top of page

אחד ביום - מחפשים את היימנוט

עוד מעט יצויין חודש מהרגע שבו היימנוט קסאו בת ה-9 נראתה לאחרונה במרכז הקליטה שבו היא גרה בצפת. חודש מאז שהיא פשוט נעלמה. וכל זמן שההיעלמות שלה נשארת בגדר תעלומה - אז זה סיפור עצוב, אבל עם סיכוי לסוף טוב. אלא שככל שהזמן עובר והמשטרה נשארת עם עוד ועוד סימני שאלה גדולים, ואלפים שמחפשים אותה לא מוצאים דבר - אז גם החשש והדאגה לשלומה של הילדה בעלת פני המלאך גוברים מאוד. הפעם, אנחנו עם יגאל מוסקו ועם ההיעלמות של היימנוט קסאו.


 

תאריך עליית הפרק לאוויר: 21/03/2024.

[חסות]

אלעד: היום יום חמישי, 21 במרץ, ואנחנו "אחד ביום" מבית N12. אני אלעד שמחיוף ואנחנו כאן כדי להבין טוב יותר מה קורה סביבנו. סיפור אחד ביום - בכל יום.

המבצע המשטרתי שמרכז את החיפושים אחריה קיבל את השם "פני מלאך". האמת, ממש ברור למה. מספיק מבט אחד בתמונה שלה, תמונה שבה היא מחייכת, חיוך כזה שהוא כולו מלא בטוב ובתמימות. מספיק מבט אחד ומבינים ישר למה דווקא את השם הזה בחרה המשטרה. היימנוט קסאו, בת ה-9, נעדרת מאז שעות הערב של 25 בפברואר. עוד מעט יצוין חודש מהרגע שבו נראתה לאחרונה רצה במרכז הקליטה שבו היא גרה בצפת. חודש מאז שהיימנוט פשוט נעלמה. וכל זמן שההיעלמות שלה נשארת בגדר תעלומה אז זה סיפור עצוב וסיפור טראגי, אבל כזה שיש לו סיכוי לסוף טוב. אלא שככל שעובר הזמן, ככל שהמשטרה נשארת עם עוד ועוד סימני שאלה גדולים, ככל שאלפים מחפשים אחריה ולא מוצאים דבר, ככל שכל כיוון אפשרי נתקל בסוף במבוי סתום, אז גם החשש וגם הדאגה לשלומה של הילדה בעלת פני המלאך, גם הם גוברים מאוד.

הפעם אנחנו עם יגאל מוסקו ועם ההיעלמות של היימנוט קסאו.

שלום מוסקו.

יגאל: שלום אלעד.

אלעד: ביקרת במרכז הקליטה בצפת, במקום שבו היימנוט והמשפחה שלה גרה והמקום שממנו היא נעלמה. ספר לי עליהם, על המשפחה.

יגאל: משפחת קסאו, המשפחה של היימנוט, שישה ילדים. היימנוט בת ה-9 היא הילדה השלישית. הם עלו לארץ לפני שלוש שנים. היימנוט כמובן נולדה באתיופיה, אבל היא כבר שולטת בעברית. האבא, שלא היה בארץ בזמן ההיעלמות, הוא ביקר את אמו החולה באתיופיה, הוא עובד במפעל חיתולים בקרית שמונה. האמא עובדת בניקיון בבית חולים זיו בצפת. והעניין הזה, כמובן, נפל עליהם וקורע אותם.

[הקלטה] ירוס, אחותה של היימנוט: אנחנו עוברים ימים קשים מאוד, למשפחה זה מאוד קשה, לקטנים, לאחים שלה מאוד קשה. כבר אבא שלי היה פעמיים בבית חולים. זה מאוד קשה, כאילו, מחכים כל יום שתבוא. כל דבר מזכיר את היימנוט. כולם כאילו בשוק, אנחנו לא מצליחים להבין.

אלעד: אז קח אותי, מוסקו, ל-25 בפברואר, היום שבו היימנוט נעלמה. הדבר היחיד בעצם שיש לנו כתיעוד מאותו יום זה אותו סרטון קצר, שתי שניות אולי, שלה רצה במרכז הקליטה.

יגאל: כן, אז יש לנו את הצילום הידוע שבו היימנוט נראית רצה עם שתיים או שלוש חברות. הכיוון הוא לתוך מרכז הקליטה. היא באה מהחצר או מגרש חניה שמשמש כחצר של מרכז הקליטה, ששם היה… היו פעילויות לילדים. אנחנו יודעים שאחר כך היא הסתובבה עם שתי חברות שלה והם חילקו פליירים של מועמד הליכוד בבחירות המקומיות בצפת. הרב של בית הכנסת שצמוד למרכז הקליטה נתן להם את הפליירים, ביקש שיחלקו. זה עניין צורם לכשעצמו, אבל זה לא בליבת הסיפור שלנו. ואז הן עוברות בין הדירות במרכז הקליטה, קומה אחרי קומה, ומחלקות את הפליירים. העדות האחרונה שראו את היימנוט מחלקת זה מדירה 17. בדירה 17 יש דיירת, אומרת, "כן, אני פגשתי את היימנוט עם חברותיה. חילקו לי את הפלייר, זה היה בשבע ומשהו".

[הקלטה]

שכנה: היא באה כמו שכולם היא הביאה, והביאה לי. וזהו, היא הלכה.

יגאל: מסרה לך את הפלייר של הבחירות?

שכנה: כן, עם כמה ילדים, לא לבד.

יגאל: אה-הא, את מכירה את היימנוט?

שכנה: כן, אני מכירה אותה.

יגאל: אה-הא.

שכנה: היא ילדה משחקת עם הילדים שלי כל הזמן. היא ילדה טובה, משתתפת עם כולם.

יגאל: [המהום הקשבה]

שכנה: וזהו, פעם אחרונה ראינו אותה, שבע ומשהו, וזהו.

יגאל: מכאן יש לנו בעצם את עדות הילדות שהיו איתה. הילדות אומרות, "הסתובבנו במסדרונות, ירדנו עד קומה מינוס ארבע ויצאנו ממרכז הקליטה לגן המשחקים". הוא בשטח פתוח, חלק מהשכונה החרדית שמקיפה את מרכז הקליטה. "ושם בגן המשחקים פתאום היינו צמאות. שתינו נכנסנו חזרה למרכז הקליטה כדי לשתות. והיימנוט נשארה. וכשיצאנו שוב, כבר לא ראינו אותה".

אלעד: תראה, תחושת זמן זה דבר מאוד טריקי אצל ילדים בגיל הזה, אבל יש איזשהו סדר גודל? שוב, אם אנחנו הולכים לפי גרסת החברות שלה, אנחנו יודעים בערך כמה זמן היימנוט נשארה לבד?

יגאל: הלכו לשתות, חזרו, זה בטח משהו כמו עשר דקות. אבל יש לנו בעיה מאוד גדולה עם הגרסה הזאת.

אלעד: שהיא.

יגאל: שהיא… אין צילום. אין צילום של היימנוט והילדות האחרות יוצאות ממרכז הקליטה. עכשיו יש שלושה פתחים למטה, יש מצלמות מעל הפתחים. הן לא נראות יוצאות. הן גם לא נראות יוצאות משני הפתחים במפלס הקרקע של מרכז הקליטה. אין לנו צילום של היימנוט יוצאת ממרכז הקליטה.

אלעד: תעזור לי רגע להבין יותר טוב את המקום שעליו אנחנו מדברים, תתאר לי את מרכז הקליטה.

יגאל: כן, מרכז הקליטה ברחוב צה"ל 9 בצפת. שלושה מבנים ישנים שבנויים על צלע ההר, מחוברים ביניהם בשני מפלסים - במפלס הכניסה ובמפלס התחתון, שזה ארבע קומות למטה. תכף נדבר עליהם. זה מבנה מתוחם, יש מאבטח בכניסה. ובשלושת הפתחים התחתונים הם אמורים להיות רק יציאות חירום. לכאורה לא אמורים להיכנס פנימה, אבל במקרה, בצילומים שלנו, כן נכנסנו פנימה חזרה בלי בעיות. אז זה לא… לא הרמטי. יש מגרש חניה בכניסה עם שני טוּקוּלים, הבקתות האלה של אתיופיה. באופן סמלי, כי באמת זה מרכז קליטה לעולי אתיופיה. כל הדיירים אתיופיים. יש שם 82 דירות, כרגע רק 50 מאוכלסות, 329 דיירים. והם שוהים שם תקופות ארוכות, בין שנתיים לשלוש שנים, רובם משפחות עם ילדים.

אלעד: זה אמור להיות מקום זמני לאותן משפחות, נכון? כלומר, אלו לא מגורי קבע לטווח המאוד ארוך.

יגאל: לוקח להם המון זמן להסתגל לחיים בישראל ולבנות לעצמם איזשהו בסיס כלכלי כדי שיוכלו לרכוש דירה מחוץ למרכז הקליטה. אתה נתקל בדלות, כן? האופציות שלהם לעבודה בשכר הן לא מהמשובחות. רוב הגברים עובדים במפעל חיתולים בצפת והנשים עובדות בניקיון.

אלעד: אוקיי, וכשאתה אומר שאין צילום של היימנוט יוצאת ממרכז הקליטה, למרות שהחברות שלה העידו שהן יצאו איתה יחד. אז אני בעצם מבין ממך שאם היימנוט אכן יצאה ממרכז הקליטה היה צריך להיות צילום, נכון? כלומר, אין פתח במרכז שלא מכוסה במצלמה, ובאותו ערב המצלמות עבדו.

יגאל: המצלמות, לפי כל אנשי הסוכנות במתחם, היו תקינות. וגם המשטרה לא טוענת אחרת. כל המצלמות נסרקו שוב ושוב, דקה אחר דקה. אותן ילדות שהיו עם היימנוט לא נצפו יוצאות ולא היימנוט עצמה. אז זה מוזר, נכון? מה פתאום שילדות ימציאו דבר כזה, למה שישקרו? אומר מפקד משטרת צפת, סגן ניצב אבוחצירא -

[הקלטה] סנ"צ אבוחצירא: לא משקרות. לילדים יש דמיון מפותח.

אלעד: אז בוא נצא מנקודת הנחה שהיימנוט לא יצאה ממרכז הקליטה, אם לא נתפסה במצלמות האבטחה. על דרך האלימינציה זה אומר שהיא נשארה בתוך המתחם, בתוך המרכז.

יגאל: נכון, אז זאת הייתה הסברה המובילה. ולכן, יש 82 דירות במרכז הקליטה, כל אחת מהן נסרקה ולא מצאו כלום. אז כל דירה נסרקה מחדש. בעצם הדירות האלה נסרקו, כל אחת מהן, ארבע פעמים על ידי ארבע יחידות שונות.

[הקלטה] סנ"צ אבוחצירא: זה יחידות מיוחדות שיודעות לסרוק על… למצוא מנת סם. כשאתה מחפש מנת סם, אתה תמצא כל דבר שהוא יותר גדול מזה. פתחנו מקפיאים, למצוא… הולכים על התרחיש הגרוע ביותר, חלקי גופה אפילו. למצוא כל דבר שיכול להצביע לנו שהילדה הייתה שם בבית.

יגאל: פתחו מזוודות, פתחו מקפיאים, חיטטו בבוידמים, חיפשו חללים נסתרים. לא מצאו דבר. המשטרה חיפשה גם בבניינים הסמוכים. תוך כדי חיפוש בבניינים הסמוכים גילו באחד מהם - אמרתי לך שהם בנויים על צלע ההר - איזשהו חלל שלא… שאין גישה אליו מסודרת. חלל פנימי גדול. אמרו, "רגע, אולי גם במרכז הקליטה". ואכן חזרו לתוכניות של מרכז הקליטה וגילו שיש חלל עצום נסתר בתוך מרכז הקליטה, שאין אליו גישה ידועה מן הדירות, או מהמועדון של הדירה. המשטרה חצבה פתח אל תוך החלל הזה, והורידה כבאים, ועם זרקורים, ועם כלבים, ולא מצאה דבר. הורידו גם כלב לפיר של המעלית, ולא נמצא דבר. היה ריח רע שעלה מתחתית הבניין וכמובן עורר חשד. חפרו למטה, נכנסו עם מסכות חמצן, ועם כלבים. והתברר שזה הביוב נוזל חופשי מתחת לבניין, אז באותה הזדמנות סידרו את הביוב. המשטרה אומרת חד משמעית הבניין מזוכה, היימנוט אינה נמצאת בתוך הבניין.

אלעד: אז מה זה אומר? כלומר, אם היא לא יצאה מהמרכז והיא לא נמצאת במרכז, מה זה אומר?

יגאל: נכון, אנחנו בסתירה. לפי המצלמות היא לא יצאה. אז אתה אומר, אוקיי, אולי היא יצאה או שמישהו הוציא אותה איכשהו דרך החלון. יש סורגים על כל החלונות. אז זאת התעלומה, אוקיי? אז ברור שיש פה פספוס… איכשהו, מישהו פה פספס. אנחנו לא חושבים שהיא התאדתה ועלתה לשמיים. אז כרגע ההערכה של המשטרה, אחרי שהיא גם הפעילה את יחידת השב"ס שעוקבת אחרי הפדופילים, ונבדקו כל החשודים המיידיים בסביבה, והפעילו אמצעים נוספים, וגם השב"כ תרם מיכולותיו, המשטרה אומרת, "אין לנו שום ראייה שהיה פה משהו פלילי. אולי נפלה, אולי יצאה החוצה וקפאה. כנראה שהייתה תאונה". אני חייב לומר לך, אני באופן אישי קשה לי לקבל את ההערכה הזאת, כי אם היה דבר כזה אז היו מוצאים אותה, כי כמובן היו סריקות נרחבות בכל הרדיוס סביב מרכז הקליטה, בכל השכונה, נבדקו כל הבורות, כל הג'נקיאדות, כל ה… עשבים. עכשיו, זה לא… יער במירון, אין שם זאבים. היו צריכים למצוא אותה.

אלעד: חסות אחת, וממש מיד חוזרים.

[חסות]

אלעד: תשמע, מוסקו, זו תעלומה מטלטלת, וכשאתה הסתובבת בצפת באזור מרכז הקליטה וגם במרכז עצמו, עד כמה התעלומה הזו מעסיקה את האנשים שם?

יגאל: אז קודם כל בשכונה ובצפת בכלל מאוד מוטרדים מזה, כי החשש הוא כמובן שמסתובבת שם מפלצת, שעשתה משהו נורא להיימנוט. ואם היא עשתה את זה, אולי היא תעשה את זה שוב. מאוד מטריד את התושבים, גם כמובן במרכז הקליטה, כבר לא נותנים לילדים להסתובב חופשי בשעות הערב, ובכלל. ויש מתנדבים שמגיעים שוב ושוב, חלק בצורה מאורגנת, חלק בצורה ספורדית, מגיעים ומחפשים ומעלים השערות.

[הקלטה]

יגאל: למה אתה שלושה שבועות לא מפסיק לחפש?

אלי: אני לא מצליח לישון, לא שלא מצליח לחפש. לחפש אני אבוא כל רגע. אני לא מצליח להירדם. ילדה תמימה, מתוקה, [מחיאת כף] נעלמת. פה יש מקרה פלילי, לדעתי, פסיכוטי, שמישהו מעלים אותה. אני מעדיף לא לחשוב, אתה יודע מה אני אומר לך את האמת, יגאל, אני מעדיף לצאת לחפש. זה מרוקן אותי, יותר קל לי. אני מעדיף לפרק את כל העצבים של כאן, את כל המרתון שלי, את כל החיפוש, לבוא הביתה, להתקלח, לישון. בשתיים-עשרה בלילה אני יושב, אשתי אומרת - 'מה אתה עושה?'. אני לוקח תצ"א. אני אומר, קבינימט, הגעתי לעכברה, הגעתי לבית העלמין, הגעתי לעין זיתים, הגעתי לעין כובס, עליתי לרמת פשחור, עליתי למצודה הצלבנית, ירדתי בורות. מה, איפה היא נמצאת?

יגאל: אגב, לא רק מצפת. שאני הייתי שם בצילומים פגשתי שם במקרה חבר שלי, גר במרכז הארץ, בכרמי יוסף, לקח יום חופש, כי… כי הסיפור הזה לא נתן לו מנוח, הגיע לחפש את היימנוט.

אלעד: יש אבל גורם שמתכלל את החיפושים בשלב הזה, או שאנשים פשוט באים ומסתובבים באזור בתקווה למצוא משהו?

יגאל: אפשר להגיע לחפ"ק של המשטרה, שעדיין פתוח במרכז הקליטה, ולקבל משימות של סריקות. חייב להגיד לך שכל האזורים נסרקו, אבל אף פעם לא יזיק לסרוק שוב. ולאט-לאט מרחיקים את ה… רדיוס החיפושים. ויש כאלה שבכלל [מגחך] לא עוברים דרך החפ"ק, והם מחפשים.

[הקלטה]

זיוה: מצאתי שני דברים.

יגאל: מה מצאת?

זיוה: תחתונים וגרב, ‫אבל אני לא יודעת אם זה שלה.

יגאל: את הלכת עכשיו לחפש או ב...?

זיוה: ‫כן, אנחנו מתנדבות!

יגאל: מה את חושבת?

זיוה: מישהו לקח אותה. אני מקווה שהיא בחיים. אני הייתי, את האמא של האמא, את כל הבניינים האלה, עושה מזה קציצות, עושה מזה… איך קוראים? כבד קצוץ.

יגאל: אנשים מחפשים, אנשים מאוד מוטרדים מהסיפור הזה. קשה, קשה לתפוס איך ילדה קטנה נעלמת.

אלעד: אנחנו שמענו לאורך השבועות האחרונים גם ביקורת על המשטרה. למשל, שרק אחרי יומיים עלה לאוויר מסוק חיפוש. אחר כך הסבירו שם שלקח זמן לקבל אישור מצה"ל בגלל המתיחות הביטחונית בצפון. במשטרה דוחים לחלוטין טענות שהחקירה בעניינה של היימנוט התנהלה באיטיות. אתה הרגשת שהאנשים המקומיים בצפת ובמרכז הקליטה מאמינים במשטרה? כלומר, התושבים שדיברת איתם מקבלים, לדוגמה, את אותה הערכה של המשטרה שאולי אין כאן אלמנט פלילי?

יגאל: הסברה המובילה בקרב ‫תושבי השכונה, נקרא לזה, ‫זה שמישהו פגע בה והעלים אותה. ‫אף אחד לא חושב על… על תאונה. ‫זה לא נראה סביר לרוב האנשים. ‫ההגיון והאינטואיציה אומרים לך ‫שילדה יכולה להיפגע בתאונה, ‫יכולה ליפול ושלא ימצאו אותה ‫כמה שעות, אבל אז היו מוצאים אותה. אנחנו מדברים על כאלפיים מתנדבים ביחד עם השוטרים שסרקו את כל סביבות מרכז הקליטה. היא לא יכולה להתרחק קילומטרים, נכון? היו אמורים למצוא אותה. אנחנו בתוך עיר, אנחנו לא בשטח בר היכנשהו.

אלעד: מה אומרת משפחת קסאו? זו סיטואציה פשוט נוראית, אי אפשר אפילו לדמיין אותה, שהן נאלצים להתמודד איתה.

יגאל: המשפחה כמובן אובדת עצות. המשפחה אסירת תודה ומתפעמת מכל המתנדבים שהגיעו ועדיין מגיעים. זה מאוד מרגש אותם. האמא אומרת, "אני ילדתי אותה, אבל אני מרגישה שהיא ילדה של כולם". ואחותה של היימנוט אומרת, "אני מרגישה אותה. היא קרובה. אני מרגישה שהיא לידי. היא כאן".

[הקלטה] ירוס, אחותה של היימנוט: לאן היא תלך? אם הייתה בת שאוהבת לצאת, אם היא הייתה מסתובבת, הייתי אומרת, אולי היא הלכה לאיבוד, כאילו, הייתה יוצאת לשוק. אבל בגלל שהיא לא אוהבת לצאת, אז מה אני אגיד לך? אני מרגישה שהיא קרובה אליי. אני מרגישה אותה.

יגאל: עכשיו תשמע, אני לא פוסל ‫[מגחך] אינטואיציות של אחים, על סמך סיפורים וניסיון שהיה בעבר, אבל זה באמת זה תעלומה שמטרידה ומטריפה. והיא לכאורה צריכה להיות ממש מתחת לאף. והיא לא, לא מצאו אותה.

אלעד: ואמרנו, אנחנו עוד מעט חודש אחרי ההיעלמות. המשטרה כבר הודיעה שהיא מעבירה את עיקר המאמץ שלה למישור המודיעיני. מה בכל זאת, מוסקו, אפשר לעשות, או מה בכל זאת נעשה בשטח כדי לוודא שהתעלומה סביב ההיעלמות של היימנוט לא תישאר פתוחה? מה המשטרה עושה כדי לוודא שאנחנו לא נראה תרחיש שבו ילדה ישראלית בת 9 פשוט נעלמת ואולי לעולם לא נדע מה קרה לה.

יגאל: המשטרה לא סוגרת את החקירה, לזכותה, החפ"ק שלה ממשיך לפעול במרכז הקליטה, אבל אין ספק שהורידו את הרגל מהגז אחרי שהם הגיעו למסקנה שהיא לא נמצאת במרכז הקליטה. ואני חושב שהמשטרה עושה לעצמה איזשהם חיים קלים בזה שהיא אומרת, "טוב, לא מצאנו, אז זה כנראה משהו מהטבע, כנראה הייתה איזושהי תאונה, כי אנחנו לא מצאנו ראיות לאיזשהו מעשה פלילי". אבל… אוקיי, הם מיצו את הכול, אבל זה לא… זה לא מוכיח שלא היה מעשה פלילי. כל ה… בוא נראה, ההיגיון הטבעי אומר שאם היא לא נמצאה אז מישהו העלים אותה. המשטרה מפנה אותנו למקרה של החייל מג'די חלבי, שנעלם מחיפה, וגם היו סריקות נרחבות והוא לא נמצא. ולקח שנים ובסופו של דבר מצאו אותו לא מאוד רחוק מביתו, ביער הכרמל, לאחר שהוא היה תלוי על עץ. אז המשטרה אומרת, "הנה, גם שם חיפשו וסרקו, ולא נמצאו, ובסופו של דבר לא היה שם משהו פלילי. אבל תנאי השטח פה שונים מאוד. קשה… אני הייתי שם, אני לא רואה איך ילדה יכולה להיעלם בשטח הזה או במדרון הזה בין מרכז הקליטה לבין הרחוב שלמטה בלי שהיא תימצא. אין יותר מדי… אין לאן לברוח.

אלעד: מוסקו, תודה.

יגאל: תודה.

אלעד: וזה היה "אחד ביום" של N12. אנחנו מחכים לכם בקבוצה שלנו בפייסבוק, חפשו "אחד ביום - הפודקאסט היומי". העורך שלנו הוא רום אטיק, תחקיר והפקה - דני נודלמן, שירה אראל ועדי חצרוני, על הסאונד מור הרטוב, יאיר בשן יצר את מוזיקת הפתיחה שלנו.

אני אלעד שמחיוף.

אנחנו נהיה כאן גם בשבוע הבא.

[חסות]

 

לעוד פרקים של הפודקאסט לחצו על שם הפודקאסט למטה

17 views0 comments

コメント


bottom of page