניים שמהווים איזשהו מפגש רצונות, כי אם תלכו איתה ראש בראש, אתם פשוט תסבלו.

והדבר הנוסף זה לפנות לקבל טיפול. אם אתם מרגישים שהמצב הנפשי והרגשי שלכם מושפע לרעה כתוצאה מהאינטראקציה עם הנרקיסיסטית שבחייכם, שאתם בלחץ ובפאניקה ואתם תמיד מרגישים מתח לקראת השיחה איתו, אל תהססו ותפנו לקבלת סיוע להתמודד עם המצב. מדובר בהתמודדות לא פשוטה, וזה ממש לא בושה לקבל ייעוץ בעניין הזה.

וזהו, הגענו לסוף של הפרק הזה. ואני אסיים בכך שאני אומר שהנרקיסיזם בקרב נשים הוא באמת תופעה פחות מדוברת ופחות נפוצה מאשר בקרב גברים, אבל כדאי להכיר את המאפיינים, וכשאתם מזהים נרקיסיסטית, תפסו מרחק.

ובשביל לסיים את הפרק בצורה אופטימית, אני אגיד שנרקיסיזם נשי הופך בעת האחרונה לתופעה מדוברת יותר, ועוד ועוד חוקרים פונים להתעסק בתופעה ולחקור אותה, ואני מקווה שככל שיעבור הזמן נוכל להגיד שמדובר בתופעה מוכרת ומדוברת, כמו הנרקיסיזם הגברי.

זהו להיום, תודה שהייתם איתנו, ונתראה בפרק הבא.

תודה שהאזנתם לעוד פרק בפודקאסט "בית הספר לקארמה טובה". אם הפקתם ערך מהפרק הזה, תעבירו את זה למישהו שאולי זקוק, אתם יודעים, ככה אנחנו מרבים קארמה טובה בעולם.

[מוזיקת סיום]

וחוץ מזה אתם מוזמנים להירשם כמנויים באפליקציית הפודקאסטים שהאזנתם בה, ככה תקבלו התראה בכל פעם שעולה פרק חדש.

תודה.

 

לעוד פרקים של הפודקאסט לחצו על שם הפודקאסט למטה

38 views0 comments

Comments


bottom of page